Léky na předpis

 

"Od roku 1984 žil (Michael) v neustálých bolestech následkem hrozné nehody. Následně mu byl diagnostikován lupus, který sám o sobě může působit nepopsatelné bolesti. (...) A jediné, co kdy Michael chtěl, bylo, aby ho ta bolest - vně i uvnitř - nechala napokoji."

"Michael si vypěstoval závislost na léku, který mu byl předepisovaný proti bolestem - na demerolu. Všechno utrpení, kterým procházel kvůli falešným obviněním, ho velice tvrdě zasáhlo. (...) Věděli jsme, že Michael bere demerol od doby, kdy byl v roce 1984 popálený. (...) Je nebetyčný rozdíl mezi někým, kdo se stane narkomanem kvůli špatné volbě, a někým, kdo se náhodně stane závislým na předepisovaném léku. Michael byl horlivý odpůrce drog a byl zničený, když zjistil, že se ocitl v pasti závislosti v první řadě způsobené vedlejšími účinky léčby. Četl jsem popisy, které nesprávně udávají, jak, při určitých příležitostech, byla jeho mluva nejasná, že měl skelné oči a vypadal ´nadopovaný´. Ale patrně málokdo uvážil, že demerol, podle mých nejlepších omezených znalostí, zasahuje nervový systém, odbourává bolest a vytváří zdání ne nepodobné stavu pod vlivem drog."

Jermaine Jackson, Michaelův bratr, ve své knize You Are Not Alone, Michael, o roce 1993, kdy Michael musel na odvykací kůru ze závislosti na léku 

 

Michaelova maskérka a přítelkyně ale tvrdí, že MJ začal léky proti bolesti a na uklidnění užívat až později, teprve po rekonstrukci pokožky na temeni hlavy a souběžném stresu z turné a obvinění. 

Moderátorka: Jacksonovo užívání léků na předpis začalo v roce 1993, devět let po reklamě na Pepsi.

Karen Faye: Těsně předtím, než se vydal na turné Dangerous, měl operaci, která mu měla pomoci se zajizvením rány (na hlavě po popáleninách). Ale neměl dostatek času na zahojení. Chystali jsme se letadlem do Bangkoku. Takže, aby byl schopný to zvládnout, začal užívat léky proti bolesti, protože hojení nervových zakončení je velice bolestivé.
Moderátorka: Jacksonův svět explodoval ... kalifornské úřady ho vyšetřovaly kvůli zneužívání 13 letého chlapce.

Karen Faye: Takže mluvíme o fyzické bolesti a také mluvíme o emocionální bolesti.

Michael Bush: Ten den, kdy se to (obvinění) provalilo, vystoupil na pódiu před takovými 80 000 lidmi.

Moderátorka: Jackson vystoupení zvládl, ale za vysokou cenu.

Karen Faye: Bylo to devastující, protože každý den musel předstoupit před celý svět a média, která všem tvrdila, že to je pedofil. Ale on stejně vystoupil a It was devastating because he had to go out every day in front of a world and the media, who was telling everybody that he was a pedophile, but he still went out and had to face everybody. (Painkillers) It gave him some sort of ability to get through it.

Host: But even then Jackson couldn't sleep, say Bush and Faye. And the combined toll of the allegations and touring was showing at least backstage.

Karen Faye: You have to understand his adrenaline was so intense, sometimes it would taken two days (M. Bush: to go to sleep.) for his adrenaline just to come down from one show.

 

 

Demerol: Demerol je syntetické opioidní analgetikum používané pro zmírnění středně silné bolesti. Účinek 10-15 minut po dávce trvá zhruba 2 - 4 hodiny. Zpomalí mozkovou činnost a přináší silné uklidnění a euforii www.drugs.com/demerol.html .

Morfium: cs.wikipedia.org/wiki/Morfin

 

Michael Jackson a jeho píseň Morphine, která melodií i slovy vystihuje pocity před podáním léku, během jeho působení a při odvykání:

 

"Už od speciálu ke třicátému výročí (koncerty v MSG v září 2001) začínaly šeptem kolovat obavy o Michaelovo blaho. Někteří členové rodiny intuitivně zachytili v New Yorku určité věci a měli podezření, že zase zápasí se svou závislostí na lécích. Já si nevšiml ničeho, co by mi dělalo starosti, ale zpětně jsem pochopil, jak si udržoval odstup - jiný hotel, jiná šatna, po zkouškách i po představení s námi trávil málo času. Zpočátku jsem to přičítal tomu, že Michael je prostě Michael a potřebuje svůj prostor. Pak mi někdo vysvětlil, že Michael nechtěl být v naší blízkosti  a přiměl určité osoby - od chůvy přes členy jeho doprovodu a management až po ochranku, aby mu slíbily, že neprozradí jeho bratrům ani sestrám, jak na tom je. Najednou do sebe všechno zapadalo. Poučil jsem se, že když si je někdo vědom svého problému a přesto ho nedokáže překonat, pak ti poslední lidé, které potřebuje mít nablízku, jsou ti, kteří dokážou prokouknout společenskou masku. Rodina není placený poskok ani zbožňující fanouškovská základna.

Když nám začalo svítat, rozhodla se rodina jednat na základě svých podezření a Michaelovi sourozenci se začátkem roku 2002 vrhli na Neverland. Já byl mimo město, ale matka, Jackie, Tito, Randy, Janet, Rebbie a La Toya se všichni vydalina sever spolu s doktorem, připraveni zasáhnout. Když tam nečekaně dorazili, ochranka je nepustila dovnitř, takže jeden z bratrů vylezl na zeď, seskočil na druhé straně a stiskl tlačítko, kterým se otevírala brána pro auta.

V hlavní budově nenašli nic nepatřičného. Michael mířil s Princem a Paris k bazénu, kráčeli ruku v ruce - chůva Grace je odvedla, abychom si mohli promluvit s jejich otcem.

Bylo to emocionální střetnutí. Tito měl podezření, že něco není v pořádku a prosil Michaela, aby jim řekl pravdu - pokud se něco děje, naléhal, musí se Michael svěřit: rodina mu vždycky pomůže. Michael byl uvoněný a uklidňoval je. Řekl, že to špatně pochopili. Trval na tom, že mu je skvěle a nic mu nechybí. Dokonce i doktor musel souhlasit. Takže vlastně k žádnému zásahu nedošlo a všichni odjížděli spokojenější, i když ne stoprocentně uklidnění.

Víme, že Michael v pozdějších procesechj přiznal, že jeho úsudek mohl být poškozen léky proti bolesti, které bral, takže nepochybně něco zatajil, ale je těžké zjistit pravdu, když se někdo ukrývá za vzdálenost a za ty, kteří mu slouží.

Později jsme také zjistili, že hlavní důvod, proč Michael znovu propadl závisloti na lécích proti bolesti, bylo to, že po incidentu z roku 1999 trpěl většími bolestmi než kdy dřív. Měl půlhodinové vystoupení na nějaké charitativní akci v Mnichově a při zpěvu Earth Song stál na hydraulickém můstku, který ho zvedal výš a výš nad jeviště, zatímco píseň dosahovala krescenda. Můstek měl pomalu klesa a snášet ho zpátky na jeviště. Jenže mechanika selhala a můstek prostš začal padat z výše čtvrtého patra, přičemž se Michael držel zábradlí, ale pořád zpíval. V tom okamžiku technik stiskl tlačítko nouzového zastavení a tím patrně zachránil mému bratrovi život - pád se nezastavil, ale zpomalil do kolapsu, který pak jeden člen štábu ozančil jako ´rychlý zpomalený pohyb´. Michael přistál tvrdě, dopadl na beton rychlostí přistávajícího parašutisty.

Všichni v zákulisí i v kapele se báli nejhoršího, mysleli si, že si při takovém prudkém pádu určitě polámal kosti. Obecenstvo však jásalo, protože se domnívalo, že to všechno patří k vystoupení. Michael kupodivu vstal, vyšplhal se zpátky na jeviště a píseň dokončil. Ti, kdo stáli v kulisách, věděli, že bojuje, ale nechce to odpískat. Po Earth Song dokonce předvedl ještě You Are Not Alone. Zřejmě mu pomohl adrenalin. Jakmile se ale ocitl v zákulisí, ztratil vědomí a byl rychle převezen do nemocnice. Když se ho jeden člen kapely později ptal, proč sakra prostě neodešel z pódia, Michael odpověděl: ´Joseph nás vžycky učil, že ať se děje, co se děje, show must go on´- názor, který se projevil také v červnu 2009.

Jako zázrakem si Michael nic nezlomil, ale těžce si pohmoždil záda a to mu až do smrti způsobovalo ustavičnou bolest a utrpení - právě proto mu demerol přinášel úlevu."

Jermaine Jackson, Michaelův bratr, ve své knize You Are Not Alone, Michael 

 

Michael se omylem předávkoval léky po interview 60 minut .. 29.12. 2003

Výpověd Randyho lékaře (po smrti Michaela), který chce zůstat v anonymitě:
 

Doktor našel Michaela v bezvědomí po utajené navštěvě jeho domu uprostřed noci, pár hodin poté, co jeho show 60 minut sledovalo 27 milionů Američanů.

Tento doktor měl v péči Randyho, který mu zavolal v 1:51 v noci, aby přijel, že někomu není dobře, ale z bezpečnostních důvodů nemohou zavolat 911. V autě, ktere pro něj Randy poslal, zjistil od řidiče, že ten, komu není dobře, je Michael. V ložnici v prvním patře našel Michaela v pyžamových kalhotech opřeného o postel, ale v bezvědomí. Michael neodpovídal na jméno, ale jeho srdeční tep byl pravidelný. "Zvládne to?" zeptal se Randy. Jak doktor kontroloval dech a krevní tlak, Michael něco zamumlal. Doktor mu nerozuměl, ale Randy řikal, že potřebuje čurat. Chytili ho každý pod jedním ramenem, donesli ho na záchod a pak mu pomohli do postele. Byl lehký, ale ne úplne podvyživený, měl cca 65 kg. Po dalším hodnocení jeho stavu ujistil lékař Randyho, že bude v pořadku.

Randy řekl, že Michael byl pod velkým stresem z toho televizního programu. Řekl, že po minulém (Bashirově) dokumentu, který mu způsobil spoustu problemů, Michael panikařil a znepokojoval se, aby se to neopakovalo. V tomto televizním rozhovoru se řešilo právě obvinění z obtěžování, které bylo vzneseno po odvysílání Bashirova dokumentu.

Doktor zůstal v domě zhruba do 4 do rána a pravidelně kontroloval Michaelův zdravotní stav. Doktora tato událost velmi znepokojila a řekl Randymu, že by měl Michael jít dobrovolně do rehabilitačního centra, aby mu pomohli s jeho evidentni závislostí. Poradil Randymu, aby Michael spal vzpřímeně, aby se nezadusil, kdyz se poblinká. Řekl, že jeho tělo odbourá a vyloučí narkotika do pár hodin. Napsal Randymu instrukce co dělat a co říct záchrance, kdyby se objevily náznaky komplikaci. Požádal Randyho, aby potom přivedl Michaela k němu na ošetřovnu pro vyhodnocení. "Chtěl jsem si s Michaelem promluvit o tom, jak se ničí a mám obavy o jeho zdravi." Už o nich ale nikdy neslyšel...Michael mel bolesti již během natáčení rozhovoru: "Kolik je hodin? Protože mě to bolí, není mi dobře.."

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com