Lupus

Dr. Arnold Klein, dermatolog Michaela Jacksona: "Setkal jsem se s Michaelem, protože ho někdo zavedl ke mně do ordinace. Vcházel do místnosti a já se podíval - stačil mi na něj jediný pohled a řekl jsem:´Máte lupus erythematosus.´"

Larry King: "Lupus?"

Klein: "Ano, lupus. Protože měl červenou vyrážku ve tvaru motýla a měl také hodně ztvrdlou kůži na přední části hlavy pokryté vlasy. Chci říct, že jsem vždy velmi vizuální. Jsem člověk, který se podívá na rty Mony Lisy a nevidí úsměv. Vidí rty."

King: "Přišel kvůli tomuto jeho zdravotnímu stavu?"

 

Klein: "Přišel jen kvůli tomu, že mu jeho blízký přítel řekl, aby za mnou zašel, abych se podíval na problémy s jeho kůží. Protože byl - měl těžké akné, které mnoho lidí..."

King: "Oh, vážně?"

Klein: "Ano, opravdu. Mnoho lidí si z něj dělalo legraci. Vzpomínal, jak se to snažil vyčistit a šel k nějakým doktorům, kteří ho velice ranili. A on byl úžasně citlivý na bolest. Takže vešel do mé ordinace. Měl se svou kůží několik věcí  špatně. Tak jsem řekl: ´Máte mezi vlasy tlustou ztvrdlou kůži a trochu vám padají vlasy.´ Řekl: ´Jo, jak to víte?´ Řekl jsem: ´Protože to je přirozený průběh lupusu.´ Potom jsem udělal biopsii a diagnostikoval jsem lupus."

 

Lupus (SLE) neboli ´vlk´ (název má původ ve středověku, kdy projevy onemocnění lékařům připomínaly stopy vlčího kousnutí) je závažná, chronická autoimunitní nemoc, která může zánětlivým procesem postihnout jak pouze kůži, tak důležité vnitřní orgány a je spojena s velikými bolestmi, které se tiší silnými léky. U každého postiženého se projevuje jinak.

Nejznámějším příznakem je takzvaný motýlovitý erytém. Jedná se o zarudnutí na kůži obličeje v typickém tvaru motýlích křídel. Právě to bylo na Michaelově tváři patrné v 80.letech.

Přesná příčina systémového lupusu prozatím není známá. Na vzniku tohoto onemocnění se však s největší pravděpodobností podílí kombinace genetických, hormonálních a vnějších faktorů, mezi které patří sluneční záření, některé infekce a léky, stres a podobně.

 Dle mnohých svědků u MJ příznaky nemoci po léčbě setrvávaly v remisi. Další lidé to vidí jinak... Michael Jackson se totiž někdy choval jako typický pacient s lupusem. Takový člověk je jeden den na vozíku a další tancuje, jeden den je zcela zdravý, další nemůže vstát z postele, má záchvaty vyčerpání a únavy, deprese, nemůže spát a lékárničku má plnou různých léků proti bolestem, které by se obvykle neměly užívat společně. Příznaky, které se zdají přicházet a odcházet bez varování a nejdou zjistit běžnými vyšetřeními... Pravdou je, že lupus nelze vyléčit, příznaky se mohou u nemocného objevit kdykoli.

Michael při léčbě lupusu podstoupil terapii lékem, který mu v jednu chvíli způsobil tzv. "měsíční tvář" (foto dole).

Michael o této nemoci nikdy veřejně nemluvil, podporoval však organizaci zabývající se její léčbou a výzkumem.

Co se týče lupusu, nevím, proč to prostě neobjasnil a neřekl, že to je ten problém. Nejsem si jistý. Ale vím, že ho to hodně obtěžovalo."

Gotham Chopra

 

 

"Skryl se před světem, protože byl... mnohokrát měl pocit studu.  Měl averzi sám k sobě, což také vyjadřuje autoimunitní nemoc. Tak se zakrýval. Jako důsledek traumat z dětství měl také tendenci k mrzačení sebe sama, v jistém smyslu.  Všechny ty autoimunitní onemocnění... nedávný výzkum ( zpráva vyšla v ´Psychosomatic Medicine´) naznačuje, že jestliže děti zažily hodně traumat nebo stresu a nebo byly fyzicky či verbálně týrány, může to o 20 či 30 let později zapříčinit rozvoj těchto autoimunitních nemocí, včetně lupusu. Michael byl v dětství traumatizován verbálně i fyzicky a byl to pro něj velký problém." 

Deepak Chopra

 

 

Expert na lupus Dr. Wallace v reakci na článek Deepaka Chopry (nahoře) o možném rozvinutí onemocnění po dloouhodobém týrání v dětství, 09.7.2009

Vážení kolegové:

Mohu potvrdit, že Michael Jackson měl vitiligo a diskoidní (chronické) kožní onemocnění lupus a žádné systémové onemocnění, které hrálo nějakou roli v jeho smrti. Mám obavy, že někteří komentátoři soudí, že dřívější týrání (pozn.: psychické u malého Michaela) má co do činění s lupusem. Nikdy nebyl zveřejněn článek, který by na něco takového konkrétně u lupusu odkazoval.

Děkuji,

Dan Wallace MD

Klinický profesor medicíny Cedars-Sinai Medical Center / David Geffen School of Medicine na UCLA

 

 

 

 

Doktor Alan Metzger je specialista na lupus, který se o Michael Jacksona staral již od počátku 80. let a byl s ním v letech 1996/97 i na jeho turné HIStory. 

Na fotce jsou spolu zachyceni na benefiční akci "Light The Way For Lupus", která se konala 1. října 2003 v Beverly Hills Hotel v Kalifornii. 

 

 

 

Dr. Robert Lahita z Newark Beth Israel Center mluví o lupusu a vitiligu s Diane Sawyer (anglicky):

 

Vyrážka na tvářích je jedním z typických projevů lupusu:

 

Toto je lékařská zpráva z ledna 1984, kdy MJ utrpěl popáleniny na hlavě. Píše se v ní, že byl nedávno diagnostikován s discoidním lupusem a měl ztvrdlou (vločkovitou) kůži na hlavě a prodělal i infekci na hlavě. V lékové anamnéze se dočteme, že bral 2 léky: Plaquenil a Atabrine. Jsou to antirevmatika a léčí se s nimi (kromě malárie) právě discoidní lupus erythematosus:

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com