Pokračování

 ČÁST DRUHÁ

PROČ MĚ PROSTĚ NENECHAJÍ NA POKOJI?!

 V srpnu 1968 Jackson 5 absolvovali svůj průmyslový debut na soukromé párty pořádané Dianou Ross v Beverly Hills. Motownské oddělení PR vydalo tiskové prohlášení o tom, že má skupina dorazit do LA. Vzhledem k prudkému vzrůstu faktoru "roztomilosti" hlavních aktérů (obzvlášť podle mínění puberťáckých
fanynek) v tiskovém prohlášení byl úmyslně změněn věk všech členů skupiny a byly jim odebrány dva roky. Michael měl v tu dobu deset let, za tři týdny mu mělo být jedenáct. Tisková agentura Motownu prohlásila, že je mu osm. Takže to úplně první, co Amerika slyšela o Michaelu Jacksonovi, byla ve skutečnosti lež.

Již ve velmi mladém věku se Jackson naučil, jak může být veřejná fascinace celebritou zneužita k rychlejšímu získání slávy. V tomto čase kupodivu dobře naložil se svou slávou a úspěšně ji využil k dobytí vrcholu. Začalo to vystupováním s jednou bílou rukavicí, kdy chlapec jménem Michael Jackson vytvořil veřejně známou osobnost Krále popu. Učil se kouzlit a studoval pravidla manipulování s publikem, aby nakonec vytvořil velké, ohromující zjevení. Zajímal se rovněž o životy obrazoborce a samotářského filmového mága Howarda Hughese a cirkusového impresária P. T. Barnuma. Po úspěchu alba Thriller dal Jackson všem členům svého týmu výtisk Barnumovy biografie a řekl, že cílem jeho kariéry
je být největším umělcem planety. Hodně brzy, dalo by se říci. V únoru 1993, aby podpořil album Dangerous, otevřel Jackson brány Neverlandu televizi a slíbil poskytnout interview Oprah Winfrey. Zpěvák s Oprah diskutoval své osobní vztahy, počet plastických operací a stav kůže po zásahu vitiliga, jež mělo být důvodem zesvětlení jeho kůže v posledních několika letech. Toto interview sledovalo více jak 90 miliónů diváků.

O šest měsíců později Jackson ztratil kontrolu nad svým veřejným životem a už nikdy se mu ji nepodařilo získat zpět. Toho srpna, během asijské části turné Dangerous, přinesly britské plátky žhavé informace o tom, že losangeleské policejní oddělení zahájilo vyšetřování na základě obvinění třináctiletého chlapce Jordana Chandlera, že ho Jackson sexuálně zneužíval. O několik dní později Jackson zkolaboval v zákulisí koncertu v Singapuru. Z důvodu zdravotních komplikací byl nucen zbytek turné odvolat.

Jackson byl vychováván jako oddaný Svědek Jehovův a tak ani jako dospívající nepil alkohol, nekouřil, dokonce ani nikdy nezaklel. V roce 1984, když natáčel reklamu pro polečnost Pepsi, způsobila chyba pyrotechnika, že mu chytily vlasy a výsledkem byly popáleniny druhého stupně na lebce a poškození nervů, které zapříčinily jeho doživotní neustupující bolesti. Začal užívat předepsané léky proti bolesti, které bral v nezvýšených dávkách pravidelně několik let. Nicméně skandál s Chandlerem ho přenesl přes snesitelnou mez. V listopadu zrušil zbytek turné, nastoupil na odvykačku do léčebny v Londýně a vydal tiskové prohlášení, ve kterém se přiznal k tomu, že je skutečně na lécích proti bolesti závislý. Ale pobyt v léčebně znamenal pouze rychlejší pád. Po měsíci léčby byl nucen předstoupit před vyšetřujícího soudce a žalobce a obnažit se, neboť podle vyjádření žalující strany měl mít nějaké "poznávací znamení" na genitáliích, jež ho mělo odsoudit v případu zneužívání nezletilých.

Jackson byl ponížen a bulvár velice ochotně a škodolibě rozmázl všechny detaily toho ponížení. Ty samé vymoženosti moderní technologie, díky kterým kdysi raketově vyletěl v  žebříčcích MTV, ho teď stejně raketově poslaly k zemi. Vzestup zpravodajství vysílaného přes kabelovou televizi mohl stmelit dva fenomény té doby: bulvární média a mainstreamovou žurnalistiku v jeden ohavný celek - průmyslový vzestup nikdy nekončícího přívalu senzačního "bulvárního hlasatelství". Ten cirkus okolo Jacksonových trablů - a, zakrátko poté, i bulvárem tahané soudní projednávání vraždy O. J. Simpsona - položil základ pro posedlost po získávání nových informací, která je teď, v době
internetu, něčím naprosto rutinním.

V roce 1994 vyšel v magazínu GQ článek s názvem "Byl případ Michael Jackson zkonstruován?", jež zpravoval o výsledcích vyčerpávajícího vyšetřování všech obvinění vznesených
proti zpěvákovi. Ukázalo se, že Jordonův otec Evan se pokoušel Jacksona vydírat ještě předtím, než šel na policii. Navíc bylo zřejmé, že Jordan obvinil Jacksona až na popud svého otce a zdálo se, že při vznášení obvinění byl pod vlivem silných sedativ. Evan Chandler byl zubař a dal svému synovi do jídla sodium amytal ještě než byl vyslýchán - pacient byl poté velmi sugestibilní. Před tím, než byl vyslýchán, Jordan až do nejzazší chvíle tvrdil, že mu Jackson nikdy nic špatného neudělal.

Nicméně GQ nehodlalo odhalit tyto skutečnosti pro ně samotné. Naopak, významem celého článku byl fakt, že se Jackson rozhodl vyrovnat se s Chandlerovými mimosoudně …a tím naprosto potvrdil svou vinu. O téměř dekádu později, kdy se Jackson neúspěšně snažil získat zpět svou pověst, udělal další ze svých mnoha chybných kroků - poskytl interview britskému reportérovi Martinu Bashirovi. Vznikl dnes již notoricky známý celovečerní dokument "Living with Michael Jackson". Bashirovi naprosto nešlo o to očistit jméno Michael Jackson, naopak se velice zajímal o vztah Jacksona s třináctiletým Gavinem Arvizoem, který trpěl rakovinoua se kterým se Jackson spřátelil a hradil mu léčbu. Film zahrnoval i naprosto "šokující" zjištění Toma Sneddona, okresního advokáta Santa Barbary, podle kterých je Arvizova rodina naprosto zdrcená tím, že "Jackson zneužívá jejich syna a navíc ho ještě vězní za branami Neverlandu a to jen proto, aby chlapec nevyšel s pravdou ven" - naprosto bizarní tvrzení, které nekorespondovalo s dřívějšími názory rodiny, podle kterých byl pan Jackson vždy hodný.Když se případ Arvizo v roce 2005 dostal před soud, vyvolalo to olbřímí proces, jaký Amerika do té doby nezažila. Na 2200 pověřených novinářů sestoupilo do malinkého  kalifornského města Santa Maria, aby vytvořilo 24 hodinové ležení okolo soudního domu. Den co den, hodinu co hodinu novináři informovali veřejnost o ponurém osudu Jacksona. Veřejné vnímání procesu způsobilo naprosto změnu v chování lidí - ta rodina hodných a milých lidí, jakými Arvizovi byli, se jako mávnutím proutku změnila s běsnící kreatury, které měly jediný cíl - vyždímat z obžalovaného co nejvíc a navíc ho u toho ještě dost ponížit. V tu dobu již byla bulvární média na tak šikmé ploše, že když padl jednomyslně verdikt "osvobozen", média okamžitě prohlásila, že se jedná o výsměch spravedlnosti a že soudy, které mohou osvobodit jasného pedofila, jsou zkažené.
 
V den, kdy Bill a Javon začali pracovat pro Jacksona, věděli o něm právě jen to, co četli z novin. Dívali se na něj s posvátnou úctou, ale po takových návalech drbů a narážek, které o něm kolovaly, se postupně posvátná úcta měnila ve vtíravé pocity - Kdo je ten muž, co potřebuje ochranu? Kdo je skutečně Michael Jackson? Ani po třech měsících práce se ty pocity nezměnily. Nový sekuriťácký tým věděl spoustu věcí a Jacksonově světě, ale znal pramálo jeho samotného. Bill a Javon měli své místo venku, před Jacksonovic domem, zatímco Jackson pobýval uvnitř. Potom, v dubnu, Jackson své rozhodnutí změnil a udělal výjimku. Poté se vztahy Billa, Javona a Michaela Jacksona strmě zlepšily - Jackson jim dovolil nahlédnout do svého soukromí a dovolil si dát najevo svou důvěru k nim. Ukázal tu osobu, která se skrývala za závojem obchodní značky Michael Jackson - Král popu.

Bill: Na konci února, jedné sobotní noci, jsme vzali pana Jacksona a děti na večeři a potom na show Lance Burtona, iluzionisty, který vystupoval i v Monte Carlu. Po show šla celá rodina do zákulisí setkat se s Lancem osobně a v momentě, kdy jsme už už procházeli zadními dveřmi, ozvalo se třikrát rychlé Cvak cvak cvak. Jeden fotograf udělal tři rychlé snímky, pak zdrhal do auta a vydal se směrem po Las Vegas Boulevard. Děti na sobě neměly masky a tak pan Jackson zavřískal: 
 
"Má fotky dětí! Chyťte ho!!"

Feldman se otočil na mě a řekl: "Jdi, Bille!"


Utíkal jsem za ním. Las Vegas Boulevard v sobotu večer je zaflákaná turistama. Naháněl jsem ho mezi všema těma lidma. Utíkal jsem asi tři bloky, pak jsem ho drapnul za košili a strhl ho k sobě. Byla to fakt scéna jak z filmu. Lidi zastavovali a civěli na nás. Otočil jsem ho k sobě a vyškubnul jsem mu kameru. Vrátil jsem se k autu a kameru podal Feldmanovi. Nikdy jsem nezjistil, co na ní bylo. 
 
Pan Jackson byl bez sebe úlevou. "Ach, díky bohu!"
 
To byla jeho největší hrůza - že se obličeje dětí dostanou do novin.

Myslel jsem, že tím to skončilo. Asi o dva týdny později jsem byl doma, seděl jsem v obýváku a koukal se s dcerou na televizi. Ozvalo se zaklepání na dveře. Nikoho jsme nečekali. Koukli jsme se na sebe způsobem jako: Kdo to, sakra, je?! Měl jsem v baráku kamery a kouknul jsem do jedné z nich. Zahlédl jsem dva týpky a ještě jednoho stojícího v pozadí. Měli na sobě divný hadry, poznal jsem je. Byli to poldové. Zavolal jsem do sluchátka.

"Ano?"

"Pan Whitfield?"

"Jo."

"Jsem detektiv Ten-a-ten a tohle je detektiv Ten-a-ten. Jsme z Las Vegas Metro Robbery Division. Pracujete s Michaelem Jacksonem?"

"Ano, pracuju."

"Neseme vám soudní obsílku. Vy i pan Jackson jste byli identifikováni jako ti, co jednomu muži sprostě ukradli kameru."

Zůstal jsem stát jak přikovaný. Pokračovali.

"Ten muž přišel k nám a řekl, že vy a pan Jackson jste ho napadli a ukradli jste jeho kameru …"


Bill: Obsílky dali nám všem. Mně, Feldmanovi, Raymone i Gregu Crossovi. Ten fotograf si prostě najal advokáta a řekl policii: "Michael Jackson a jeho bodyguard mě napadli a ukradli mi mou kameru!" Feldman byl vzteky bez sebe. Pokřikoval: "Chápete to?! Oni obvinili našeho šéfa z krádeže! Půjde k soudu!" Hodně brzo jsem začal být taky nervózní, to proto, jak to Feldman pořád mlel dokola. Druhý den jsme šli s pravdou ven, řekli jsme to panu Jacksonovi. Řekl:
 
"Vyřiďte to. Dejte mu tu kameru zpátky!"

Domníval jsem se, že to půjde lehce. Prostě zvednu telefon a domluvím předání. Ale Feldman mi řekl, že tu kameru nemá. Že ji zničil. Proč to udělal?! Měl jen vyndat paměťovou kartu, nic víc! Tohle bylo moc i na mě.

Musíte o mně vědět dvě věci. Zaprvé - nikdy nesvědčím proti klientovi. Zadruhé - nikdy nelžu pod přísahou. Tak jsem tedy byl zvědavý, co se stane, když prostě budu hrát mrtvého brouka, dokud se celá situace nevyřeší. Raymone se spojila s vyhlášeným lasvegaským právnickým esem, který se tím začal zabývat.

V době, kdy se věci daly do pohybu, někdy na začátku března, musel pan Jackson jet do Japonska. Jeho fanoušci tam patří k nejvěrnějším na světě. Objevil se v krajině, kde lidé klidně vyplázli tisíce dolarů, jen aby s ním mohli prohodit pár slov. Feldman mi řekl, že já a Javon máme zůstat hlídat dům. Řekl, že na pana Jacksona v Japonsku bude čekat jiný tým strážců, prý těch, co měl, než jsme nastoupili my.

Když odjel, bylo najednou všude hrozné ticho. Nemuseli jsme toho moc dělat, jen jsme párkrát obhlídli dům. Já pracoval přes den, Javon zůstával přes noc. Pan Jackson s dětmi byl pryč nějaké čtyři nebo pět dní. Během výletu mi Feldman neustále volal a řešil tu záležitost ohledně kamery. Říkal: "Vypadá to, že se šéfa chystají zatknout, jakmile se vrátíme zpět do Ameriky."

Myslel jsem si, že mu přeskočilo. Lidé jako Michael Jackson nebývají zatýkáni kvůli takovýmto prkotinám. Zažalován? Ano. Ale zatčen? Ne! Ale Feldman z toho byl na větvi. Po pár dnech strávených v Japonsku se najednou vrátil do LA a chtěl nás vidět. Ve skutečnosti se situace s fotografem dost uklidnila. Právník zapracoval a domluvil finanční vyrovnání. Myslím, že to bylo něco kolem 75.000 dolarů. Za kameru, která stála maximálně 3 tácy! Chlápek dokonce připustil, že to přehnal. Ani jsem ho nepraštil, nic. Jen jsem mu vzal kameru. Ale tady nešlo o mě - šlo o Michaela. Ať už to stálo kolik chtělo, urovnalo se to. Ale v tu dobu byl Feldman už pryč.


Normálně spolu Feldman a pan Jackson mluvili každý den. Ale po Japonsku a té záležitosti s kamerou se jejich vztah posunul výrazně k horšímu. Feldman pak chodil do domu a nosil seznam věcí, které se mají udělat. Pan Jackson pak obvykle přejel seznam pohledem a zabručel:
 
"Ne, tohle dělat dnes nebudeme. Zůstanu doma." 
 
Nemluvili spolu. Jejich vztah se změnil. Tak by se to dalo říct.

A pak jednoho dne byl Feldman pryč. To mohlo být na začátku dubna. Žádná zpráva od něj, žádný telefonát. Netušili jsme, jestli odjel na týden nebo navždy. Nikdo nám nic neřekl. V době, kdy se po Feldmanovi slehla zem, ani pan Jackson po tři dny nevyšel z pokoje. Telefonicky požádal místního šéfkuchaře, aby mu donášel jídlo. Já jsem mu ho pak pokládal před dveře jeho pokoje. Potom jsme na kamerách viděli Prince, kterak otevírá dveře, bere jídlo a nese ho do otcova pokoje. Nejhorší tři dny, kdy s námi nikdo z domu ani nepromluvil.

Musíte pochopit jednu věc: Feldman představoval komunikační most mezi námi a panem Jacksonem. Bez něj jsme byli v háji. Najednou jsme netušili, co máme dělat, co je na pořadu dne a jak to v domácnosti vůbec chodí. Pan Jackson vycházel z domu sporadicky. Naším prostředníkem se stala Grace. To ona nás začala posílat vyřizovat záležitosti, které měl normálně na starosti Feldman. V tu chvíli nám došlo, že odešel navždy.

Takhle to pokračovalo další tři týdny. Pak jednou přišla Grace a řekla: "Bille, očekávejte o půlnoci telefonát. Někdo s vámi chce mluvit." Byla tajemná. Ale z výrazu jejího obličeje jsem odhadl, kdo že to má dnes v noci volat. Nevěděl jsem, co si mám myslet. Vlastně, uvědomil jsem si, jsem s panem Jacksonem nikdy nehovořil. To bylo jen samé "dobré ráno"
a "dobré odpoledne" a kdyžtak pár slov ohledně vyřizování a to bylo všechno. Ale nikdy to nebyla skutečná konverzace. Nikdy jsem si s panem Jacksonem nevytvořil vřelý vztah. Všechno šlo přes Feldmana. Grace mi radila: "Prostě buďte sám sebou a mluvte s ním jako s normálním člověkem. A nebuďte nervózní!" Znervóznila mě už jen tím, že to řekla.

Pozdě v noci, kolem 23:30, mi najednou zazvonil telefon. V tu dobu jsem ale u přijímače nebyl a volající nezanechal vzkaz. Ani to nešlo z prostor domu, s čímž jsem počítal. Popravdě, šlo o neznámé číslo, ale já přesto zavolal zpět. Po asi dvacátém zazvonění to na druhé straně kdosi zvedl a zašeptal: "Haló, kdo volá, prosím?"

Hlas byl velmi hluboký a těžko charakterizovatelný, jako kdyby někdo mluvil přes elektronický měnič hlasu. Byl jsem naštvaný. "Kdo je tam?" optal jsem se příkře.

"Mohu vám pomoci?"

"To tys zavolal první, blbečku!"


Potom jsem telefon zavěsil, byl jsem rozzuřený. O sekundu později zazvonil znovu. To samé číslo. Vztekle jsem to zvedl a zařval:
 
"Co to má kurva znamenat?!"

"Bille, to jsem já, Michael. Michael Jackson!"

Najednou mluvil přirozeným hlasem. Ztuhnul jsem. "Pane, já … strašně moc se omlouvám! Myslel jsem si, že je to žert!"

Nezlobil se. Souhlasil se mnou. "Ano, častokrát dostávám divné telefonáty od lidí, kteří bůhvíkde získali mé telefonní číslo. Proto často měním hlas, když telefonuji."

Znělo to, jako kdyby byl sám trochu nervózní. Řekl: "Poslyšte, brzy mě čeká další cesta do zahraničí. Vy jste si zajisté všiml, že Feldman s námi více nespolupracuje, že?"

"Ano pane."

"Dobře. Co tím chci říct - Bille, mohu vám věřit, že?"

"Ano pane, můžete mi věřit."

"Dobře. Skvělé."

Řekl mi, že Feldman odešel a že mu Grace řekla, že já jsem dobrý. Prý to, co mu řekla Grace, mu dává jistotu, že mi může věřit. Pak mi začal vyjmenovávat věci, které je třeba udělat. Nikdy mi neřekl nic takového jako: "Bille, od teď jste šéfem týmu osobních strážců!" Toto nebylo nikdy vyřčeno. Mluvil jen o tom, co je třeba zařídit a věřil, že to pochopím.

Zeptal se: "Máte tady počítač?"

"Ne pane. Nemám."

"Dobrá, potřebuji, abyste si šel koupit laptop. Dám vám na to peníze. Kolik taková věc stojí?"

"No, něco kolem šesti, sedmi stovek."

"Dobře, dám vám tisíc dolarů. Raymone vám pak pošle nějaké fotky a já chci, abyste mi je přinesl ukázat."

"Ano pane."

Nechal mi peníze v obálce na botníku. Já šel do Best Buy a koupil notebook. Raymone mi pak poslala e-mailem fotky, já poté zavolal šéfovi a řekl jsem, že to mám. Vpustil mne do domu a prohlížel si obrázky.

Byl to sakra zvláštní pocit být tu. To bylo úplně poprvé, kdy jsem s ním byl sám. Mluvil s ním. Víte, byl jsem v blízkosti mnoha celebrit, ale tohle byl Michael Jackson. Tohle byl muž, který všude byl a všechno uměl. Víte, nikdy jsem se nesetkal s papežem, ale hádám, že bych měl při setkání s ním stejný pocit. Úplně mi zdřevěněl jazyk. Jste v jeho blízkosti a chce se vám šeptat: "Ano, Jasnosti." Když jsem se s ním setkal poprvé, nevěděl jsem, zda se mám uklonit nebo mu normálně potřást rukou. Takhle jsem to cítil. Stálo mě to nemalé úsilí tvářit se nevzrušeně.

Seděli jsme tam několik hodin a prohlíželi si obrázky všech domů a vil ve Virginii, okres Maryland, Connecticut, stát New York. Prohlédl si jeden, přikývl a já jsem překlikl na jiný. Vyjeveně jsem se díval a ceny těch domů. 6; 7; 12 miliónů! Nakonec jsme došli až na konec a on vystřelil ruku a ukázal - to je on! Ten chci!

Zavolal jsem Raymone a sdělil jí, který dům si pan Jackson vybral. Řekla:

"Dobře, zařídím to, abyste se mohli stěhovat už v létě. Pan Jackson chystá vzít děti na letní dovolenou."

Příštích několik dní mi Raymone neustále volala a chtěla zařídit tohle a tamto. Stále častěji jsem zaslechl pana Jacksona hovořit do telefonu: "Zavolejte Billovi!" a "Řekněte to
Billovi!" Dostával jsem faxy, e-maily, věci, které jsem panu Jacksonovi četl, věci, které jsem mu nosil k podepsání, smlouvy, věci k vyřízení. Nikdy jsem se na nic nezeptal a ani jedinkrát jsem nemukl. Ještě před měsícem jsem byl chlápek, kterému prdel mrzla v garáži. Najednou jsem byl asistentem Krále popu.

 
 

 

 

2. kapitola

 
(pokračování se chystá...)