Tajemství a kouzlo

 

"Nacházel magii ve věcech, kteří si někteří z nás ani nevšimnou."

Travis Payne, choreograf, který s Michaelem pracoval

 

 

"Mé pojetí kouzla nemá co dělat s jevištními triky a iluzemi. Celý svět oplývá kouzlem, Když se jako nová hora vynoří velryba z moře, lapáš po dechu  v náhlé radosti a údivu. Jaké kouzlo! Ale batole, které vidí prvního pulce zalesknout se v bahnité louži, cítí stejné vzrušení. Jeho srdce se zaplní údivem, protože na okamžik zahlédlo hravý půvab života. 

Když vidím, jak se z oblak náhle vynoří hora se sněhovou čepičkou, chce se mi křičet: ´Bravo!´Příroda, nejlepší se všech kouzelníků, předvedla další zázrak. Odhalila skutečnou iluzi, naši schopnost žasnout nad jejími divy. Pokaždé, když vychází slunce, opakuje Příroda jeden příkaz: ´Vizte!´ Svými kouzly nekonečně plýtvá a na oplátku jí stačí, abychom to ocenili. (...)"

Michael Jackson ve své knize Dancing the Dream (Tanec jako sen)

 

„Jednou, když jsme se vraceli z Afriky v úplné tmě, byli jsme nahoře a okolo padalo tolik hvězd, že jsem myslel, že zasáhnou letadlo. Když jste tam nahoře, kde není žádný smog, nevidíte téměř žádnou temnotu. Nevidíte téměř nic tmavého pro všechny ty hvězdy.“

Michael Jackson

 


Michael Jackson: "... Miluju psychologii, miluju kouzla, miluju ... miluju opravdovou krásu. Miluju opravdový talent. Miluju, když je něco zazračné, když je něco tak krasné, že to nemůžeš pochopit. Co miluju na Halleyově kometě, a tohle vždy říkám svému právníkovi, Halleyova kometa není větší zázrak než Měsíc nebo Slunce. Ale děláme z ní velkou věc, protože jí vidíme jen jednou za život a všichni jsou tam venku, aby to viděli. Víš astronomové a fanoušci a lidé a je to tahle věc, která krouží po sluneční soustavě, ale vidíš to jednou v životě. Kdyby se to dělo každou noc, tak to nikoho nezajímá, ale mě přijde Měsíc taky zázračný. Vždycky mluvím o jelenech, kočkách a psech a hodně lidí řekne " támhle je jelen, támhle je ... ", protože jsou plaší, jsou vždy ukrytí. Je vzácné spatřit jelena a vážím si toho, lidé by si měli vážit skutečných schopností a já vždycky říkám, nezáleží na tom, jak jsi talentovaný, ale když budeš každý den v televizi, tak se lidem okoukáš. Musíš vědět jak si hrát se svým publikem. Musíš to vědět a je to pravda, Shmuley. Ale není to jen hra. Pro mě je to skutečné, je to pro mě skutečné, opravdu je.

Rabín Schmuley: Jak to víš? Například já se to musel naučit. Píšu o tom v hodně svých knihách, ale začal jsem rozvíjet většinu nápadů od jiných spisovatelů, filozofů, myslitelů, atd atd.

Michael Jackson: "Když zůstaneš záhadný, lidi budeš více zajímat."

Rabín Schmuley: "Naučil tě to někdo?"

Michael Jackson: Ne, ne, to jen, dívám se ... učení z přírody a jen se dívat a studovat, být skutečný pozorovatel. A umm a můžeš někomu říct "tady je 6 dveří, můžeš otevřít kterékoliv z nich, ale neotevírej ty páté, ať se stane, co se stane" Samozřejmě, že se každý zeptá "co je za dveřmi číslo 5?", protože je to velká záhada ... a každý chce vysvětlit ty dveře číslo 5 ... a já to miluju, není to jako hra, ale chci aby lidé oceňovali talent a dovednosti. Dělám jen jedno album za 5 let. Jiní umělci dělají album každý rok a moje alba přetrvávají a překonají prodejnost všech těch ostatních. A lidé na to čekají. Je to jako horečka, oni čekají a čekají. Je důležité čekat."

Rabín Schmuley: "Jen málo lidí dnes rozumí síle záhady. Ty tomu rozumíš, protože v tvé nátuře je intuitivní duchovost, která je opravdový dar. Protože tohle porozumění záhadám a tvé porozumění síle načasování nám pomáhá pochopit svaté. Bůh se zjevuje jen sporadicky a ve velmi vybraných momentech."

Michael Jackson: "Miluju to. To je jedna z oblíbených věcí, nad kterými přemýšlím."

Rabín Schmuley: "Jak skrytý Bůh je."

Michael Jackson: "Jak skrytý."

Rabín Schmuley: "Musíš ho najít."

Michael Jackson: "Vidíš skrze něj všechny zázraky, ale nevidíš jeho obličej, víš? Vidíš skrze děti."

Rabín Schmuley: "Což tě nutí se o něj více zajímat?"

Michael Jackson: "Ano."

Rabín Schmuley: "Chceš ho najít?"

Michael Jackson: "Nutí tě to hledat ho a najít ho. Rozhodně, miluju to. Někteří lidé jen zvednou ruce a říkají ´O čem tohle všechno je, tenhle celý vesmír a kde je On? Chci s ním mluvit´ a ´Co je to?´Ty víš, že to miluju. On je jedinečný. On je. On je, člověče."

Rabín Schmuley: "Takže tohle je, jak zamezíme, aby se lidé nudili. Předtím, než se začneme nudit. Takže ty jsi podvědomě znal tajemství načasování, záhad ? Prostě jsi to věděl?"

Michael Jackson: "Jo, to je pravda Shmuley."

Rabín Schmuley: "Není to jako, že si tě manažer vzal stranou a řekl: ´Michaele můžeš být velká hvězda, ale nepřeháněj to´?

Michael Jackson: "Ne, v žádném případě."

Rabín Schmuley: "Tví bratři tomu nerozuměli?"

Michael Jackson: "Ne, nerozuměli. Na vše by skočili během vteřiny. Kdyby někdo řekl: ´Chci zítra udělat rozhovor o stylu oblečení Michaela´, oni na to: ´Jistě.´ Protože jen chtějí být v televizi. Myslím, že tě lidé více ocení, když si zachováš odstup, víš?

Rabín Schmuley: "Držet se stranou?"

Michael Jackson: "Držet se stranou a pracovat na sobě a dát si jistou dávku úrovně a nechat je po tobě toužit a jen ... Já miluj brány, brány u domu. Miluju obrovské pilíře a brány. Nevíš, co je vzadu za cestou. Řekneš si? ´Bože, kdo tady bydlí?´Zbožnuju to. Víš, nikdy to nevidíš, ale vidíš ty brány a to miluju."

Rabín Schmuley: "Ale brány do Neverlandu jsou tak jednoduché?"

Michael Jackson: "Tak jednoduché, to je jaké jsem je chtěl. Protože nechci, aby mě brána reprezentovala, víš, je to čin skoro psychologický. Chtěl jsem, aby měli dojem jako, skoro ... jaké je to slovo? Ummm... nemůžu přijít na slovo, co hledám. Chystal jsem se, aby lidé rozrazili ty dveře a opravdu je mít trochu rozpadlé a plesnivé, tak psychologicky, že se opravdu cítíš, že jedeš na ranč, a jak se dostaneš za tu zatáčku, chci to změnit na technicolor, jako čaroděj ze země Oz v Black or white.

Rabín Schmuley: "To je přesně to, co se stalo nám. První, co jsme řekli když jsme dorazili: ´Tohle nemůže být jeho ranč, co jsou ty jednoduchá vrata?´ Pak projedeš a vidíš značku Welcome to Neverland a pak bum!

Michael Jackson: "Ano."

Rabín Schmuley: "Udeří tě to."

(...)

Rabín Schmuley: "Je to tvé největší profesionální požehnání, že ses narodil s tím rytmem? Měl jsi prostě to přírodní načasování a pochopil to?"

Michael Jackson: "Myslí, že jo."

Rabín Schmuley: "Je to část tvé lásky k Bohu a jeho neviditelnosti a všeho toho, že ses nějakým způsobem proklepal k duchovní záhadě a znáš sílu záhady?"

Michael Jackson: "Ano, myslím, že ano. Jak to říkáš, to je něco ... jako způsob, kterým mluvíš. To je síla Boha v tobě, Shmuley. Opravdu, nikdy jsem nikoho neslyšel mluvit jako tebe, to je úžasné. To je jako by Bůh právě skrze tebe pracoval. Myslím to tak, když jsem na pódiu je to stejné. Nepřemýšlím nad tím, co budu dělat, já nevím, co budu dělat."

Rabín Schmuley: "Jen se dostaneš do zóny načasování."

Michael Jackson: "Dostaneš se tam. Spojíš se v jedno s tím, co ti dal Bůh. Je to mezi tebou a Bohem a publikum je přímo tam s tebou. Jak to popíšeš? ... Myslím, jak to rozpitváš? Jak to analyzuješ? Opravdu to nejde. Lidé se ptají: ´Jak to děláš?´ Dobrá, cvičím a trénuju. Ale přitom je to jinak."

 

"Od prvního okamžiku, co jsem ho spatřila, jsem cítila jeho kouzlo. Dnes už chápu, že to, co jsem viděla, byla Boží láska, která skrze něj vyzařovala.".

Kim, fanynka

 

 

"Je tajemstvím. Je tajemstvím i tehdy, když ho znáte osobně. Je velmi plachý a těší ho být tajemný."

Brooke Shieldsová, herečka a přítelkyně

 

 

"Pravdou je, že neexistuje ´jedna´ osoba, která může říci, že ví o Michaelovi všechno. Udržoval věci v soukromí a oddělené dokonce od vlastní rodiny, zaměstnanců a přátel. Každý chtěl věřit, že je jeho nejlepší přítel, a ví všechno, ale on se ujišťoval, že to tak není."

Shana Mangatal

 

 

"Myslím, že to lidi odvádí od pochopení, kdo Michael skutečně je. Michael vždy věřil v mystiku a kvalitu. To snižuje a poskvrňuje jeho obraz. Zatímco žraloci užírali jeho skutečného ducha, byla jsem byla šťastnější a šťastnější, že jsem měla příležitost poznat jeho pravou podstatu."

 Karen Faye

 

Michael a opravdová magie:

"V roce 1992, když jsem měl napsat věnování pro svou knihu Real Magic, rozhodl jsem se ocenit tři lidi - svoji drahou dceru Saju, svého duchovního bratra Deepaka Chopru a svého přítele, popovou hvězdu Michaela Jacksona. Chtěl jsem uznat Michaela Jacksona, jehož slova, hudba a láska nám všem připomínají, že naše životy zachováme pouze skrze dávání.

Michael Jackson měl mimořádný vztah s principy skutečné magie, s představou vytváření záraků v každodenním životě. Se svým obrovským hudebním talentem přinesl radost milionům lidí. Mé děti a já jsme s ním v Neverlandu v roce 1991 strávili pět šťastných dnů. Chtěl se mnou mluvit o ´opravdové magii,´ ale pravdou je, že on už magii měl - sílu, kterou potřeboval k tomu, aby snil, vytvářel a dával.

Michael byl oddán myšlence ukončit světový hlad a v roce 1985 pomohl vytvořit We Are The World - píseň zpívanou celebritami, kdy se některá největší jména v populární hudbě spojila k tomu, aby vydělala prostředky na zmírnění hladomoru v Africe.

Michaelovi jsem nemusel vysvětlovat ´skutečnou magii,´ protože on už byl duchovní bytost, už byl laskavý, miloval a byl připraven použít své hudební nadání k vytváření zazraků. Společně s miliony lidí po celém světě říkám: ´Děkuji Michaele, za to, že jsi se s námi podělil o svůj úžasný talent, aby jsi pozvedl naše duše. Budu si tě pamatovat jako krásného člověka se srdcem velkým jako obloha.´
 

Namaste,

Wayne W. Dyer, spisovatel a lektor, 10.7.2009