Knihy

 

Překlady některých knih o Michaelu Jacksonovi, které nevyšly v ČR.

 

Honoring the Child Spirit - Pocta duši dítěte

Inspirace a učení od našich dětí

Rabín Schmuley Botteach v rozhovorech s Michaelem Jacksonem

Překlad ©Kiwi

 

Vysvětlivky:

 

SB - Schmuley Botteach

MJ - Michael Jackson

V originále je z náboženského důvodu psáno slovo Bůh (God) jako G-d, já jej však píšu normálně.  

Rabín Schmuley Boteach se s Michaelem Jacksonem přátelil na počátku nového milénia a na chvíli se stal jeho duchovním rádcem a přítelem. Michael s ním spolupracoval na novém charitativním počinu Heal The Kids a díky němu vystoupil se svým projevem na Oxfordské univerzitě. Rabín Schmuley věřil v Michaelovu nevinnu, chápal jeho vztah s dětmi a v tomto směru ho obhajoval, stejně tak jako upozorňoval na škodlivost bulváru. Na druhou stranu však veřejně diskutoval o věcech, které by měly zůstat privátní (vezme-li se v úvahu jeho postavení) a podával o Michaelovi informace, které byly silně ovlivněné rabínovou povahou a pohledem na svět. Jeho poznámky a vysvětlivky byly často jízlivé, některé věci překrucoval a v některých lhal, aby sám vypadal lépe. Evidentně je velice rád středem pozornosti a kupodivu mu chybí určitá míra pokory a pochopení.

Po Michaelově smrti vydal dvě knihy, které sestávají z nahraných konverzací mezi ním a Michaelem. Původně měly sloužit jako podklad pro jejich spolupráci v charitativní oblasti, kdy chtěli lidem umožnit pochopit význam dětí, jejich pohledu na život a důležitost lásky v rodině. Michael se však od rabína distancoval. Ten to vysvětluje tak, že Michaelovi začaly být nepříjemné jeho upřímné rady. Pravdou je, že Schmuley zradil Michaelovu důvěru tím, že zpronevěřil peníze, které měli jít na charitu. První kniha, kterou vydal - Michael Jackson Tapes nese podtitul "Tragická ikona odhaluje svou duši v důvěrné konverzaci", což mluví samo za sebe. Rabín ji vydal krátce po Michaelově smrti a vysvětloval, že zveřejnění bylo plánováno od začátku, kvůli Michaelovu obvinění z obtěžování dítěte k tomu však nebyla vhodná příležitost, protože by kniha nebyla přijata tak, jak bylo zamýšleno. Dovolím si ale tvrdit, že kdyby bylo vydání těchto konverzací v této podobě skutečně plánováno, Michaelovi mohli spíše pomoci, protože v nich např. vyjadřuje svou upřímnou duchovní lásku k čisté dětské duši a nebo svůj pohled na ženy. Vypráví však také o svých názorech na konkrétní lidi a na další různá témata, ke kterým se veřejně nevyjadřoval. Pokud tedy překousneme, že kniha byla vydána bez Michaelova souhlasu a odmyslíme si rabínovy názory a komentáře (fanouškovské stránky je vůbec nezveřejňují), vhlédneme do mysly skutečného Michaela Jacksona.

Honoring the Child Spirit - Pocta duši dítěte je další knihou z těchto nahraných konverzací, která vyšla v roce 2011, a zaměřuje se na děti, jejich duši, ducha, to, co se od nich mohou dospělí naučit, a to, jak by je měli vychovávat. Na rozdíl od první knihy se v této neobjevují žádné Schmuleyho komentáře ani senzační historky. Kniha ukazuje skutečně krásnou Michaelovu duši, jeho upřímné názory a odpovědi, které mu vycházejí z hloubi srdce a místy čtenáře dovedou k údivu nad hloubkou myšlenek či k slzám. Tahle kniha je krásná a velice důležitá, protože v ní Michael Jackson vyjadřuje to, o co mu celý život šlo - o hlubokou úctu a čistou lásku k dětem, které jsou pro něj tou nejbližší věcí k Bohu. 

Michael Jackson: "(Lidé) zjistí o dětech něco úžasného, nejen v tomto století, v této dekádě, vážně zjistí. Něco, co tu bylo celou dobu, ohromující věc o dětské mysli a jak neuvěřitelně úžasné jsou. Jako Bůh. Vážně tomu věřím. Lidé otevřou dveře obrovskému jasu... názor na děti se změní.

Nikdy jsem Prince a Paris nepřekřikoval. Nikdy to nedělám, protože jsou úžasní. Nemůžeš, jsou mnohem chytřejší, než si myslíme. Žvatlání na děti je pasé. Nebudeš dělat: "Goo goo ga ga." Jsou tak chytré, chápou všechno, co říkáme, jako intelektuálové. Jsou mnohem bystřejší, než si kdokoliv mohl kdy představit. Jsou ve stavu alfa. Chápou podvědomě. My ne. My jsme ti, kteří opravdu nechápou, kdo oni jsou."

 

 Michael Jackson For The Soul - Michael Jackson pro duši

Sbírka vyprávění a L.Á.S.K.Y.fanoušků  od sestavená Lorette C. Luzajic

Překlad ©Kiwi