Rasismus

 

Michael Jackson: "Nerozumím rasismu. Moje máma - a ona je anděl a svatá - vycházela z obchodu, bylo to blok od mého domu v Encinu a byla ve svém Mercedesu. A moje maminka miluje každého, a tenhle bílý muž zakřičel: ´Vrať se do Afriky, ty negře!´ Tak strašně mě mrzelo, že se to mámě stalo... nebylo to víc než před 5ti lety, protože záviděl. A znám příběhy svých bratrů, kteří vyjdou ze svých Rolls-Royců, zamknou a když se vrátí zpět, zjistí, že jim někdo objel auto klíčem - protože ho řidil černoch.

Já prostě všechno tohle nesnáším, protože barva kůže nemá vůbec nic společného s charakterem. Miluji židovské děti a německé děti a asijské děti a ruské děti. Jsme všichni stejní a ja mám dokonalou hypotézu, jak to dokázat. Vystupuji ve všech těch zemích a oni všichni pláčou ve stejném okamžiku show. Smějou se ve stejném okamžiku. Jsou hysteričtí ve stejném okamžiku. Omdlévají na stejném místě. Máme všichni stejné rysy. Protože jsem slyšel, že Rusové jsou namyšlení a Němci nemají pocity a emoce. Na mých koncertech byli stejně emotivní... možná i víc. Nekteří z mých nejvíce milujicích fanoušků jsou z Německa a Ruska. Budou stát venku v zimě a dešti, aby mě zahlédli. Křičí: ´Chceme uzdravit svět, milujeme tě´ a to jsou mladí lidé, víš, kteří nemají nic společného s válkou a všema těma šílenostma. Oni jsou jiní, víš, nová rasa je jiná. Jsou úžasní. Cítím se jako obyvatel světa. Nemůžu si vybrat stranu, proto z tohoto důvodu nesnáším říkat: ´Jsem Američan´."

Rabín Schmuley: "Myslíš si, že protože jsi byl první nehorázně úspěšný a slavný černoch, ovlivnilo to tvou kariéru nad hranice? Byli některé nespravedlivé věci, co lidé udělali, částečně rasistické, tak jak to zažila tvá matka?"

Michael Jackson: "Ano, protože přede mnou jsi měl Harryho Belafonta, měl si Sammy Davise Jr., měl si Nata King Cola. Měl jsi je jako baviče a lidé je milovali. Ale neobdivovali je. Lide kvůli nim neplakali a neříkali jim: ´Miluju tě a chci si tě vzít,´ nezažili lidi trhající si oblečeni a všechnu tu hysterii a křik. Nehráli na stadionech. Byl jsem první, kdo prolomil bariéru, kdy bílé dívky, skotské divky, irské dívky křičely: ´Miluju tě, chci tě...´ a mnoha bílým mediím se to nelíbilo. Kvůli tomu jsem to měl těžké, jsem průkopník a proto začali s historkama jako: je divnej, je gay, spí v kyslíkové komoře, chce koupit kosti sloního muže... cokoliv, co by lidi ode mě odvrátilo. Zkoušeli, co jen mohli. Každý, kdo by si prošel tím, co já, by byl mrtvý, jako feťák.

Rabín Schmuley: "Co ti dodalo sílu?"

Michael Jackson: "Víra v děti, víra v mladé lidi, víra, že Bůh mi tohle dal z důvodu, abych pomohl svým dětem."

 

  

"Samozřejmě, že byl rád, že je černý. Měli jsme sešlosti, na kterých jsme jen tak relaxovali a on říkával: ´Jsme černí a jsme nejtalentovanější lidé na tváři země.´ Vím, že ten muž miloval svou kulturu, miloval svou rasu, miloval své lidi."

Teddy Riley, producent

 

"Vzpomínám si, že kdysi dávno, nebylo mi víc než 6 nebo 7 let, jsem v Indianě snil o tom, že chci být bavič, umělec. V noci jsem spal a máma mě budila: ´Michaeli, Michaeli, James Brown je v TV.´ Vyskočil jsem z postele a křičel jsem spolu s ním, prožíval jsem každou otočku, každý obrat, každý náraz, všechno... A taky tam zrovna byl Jackie Wilson... obrovský talent. Je opravdu smutné vidět, že tito umělci a průkopníci skutčně platí za své... dali světu tolik radosti a systém milionových nahrávacích společností, to není vždy tak, jak o tom mluví. Postaví dům, utratí spoustu peněz, koupí spoustu aut a mají spoustu hloupých omluv. To se nedá srovnat s tím, co vytvořili umělci. Chci jen, abyste věděli, že tohle je opravdu důležité, to, za co bojujeme, protože už jsem unavený z toho, jak tisk manipuluje se vším, co se děje v této situaci (rasizmus v náhrávacím průmyslu). Neříkají pravdu, jsou to lháři. A pozměňují historické knihy. Naše historické knihy nejsou pravdivé, jsou to lži. Potřebujete to vědět. Musíte to vědět.

Všechny formy populární hudby, od jazzu přes hip-hop a bebop k soulu a různé tance jako catwalk, jitterbug, charlestone či break dance - všechny tyto formy černého tance... Co je důležitější, než dát lidem nějaký únik, tím únikem myslím zábavu, co by to bylo bez písní a tance, radosti, smíchu a hudby? Tyhle věci jsou velice důležité, ale když jdete někam do knihkupectví, nevidíte na obálkách někoho černého. Vidíte, Elvise Presleyho, vidíte Rolling Stones..., ale kdo jsou skuteční pionýři, kteří s tím začali?  

Otis Blackwell byl plodný fenomenální spisovatel, který napsal některé z nejlepších písní Elvise Presleyho. Byl to černoch a zemřel bez koruny. Dnes jsem potkal jeho dceru a jsem tím velice poctěný. Bylo to na stejné úrovni, jako kdybych potkal anglickou královnu. 

Jsem tady, abych promluvil o celé nespravedlnosti. Měli byste si něco zapamatovat: ve chvíli, kdy jsem začal lámat rekordy v prodeji - překonal jsem Elvisův rekord, překonal jsem rekord Beatles - ve chvíli, kdy jsem se má alba stala nejprodávanější v historii Guinessovy knihy rekordů, tehdy mě nazvali šílencem, nazvali mě homosexuálem, nazvali mě prznitelem dětí, řekli, že se pokouším bělit kůži. Udělali všechno proto, aby publikum obrátili proti mně. Tohle všechno je naprostá konspirace, musíte to vědět.

Znám svou rasu. Když se podívám do zrcadla, vím, že jsem černý.

Je čas na změnu. Až opustíte tuto budovu, nezapomeňte, co zde bylo řečeno. Vložte si to do svého srdce, uložte si to do svého podvědomí a udělejme s tím něco. Musíme. Musí nastat změna. Držme naše pochodně vysoko a získejme respekt, který si zasloužíme. Miluju vás. Miluju vás. (…) A pamatujte si, že jsme všichni bratři a sestry, ať už je naše barva jakákoliv.“


Michael Jackson, z řeči proti rasizmu (Sharpton’s National Action Network headquarters v Harlemu, New York, 2002)

 

 

"Cítím, že Michael přesahuje rasu. Když jsem zjistil, kdo Michael je, když jsem se učil o jeho životě a jeho světě, dospěl jsem k tomu, že Michael má hodně výjimečnou vlastnost – spojuje lidi všech ras. Podíváte- li se na obrazy v jeho domě, uvidítě děti ze všech kontinentů, všech barev a náboženství, oblečených ve svém národním oděvu."

Thomas Mesereau, Michaelův právník 

 

 

“Michael’s popularity appealed to the very young, the very old and everyone in between…blacks, whites.  And, that only happens once in a lifetime.” 

Dick Clark, The One 2003

 

 

 
“Together we can stop racism and prejudice. It's our only hope. Without hope, we are lost."
 
Michael Jackson

 

 


„Michael Jackson byl velkým světovým tanečníkem, zpěvákem a skladatelem. Měl jsem možnost ho osobně poznat v Praze při setkání s tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Strávil jsem s Michaelem tři hodiny prohlídkou Pražského hradu. Měl jsem možnost poznat jej a zeptat se na problémy, které ho v té době sužovaly. Michael Jackson byl osobností, která pro černou komunitu udělala velmi mnoho. Možná, že to, že je dnes americkým prezidentem Obama, je tak trošku zásluhou Michaela Jacksona.“

Michael Kocáb

 

"Michael byl první černý umělec, který měl miliony bílých fanoušků, mužů i žen, kteří ho hluboce milovali a respektovali. Před Michaelem byli jiní talentovaní černí umělci, ale Michael byl první, kdo opravdu prolomil rasové bariéry a myslím, že do teď je stále jediný černý umělec, který má miliony fanoušků všech ras a ze všech kontinentů. Rasismus v médiích a v hudebních průmyslu je mnohem horší, než jak to vypadá. Udělali vše pro to, aby od něj (MJ) publikum odvrátili, on však přesto zůstal velice milující a starostlivý."

Ling Ngo

 

 

"...This is Michael Jackson. There`s not going to be another Michael Jackson ever, ever. He was the only person on this earth that can drop all races, all nationalities, all — everyone at a drop of a hat. He was the only person on this planet — I know no one on this planet that can do that."

- Joanelle Romero, Native American humanitarian, filmmaker, actress, recording artist and entrepreneur

 

Michael Jackson - píseň Heal The World na Superbowl 1993 (HD):

 

“He was a man of power, of positive power that brought people together. He brought  people of all walks of life, all nationalities, friends and foes alike. He was healing in spirit because he healed a lot of people with his music and with his spirit. Being in his presence, when he visited hospitals, the children would be miraculously healed.”

Jonathan Moffet, Michael´s drummer

 
 
"What attracted me the most about MJ was his capacity to reunite people from all races, nationalities and gender through his art. It’s something that politicians couldn’t and still aren’t able to do. I was always impressed by his humility after all the awards he received. I hate how he didn’t receive enough credits for his humanitarian actions. This man did so many good things for the world. His heart was as big as his success. I really love his philosophy of life, he only spoke when he had something important to say about all kind of subjects. One of MJ’s best speech was at the Oxford University. It really bothers that documentaries about MJ want to focus more about rumors from tabloids, his plastic surgeries rather than his messages of hope and love through his music."

Claire Legrand, YouTube comment Feb 2019


 

"Lidé nám říkali :´Prostě to tak berte (rasismus), protože takový je Jih. To je nevědomost a je to naučené, vůbec to není dáno geneticky. Malé děti v těchto zemích nemají předsudky. Byl bych rád, kdybyste toto také dali do úvozovek. Já opravdu nejsem osoba s přesudky. Věřím, že lidé by měli více myslet na Boha a jeho výtvory. Podívejte se na to množství divů v lidských tělech – různé barvy orgánů, barvy krve – a všechny tyto barvy tvoří v lidském těle různé věci. Je to nejúžasnější systém na světě, který tvoří úžasnou stavbu, lidskou bytost. A když se to děje s lidským tělem, proč bychom to nemohli udělat jako lidé? Tak to cítím. A proto si přeji, abych mohl pro svět udělat více. Rasismus je jediná věc kterou nenávidím. Skutečně. A proto se pokouším psát, vkládat to do písní, do tance, do mého umění – aby to učilo svět. Pokud to nemohou udělat politici, básníci by to měli vložit do poezie a spisovatelé by to měli dát do románů. To musíme dělat a myslím, že je moc důležité zachránit svět." 

Michael Jackson JET Interview (1979) 

Miluji lidi, kteří skutečně přispívají k potěšení a štěstí planety a lidstva, lidi se světlem – od Walta Disneyho přes Gandího a Edisona k Martinu Lutheru Kingovi. Tohle jsou lidé se světlem, kteří se skutečně starali o děti, spojovali rodinu a lásku. Tohle se snažím říct ve své hudbě a v mých písních.

Jestliže přijdete na můj koncert, uvidíte, jak se 200 000 lidí pohupuje, drží svíčky a říkají: ´Chceme zachránit svět´ a ´Milujeme tě´. Viděl jsem to na celém světě, od Ruska přes Německo a Polsko po Afriku a Ameriku. Všichni jsme stejní. Během představení lidé pláčou ve stejných okamžicích. Ve stejných chvílích se rozčilují a ve stejných jsou dojatí.“

Michael Jackson v časopise Gold Girl (2002)

 

Cítíš to?

Když se rozhlédneš, celý svět se spojuje

Cítíš to?
Je to cítit ve vzduchu, vítr to všude roznáší

Všechny barvy světa by se měly navzájem z celého srdce milovat

Ano, tak je to v pořádku

Předej mé poselství svému bratru a řekni mu to dvakrát.

Šiř to dál a snaž se učit člověka,

který nenávidí svého bratra,

když to neudělá nenávist.

Protože mi všichni jsme stejní
Krev, která je ve mně je krev, která je v tobě

Cítíš to?

Při každém tvém nadechnutí
Někdo někde jinde umírá
Každý zdravý úsměv
Znamená hlad a svár pro jiné dítě

Cítíš to?

Z písně Can You Feel It, kterou napsal Michael Jackson se svým bratrem Jackiem

 

 

"Michael was very sensitive to the overt racism of the American press, well aware that a caption can completely alter the context of a photograph, perpetuating negative stereotypes. He scrutinized every photograph I made and only the images he approved were released to the press."
 
Todd Gray, Michael´s photographer
 
 
 
 
„Být svědkem Jacksonovy pracovní morálky z první ruky bylo inspirativní. Konverzace s ním později odhalily jeho motivaci - pochopil, že barevní lidé spolu se ženami musí pracovat dvakrát tak tvrdě, aby se dostali o polovinu dál. Pochopení těchto metrik ho hnalo pracovat 10x tvrději.“
 
Todd Gray https://www.instagram.com/p/CFzueYvDeqe/
 
 
 

 

"I believe MJ was chosen by God to change a generation, bring them into their calling and break racial barriers and color lines. His work has opened doors for so many to achieve their hearts desires!!! Thank you Michael for being my greatest artistic inspiration!"
 

Keeley "LockN' Key" Kaukimoce, dancer

 

 

 

Michael byl hrdý na, že byl černý

Ačkoliv se barva jeho kůže změnila kvůli onemocnění vitiligo, on sám zůstal černý: 

 
 
"Znám svou rasu. Když se podívám do zrcadla, vím, že jsem Černý!"
Michael Jackson, 2002
 

"Lidé o mně lhali. Jsem černý američan a jsem na to hrdý, jsem tím poctěný."
Michael Jackson, 1996


"Dokonce i v osobním životě to byl ten typ strýčka, který nás vždy učil o černé historii a kázal nám o ní. Spousta lidí si to neuvědomuje."
TJ Jackson, Michaelův synovec: twitter.com/always_shiplove/status/1172955251889995776?s=20
 
 

“Jsem hrdý na své dědictví. Jsem na to hrdý. Jsem hrdý na tom, že jsem černý. Jsem poctěný tím, že jsem černý a jen doufám, že jednoho dne mě férově popíšou takového, jaký skutečně, doopravdy jsem... prostě milující, mírumilovný chlápek, který chce pro svět dělat skvělou a bezprecedentní zábavu, písně, hudbu a film. To je vše, co chci dělat. Nejsem pro nikoho hrozbou. Jen tohle chci dělat. Tohleto chci. Přinést radost světu."
Michael Jackson v rádiovém rozhovoru se Stevem Harveym v roce 2002 

 

“I když je "jiný", jak se video (Remember the Time) snaží naznačit, je jeden z nich. Implicitní vzkaz divákům je ten, že rasová identita je mnohem více než pigment kůže: znamená sdílení tance, písní, vyprávění a historie.”  
Joe Vogel
 
 
 

"Víte co, já s Michaelem Jacksonem pracoval ve studiu i mimo něj více než 17 let, což je většina času, na který se, jak se zdá, všichni upínají. Michael má vitiligo. Viděl jsem to na vlastní oči, společně se zármutkem, který mu osovně i veřejně způsobovalo. 

 

Mnoho velkých umělců je mimo jeviště zdrženlivých, ale u Michaela to bylo umocněno médii a posedlostí veřejnosti o jeho vzhledu. Mnoho schoval pod make-up, po mnoho let se skrýval za zástěnou nepohodlného a nepraktického make-upu.

 

Pokoušel se naučit se akceptovat, že lidi nevěří přeměně, která se s ním během let udála, ale všechny ty směšné polemiky na toto téma mu to neuvěřitelně ztížily. Vídám ho několikrát do roka, obvykle na den nebo dva, a dokonce i teď ho všechny ty spekulace a slídění uráží a rozčilují ho.

 

Je to jedna z nejvíce milujících, laskavých a jemných duší, kterou jsem kdy potkal, a přes všechny hrozné nespravedlnosti, pomluvy a fanatismus má pravděpodobně tu nejvíce stoickou a odpouštějící povahu. Není bez chyb a musí to být jeden z nejnáročnějších profesionálů, se kterými kdy budu mít to štěstí pracovat. Většinu času ignoruje, co lidé říkají a v posledních několika letech se přestal starat o to, co si lidé myslí. Není na Zemi proto, aby obhajoval, jak vypadá, ale zdá se, že veřejnost předpokládá, že musí podat zprávu o změnách ve svém vzhledu, včetně těch, které nemůže ovlivnit.

 

Řeknu vám, že jsem s ním byl v bazénu před tím, než podstoupil terapii k depigmentaci - byl celý flekatý. Teď je v podstatě tak bílý, že se spálý i při nepatrném vystavení slunci. Bylo to jeho rozhodnutí - make-up nebo léčba. A protože měl peníze, měl léčbu. Neobviňuji ho - kdybych měl stejné potíže a finance, taky bych to udělal.  A měli byste vědět, že když ho poznáte, je to normální, lehkomylsný - mimo studio - chlápek, s úžasným smyslem pro humor, a rozhodně je to černoch." 

 

(Poslal jsem sem tenhle příspěvěk, protože se se mnou kdysi vsadil, že nenajdu jedinou stránku, která by se jeho barvou kůže rozumným způsobem zabývala. Doufám, že jsem odpověděl na některé vaše otázky)."

Leroy, spolupracovník (psáno kdysi...)

 

Michael Jackson: A Black Man's Dream (made by @phonchrist):

 
Všimli jste si, jak MJ skrýval svou tvář za své černé vlasy ve chvíli, kdy jeho tvář začal být výrazně světlá?
 
 

 

Skutečný černý král

 

Michael Jackson byl v Africe korunován jako King Sani:

 

 

 

Království Sanwi se nachází v jihovýchodním koutě Pobřeží Slonoviny v Senegalu v západní Africe. Michaela Jacksona korunovali jako svého krále v roce 1992. Michael Jackson a Amon N'Douffou IV se vájemně navštěvovali v Krinjabo a v Los Angeles. 

 

Po Michaelově smrti v roce 2009 u nich proběhl složitý dvoudenní smuteční obřad. Následně byl za prince prohlášen Jesse Jackson (není příbuzný s hudební rodinou, ale je to jejich přítel) a korunován jako Prince Nana Amonem N'Douffou V, králem Krindjabo. Michael Joseph Jackson Jr., nejstarší dítě Michaela Jacksona, byl inaugurován 16.2.2013 jako Prince Mikaeel Amalaman Anoh II Of the Ivory Coast Kingdom Krindjabo & Agni Empire. Přísahal jako nový poradce pro zdraví a blahobyt, a jako nový velvyslanec pro mír, mládí a kulturu říše Agni u krále Amona N'Douffou IV.

(zdroj: wiki)

 

 

 

 

 

Michaelova řeč v nikdy nevydané písni "Faces", kterou napsal pro svého dobrého přítele Nelsona Mandelu:

 

Tohle jsou ty nejhorší a nejlepší časy, rasismus, bigotnost, etnocentricismus, předsudky, nenávist a násilí lámou srdce naší planety a rozdělují její duši, a my přesto přicházíme živí jako nikdy předtím.
 
Nelson Mandela, černý muž, dřívější symbol podrobení a otroctví, vede Jižní Afriku, demokracie a svoboda kvete jako nikdy předtím a nové vědomí hlásá úsvit věku osvícení, ve kterém je přežití nejschopnějších nahrazeno přežitím těch nejmoudřejších.
 
Sněme o velkém a nečekaně nádherném novém zítřku. Sněme o plném výkvětu nového kolektivního vědomí. Sněme o zítřku, kde můžeme mít vztyčené hlavy a natáhnout své paže k dokonalosti.
 
Sněme o zítřku, kde už neštěpíme a nelámeme naši globální obec úzkých domovských zdí, kde už nevládne kmenovost pod rutinou nacionalismu a  patriotickým zanícením, a kde můžeme skutečně z duše milovat a chápat lásku jako základní pravdu v srdci všeho stvoření.
 
Sněme o zítřku, kde jsou naše děti vychovávány, ochraňovány a  živeny, a naši starší jsou považováni, ctěni a respektováni. Sněme o míru, harmonii a smíchu. Sněme o radosti a extázy. Sněme o tančení kosmického tance.
 
A zatímco sníme, pamatujme si ty, kteří se odvážili snít během hororů a obětovali své včerejšky, abychom my mohli mít naše zítřky.
 

 

Mnohem více najdete zde: https://www.truemichaeljackson.com/on-racism-and-equality/michael-jackson-was-a-proud-black-man/

 

 

Michael Jackson s lidmi z různých kultur světa:

 

 

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com