Hlas

Michael Jackson měl jeden z nejlepších hlasů v současné hudbě. Jeho tempo hlasu bylo přirozené. Měl schopnost zpívat ve stacattu a zapívat soubor rytmů v perfektním časování. Nejlepší nahraný příklad je titulní píseň z jeho alba Off The Wall z roku 1979.

Podle Setha Riggse, Jacksonova hlasového poradce, měl Michael do poloviny 80. let rozsah 3,5 či 3,6 oktáv, tedy 44 not. V 90. letech Riggs řekl, že Michaelův hlasový rozsah se rozšířil na 4 oktávy. Které noty byl schopen zazpívat se podle jednotlivých zdrojů trochu liší, nejčastěji se uvádí E2 - B6. Nezpíval ve falsettu, jak se mnoho lidí domnívá. Samozřejmě ho také používal, ale tohle je rozsah, který dokázal zazpívat plným hlasem. S přibývajícím věkem mu přibyly další nižší noty, aniž by přišel o ty nejvyšší.

Mezi lety 1971 a 1975 se jeho hlas změnil z chlapeckého sopránu k vysokému tenoru a Michael Jackson také začal užívat tzv. "hlasové škytání" (něco jako lapání po dechu), což mělo v písních podněcovat jisté emoce, vzrušení, smutek nebo strach. Hudební kritici ho nazvali oslnivě obdařeným vocalistou a časopis Rolling Stone přirovnal jeho hlas k bezdechému, zasněnému zajíkání Stevieho Wondera. Jeho tenor také posoudili jako mimořádně krásný. Michael používal také spinto, kontratenor, baryton.

V roce 1982, po vydání Thrilleru, Rolling Stone píše, že jeho plně dospělý hlas je zabarvený smutkem, v roce 1987, po vydání alba Bad, se v něm objevily nové prvky, a v 90. letech se jeho hlas dokáže chvět úzkostí, neštěstím či klesat na zoufalý šepot, aby se vzápětí změnil na klidný a jemný tón. V roce 2001 pak magazín Rolling Stone komentuje, že na novém albu Invincible Michael Jackson nádherně vyjádřil rytmus skladby a vibrační vokální harmonizaci. Nelson John shrnul jeho hlas jako milost, agresi, vrčení, přírodní dětinskost, falsetto i jemnost - tato kombinace z něj činí předního zpěváka.

 

Hlasový rozsah nejlepších světových zpěváků:

 

www.concerthotels.com/worlds-greatest-vocal-ranges

 

Hlasový rozsah Michaela Jacksona:

 

 

Michaelovo hlasové rozcvičování se Sethem Riggsem (po telefonu) z roku 1994:

 

 

Michaelův beatbox:

 

Píseň Got to be there acapella z roku 1971, kdy je Michaelovi 12 nebo 13 let:

 

Píseň Butterfies z alba Invincible acapella: