Krátké filmy a některá vystoupení

 

Don´t Stop Till You Get Enough

 

 

She´s Out Of My Life

1979 MJJ Productions Inc.

 

 

Rock With You

© 1980 MJJ Productions Inc.

 

Billie Jean

© 1982 MJJ Productions Inc.

 

 

Beat It

1982

 

Thriller

 

 

We Are The World

 

 

Bad

Krátký film k písni Bad (rok 1985) byl inspirován zabitím 17 letého Edmunda Perryho. Perry byl čestný student z Harlemu v NY, kterého zabil policista v civilu po údajném pokusu o přepadení.

1987

 

 

The Way You Make Me Feel

© 1987 MJJ Productions Inc

 

 

Smooth Criminal

 

 

Leave Me Alone

 

Man In The Mirror

© 1987 MJJ Productions Inc.

 

 

Liberian Girl

1989 MJJ Productions Inc.

 

 

Black Or White

 

Live - MTV Anniversary

 

Remember The Time

V roce 1990 MJ plánoval vytvořit film o černém Egyptu/Kemetu. Tento projekt byl Spielbergem a Hollywoodem odmítnut. MJ do dávného Egypta tedy v roce 1992 umístil svůj krátký film k písni Remember The Time. Oproti tehdejšímu stereotypnímu portrétování Egypťanů jako bělochů jsou do Remember The Time záměrně obsazeni pouze černoši a video režíruje tako černoch, John Singleton. MJ také do videa umístil basketbalového hráče Magic Johnsona, který nedlouho předtím šokovanému světu oznámil, že je HIV pozitivní.   

 

 

Heal The World

 

 

Gone Too Soon

 

 

Jam

 

 

Give In To Me

1993

 

 

They Don´t Care About Us

 

 

3T Why

 

 

MTV Best Performance 1995

 

 

Earth Song

© 1995 MJJ Productions Inc.

 

 

Stranger In Moscow

1996 MJJ Productions Inc

 

 

Scream

Úvodní píseň z alba HIStory, které je Michaelovým nejautobiografičtějším a nejpolitičtějším, se mísí vyjádření osobního vzteku z nespravedlnosti a lží objevující se kolem jeho osoby. MJ byl vystaven tak abnormálnímu tlaku, že musel křičet. Michael ale svoji zlost zacílil i na širší nespravedlnost ve společnosti, korupci a policejní brutalitu, jak můžeme pochopit např. z reportážní vsuvky o tragické události, která se stala mladému černému muži.

Krátký film k této písni je nadčasový a můžeme v něm vidět různé symboly. Ve videu se objevují např. malby Pollocka, Andy Warhola nebo Rene Magritta. 

Jackson Pollock byl časopisem LIFE v roce 1949 pojmenován největším žijícím americkým malířem. Od té doby se média a elita snažili dokázat, že tomu tak není. 
Autoportét Reného Magritta se jmenuje Syn člověka. Možná, že ji tam Michael umístil, protože jeho přezdívka byla Applehead (Jablková hlava). A nebo proto, že René o svém obrazu říká:
"Tvář je alespoň částečně dobře zakrytá, takže máte zřejmou tvář a jablko, které skrývá viditelnou, ale skrytou tvář člověka. Tohle se děje neustále. Vše, co vidíme, skrývá něco jiného. Vždy chceme vidět to, co je zakryté tím, co vidíme. Zajímá nás to, co je schované a co nám to viditelné neukáže. Tenhle zájem může být ve formě dost intenzivního pocitu, dá se říci něco jako konflikt mezi viditelným, které je skryto, a viditelným, které je přítomno."

 

 

Childhood

 

 

You Are Not Alone

 

Ghosts

Na krátkém filmu Ghosts z roku 1996 spolupracoval Stephen King. Film vypráví příběh Maestra s nadpřirozenou mocí, kterého chce vyštvat pryč dav lidí vedených starostou, který nekompromisně odsuze vše, co se odlišuje od jeho představ normálnosti. Je to Michaelova reakce na to, jak ho vidí společnost a jak s ním jednají zástupci tzv. spravedlnosti (jmenovitě Tom Sneddon) a médií. Michael Jackson zde hraje pět postav.

Na obrázku vlevo dole je Michael Jackson s maskou vytvořenou pro jeho roli starosty. Člověk napravo je Clarence Strider, rasistický šerif, který umožnil únik spravedlnosti po zlynčování čtrnáctiletého černého chlapce Emmetta Tilla. Příčinou lynče bylo obvinění bílé prodavačky, která uvedla, že ji hoch během nákupu obtěžoval. Emmet Till byl poté brutálně zbit, zmrzačen, zastřelen a hozen do řeky manželem této prodavačky a jeho nevlastním bratrem. Vrazi nebyli soudem potrestáni, porota sestávající pouze z bílých mužu je osvobodila. Oni sami se k činu později i přiznali. Stejně tak jako prodavačka přiznala, že její výpověď nebyla pravdivá.  

Michael Jackson proměnil svou zlost, vztek a frustraci v umělecké dílo. Celý příběh ve filmu Ghosts i písně v něm obsažené jsou zrcadlem společnosti. Jak se v něm vidíte?

 

 

Jak se natáčel film Ghosts (české titulky)

 

 

Live - WMA

1996

 

 

Blood On The Dance Floor

1997 MJJ Productions, Inc.

 

 

You Rock My World

 

 

Cry

2000 SONY BMG MUSIC ENTERTAINMENT

 

 

Live - American Bandstand

2002

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com