Soud v roce 2005

 

"Toto stíhání byla parodie na spravedlnost a jeden z nejhorších útoků na nevinnou osobu v právní historii."

Právník Thomas Mesereau, 2009

 

Soud Michaela Jacksona obviněného ze zneužití nemocného chlapce byl v roce 2005 médii intenzivně sledován. Novináři přítomní soudnímu přelíčení však bohužel neinformovali o většinových důkazech ve prospěch MJ, ale vyžívali se v jakýchkoli drobnostech, které by ho mohli v očích veřejnosti ponížit. Informovali zaujatě a zkresleně. Díky skandálům, které média zveřejňovala, se zvyšovala jejich sledovanost, protože M. Jackson byl nejslavnějším člověkem na zemi. Objem dezinformací, který byl vypouštěn do světa, byl neskutečný. Někdy i vcelku vážení novináři manipulovali s informacemi a vymýšleli si své vlastní důkazy. To je důvod, proč si většina lidí pamatuje pouze to, že Michael Jackson byl skandálně obviněn, ale do pozadí případu nikdy nepronikla. 

Když byl 13. 6. 2005 shledán nevinným ve všech bodech obžaloby, vysílali sice v přímém přenosu jeho jízdu z ranče všechny světové zpravodajské TV, uvnitř soudní síně se však někteří členové médií pokoušeli skrýt své překvapení z výsledku případu. Charles Thomson to nazval jedním z nejostudnějších případů v novinářské historii. www.huffingtonpost.com/charles-thomson/one-of-the-most-shameful_b_610258.html

 

O co vlastně šlo?

Kamenem úrazu však bylo zveřejnění britského 110 minutového dokumentu "Living with Michael Jackson", který měl premiéru 3. února 2003. Novinář Martin Bashir s Michaelem strávil 8 měsíců a točil jedinečný dokument, ve kterém mu slíbil, že světu ukáže, jaký skutečně je. Mimo kameru Michaelovi skládal jednu poklonu za druhou, výsledný dokument však sestříhal a okomentoval tak, že neříkal celou pravdu a ukazoval Michaela v negativním světle.
 
Gavin Arvizo byl hostem na Michaelově ranči Neverlandu od roku 2001. MJ splnil poslední přání Gavina, který trpěl rakovinou a chtěl se s ním, ale také s několika dalšími celebritami, setkat. V té době žila celá jeho rodina v jednopokojovém apartmá. Gavin, jeho bratr a sestra navštěvovali herecký kurz, který vedl Jamie Masada. Ten zprostředkoval Gavinovo seznámení s Michaelem Jacksonem, který Gavinovi telefonoval do nemocnice a poté i do domu jeho prarodičů, když mu jeho zdravotní stav dovolil nemocnici opustit. Gavin byl vážně nemocný téměř celý rok, musel absolvovat chemoterapii i ozařování. Byl na tom hodně špatně, lékaři mu nedávali žádnou naději a rodiče se začali připravovat na jeho smrt. Přišel o ledvinu, levou nadledvinku, část slinivky a několik lymfatických uzlin. Doktoři mu vyoperovali šestnáctilibrový nádor a v plicích měl nádor čtvrtého stupně. Michael nakonec na svém ranči ubytoval i Gavinovu matku Janet, bratra Stara a sestru Davellin.

Michael se také snažil opatřit Gavinovi krevní destičky a dělal vše pro to, aby pomohl Gavinovi v jeho nemoci. Gavinovi pomáhaly i jiné celebrity, ale víceméně pouze finančně (např. od Adam Sander, Michael Tyson, Jim Carrey či Chris Tucker). Byl to však právě Michael Jackson, který otevřel svůj domov a srdce této rodině během kritického období jejich života. Gavina neúnavně podporoval v boji s těžkou nemocí. Všichni z rodiny nazývali Michaela otcem.

 

Michael, v tu chvíli držící za ruku právě třináctiletého chlapce Gavina, si tímto prohlášením zadělal na potíže. I když neřekl, že spí s dětmi, ale pouze to, že je klidně nechá spát ve své posteli a sám si radši lehne na zem, evidentně to nikdo nevzal v potaz. Po premiéře Bashirova dokumentu se o Gavina strhl obrovský zájem. V některých novinách byl označován za zneužívaného chlapce, Michaelovu oběť. A to i přesto, že Gavin přímo na kameru říká, že je v Neverlandu šťastný a že právě Michaelovo přátelství vyléčilo jeho rakovinu!

 

Přepadovka na Michaelově ranči 

18. listopadu 2003 (čirou náhodou den po vydání Michaelova výběrového alba "Number Ones") 70 policistů ze Santa Barbary vykonalo domovní prohlídku Neverlandu, u které Michael nebyl přítomen, neboť toho času v Las Vegas natáčel videoklip "One More Chance". Backerman vzpomíná: "Člověk by si myslel, že je to armádní prapor, který jde do irácké vesnice. Tolik jich tam bylo." Byly důkladně prohlédány a nafoceny všechny místnosti. Mnoho z věcí a vybavení domu bylo zničeno. Nenašly se žádné kompromitující materiály. Přesto byl na Michaela Jacksona vydán zatykač platný v 50 státech.

"Michael dva dny hodně plakal," říká jeho tehdejší manažer Dieter Wiesner. "Seděl jsem s ním celý den a noc. Byl šokován... nevěděl jsem, co mám dělat. Byla to tak špatná situace. Měli jsme jet do Evropy, všechno bylo připravené. Michael Jackson snil o návratu do šoubyznysu. V létě 2003 MJ a jeho tým tiše připravovali mimořádný comeback. Po všech těch letech, kdy žil jen jako cíl bulváru, chtěl být viděn objektivním způsobem." Chtěl se více spojit se svými fanoušky, otevřít Neverland veřejnosti, věnovat se především filmu... "Bylo to tak krásné a tato zpráva ho hluboce šokovala. Opravdu, to ho zabilo. Dva dny po nájezdu na Neverland se jeho deprese změnila v hněv. Když vyšlo najevo, že chlapec, který ho obvinil, nebyl nikdo jiný než Gavin Arvizo, Jackson se rozhodl bojovat. Michael mi řekl, 'Dietře, měli bychom přivést toho mladého chlapce na velké místo, pozveme všechen tisk a měl by se mi podívat do očí a říct mi, že jsem to udělal.´ Tak byl připravený k boji."
 
20.11.2003 Michael přiletěl na vlastní náklady soukromým letadlem do svého okresu a byl zatčen. Tím samým letadlem, mohl prchnout třeba do Mexika. Dobrovolně se vydal do rukou policie a odevzdal pas... Přesto mu byla teatrálně nasazena pouta. Po výstupu z letadla mu vyšetřovatelé podali ruce a Michael k nim svobodně nastoupil do auta. Když z něj však vystoupil, měl už ruce spoutané. Teprve po uhrazení 3 miliónové kauce mohl po několika hodinách opustit policejní stanici.

  

Pomsta  

Proti Michaelovu právnickému týmu stojí státní žalobce Santa Barbary Thomas Sneddon jr., přesně ten, který vedl žalobu v případě J. Chandlera z roku 1993. Je víc než zarážející, že Janet Arvizová jedná pouze s psychologem a právníky, kteří proti MJ stáli právě v roce 1993 a setkává se s nimi 4 měsíce před tím, než je na MJ podána žaloba. Můžeme mluvit o spiknutí proti Michaelově osobě? Nebo je to jen pomsta ze strany Sneddona, protože Michael v roce 1993 jen o vlásek unikl soudu? A je náhoda, že se právě Tom Sneddon podílel na zákoně, který zamezil mimosoudní vyrovnání v případech, kdy rodina požaduje odškodnění?
 


Jisté je, že T. Sneddon se Michaela Jacksona snažil dostat za každou cenu. Na začátku 90. let inicioval Tom Sneddon svolání 2 velkých porot, Santa Barbara a Los Angeles, za účelem vyšetřování a obžaloby Michaela Jacksona. Obě poroty odmítly Michaela obžalovat z jakéhokoliv trestného činu. V polovině 90. let cestoval Sneddon osobně nejméně do dvou zemí a hledal další údajné Michaelovy oběti. Nikoho nenašel. Zřídil webové stránky Santa Barbara sheriff dept. s informacemi o Michaleovi a najal PR firmu. V roce 2004 byla sestavena třetí velká porota a Michael byl obviněn. Prokuratura utratila víc peněz a strávila na snaze usvědčit MJ víc času, než jakákoliv jiná v historii. Přestože neměla žádný fyzický důkaz, byla schopná MJ veřejně ponížit, úspěšně si dělala legraci z jeho pleti, sexuality, životního stylu a předvedla hromadu kýčovitých důkazů a falešných výpovědí. Sneddon se MJ snažil prezentovat  jako pedofila, který organizoval propracované spiknutí, ke kterému chytře využíval svou slávu. Prokuratura ho nazývala sexuálním predátorem. Snažila se ho vykreslit jako ďábla, jehož veškeré konání s Arvizovými dětmi bylo za účelem skrytí sexuálního jednání. Bezhlavě najala různé experty na všechny možné oblasti - např. rekonstrukce nehod, počítačová grafika, DNA, soudní účetnictví, finance, kriminalistika, telefony, akustika, ochranné systémy, zneužívání dětí, psychologie, patologie, soudní poradenství. Měla 9 expertů na otisky prstů - více, než se používá v případech, u kterých hrozí trest smrti! Přitom sám Sneddon byl usvědčen, že se snažil manipulovat s důkazy tak, aby Jacksona mohl obvinit! Nikdo se nedozví, kolik peněz daňových poplatníků ze Santa Barbary a času prokuratura vynaložila. Proces s M. Jacksonem byl jeden z největších v historii USA. Bylo na něj akreditováno více novinářů (povětšinou bulvárních) z celého světa, než na procesy s O. J. Simpsonem a S. Petersonem dohromady. Ještě nikdy nebyl proces pokryt v takovém rozsahu a pravděpodobně ani nikdy znovu nebude.
 

MJ byl obviněn v 10 bodech, později bylo obvinění rozšířeno na 14 bodů:

4 body: obtěžování dítěte,
4 body: podávání alkoholu mladistvým za účelem spáchání zločinu,
1 bod: pokus o obtěžování,
1 bod: spiknutí

 


 "V několika posledních týdnech se o mně v médiích objevilo obrovské množství ošklivých a škodlivých informací. Zdá se, že unikli přes spisy hlavní poroty, kde se mí právníci ani já nikdy neobjevili. Tyto informace jsou nechutné a falešné. 

Tyto události jsou pro mou rodinu, mé děti a mě noční můrou. Nikdy jsem neměl v úmyslu ocitnout se znovu v takhle zranitelné pozici. Miluji svou komunitu a velice věřím našemu soudnímu systému. Uchovejte si prosím otevřenou mysl a nechte mě jít k soudu. Jako každý jiný americký občan si zasloužím spravedlivý soud. Až bude řečena pravda, budu obhájen a osvobozen."
 

Celá obžaloba byla stavěná na výpovědi jediného svědka, který tvrdil, že viděl Michaela osahávat ve spánku jeho bratra a u toho masturboval. Tvrdil, že jim Michael podával alkohol, ukazoval erotické časopisy a chodil před nimi nahý. Obtěžování prý začalo až po odvysílání Bashirova dokumentu, tedy chvíli před tím, než měli Neverland opustit. Často své výpovědi pod přísahou měnil a protiřečil si.

Především je však zarážející, že nebyly učiněny kroky, které by se měly podniknout v případě sexuálního zneužívání. Janet Arvizová se se svým právníkem Billem Dickermanem setkala poprvé 21. února 2003 (dle výpovědi mělo zneužívání probíhat od 20. února až do 12. března 2003), ale na policii podává oznámení až 13. června 2003. Pokud někdo zneužije vaše dítě, budete se nejdříve radit s právníkem? Budete čekat 4 měsíce, než to oznámíte policii? Zřejmě ne.

A jak vzpomíná na údajné incidenty obtěžování v březnu 2004 samotný Gavin Arvizo? "Je to jako když vzpomínáte na to, co bylo ve školce, kdy nevíte, jestli se to opravdu stalo nebo ne."

 


Soudce Rodney Melville jr. musel ze čtyř tisíc kandidátů vybrat 12 porotců a 8 jejich náhradníků. Porotci a ostatní přítomní v soudní síni slyšeli desítky svědků, prohlédli si velké množství Michaelových disků DVD, knih a fotografií (MJ vlastní rozsáhlé umělecké sbírky, jeho knihovna čítá asi 10 000 svazků knih a policie v nich pátrala po jakémkoliv kompromitujícím obrázku). Na velké plátno v soudní síni se promítali fotografie a videa jeho domova, všech místností, obsahů skříní, šuplíků, knih i časopisů. Každý mohl vidět Michaelovi pokoje, jeho skladiště odpadu, koupelny či ložnice. (Spodní část jeho dvoupatrové ložnice se zdála jako ten největší dětský pokoj na celém světě. U postele fotka Marilyn Monroe a kniha o papeži Janu Pavlovi II., všude obrázky Petera Pana, plakáty Čaroděje ze země Oz, Pinocchia, Charlieho Chaplina, Star Wars, Bambiho, Indiana Jonese, Macaulay Culkina v Home Alone). Nic z toho nedokazovalo, že se Michael dopustil něčeho protizákonného. 

 

Obtěžování dítěte a pokus o obtěžování  

 
První výslech Gavina na policii se uskutečnil v červnu 2003, druhý v srpnu 2003. Gavin řekl, že mu jeho babička vysvětlila vše ohledně masturbace. Řekla mu, že když muž nemasturbuje, může znásilnit nějakou ženu. Pod přísahou u soudu však tyto výroky přisoudil Michaelovi. Gavin řekl porotě, že Michael mu sahal do pyžamových kalhot a řekl mu, že masturbace je přirozená. Ale to byla přesně stejná slova, která před deseti lety použil Jordie Chander! Během prvního výslechu Gavin tvrdil, že si nepamatuje, zda při Michaelově masturbování ejakuoval, během druhého výslechu a poté před porotou vypověděl, že ejakuoval. Gavin na policii vypověděl, že nikdy neviděl Michaelovy intimní partie, ale trval na tom, že Michael jednou vešel do pokoje nahý. Policii řekl, že sexuální obtěžování se odehrálo čtyřikrát nebo pětkrát, přičemž pod přísahou vypovídal, že se to stalo dvakrát. Star (Gavinův bratr) u soudu pod přísahou vypověděl, že viděl jak Michael osahává Gavina. Prý stál na schodech, světla byla zhasnuta, přesto však viděl do Michaelovy ložnice, kde měl Michael osahávat spícího Gavina. Gavin potvrdil Starovu výpověď. Star ji pak několikrát změnil, nakonec tvrdil, že ložnici byl s nimi. Oba pak měnili čas, datum i místo - tak jak se jim to zrovna hodilo a jak jim Michaelův právník tvrzení vyvracel. Star také jednou řekl, že Michael masturboval jeho bratra, pak že sebe, potom zase,že se jen dotýkali a nakonec popřel i to, co řekl předchozí den s tím, že to nikdy neřekl. Gavin a Star tedy u soudu lhali - pod přísahou. Takže můžeme říci, že jejich výpovědi byli nedůvěryhodné. Nenašly se ani jiné důkazy, které by prokázaly tvrzení těchto hochů. 
 
V nezveřejněných částech Bashirova dokumentu jsou zachyceny i rozhovory mezi členy Arvizovi rodiny (když si mysleli, že ještě není zapnutá kamera), ze kterých vyplývá, že Gavin chtěl pobývat s Michaelem co nejvíce, chtěl s ním být pořád a Michael se tedy ptal jeho rodičů, zda smí a ti souhlasili. Také je z toho jasné, že pokud Gavin spal v Michaelově ložnici, Michael skutečně spal na zemi a byl přítomný i jeho asistent Frank, jeho dva mladší sourozenci a většinou i Michaelovi a jiné děti. Nikdy nebyli sami. Na jaře 2003 si Gavina zavolal děkan jeho střední školy, Jeffrey Alpurt, aby mu položil přímé otázky na obvinění týkající se Michaela. Gavin mu řekl, že se nic sexuálního mezi ním a Michaelem neodehrálo.

Vrcholným důkazem obžaloby tedy zřejmě byly dvě knížky s uměleckými fotkami dětí a s věnováním od fanoušků. Do jedné z nich si Michael vepsal tato slova: "Pohlédni na skutečného ducha štěstí a radosti v tváři těchto hochů, je to duch chlapectví. Život, který jsem nikdy neměl a vždy o něm budu snít. Takový život chci pro své děti." 

 

Podávání alkoholu mladistvým 

 

Michael byl obviněn, že držel Arvizovu rodinu proti jejich vůli v Neverlandu. Sneddon tvrdil, že Michael byl naprosto zoufalý po odvysílání Bashirova dokumentu, že jeho celá kariéra a finanční stav byly v sázce – tak potřeboval unést, uvěznit a vydírat rodinu Arvizo, aby si udržel svou image. Pro mnoho lidí v soudní síni to bylo nejabsurdnější tvrzení celého soudního případu a posmívali se mu.
 
Arvizovi zřejmě cítili napětí, protože Michael a jeho spolupracovníci si nepřáli, aby rodina Bashirův dokument shlédla a naopak je požádali o natočení rozhovoru pro tzv. nápravný dokument, který by měl vše vysvětlit. Zároveň se obávali útoku novinářů a chtěli před nimi Arvizovi ochránit. Michaelovi společníci zařídili pro Janet Arvizovou a její děti dovolenou v Brazílii. Když se však Janet dozvěděla, že Michael je nebude na tomto výletě doprovázet, změnila svůj názor a tento výlet se nikdy neuskutečnil. Poté, co Janet rozhodla, že nepojedou do Brazílie, vrátili se do Neverlandu, přestože jak tvrdila, zde byli v nebezpečí. Řekla dětem, že je zde v ohrožení, a odmítla tam zůstat. Na její žádost byla s dětmi odvezena k jejím rodičům do El Monte. Poté se ovšem zase vrátili.
 
Může si někdo, kdo je vězněn, dojít ke kadeřnici? Může chodit nakupovat, do restaurací, do kina?! Za cizí peníze? Může používat telefon pro soukromé hovory?! Prokazatelně totiž v té době Janet také mluvila ve věci rozvodu se svým právníkem. Toto vše Michael dokázal účty, které si jím Janet nechávala zaplatit. Když Janet Arvizová mohla takhle "svobodně" chodit do salónů, po nákupech... proč nešla na policejní stanici?! Proč se nesvěřila svým přátelům se svými obavami?! Když mohla používat telefon, proč nezavolala na policii?! Asi telefonáty právníkům a přítelkyním byly přednější než dobro její rodiny. Několikrát odjela z Neverlandu, když se tam necítila dobře (nazvala to pak útěky), ale vždy se zase ráda vrátila.

 

Dodatky a zajímavosti

Hned první den soudu vypovídal Martin Bashir. Bylo však jasné, že se chtěl setkání s Michaelem Jacksonem vyhnout a během své výpovědi mu nebyl schopen pohlédnout do očí. Moc toho nakonec neřekl, protože jeho obhájce neustále vznášel námitky. Vyšlo však najevo, že už dříve byl Bashir pokutován ze strany Broadcasting Complaints Commision. Byli proti němu vzneseny 3 stížnosti za neférovost a porušení dohody - Bashir byl ve své reportáži nevyvážený a nereprezentoval celistvě daný subjekt - to samé obvinění, které by mohl proti němu později učinit i Michael...
 Při křížovém výslechu Star připustil, že nikdy neřekl policii o pornu, alkoholu a obtěžování - dokud se jeho rodina nesetkala s Larry Feldmanem, právníkem, který zastupoval Jordieho Chandlera a jeho rodinu. Star dosvědčil, že to byl Larry Feldman, kdo navrhl, aby navštívili poradce kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování. Potvrdil, že se to stalo někdy v březnu 2003, poté, co s nimi Michael přerušil kontakt. Rodina Arvizo byla doporučena Dr. Stanley Katzovi - stejnému lékaři, který vyšetřoval i Jordieho Chandlera. Mesereau upozornil porotu na to, že Star a Gavin sdělili svá obvinění policii až poté, co hovořili s Feldmanem a Katzem.
 
K tomu, aby si zajistili přítomnost Michaela Jacksona ve svých životech, nazývaly ho "tatínek Michael". Pod přísahou všichni vypověděli, že to, co řekli při rozhovoru s Bradem Millerem, byla pravda.(Odstavec nahoře pojednávající o Michaelově pomoci a bezpodmínečné lásce.)


Gavin: "Ne. Ne až do natáčení Bashirova dokumentu."
Messereau: "Chtěl jsi ho znovu vidět, správně?"
Gavin: "Ano."
Messereau: "Cítil jsi, že opustil tvou rodinu, správně?"
Gavin: "Ano."
Messereau: "Přišel jsi s obviněním ze sexuálního obtěžování poté, co jsi zjistil, že Michael Jackson se ztrácí ze tvého života."

Během procesu se promítala i nějaká Michaelova soukromá videa. Na jednom z nich byl vidět Star, jak veze slabého Gavina bez vlasů na vozíku, a prochází se po Neverlandu s Michaelem. Další ukazovalo Michaela, jak se pomalu prochází s umírajícím Gavinem a vede ho k fontáně poblíž jezírka. Michael a Gavin společně jdou s rukou na zádech toho druhého v jemném objetí. Na videu je slyšet komentář Stara: "Cítím se velmi špatně kvůli svému bratrovi. Vše, co je známo o jeho rakovině je, že je velice agresivní." V pozadí je slyšet Michaela, jak zpívá: "Usmívej se, přestože je tvé srdce zlomeno.... usmívej se, přestože je tvé srdce nemocné." Byl to Michaelův pokus o rozveselení Gavinova života a Gavin byl statečný, snažil se skrýt stopy smutku. Porota viděla, jak se Michael snažil ze všech sil pozvednout Gavinova ducha, ale malý Gavin byl příliš nemocný, takže Michael ho skoro nemohl přimět k úsměvu. Zdálo se, že se Star při promítání  u soudu zlobí, protože chtěl, aby porota věřila, že Michael neudělal pro Gavinovo uzdravení téměř nic.

Porota byla pohnuta Michaelovou otevřeností, jeho upřímností, jeho chováním. Bylo zřejmé, že si myslí, že Martin Bashir byl nespravedlivý. Tím, že vynechal důležité detaily, vložil jeho vlastní zaujaté komentáře k nevinným záběrům, představil Bashir světu Michaelův nevyvážený portrét. Bylo zajímavé, že když byl Michael ve vystřižených záběrech vysoce emocionální, nejméně tři porotci měli slzy v očích. Jedna porotkyně, asi čtyřicetiletá Asiatka, doslova propukla v pláč, když Michael mluvil o tom, jak byl jako dítě bitý. Ale nikdo z lidí od médií se nezdál být dotčen. Nikdo neinformoval o Michaelově příběhu. Média byla netečná. I když mohli prohlédnout Bashirovu taktiku, média o tom nemluvila. Ze všech 220 akreditovaných novinářů pouze dvoje noviny se zmínily o nespravedlnosti - "USA Today", kde popsali Bashirův styl rozhovoru jako přehnaně dotěrný, a "New York Times", kde ho nazvali jako necitlivého sobce, který se maskoval sympatií.

Michael

 

Na začátku procesu se Michael Jackson snažil vypadat, že je plný síly, ale během několika měsíců trvání procesu, kdy téměř každý den musel usedat do soudních lavic a veřejně se probírali jeho nejintimnější záležitosti, se jeho energie vytrácela, jeho pohled byl prázdný a chůze tak vratká, že ho někdy museli jeho bratři či bodyguardi podpírat. Jeho rodina se účastnila soudního líčení jak jen to šlo, sourozenci Michaela střídavě podporovali, dokonce i jeho otec konečně ukázal, že je tu pro něj. Jeho maminka do soudní síně po jeho boku usedala každý den a byla mu velice potřebnou oporou.

 

 

Rozsudek

Dne 13. června 2005 porota dospěla k verdiktu - NEVINNEN ve všech bodech obžaloby.

 

 

Po vynesení rozsudku Michael Jackson nedal najevo absolutně žádné emoce a s kamennou tváří odjel rovnou do nemocnice a hned druhý den do Bahrainu (na pozvání tamního prince), aby se psychicky i fyzicky zotavil. Po skončení soudního procesu už pak nebyl jako dřív. Proces byl pro něj noční můrou, ve které byl připraven o poslední zbytek soukromí, který si zoufale toužil ponechat. Ukázal však, že už nikomu nebude platit, ale bude bojovat, už nebude každému slepě důvěřovat a ani nikomu nedovolí, aby ho ponižoval a pošpiňoval jeho jméno.

Michael o procesu nevydal žádné oficiální prohlášení, pouze toto poděkování na internetu: "Bez pomoci Boha, svých dětí, své rodiny a vás, moji fanouškové, by se mi nikdy nepodařilo dojít až sem. Vaše láska, podpora a loajalita mi pomohly všechno snášet. Udělali jste všechno, co jste mohli. Byli jste tady, když jsem vás opravdu potřeboval. Vaše neutuchající láska mi byla podporou, usušila mé slzy a provedla mě touto životní zkouškou. Nikdy vám za toto nemohu být dostatečně vděčný. To jsou skutečné poklady. Jste moje inspirace. S láskou, Michael Jackson"


Zdoj pozadí soudních obvinění:

www.allmichaeljackson.blog.cz a další.

Kniha od Aphrodite Jones: Michael Jackson Conspiracy - česky

(anglický originál online:  jetzi-mjvideo.com/books-jetzi-03/con/con0a.html)

Geraldine Hughes: The Truth Behind The Michael Jackson Child Molestation Allegation

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com