Životopis v obrazech

 

Michael Joseph Jackson se narodil 29. 8. 1958 v Gary (Indiana) Katherine a Josephovi. Starší sourozenci jsou Maureen Reilette (Rebbie, *1950), Sigmund Esco (Jackie *1951), Toriano Adaryll (Tito *1953), Jermaine Lajuane (* 1954) , La Toya Yvonne (* 1956), a Marlon David (* 1957, měl dvojče, ale Brandon zemřel po porodu), mladší než Michael jsou potom Steven Randal (Randy, * 1961) a Janet Damita Jo (* 1966). Michael přišel na svět ve znamení Panny, čímž dostal do vínku pracovitost, puntičkářství, tvrdohlavost, zvídavost, stydlivost či citlivost k utrpení druhých.

Ačkoliv pochází z černošské rodiny, v jeho žilách koluje i špetka bílé a také indiánské krve. Michael už od malička projevuje hudební a pohybové nadání, brouká si melodie a pohybuje se do rytmu při různých zvucích.

Maminka je oddanou stoupenkyní Svědků Jehovových, takže děti jsou už odmala vedeny k víře, ale za cenu toho, že nikdy neslaví narozeniny či Vánoce a nemají žádné kamarády mezi "normálními" dětmi. Otec Joseph je přitom velmi přísný. Nikdy svým dětem neřekne, že je má rád nebo že je na ně hrdý. Naopak, je na ně hrubý, bije je a nesmějí mu ani říkat tati.

Celá rodina, která bydlí v maličkém domku, je však muzikální. Maminka hrávala na klarinet a na klavír, ale kvůli prodělané obrně nemohla vystupovat veřejně. Otec ve volném čase hraje se svou skupinou Falcons a děti si potají půjčují jeho kytaru. Joseph nejdříve nevěří, že mají talent, ale když je slyší hrát a zpívat, všemožně je začne podporovat - věří dětem natolik, že se vzdá své práce v ocelárně. Michael začíná se svými sourozenci zpívat už v 5ti letech, poté, co překvapenému otci ukáže, co umí. Brzy se díky svému talentu stává hlavním zpěvákem jejich skupiny Jackson 5 (pouze nejmladší Randy zatím není ve skupině). V první třídě zpívá na školním představení píseň Climb Ev´ry Mountain z muzikálu The Sound Of Music. Ohromí ho reakce publika, které za bouřlivého potlesku vstává ze svých židlí. Jeho učitelky plakají. Už tehdy se projevuje jeho umění vložit do písně emoce, i když je zatím nemůže znát.

Jackson 5 začínají vystupovat v blízkém okolí a pokouší se prosadit na různých amatérských soutěžích. Přestože jsou všichni sourozenci malí, hodně hrají i v nočních a striptýzových klubech. To je prostředí, které pak Michael jako starší už opravdu netouží vidět.

V roce 1968 jsou však Jackson 5 objeveni Bobby Taylorem a brzy poté se jich ujímá slavná nahrávací společnost Motown. www.youtube.com/watch?v=Ux3joe0GdTA Stará se ně o Berry Gordy Diana Ross, která je pro děti jako druhá matka. Hodně rozvíjí Michaelovi umělecké schopnosti (naučil se třeba krásně kreslit) a on ji od té doby absolutně zbožňuje (a je do ní zamilovaný).

 

O rok později vychází první deska J5: Diana Ross Presents The Jacksons 5. Jejich první singly ABC, The Love You Save, I Want You Back a I´ll Be There se okamžitě dostávají na první příčky hitparád a skupina se stává velmi slavnou.

Účastní se mnoha vystoupení v televizi.

 youtu.be/5xWgdcnSvPw youtu.be/4e_gbzuuG0c youtu.be/Sp7IDTxDGbU

 

Michael veškerý volný čas po škole tráví, stejně jako ostatní sourozenci, zkoušením, vystupováním nebo nahráváním písní. Sice ho to baví, ale zároveň strašně moc touží po normálních hrách s jinými dětmi venku na ulici. 

Otec se Michaelovi vysmívá, že má velký nos a snad tedy ani nemůže být jeho syn. Michael ho nenávidí a nikdy se s ním v podstatě nesblíží, i když věří, že má své děti rád a jen to nedokáže projevit. Po letech se však jejich vztah výrazně zlepšuje (Joe se v budoucnu stavá citlivější i díky mnoha vnoučatům, které všechny jeho děti vychovávají v prostředí plném lásky a porozumění). Michael si uvědomuje, co všechno jej a jeho sourozence otec naučil a že díky jeho tvrdé výchově se stali skutečně úpěšní. 

Na svou matku MJ nedá nikdy dopustit, přestože s ní v dětství, kvůli častému cestování, netráví moc času. Často o ní prohlašuje, že je anděl.

V první polovině roku 1970 se Jacksonova rodina stěhuje do sídla Hayvenhurst v Kalifornii (Encino v Los Angeles). Motown vydává úspěšný singl Never Can Say Goodbye. Jackson 5 vyjíždí na své první turné po USA, v televizi o nich běží kreslený seriál. V roce 1971 Jackson 5 pod Motownem vydávají album Maybe Tommorow

V roce 1972 už skupina vyráží na turné i do světa. Motown Michaelovi vydává sólo baladu Got To Be There, následuje velmi úspěšná sólová deska Ben a album Jackson 5 Lookin´ Through the Window

V roce 1973 Michaelovo album Music And Me. V roce 1970, 71 a 72 dostávají Jackson 5 cenu za nejlepší skupinu. V té době otec Joseph svou ženu hodně podvádí a narodí se mu nemanželská dcera JohVonnie.

Během dospívání Michael vidí, že si lidé stále přejí vídat malého roztomilého chlapce, kterým býval a jsou udiveni z toho, že jim nějak vyrostl. Do toho zoufale bojuje s akné a otec mu říká, že je ošklivý. Cítí se osamělý, stává se uzavřený a velmi stydlivý (kromě okamžiků, kdy stojí na pódiu). Jediný, kdo ho bere takového, jaký je, jsou děti. Před nimi nemusí nic předstírat, ale může být sám sebou.

Roku 1975 odchází Jackson 5 od Motownu, protože se jimi cítí být příliš svázáni. Chtějí dělat vlastní hudbu. Poslední deskou u Motownu je Michaelova sólovka Forever, Michael. Poté skupina podepisuje smlouvu s Epic record. Pouze Jermain to neudělá, mezitím se oženil s dcerou Berry Gordyho, šéfa Motownu a nesouhlasí tudíž se změnou nahrávací společnosti. Místo něho ale do skupiny přichází nejmladší Randy a skupina mění jméno na The Jacksons

Sourozenci dosahují obrovských úspěchů. V 70., ale i 80. letech určují směr vývoje hudby a vydávají mnoho velkých hitů. Jacksons pokrývají téměř všechny hudební žánry (pop, soul, R & B, rokenrol atd.) a překračují tehdy ještě velmi výrazné rasové hranice. Jejich hudbu mají v oblibě lidé všech věkových kategorií a ras. Většina dalších hudebních skupin je jimi pak byla nějakým způsobem ovlivněna (i v současné době). Všechny Jacksonovy sestry se také věnují hudbě.

První Michaelovou láskou (po Dianně Ross) je herečka Tatum O´Neil.

V roce 1977 Michael dostává roli strašáka v černošské verzi filmu Čaroděj ze země OZ.

 

Tehdy se poprvé setkává s Quincy Jonesem, muzikantem, producentem, dirigentem a organizátorem, s nímž poté mnoho let spolupracuje na řadě úspěšných projektů. Začíná spolupracovat také s Paulem McCartneym. 

V první polovině roku 1978 Jacksons vyjíždí na turné po Evropě a USA s názvem Goin' Places.

V roce 1979 vychází bratrům deska Destiny, za kterou dostávají ocenění a vyjíždí na stejnojmenné turné, které začíná v lednu 1979 Německu a končí v lednu 1980 na Hawaii, s celkovým počtem 129 koncertů.

Michaelovi v roce 1979 vychází i první sólová deska Off The Wall - slaví velký úspěch, je to ve své době nejprodávanější album vytvořené černým umělcem. 

Michael dostává Grammy za nejlepší předvedení písně Don´t Stop Till You Get Enough a v roce 1980 i 3 ceny za Off The Wall a cenu za nejlepší skupinu. MJ od té doby pracuje na mnoha písních pro jiné jiné umělce, ať už jako spoluautor, zpěvák doprovodných vokálů nebo producent (písně ze soundtracku The Wizz, písně od Doobie Brothers, Kennyho Logginse, Stevieho Wondera, Minnie Rippertonové, Dave Masona, svých sester La Toy, Rebbie i Janet, bratra Jermaina, Kennyho Roggerse, Carole Bayer Sagerové, Joe "King" Carrasca, Diany Rossové, Billa Wolfera, Donny Summerové, Kennedy Gordyho (aka Rockwell), Paula Anky či Jennifer Hollydayové).

V roce 1980 The Jacksons získávají hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Vydávají další desku s názvem Triumph

Jako první z nového alba vychází píseň Can you Feel It, jejímiž autory jsou Michael a Jackie. Michael také vytváří koncept pro videoklip, ve kterém se objevuje množství tehdy nových speciálních efektů. V roce 2001 je toto video zvoleno jako jedno ze 100 nejlepších všech dob. Bratři Jacksonovi zde lidem přinášejí poselství o jednotě lidstva a nutnosti vzájemné lásky. youtu.be/Iygi7kWRxRQ Jako další úspěšné singly vychází písně Lovely One a This Place Hotel.

 

Bratři se v červenci 1981 vydávají na americké turné Triumph, které čítá 44 koncertů. Někdy v té době si Michael na pódiu zlomí nos a musí mu být chirurgicky ošetřen. Při té příležitosti si ho nechává zmenšit, aby se konečně zbavil mindráku z dětství. O nějakou dobu později si ho kvůli potížím s dýcháním musí dát upravit znovu a také si nechává udělat důlek na bradě. V té době také nahrává soundtrack ke Spielbergově filmu "E.T. mimozemšťan" a na několik let se stává vegetariánem, díky čemuž zhubne.

Začíná randit s herečkou Brooke Shields.

V prosinci 1982 (Michaelovi je 24 let) vychází album Thriller, nejúspěšnější a nejprodávanější deska všech dob. (dosud se jí prodalo přes 100 milionů kopií). Podle The Washington Post "Thriller" vydláždil cestu pro další afroamerické umělce jako je třeba Prince. Thriller obsahuje 9 písní, z nichž 7 je vydáno jako singl. Krátký film v této písni je absolutně jedinečný. Ještě v této době (ale i několik dalších let poté) chodí zamaskovaný Michael ode dveří ke dveřím šířit náboženskou osvětu dle Svědků Jehovových. Dělá si řidičský průkaz.

Roku 1983, na oslavě 25. výročí firmy Motown, nejprve vystupuje se všemi svými bratry a potom při písni Billie Jean poprvé předvádí moonwalk, jehož základy se naučil od dětí z ulice. youtu.be/UgPKc9FUC6Y

Ve stejném roce vyhrává ceny za nejlepšího zpěváka, album, černé album, pop album, singl, umělce, černého umělce, nejlepší video, nejlepší choreografii atd. - celkem 50 ocenění. Na jeho tvářích se začínají objevovat skvrny typické pro onemocnění lupus - vlk. Jedná se o poměrně závažnou autoimunitní nemoc, která může zánětlivým procesem postihnout jak pouze kůži, tak důležité vnitřní orgány a je spojeno s velikými bolestmi, které se tiší silnými léky. Michael tuto nemoc nikdy veřejně nepotvrdil, nicméně z prohlášení jemu blízkých osob vyplývá, že jí skutečně trpěl. Později to potvrdili i dva Michaelovi lékaři a jeho bratr. MJ podporoval organizaci zabývající se její léčbou a výzkumem. Nemoc zřejmě zasáhla jen kůži a držela se v remisi.

V první polovině 80. let se u něj také objevují první příznaky onemocnění vitiligo, které zapříčiňuje postupnou ztrátu pigmentu Pokožka v místech postižení zůstává až porcelánově bílá. Trpí jí 1-2% lidské populace. Příčiny nejsou zcela jasné, ale podílí se na ní dědičný i stresový faktor, může být i projevem lupusu. Nemoc se vyskytuje v linii Michaelova otce. youtu.be/G9GRHPPRsgQ

Vitiligo má negativní dopad na psychiku člověka, zvláště takového, kterému velmi záleží na tom, jak vypadá a je neustále sledován. Michael se za nemoc hodně stydí a proto o ní vůbec nemluví, což v dalších letech pouze zapříčiňuje nejrůznější dohady. Skvrny nejdříve zakrývá tmavým make-upem, po zasažení více než 50% těla však už musí přikročit ke světlejším odstínům a speciálním krémům, které sjednocují barvu pokožky a jsou mu koncem 80. let předepsány jeho dermatologem. Po letech se kvůli tomu stává alergickým na sluneční paprsky a musí se před nimi chránit. Make-up se stává nutnou součástí jeho života. Karen Faye se stává jeho uměleckou maskérkou a důvěrnou přítelkyní, která se o něj stará už napořád. Michael L. Bush má zase příštích cca 25 let na starosti veškeré kostýmy.

V roce 1984 vychází poslední album The Jacksons Victory a bratři v červenci vyráží na stejnojmenné turné youtu.be/Sb1hE3h0h0E, jehož výnos věnují dobročinným a humanitárním nadacím. 55 koncertů navštívily přibližně 2 miliony lidí. V té době je už jasné, že všichni chtějí vidět především Michaela, proto na posledním koncertě oznamuje, k překvapení své rodiny, že se definitivně dává na sólovou dráhu. youtu.be/Sb1hE3h0h0E

Natáčí video k písni Billie Jean, s nímž se jako první černoch dostal do MTV. Videoklip k písni Beat It je pak považován za vůbec první taneční a Thriller navždy mění historii a startuje skutečný úspěch MTV. Michael jako první interpret dokonale pochopí možnosti média, které dokáže propojit hudbu, filmovou řeč i pohybovou choreografii, tedy něco, co dnes představuje esenci MTV. youtu.be/sOnqjkJTMaA

Michael je pozván do Bílého domu prezidentem Ronaldem Reganem a dostává Cenu Prezidenta. Ve stejném roce Michael vyhrává 11 cen na American Music Awards, jako první umělec 8 Grammy najednou (dodnes za to drží rekord, spolu s Carlosem Santanou) a 12 dalších cen.

Získává další hvězdu na Hollwoodském chodníku slávy, tentokrát jako sólový umělec. Roku 1985 Michael kupuje Lennon/McCartney katalog s právy na písně Beatles za 47,5 milionů dolarů. Později jej sloučí se Sony pod názvem Sony/ATV catalog (díky MJ se tak Sony stává 3. největší vydavatelskou společností). V obchodech se objevuje video Making of Thriller, které se stává nejprodávanějším z domácích videí a Michael za něj dostává Grammy. Aby si na veřejnosti udržel alespoň trochu soukromí, své emoce začíná schovávat za sluneční brýle a roušku přes obličej.

Během natáčení reklamy na Pepsi je těžce popálen na temeni hlavy youtu.be/BqfJZGUNo5A Je odvezen do popáleninového střediska, které je po něm později pojmenováno. Jako odškodné dostává velmi vysokou sumu peněz, kterou ihned daruje právě této nemocnici. Léčba popálenin a především následné rekonstrukce vlasové pokožky Michaelovi působí obrovské bolesti, kvůli kterým mu je lékaři předepsán silný lék Demerol.

Spolu s Lionelem Ritchiem skládají píseň We are the world. Vychází v roce 1986, zpívá v ní 39 muzikantů a její obrovský vítěžek jde do hladem strádající Afriky. Ten rok MJ dostává 8 ocenění.

Roku 1986 se začíná natáčet film Kapitán EO youtu.be/A7sVaQvStS8, který se poté bude více než 10 let promítat v Disneylandech po celém světě. Je o tom, jak může hudba přetvářet lidi a přispět ke zlepšení světa.

V září 1987 vydává MJ desku Bad, která patří mezi nejprodávanější alba v historii, a vyráží na své první sólo turné. Trvá od září 1987 do ledna 1989 a obnáší 123 koncertů pro 4,5 milionů diváků v 15 zemích. 

V každém městě, kde vystupuje, navštěvuje MJ nemocnice nebo dětské domovy. V Německu dělá koncert přímo u Berlínské zdi, aby jej slyšeli i na její druhé straně. Je to nejdelší kdy udělané turné a Michael je zapsán v Guinessově knize rekordů za 7x vyprodaný stadion Wembley v Anglii. Turné vydělá 125 milionů dolarů, což je opět historický rekord. V té době Michael formálně odchází od Svědků Jehovových, kteří jsou pro něj do té doby druhou rodinou. Zná jejich výhrady ke svému tanci, k chování na pódiu, ve videoklipech, k délce svých vlasů i k vyzývavému oblečení. Přestože v soukromí stále žije podle jejich zásad, volí svobodu pro svou hudbu. Věří, že veškeré umění propojuje materiálno a duchovno, lidské a božské. Vždy zdůrazňuje, že je pouze pokorným prostředníkem mezi tím. Boha vnímá všude a magii vidí ve věcech, kterých si ostatní ani nevšimnou. Bibli čte denně po celý život, zajímá se však o všechny duchovní směry.

Během svého turné se v Anglii setkává s princem Charlesem a princeznou Dianou. S Dianou se poté stávají přátelé, pravidelně si telefonují a navzájem se povzbuzují ve svých životech.

10.3.1988 dostává jeden ze svých čestných doktorských titulů LHDLitterarum humanarum doctor (Doktor Lidských Práv) na Fisk University v New York City a během roku dalších 16 ocenění.

Roku 1988 také vychází jím psaná autobiografie Moonwalk a natáčí  film Moonwalker, který je složen z krátkých příběhů vztahujících se k písním na jeho albu Bad a záznamy písní z koncertů. Některé jeho části si pak dělají legraci z věcí, které o Michaelovi v té době roznáší bulvár. Ve filmu hraje i malý syn Johna Lennona, Sean. Film v prodejnosti překonává Making of Thriller. K filmu je vydána i PC hra. Během natáčení filmu Michael začne nosit pásku na ruce a prohlášuje, že dokud budou na světě trpět děti, tuto pásku neodloží, aby na jejich utrpení nezapomněl.

Ve stejném roce kupuje za cca 17 milionů dolarů 2,500 akrový pozemek (s budovou čítající 50 obytných místností) v Californii, na kterém začíná budovat své království. Pořizuje mnoho atrakcí a zvířat, a místo nazve Neverland, inspirován Petrem Panem, chlapcem, který nikdy nevyrostl. Ranč se stává jeho milovaným domovem, pravidělně ale jeho brány otevírá dětem, především nemocným a znevýhodněným, ale i dospělým, kteří se chtějí do dětství vrátit. Nechává je zdarma užívat si všeho, co pozemek nabízí. youtu.be/raw96oUPGLk

V roce 1989 vychází album 2300 Jackson Street. Písně na něm zpívají všichni členové Jacksonovi rodiny youtu.be/0RZMRSRCF0I Michael zpívá také v písni Mind is The Magic pro slavné kouzelnické duo Sigfied a Roy, jejíž je spoluautor. Dostává 31 ocenění za své počiny v hudbě, tanci, videu a humanitární činnosti...

Na 3rd Annual Soul Train Awards v roce 1989 je Elizabeth Taylorovou poprvé nazván "King of Pop, Rock and Soul".youtu.be/b1ZzxLsE7b8

Michael Jackson patří mezi několik celebrit, které několik let velice pomáhají a bojují za plnohodnotný život pro Ryana Whitea, ale i pro ostatní, kteří mají AIDS. Ryan byl při krevní transfůzi, stejně jako mnoho jiných lidí v té době, nakažen virem HIV. Poté byl vyhozen ze školy, aby nemohl ohrozit ostatní a jeho jeho případ tak vzbudil velkou pozornost médií. Michael Ryanovi umožňuje trávit čas v Neverlandu a daruje mu i auto. V roce 1990 osmnáctiletý Ryan umírá. Michael mu věnuje píseň Gone Too Soon. Americký kongres nakonec, krátce po Ryanově smrti, schválí právní předpis pro péči o nemocné s AIDS (pojmenovaném po Ryanovi). Naposledy byl tento dokument upraven B. Obamou 30.10.2009 za přítomnosti Ryanovi matky.

V roce 1990 získává Michael 11 různých ocenění, např. za nejoblíbenějšího baviče, zpěváka a nejprodávanějšího umělce dekády, za píseň You Were There (složenou speciálně pro 60th Anniversary TV Speciál Sammyho Davise) youtu.be/IjmalHcQh54, nejlepší video (Leave Me Alone) a humanitární činnost. Dokonce vzniká nová cena za úspěchy (od BMI) pojmenovaná jeho jménem a on je první, kdo jí dostává. Jednu z cen mu v Bílém Domě předává prezident Bush.

V březnu 1991 se Michael účastní předávání Oskarů společně s Madonnou. Ve stejný měsíc podepisuje se Sony Music Entertainment jedinečnou smlouvu. Byl to kontrakt na miliardu dolarů za 6 nových alb a několik filmů.

V roce 1991 MJ zakládá společnost MJJ Productions, která má na starosti jeho obchodní a finanční záležitosti. Alba z let 1991 až 2001 jsou označeny touto nálepkou. Vzniká také společnost MJJ Ventures Inc., která se soustřeďuje na produkci videí.

V listopadu 1991 vychází Michaelu Jacksonovi album Dangerous. Patří mezi 20 nejprodávanějších alb v historii - jen za první měsíc se na světě prodá cca 12 milionů kusů, což se v historii ještě nikomu s žádnou deskou nepodařilo. Ze 14 písní jich 8 vyšlo jako singl. Píseň Will You Be There se stává soundtrackem k filmu Free Willy

Videoklip k Black or White je složen ze dvou částí a ačkoliv je jeho druhá část některými lidmi kritizována pro sexuální a násilné scény, naopak velice přispěje k celosvětovému povědomí o rasové rovnosti a o síle zničit předsudky. Je to Michaelova nejúspěšnější píseň v 90. letech a obsahuje nejnovější efekty morfování.

V půli listopadu 1991 pak Michael předvádí nádherné vystoupení s písněmi Black Or White a Will You Be There na 10. výročí MTV v Santa Monice (Californie).  youtu.be/zxKvN44wGqg

Stále občas randí s Brooke Shields. Pojí je velmi hluboké přátelství a porozumění. youtu.be/25W3Fz2Ut60 Brooke později přiznala, že si jí Michael chtěl vzít, ale ona se ještě nechtěla vázat a jejich přátelství pro ni bylo důležitěší. Podle maskérky MJ však se vztahem nesouhlasí hlavně matka Brooke. Brzy poté se jejich cesty už nadobro rozcházejí.

Michael zakládá organizaci Heal the World, která si za cíl vytýčuje hájit práva dětí po celém světě a má rovněž sloužit ekologii, která je nutná pro přežití dalších generací. Organizace pak za přibližně 12 let své existence poskytuje obrovské množství finanční a jiné individuální pomoci potřebným, jedincům i organizacím. MJ kromě toho dlouhodobě podporuje 39 charitativních organizací (za což je zapsán v Guinessově knize rekordů) a osobně dohlíží na jejich činnost. Na charitu věnuje za svůj život asi 750 milionů dolarů! (Výčet jeho aktivit: www.mjfancommunity.com/human.htm)

V půlce února 1992 navštěvuje Senegal v Africe. Je uvítán nápisy "Welcome Home", korunován jako jejich král - "King Sani" a je neustále obklopen davem nadšených dětí i dospělých youtu.be/V5h_alNBfx4.

V červnu roku 1992 začíná první část turné Dangerous a končí v prosinci 1992. K turné vydává knihu Dancing the Dream, plnou jeho básní, úvah a fotografií. 

Veškeré výtěžky z celého turné Dangerous Michael věnuje nadaci Heal The World a dalším dobročinným organizacím. Některé z nich osobně navštěvuje, stejně tak jako nemocnice a dětské domovy.

V lednu 1993 Michael Jackson vystupuje v Californské Pasadeně o přestávce zápasu na Super Bowl, kde předvádí fantastickou směs svých největších hitů. Při refrénu We Are the World se pak celý stadion promění v koláž dětí z různých koutů světa a Michael upozorňuje, že nikdo na světě nesmí trpět... Při písni Heal The World z nového alba pak stadion zaplní stovky dětí, které se stanou součástí představení. Toto jeho vystoupení je dodnes považováno za nejlepší, jaké kdy bylo na Super Bowl předvedeno. youtu.be/ywRMES7oHnA Vystupuje také na inauguraci Billa Clintona, kde mj. vzpomíná na Ryana Whitea a žádá nového prezidenta o více prostředků na výzkum eliminace AIDS youtu.be/i1ej5gFO_Co

10.2.1993 proběhne rozhovor s Oprah Winfrey, který je vysílán živě přímo z Neverlandu. Sleduje jej 130 milionů diváků po celém světě (Oprah má nejvyšší sledovanost své talk show v historii). Jindy ostýchavý Michael, který nedá žádné rozhovory, zde poprvé otevřeně mluví o mnohých věcech týkajících se jeho života youtu.be/knkonHFygOM (české titulky, celkem 8 dílů).

V únoru 1993 Michael přebírá od své sestry Janet cenu Living Legend Award na 35. cenách Grammy. youtu.be/zUCDWyzfkhY youtu.be/M1S0G7Olp6k V květnu 1993 dostává od Guinessovy knihy rekordů Cenu za celoživotní úspěch a další ocenění. Během roku pak získává další ceny za nejlepší album, písně, videoklipy, hlas a svoji humanitární činnost, celkem 16 cen. Vydává VHS Dangerous, The Short Films.

Nechává si patentovat boty, díky kterým lze vytvořit antigravitační efekt (používá je při vystoupení na píseň Smooth Criminal). Zpívá v písni Eddie Murphyho Whatzupwitu a také účinkuje v jeho videoklipu youtu.be/kMQ3jwqH_lU. Zpívá i doprovodné vokály v písni Yeah (obě z Murphyho alba Love´s alright).

V srpnu 1993, pod vlivem psychoaktivní drogy, kterou mu podal jeho otec, vznáší dvanáctiletý Jordan Chandler proti Michaelovi žalobu za sexuální zneužívání www.michaeljacksonforever.cz/obvineni-a-soud/obvineni-z-roku-1993/.

Policie oficiálně zahajuje vyšetřování případu, ale navzdory tomu Michael vyjíždí na další část turné, od srpna do prosince 1993. Je však pod extrémním psychickým tlakem a poslední koncerty musí být zrušeny. 69 koncertů turné Dangerous vidělo cca 3,5 mil lidí ve 24 zemích. V den jednoho z posledních koncertů umírá Michaelův dědeček Samuel a v den jeho pohřbu policie prohledává rodinný dům v Encinu. MJ poté v listopadu, především na popud dlouholeté přítelkyně Elizabeth Taylor, odjíždí do Anglie, aby se na londýnské klinice vyléčil ze závislosti na lécích na uklidnění a proti bolesti, které musí užívat. V Anglii mu zase pomáhá Elton John. Sotva se v prosinci vrátí zpět do USA, je nucen podrobit se policejní prohlídce svého těla, při které se hledají důkazy k Chadlerovu obvinění.

V roce 1993 slaví Michael poprvé ve svém životě Vánoce. youtu.be/Y2nIOTnz_-I Elizabeth Taylor se po 5ti letech, kdy k tomu Michaela přemlouvala, odhodlala umístit v Neverlandu vánoční výzdobou a pozvala Michaela ke stromečku. Čirá radost se mísí s pocitem viny za to, že dělá něco špatného. V noci potom kvůli tomu dokonce pláče - byl vychováván s tím, že nesmí Vánoce slavit. Nicméně, Vánoce se potom stávají jeho oblíbeným svátkem.

Koncem roku 1993 Michael v televizi podává prohlášení o své nevině. Ačkoliv nikdy nebyl oficiálně obviněn a jeho právníci mají dostatek důkazů v jeho prospěch, v lednu 1994 nakonec souhlasí s tím, že jeho pojišťovna chlapci vyplatí peníze (částku se snaží tajit, hovoří se o 20 mil. dolarů), aby se předešlo zdlouhavým soudním tahanicím. Jordanova rodina je spokojená a Michael doufá, že už bude mít klid. Někteří lidé si však uvědomili, že by z něj mohli také dostat peníze a tak se na něho následně snáší cca 50 - 60 žalob ročně, většinou za padělání písní nebo otcovství. Vždy jsou však staženy před tím, nežli se mají dostat k soudu. V prosinci MJ ale o 20 mil. dolarů žaluje také Marcel Avram, propagátor jeho turné Dangerous, a to za porušení smlouvy, protože mu prý při jejím podpisu byla zatajena Jacksonova kondice. Agentura Reuters po novém roce oznamuje, že Chandlerův popis Michaelova těla nesouhlasí se skutečností.

V únoru 1994 se v Las Vegas se svými rodiči a po boku Lisy Marie Presleyové účastní "The Jackson Family Honours" a předává ceny Berry Gordymu a Elizabeth Taylorové youtu.be/nw0byRCIJ6E, youtu.be/AtA-NLFhdns. V dubnu 1994 Michael dostává cenu Caring for Kids, kterou volí děti.

Svým synovcům tvořícím skupinu 3T věnuje píseň Why, která se jim velmi líbí. Nazpívá ji s nimi a vystupuje i ve videoklipu youtu.be/JgolYfq4xvI. Následující rok nazpívá doprovodné vokály i k jejich další písni I Need You.

16. května 1994 se žení s Lisou Marií Presleyovou, dcerou Elvise Presleyho youtu.be/50IqKvEgP6s. Poznali se kdysi na vystoupení Jackson 5, kam Lisu bral její otec. Po mnoha letech se potkávají znovu a jsou dlouhou dobu v kontaktu. Lisa Michaela podporuje v těžkých chvílích a často se vídají. Berou se (3 týdny poté, co se Lisa rozvedla svým prvním manželem, se kterým však byla už půl roku odloučená) potají v Dominikánské republice a světu to oznamují až o téměř 2 měsíce později. 

Díky Lise získal Michael zpět ztracenou energii a jeho tvář se opět rozzářila. Lisa i po mnoha letech zase tvrdí, že se nikdy v životě necítila tak úžasně, jako tenkrát.

7.9.1994 zahajují 11. ceremoniál předávání cen MTV v New Yorku polibkem. Nějakou dobu jsou spolu moc šťastní, žijí v Lisině domě nebo cestují po světě. Michael Lisu přivedl k charitě a má radost, že s ním sdílí jeho nadšení..

V roce 1995 pak Michaelovi vychází dvojalbum HIStory. Na jednom cd jsou jeho největší hity, na druhém zcela nové písně (nápad Sony). Michael zde kromě zpěvu poprvé hraje i na kytary, klávesy, bicí a bubny. HIStory se stává nejvíce prodávaným dvojalbem v historii a i mezi normálními alby se řadí mezi nejprodávanější kusy.

Pilotní singl Scream je velmi úspěšným duetem se sestrou Janet (získává 11 nominací na MTV video music awards - více, než jakékoli jiné video, a získává cenu za nejlepší taneční video, nejlepší choreografii a nejlepší uměleckou režii a cenu Grammy), Childhood zase vychází jako soundtrack k filmu Free Willy 2.

Na konci roku 1995, po zkoušce na představení pro HBO One Night Only s mimem Marceauem, se Michael zhroutí se srdeční slabostí a ve velmi vážném stavu zahrnující i rozvrat vnitřního prostředí, zapříčiněném infekcí a především dehydratací, je převezen do nemocnice, kde musí týden pobýt. Tři dny je v ohrožení života. Je to v době, kdy už se jeho manželství s Lisou rozpadá. V nemocnici se také pohádají (Lisa se zlobí, že Michael pořád pracuje, i tehdy, když mu je špatně) a poté i rozejdou. Lisa postupně přiznala, že ho chtěla mít pro sebe a svou rodinu, ale on tu byl pro všechny. Moc si přál děti, ale ona viděla, že by to při tomhle životním stylu nezvládali a tak chtěla počkat a ujistit se, zda jejich vzah vydrží, což Michaela mrzelo. Byl zvyklý, že je hned vše po jeho a neposlouchal příliš Lisiny rady. Počáteční jednota se změnila v boj o moc. Lisa si myslela, že s ní Michael manipuluje a až později pochopila, že se jen snažil přežít v showbyznise, kde si musí některé věci prosadit a přitom neví, komu může věřit. Začátkem roku 1996 se Lisa s Michaelem rozvádí a oba jsou z toho hodně zničení. Po několika měsících se však udobří.

Na konci dubna 1996 se Michael objevuje v Californii na závěrečném přestavení hry Sisterella, kterou produkuje. Doprovází jej Debbie Rowe, zdravotní sestra jeho dermatologa a dobrá přítelkyně, která mu je dlouhá léta oporou ve zvládání problémů spojených s vitiligem. Ke konci jeho manželství s Lisou mu opakovaně nabízí, že s ním bude mít děti. O to první však přijde.

V září 1996 začíná v Praze první část turné History (končí v prosinci).

V listopadu 1996 se Michael Jackson v Austrálii účastní premiéry svého krátkého (40min) filmu Ghosts youtu.be/k-d1-KW37YI (v Guinessově knize rekordů z roku 2002 je zapsán jako nejdelší hudební video), jehož spoluautorem je Stephen King. Ghosts představuje odraz společnosti, kde strach z neznámého vede k sebezničující nenávisti a ten, kdo se pozorně dívá, pochopí, že je to podobenství o pohledu veřejnosti na Michaela. MJ zde hraje 5 různých postav a film obsahuje nejmodernější a fascinující počítačové efekty. Včetně ceny za tento film získává MJ roce 1996 22 nejrůznějších ocenění.

 

Debbie Rowe, právě objevená novináři a poté jimi i neustále pronásledovaná, přilétá za Michaelem do australské Sydney. V noci (po půlnoci) po koncertu, 15. listopadu 1996, mají svatbu v hotelovém apartmá. 

13. 2. 1997 se jim narodil syn Michael Joseph Junior, říkají mu však Prince Michael Junior (Prince se jmenoval Michaelův dědeček i pradědeček). Michael byl u porodu a Debbie ještě po letech dojatě vzpomíná, jak jí držel za ruku a její květnatou mluvu vždy zakončoval jemnějšími výrazy. 

O tři dny později se MJ účastní oslavy 65. narozenin Liz Taylorové a zpívá jí nádhernou píseň Elizabeth I love you, kterou složil speciálně pro tuto příležitost. youtu.be/OqCWL5VFTEM

V květnu 1997 vychází na popud Sony album remixů z HIStory a několika nových písní: Blood On The Dance Floor. Stává se nejprodávanějším remixovým albem v historii.

Poté se Michael vydává na druhou část turné HIStory, doprovázen ženou a synem. Za rok 1997 dostává 19 nejrůznějších ocenění a zakládá hudební vydavatelství MJJ Music Inc. a podnik spojuje se Sony. Pod ochannou známkou MJJ Music se produkují alba některých umělců. 

V létě Michaela na jeho turné navštěvuje Lisa a poté s ním tráví rodinnou dovolenou v Africe (kde se MJ a také jeho rodiče stávají čestnými členy kmene Bakofeng Ka Bakwena). Celé čtyři roky po jejich rozvodu se MJ a LMP stále dávají dohromady a zase se rozcházejí. Považují za spřízněné duše. Lisa nejdříve tvrdí, že s ním nemůže žít, a potom, že nemůže žít bez něho. 

Na koncertě v Dánsku pro něj k jeho 39. narozeninám přichystají oslavu přímo při vystoupení a Michael to považuje za jeden z nejhezčích okamžiků na pódiu. Krátce poté tragicky umírá princezna Diana a Michael, otřesený smrtí přítelkyně, musí své další vystoupení přesunout. Ostatní koncerty věnuje právě jí a skládá píseň Privacy, která se objevuje na jeho dalším albu. 15. října 1997 končí HIStory tour v Jižní Africe. 82 koncertů ve 35 zemích vidělo 4,5 milionu lidí.

Michael Jackson opět v každém městě, které během turné navštívil, obcházel nemocnice či sirotčince a pomáhal nemocným jak svým zájmem, tak štědrými finančními dary.

3.4.1998 se narodila Paris-Michael Katherine Jackson (Paris prý podle města, ve kterém byla počata, ale také podle dohody o jméně pro dceru mezi mladým MJ, jeho sestrou La Toyou a Kathy Hilton, jméno Michael má proto, že si to Debbie přála a Katherine je po babičce). Po jejím porodu už však Debbie nemůže mít další děti. 

V červenci se MJ účastní narozeninové oslavy a svatby Nelsona Mandely (bojovníkovi proti apartheidu, politikovi a bývalému prezidentovi JAR). V roce 1998 Michael dostává 9 ocenění v hudební oblasti a je nominován na Nobelovu Cenu Míru. 

V červnu 1999 pořádá Michael dva charitativní koncerty (pro Kosovo a Afriku) nazvané MJ And Friends, jeden v Soulu a druhý o dva dny později v Mnichově. Navštíví je celkem asi 120 000 diváků. Obou koncertů se účastní řada hudebních osobností a vítěžek (3,3 miliony dolarů) je rozdělen mezi dětský fond Nelsona Mandely, Červený kříž a Unesco. Živé vysílání z Mnichova sleduje rekordních více než 10 milionů lidí. V Mnichově však také s Michaelem z několika metrů spadne lávka, na které stojí (diváci však myslí, že to je součástí vystoupení) a on kromě šoku utrpí i pohmožděniny žeber a zad. Přesto své vystoupení dokončí a zazpívá ještě jednu píseň. www.youtube.com/watch Hned poté v zákulisí zkolabuje a musí být ošetřen v nemocnici. Bolesti z tohoto zranění se u něj projevují i v následujících letech.

Debbie a Michael spolu nežijí a vídají se obvykle pouze o víkendech, když není Debbie v práci. Ta už také dříve přiznává, že nezvládá být na každém kroku pronásledována novináři a fotografy a na podzim roku 1999 zažádá o rozvod. Péče o obě děti připadne Michaelovi. Debbie mu je nechává jako dar. Říká, že sama nechtěla být matkou, ale chtěla, aby Michael byl otcem, protože věří, že patří mezi lidi, kteří by prostě měli být rodiči. Na deset let se vzdává práv na výchovu dětí s tím, že tu pro ně ale bude vždy, když jí budou potřebovat, což také dodržuje. Také nabádá Michaela, aby děti na veřejnosti zakrýval maskami, protože pak budou moci vyjít ven, aniž by je někdo poznal, což se skutečně daří. Je to také bezpečnostní opatření, protože se objevily výhružky o únosu dětí. V té době už se ale i Lisa Marie ze všech sil snaží od Michaela odpoutat a cítit k němu lhostejnost, protože má pocit, že jinak by se zničila. Opustit ho je prý nejtěžší věc v jejím životě, ale chce se opět postavit na vlastní nohy. V dalších letech se už příliš nevídají, zůstává ale Michaelovou největší láskou. Opuštěnému Michaelovi trvá dlouho, než se z rozchodů vzpamatuje.

 V roce 1999 získává MJ ocenění za nejprodávanější singl: Thriller, Grammy za 25letý přínos hudbě a Bollywood Award za humanitární činnost.

V květnu 2000 dostává v Monaku cenu Artist Of The Millenium přímo od prince Alberta a na podzim v New Yorku ocenění Angel Of Hope. 6. března 2001, při příležitosti propagace svého projektu Heal the Kids, přednáší MJ na Oxfordské univerzitě - www.michaeljacksonforever.cz/proslovy/proslov-na-oxfordske-univerzite/ .

19. března 2001 je podruhé uveden do rock´n´rollové síně slávy v New Yorku. Je nejmladším umělcem, který je zde se svou skupinou i jako sólista.

7. a 10. září 2001, tedy krátce před teroristickými útoky na WTC, se v New Yorkské Madison Square Garden se uskutečňují dva koncerty na oslavu Michaelových 30 let v šoubyznysu. Oba koncerty jsou okamžitě vyprodány, přestože lístky stojí v přepočtu několik desítek tisíc korun. První část koncertu zpívají jiní umělci písně od a pro Michaela, v další části nastoupuje Michael se všemi svými bratry (společně poprvé po téměř 20 letech). Nakonec zpívá Michael několik svých nejslavnějších písní a sklízí obrovské ovace.

V říjnu 2001 vystupuje ve Washingtonu spolu s velkým množstvím slavných osobností na osmihodinovém charitativním koncertě "United We Stand: What More Can I Give" před 54 000 lidmi.

7.11.2001 je uspořádana autogramiáda k jeho novému albu Invincible. I na tomto albu se Michael doprovází na hudební nástroje. Okamžitě se stává č. 1 v mnoha zemích a i přes velmi malou reklamu a podporu od nahrávací společnosti a problémům v hudebním průmyslu všeobecně, se ho prodá velké množství - přesto však méně než jeho ostatních alb. 

Je z něj vydáno 5 různě úspěšných singlů, např You Rock My World.

21.2.2002 spatřilo světlo světa Michaelovo třetí dítě, Prince Michael Jackson II. přezdívaný "Blanket", což v Michaelově rodině znamená něco jako "Požehnání"- zahrnout požehnáním, ovinout láskou... Jeho matka není známa.

V dubnu 2002 zpívá na 50. výročí "American Bandstand...celebration" píseň Dangerous. Je to jeho poslední samostatné veřejné vystoupení. www.youtube.com/watch 

V červnu se v Londýně účastní oslavy úžasného úspěchu alba Thriller: "Killer Thriller Party" se svými fanoušky.

V červenci 2002 se Michael objevuje v New Yorku, aby podpořil přítele reverenda Al Sharptona a první National Action Network Headquaters. Zapáleně hovoří o právech umělců, úplatcích, spiknutí a rasismu v nahrávacím průmyslu www.mjfanclub.net/home/index.php. Objevuje se také jako cameo ve filmu Men in Black II.

Michael veřejně, podporován cca 2000 svých fanoušků v ulicích Londýna, protestuje proti řediteli americké pobočky Sony Tommu Mottolovi.  www.youtube.com/watch Ten je po nějaké době skutečně sesazen z funkce. Problémy se Sony začínají už při nátáčení alba HIStory. Sony si stěžuje, že Michael při natáčení zbytečně utrácí obrovské množství peněz a přestává mu je půjčovat (půjčky mezi umělci a nahrávacími spol. jsou běžnou praxí). Vhledem k tomu, že je vůči Sony zadlužený, musí se zaručit svým ATV katalogem. Sony si poté stěžuje, že MJ příliš dlouho otálí s vydáním nového alba, zároveň se jí ale nelíbí nové písně. Jedno album plánované před rokem 2000 vůbec nevydá a poté také předčasně přestane s propagací alba Invincible. Tlačí Michaela do konceptů, které se mu nelíbí a on proto začíná mít strach, že ho chtějí zničit. Bojí se i o svůj život a snaží se vyvázat z jejich smlouvy www.michaeljackson.estranky.cz/clanky/prace-sony-po-roce-97/prace-sony-po-roce-97.

Od léta 2002 s Michaelem po dobu několika měsíců natáčí anglický žurnalista Martin Bashir unikátní dokument nazvaný Living with Michael Jackson. Michael mu umožní cestovat s ním i pobývat u něj doma. Otevírá mu své srdce tak, jako to ještě nikdy před tím neudělal. Když je však výsledný dokument zveřejněn, objevuje se šok, protože M. Bashir sestříhal a okomentoval jednotlivé části tak, že ukazují Michaela v negativním světle. www.stream.cz/video/14/322038-dokument-o-michaelu-jacksonovi Nicméně M.Jackson má svými kamerami také zachyceno celé natáčení, a zveřejnění "nápravného dokumentu" Living With Michael Jackson – Take Two přímo ukazuje, že Bashirův dokument není autentický www.youtube.com/watch .

Součástí Living with Michael Jackson je rozhovor s Gavinem Arvizem, který mu po odvysílání přinese spoustu problémů. MJ Gavinovi významně pomohl k uzdravení se z rakoviny a jeho rodině dovolil pobývat v Neverlandu, aby jim pomohl snášet těžkou životní situaci. Celá rodina Arvizova zde radostně vyjadřuje svou vděčnost za veškerou pomoc a podporu, kterou od MJ dostávají. Gavin také vysvětluje, že Michael je mu tak blízký, protože ve své duši zůstal dítětem. Michael zde mimo jiné říká, že není nic špatného na tom, nabídnout druhému svou postel, ale je to naopak výraz pohostinnosti, zároveň ale zdůrazňuje, že on  sám spí na zemi. Gavin se s ním ale drží za ruku, což spousta lidí nepřijímá. Jak se však následně ukáže v LWMJ - Take Two, to, aby se drželi za ruku, jim řekl právě Martin Bashir, který tím plánovaně chtěl vytvořit smyšlený skandál.

Během roku 2002 Michael Jackson dostává 7 ocenění v oblasti hudby a životních počinů, např. "Popstar of the Millenium Award"  v listopadu v Berlíně na Bambi Awards.

V květnu 2003 Michael předává na "The 3rd Annual Bet Awards" cenu Jamesi Brownovi, svému velkému vzoru. www.youtube.com/watch

V srpnu 2003 se Michael účastní párty "Celebration of Love", kterou uspořádali přátelé a fanoušci na oslavu jeho 45. narozenin. Je nadšený z vystoupení pro něj přichystaných a pronáší řeč o naději do budoucna, o nových projektech, nových webových stránkách, které ho mají se svými fanoušky mnohem více propojit, protože se za ta léta staly jenou velkou rodinou, nových písních, nové charitatvní organizaci, kterou zakládá a většímu zpřístupnění jeho Neverlandu pro veřejnost (chce zde vybudovat i počítačovou školu).

Zatímco pracuje na plnění nových projektů, každou volnou chvíli tráví se svými dětmi a je opět nominován na Nobelovu Cenu Míru. Získává ocenění Power of Oneness za humanitární zásluhy (zvolen dětmi), Radio Music Awards za humanitární zásluhy, BMI Award za píseň Butterflies, klíč od rodného města Gary a od města Las Vegas.

Během natáčení videoklipu k písni One More Chance, přesně v den, kdy se na pultech obchodů objevila kompilace jeho největších hitů Number ones, je MJ obviněn z obtěžování dítěte, podávání alkoholu mladistvím a spiknutí. Je na něj vydán zatykač. Žalobcem je Gavin Arvizo a jeho rodina. Obviňuje Michaela teprve po shlédnutí Bashirova dokumentu a nátlaku novinářů! 18. 11. 2003 sedmdesát policistů provedlo přepadovou prohlídku ranče Neverland a zničilo jeho vybavení. Přestože nenašli žádný důkaz, začíná dlouhé vyšetřování celého případu. www.michaeljacksonforever.cz/obvineni-a-soud/soud-v-roce-2005/

Michaela podporuje celá rodina a jeho obhájcem se stává Thomas Mesereau, jeden z nejlepších amerických právníků, který se kromě jiného zabývá také případy znevýhodněných osob, pro chudé lidi pracuje zdarma a asistuje nejrůznějším nevýdělečným organizacím.

V dubnu 2004 dostává MJ ve Washingtonu ocenění za humanitární pomoc Africe, poté se objevuje v parodii Miss Cast Away, na podzim vydává The Ultimate Collection (4 CD s největšími hity a raritními či demo nahrávkami + 1 DVD) a na konci roku pracuje ve studiu na písni na pomoc oblastí zasažených tsunami. V roce 2004 Debbie s Michaelem řeší opatrovnictví dětí, protože má obavy z Michaelových nových muslimských přátel, vzhledem k tomu, že děti jsou po ní židovského původu. Děti ale nakonec Michaelovi zůstávají.

Od ledna 2005 Michael téměř denně usedá do soudní lavice. Rodiče, všichni sourozenci a fanoušci, kteří se denně shromažďují podél cest, Michaela podporují celou dobu trvání soudního procesu. Vyšetřování ho však postupně zlamuje, ztrácí hodně energie a výrazně hubne. 13. 6. 2005 je 12člennou porotou jednomyslně prohlášen nevinným ve všech bodech obžalobywww.youtube.com/watch 

Po soudním procesu opouští Neverland, protože pro něj už není domovem, ale místem, kde mu ublížíli ti, kterým ze všech sil pomáhal. Následky soudu jsou velmi silné a Michael přestává věřit lidem. Ve společnosti se už objevuje mnohem méně než dřív. Soud jej zruinuje osobně i profesně. Odjíždí na několik měsíců do Bahrajnu jako host prince této země, aby se psychicky i fyzicky zotavil. MJ s princem pojí dlouholeté přátelství, během roku se však nepohodnou ohledně nahrávání princovi písně a dochází k nedorozumění ohledně peněz, zapůjčených na soudní výlohy i na tuto píseň. MJ poté pobývá i na klidném irském venkově, kde se chce později usadit. Na podzim 2005 ve studiu v Londýně nahrává charitativní píseň na pomoc hurikánu Kathrina, ale i jinou hudbu. V tomto roce vyhrává další ceny, např. je umělcem, který nejvíce ovlivnil černou hudbu.

V květnu 2006 dostává MJ v Japonsku cenu Legend Award. www.youtube.com/watch Fanoušci šílí a ví, že král je zpět (i kvůli těm úžasným páskům). V červnu 2006 zakládá MJ společnost Michael Jackson Co. LLC, která má nahradit nyní nefunkční MJJ Production a soustřeďovat se na jeho osobní a obchodní záležitosti.
 

Na World Music Awards v listopadu 2006 přebírá od Beyonce, za obrovského potlesku diváků, Diamond Award. Dle Guinessovy knihy je nejslavnější žijící lidskou bytostí. 1) www.youtube.com/watch 2) www.youtube.com/watch

V březnu 2007 se v Japonsku účastní párty se svými fanoušky, sirotky a postiženými lidmi www.youtube.com/watch a navštěvuje vojenskou základnu americké armády, dává tak vojákům a jejich rodinám na vědomí, že na ně jejich vlast myslí www.youtube.com/watch. Prodává polovinu Neverlandu.

Bydlí v pronajatém domě v Los Angeles, hodně času tráví se svými dětmi (u Prince se již také projevuje onemocnění vitiligo), spolupracuje s mladšími umělci (Akon, Neyo, Will.I.Am a další) na nových písních, pracuje na spoustě nových projektů, získává další ceny. Roku 2008 vydává album 25th Anniversary of Thriller  - kromě původních písní obsahuje i 1 zcela novou a 6 nově upravených písní. Je velmi dobře přijato.

Fanoušci i obchodní partneři, každý z jiných důvodů, chtějí Michaela Jacksona opět vidět na pódiu. Pro něj to je nejlepší možnost, jak se opět vrátit na výsadní místo v showbyznysu, ale zároveň také nutně potřebuje peníze, které by za své koncerty utržil (chtěl-li si ponechat v držení velice cenný hudební katalog Sony/ATV, po kterém toužili mnozí další). 5. března 2009 oznamuje nadšeným lidem na O2 tiskové konferenci v Londýně, že zde uskuteční sérii vystoupení. Nejdříve jich má být pouze 10, kvůli obrovskému zájmu fanoušků jejich počet pořádající společnosti AEG hned zvyšuje (zřejmě bez předchozího souhlasu MJ). 50 koncertů v Londýnské O2 aréně je okamžitě vyprodáno (cca 1 000 000 lístků během 5 hodin, což je nový světový rekord).

Na jaře 2009 MJ nacvičuje na koncerty a přestože je pod ohromným tlakem, zdá se být opět šťastný. Jak řekl jeho spolupracovník, choreograf a režisér Kenny Ortega, Michael chtěl, aby jeho děti viděly, co v životě miloval: teprve teď byly dost staré na to, aby pochopily, co jako umělec dokázal. Také chtěl dát svým fanouškům další možnost, aby ho viděli, toužil s nimi zase navázat bezprostřední kontakt. Miloval je, byli to ti nejoddanější fanoušci na světě, jak říkával. V neposlední řadě se opravdu upřímně zajímal o životní prostředí. Bál se o planetu Zemi, o její zdraví, o její budoucnost. Roku 2009 je znovu nominován na Nobelovu cenu míru

25. 6. 2009 po poledni Michael Jackson umírá na akutní otravu sedativem Propofol. Je mu 50 let. Jeho smrt je klasifikována jako zabití. 

Jeho osobní lékař Dr. Conrad Murray, který mu cca pět týdnů pomáhal s chronickou nespavostí, Michaelovi doma, za ne úplně jasných okolností, podal kombinaci silných sedativ včetně prostředku, který se smí používat pouze v nemocnicích a pod monitory, a nechal jej bez dozoru, aniž by zabezpečil jeho životní funkce. Na podzim roku 2011 je odsouzen k maximální výši trestu odnětí svobody na 4 roky, ale později je předčasně propuštěn do domácího vězení. Některé otázky okolo smrti Michael Jacksona se nepodařilo rozluštit ani u následujícho soudu mezi jeho matkou a společností AEG. 

Některé internetové servery kolabují při tom, co si lidé po celém světě mezi sebou předávají zprávu o smrti Michaela Jacksona - na zeměkouli je zaznamenáno neuvěřitelně velké množství internetových a telefonních spojení. Fanoušci z celého světa se shromažďují, aby společně truchlili. Obnovují se stará přátelství a vznikají nová, lidé si pomáhají sdílet svou bolest. Vznikají nesčetné akce, které Michaelu Jacksonovi vzdávají hold a připomínají jeho význam a poselství. Jeho hudba opět zní po celém světě a fanoušci se dále snaží zachovat jeho odkaz a pokračovat v uzdravování světa. 

Veřejné rozloučení se koná 7.7. 2009 ve Staples Centre v Los Angeles, v hale, ve které v předchozích týdnech nacvičoval své vystoupení. Chce se ho zůčastnit na 2 miliony lidí z celého světa, vstupenky jsou nakonec rozděleny pouze mezi 11 tisíc lidí. Rakev s Michaelovým tělem nese jeho pět bratrů. Mezi proslovy přátel a mnoha krásnými písněmi, které ten večer zazní, promluví do mikrofonu i Michaelova dcera Paris o tom, že to byl ten nejlepší otec, jakého si vůbec můžeme představit a že ho moc miluje.

Na začátku září 2009, po soukromém obřadu pro rodinu a nejbližší přátele, je Michaelovo tělo uloženo v hrobce ve Forest Lawn Memorial Park v Los Angeles.

Aby se lidem dostalo alespoň něco z chystaných koncertů, sestavuje Kenny Ortega z mnohahodinových záběrů ze zkoušek film, ukazující Michaela a jeho tým. "This is it" se promítá v kinech po celém světě a je následován DVD s dalšími, dosud nezveřejněnými záběry. Stává se prvním dokumentem v historii, který dosáhl první příčky sledovanosti po celém světě, a taktéž vydělal nejvíce peněz ze všech dokumentů a koncertů. Ukazuje M. Jacksona jinak, než na to byli diváci doposud zvyklí. Jeho energie a charisma je cítit i přes plátno, umělci před ním opět musejí smeknout a mnoha lidem zůstávají v hlavě jeho slova o lásce a nutnosti uzdravení světa. Po Michaelu Jacksonovi však zůstalo i velké množství rozpracovaných projektů a stovky dosud nevydaných písní, včetně vážné hudby. Některé materiály budou postupně zveřejňovány. Sony, která uzavřela smlouvu s MJ Estate (podnikem, který spravuje Michaelovo dědictví), hodlá během 7 let vydat 10 nových projektů (This Is It je prvním z nich).

 

I po své smrti získává získává Michael Jackson množství cen. Na konci ledna 2010 za něj ve Staples Centre přebírají Grammy za celoživotní přínos hudbě jeho děti (dle Michaelovi závěti se o ně stará jeho maminka, ale vídají se i s Debbie, později je opatruje i jejich bratranec TJ). Po uvedení nové verze klipu k Earth Song, který se měl poprvé v historii promítat na koncertě ve 3D, vstupují na podium Prince a Paris (malý Blanket zůstal v zákulisí). youtu.be/uQiRHmTMUWw S hrdostí přijímají cenu za svého otce, děkují Bohu za to, že na ně posledních sedm měsíců dával pozor a také babičce a dědovi za jejich lásku a podporu. Vzpomínají na Michaelovy fanoušky, které měl moc rád, a připomínají, že jejich otec se vždy zajímal o planetu a lidi s prostým poselstvím lásky ve svých písních. Budou pokračovat v šíření tohoto jeho poselství a pomáhat světu... 

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com