PROSLOVY, dokumenty

Michael Jackson mnohokrát krásně promluvil při přebírání cen za svou uměleckou či humanitární práci, ale i při jiných speciálních příležitostech:
 

NAACP 1993

Grammy 1993

Bollywood Humanitarian Award 2001

Carnegie Hall 2001

Oxfordská univerzita 2001

Exeter 2002

Network Headquarters 2002

 

DOKUMENTY

 
Nepovězený příběh Neverlandu (Larry Nimmer)

Filmový tvůrce Larry Nimmer vymyslel "MJ - Nepovězený příběh Neverlandu", poté co byl najat Michaelovou ochrankou během soudního přelíčení ohledně obtěžování dětí v 2005. Jeho úkolem bylo natočit pro porotu Neverland a záběry měli být použity k vyvrácení špatných dojmů po stopách zanechaných policisty během razie na majetek v 2003. Ve svém dokumentu pan Nimmer prozkoumává rodinu žalujícího a odkrývá jejich minulost. Další dva obvinění, na které poukazuje, jsou média a advokátní kancelář Santa Barbary.

České titulky: rodgermourtagh

 

Úvodní rozhovor s fan klubem MJ, kde Larry Nimmer mluví o tom, proč se rozhodl vytvořit tento dokument:

MJFC: pane Nimmere, nyní se můžete podívat 30 let zpět, vytváření zábavy, informativní programování, zahrnující několik nominací Emmy. Ale jak jste se dostal k filmování Neverlandu během kauzy ohledně obtěžování dětí v 2005? 

LN: V mé kariéře jsem udělal spoustu věcí, hudební videa, dokumenty, ... Ale jedna z věcí, kterou jsem udělal, je legální počítačová animace a video pro právníky k užití v soudní síni. Vytvořil jsem něco zvláštního, co se týče vytváření krátkých filmů pro užití v soudní síni. Mohl to být film s jednodenní životností, nebo to mohl být film, který vysvětluje zpracovávací proces, nebo to mohl být film, který vysvětluje něčí život.

První právník, který mě kontaktoval, byl Bob Sanger, jeden z Michaelových právníků. On věděl o mé specializaci v oboru a proto mě najal. A pak, když Tom Mesereau přišel na palubu, Bob Sanger se dělil o informace s Tomem a pak jsem potkal Toma a začal pro něj pracovat. 

MJFC: Můžeš nám popsat nějaké detaily z kauzy, které jsou ve Tvém filmu? Jaké jsou nejzásadnější rozdíly mezi Tvým filmem a stopami nalezenými policisty při razii v 2003?

LN: V záznamech policie se kamerové záběry velmi třesou, chodí kolem rohů, vypadá to velmi záhadně, skoro jako záhada vraždy. Také můžete vidět spoustu pokojů s veteší, která byla rozházená a je těžké rozpoznat, zda-li šerif dal příkaz k rozházení toho všeho, nebo tam už do takového nepořádku přišli.

Já jen vím, že když jsem tam přišel, všechno bylo parádní, čisté a vše mělo velmi reprezentativní vzhled. Takže toto je jeden rozdíl. Jejich záznamy vypadají, jako by to bylo místo, kde panuje zločin a moje záznamy vypovídají o tom, že je to krásné a zábavné místo. Takže tohle je druh takové skořápky.

MJFC: Během doby, co jsi filmoval, dostal jsi se nějak do styku s MJ?
 

LN: Ne. Zábavná však byla jedna věc - filmoval jsem asi týden nebo tak nějak - v tu dobu tam Michael žil. Ale nikdy jsem ho neviděl, když odtamtud odjížděl, protože pozemek je obrovský a já hádám, že jeho obsluhovačí cítili, že on nechce být součástí toho, co jsem tam dělal. Ačkoliv se ho zřejmě ptali na jeho povolení pro mé natáčení. Takže nikdy jsem na něj v Neverlandu nenarazil.

Když jsem šel několikrát v noci nahrávat, byl jsem požádán, zda-li by má světla nemohla směřovat někam jinam, než do ložnice pro hosty. Pochopil jsem, že Michael zůstává v ložnici pro hosty po tom, co mu policie rozházela jeho pokoj. Nechtěl se do své ložnice vrátit zpět. Byl jsem si vědom jeho přítomnosti. 

Jindy, když jsem tam byl v noci, jsem viděl kolem jídelního stolu velkou skupinu lidí. Mohl jsi je vidět zvenku, ale nechtěl jsem tam stát a civět a znervózňovat ho, takže jsem odjel. Pak jsem ho potkal a viděl u soudu, když jsem vypovídal. Potkal jsem ho v zástupu a kývl jsem "ahoj"a pak jsem seděl naproti jemu a podával svou výpověď - on to pozoroval.

MJFC: Jaké to je být v přítomnosti MJ? 

LN: Byl jsem překvapen, že je vyšší, než jsem si myslel. Je mnohem obyčejnější, každodenní člověk, než jsem si myslel. Jeho plastiky jsou očividné jak lidé říkají, ale na druhé straně, vypadá jako zcela normální člověk. Není tak okázalý, jak jsem si myslel, je to jen další normální člověk.

Když jsem ho viděl poprvé, byl jsem v čekárně a čekal na to, až budu vypovídat, a právě to bylo před tím, než jsem ho viděl, podíval jsem se z okna z čekárny a zdálo se, že tam stojí kluk s medailemi na saku. Myslel jsem, že je to někdo v armádě. Přistoupil jsem blíže k oknu, abych se ujistil a přesvědčil jsem se, byl to MJ v jednom ze svých sak. Poodstoupil jsem a postavil se na chodbě.

Zdržoval se v soukromém pokoji. Jednou jsem do něj vstoupil, měl tam košík na piknik a několik dalších věcí. Hádal jsem, kde předtím čekal, než vešel do soudní síně. Byl to velice malý pokoj, pouze malinko větší než šatník.

MJFC: Co myslíš, jak se MJ vyrovnal s tak nesmírným tlakem? 

LN: Myslím, že reagoval tak, jak lidé čekali že reagovat bude. Myslím, že to bral těžce a bylo to pro něj emotivně a psychicky vyčerpávající. 

V době, kdy šel k soudu ve svém pyžamu, se necítil dobře a soudce mu nařídil přijet. Podle mě to pro něj bylo velice obtížné, ale před koncem už byl schopen vydržet to, i když na něm bylo vidět napětí. 

Na konci přelíčení jsem byl obeznámen, hned po té co verdikt zněl - nevinen, jeden z asistentů jeho právníků, že Mike nejspíš bude chystat party pro své zaměstnance, že mu pomohli v jeho nevině. Těšil jsem se, ale on tam nebyl, hádal jsem, že byl příliš emočně vyčerpaný a musel si odpočinout a nechtěl s tím už mít nic společného (nechtěl si to připomínat). 

Bylo to pro něj velmi složité - a rozumím proč - kdyby byl shledán vinným, šel by do vězení a to by pro něj bylo hrozné po tom, na jaký život byl zvyklý. 

MJFC: Jaké to bylo vypovídat v této kauze?

LN: Vypovídal jsem jen na pár věcí. Právníci měli mé videokazety z Neverlandu, které ukazují návštěvníkovi jak Neverland vypadá. Právníci chtěli po porotě aby byli schopni jet a navštívit Neverland, aby viděli, jaký je. Ale soudce to zakázal, takže proto bylo puštěno mé video.

Ale u soudu nemůžete pouštět video. Musíte předvolat někoho, kdo tomu rozumí. Takže vyzvali mě jako legálního videoexperta a pak pustili video a já jej komentoval. Video bylo bez zvuku. Je běžné, že v soudní síni jsou videa bez zvuku a expert k nim podává komentáře. Říkal jsem něco jak: "Tohle je vstup do Neverlandu","Tohle je budka pro stráže","Tohle je západní a tohle východní strana". Poté jsem mohl říct, ve kterých pokojích jsme byli. 

Jiná věc, kterou jsem předložil u stání bylo, jak jsem udělal alarmový test u Michaela v ložnici.Gavin Arvizo a jeho bratr Star Arvizo...který tvrdil, když vyšel do patra k Mikově soukromé ložnici a uviděl Mika s jeho bratrem Gavinem. Ale právníci argumentovali, že kdyby Star vstoupil do místnosti dole a šel do horního patra, Mike by jej musel slyšet, protože tam jsou alarmy, které zachycují jakýkoliv pohyb.

Takže jsem udělal alarm test - položil jsem kameru k Mikově posteli a pak uklízečka šla z dolního patra, šla po schodech a já nechal porotce, aby slyšeli jak alarm zní, když je spuštěn. To byla další věc ohledně které jsem vypovídal, alarm test ukázal, že Michael by vždy musel vědět, kdyby někdo přicházel.

Má výpověď trvala 2 dny, protože jsem jí první den nedokončil, takže jsem přišel i nadruhý den. Byl jsem tam ten stejný den, kdy na stání přišel i Larry King, ten ale nevypovídal.

MJFC: Kdy Tě napadlo vytvořit z filmu dokument "MJ - Nepovězený příběh z Neverlandu"?

LN: Asi před 6měsíci. Potkal jsem Aphrodite Jones (autorknihy MJ Conspiracy). Její kniha je o spiknutí médií, která vytvořila špatný obraz MJ, aby mohli vydělat více peněz. Viděl jsem jak chtěla začít dělat knihu, psala ji v mém okolí, tak jsem se s ní šel setkat. Myslel jsem, že její kniha je skvělá a shledal jsem ji zajímavou. K její 2. knize psanou jí a Tomem Mesereauem jsem vytvořil video a dal jej na Youtube, abych jí pomohl s progpagací její knihy. Myslel jsem, že je to dobrá příležitost, jak se o knize dozvědět. 

Začal jsem přemýšlet o dokumentárních nápadech a nebyl jsem přesvědčen, zda-li mohu použít nějakou mou nahrávku, takže jsem to prokonzultoval s mým bratrem, který je autorský právník. Řekl, že mohu. Takže jsem začal vytvářet dokument, v zásadě z nahrávek, které jsem měl ve své kanceláři. Opravdu jsem nepotřeboval jít ven a točit víc. Natočil jsem jen jeden extra materiál, zahrnující nějaké opětovné vytvoření toho, co už jsem natočeno měl.

MJFC: Je nyní hotova už finální verze dokumentu?

LN: Ano. Finální verze má asi 40 minut. Mohl jsem to udělat delší, ale udělal jsem tuto délku. Řekl jsem, že pokud někdo z médií bude chtít delší verzi, mám více záznamů a mohu vytvořit delší verzi.

Ale téměř všechny kabelové sítě, které jsem kontaktoval, se ještě nerozhodli nijak. Nechtějí teď dělat nic. 

Aphrodite Jones taky poznala, že když prodávala svůj dokumentární nápad, většiná médií nechtěla dělat nic pozitivního ohledně MJ. Já se setkal s podobnou reakcí. Ačkoliv vím, že existuje také spousta lidí, kteří mají pozitivní názor na MJ. Během několika týdnů bych měl vědět, zda-li dokument bude vysílán či nikoliv. A pokud do vysílání nepůjde, vytvořím DVD. 

MJFC: Tvůj dokument je propagován jako "pro_Michaelovský". Zvláště po katastrofě Martina Bashira, fanoušci MJ se stali velmi opatrní. Myslíš, že fanoušci získají v co věří? 

LN: Ano, myslím. Dokument mluví pro něj. Hádám, že Martinův dokument hovořil také za něj. Já opravdu sympatizuji s Michaelem - pracoval jsem pro jeho obranu. Slyšel jsem obranný názor, co se stalo a také zkoumal názor žaloby. Takže myslím, že fanoušci budou tímto dokumentem potěšeni. Fanoušci by ale asi raději chtěli více vstupů a rozhovorů s Mikem, než mám já.

MJFC: Je správné, že užíváš převzaté věci v Bashirově dokumentu ve svém dokumentu, a když ano, pro jaký účel?

LN: Během soudu Tom Mesereau překontroloval mé převzatky z Bashirova dokumentu, abych ukázal, že spoustu věcí, které Bashir řekl, sympatizovali s Mikem, ale on je nepoužil. To značí, že Martin Bashir Michaela nechtěl ukázat v dobrém světle.

Mé převzatky jsou točeny Michaelovým vlastním kameramanem, který měl vlastní kameru. Záznamy nejsou tak profesionální, ale oni chtěli mít také svou nahrávku, jak Michael řekl.

MJFC: Co mohou fanoušci čekat od Tvého dokumentu, pokud o něm nikdy neslyšeli? 

LN: Co se týče převzatků, Mike mluví o tom, jaké to je být celebritou a lidé s ním nejednají jako s obyčejným člověkem. Mluví o svém osamění a izolaci. Mluví o chtíči použít dětskou povahu pro profesionální účely. mluví o spoustě věcech, o kterých už mluvil v jiných rozhovorech.

MJFC: V souhrnu, co si myslíš o žalobci Gavinu Arvizovi a jeho rodině?

LN: Vypadalo to, jako by měl opravdu rakovinu, opravdu chtěl Mikovu pomoc, ale pak to vypadalo, jako by ho využil, úplně otočil, když neměl tolik výhod z Neverlandu a z kreditní karty, kolik si představoval. Vypadá to, jako by vymysleli skvělý příběh a oni byli opravdu dobrými herci - děti a matka.

Ve videu mám jednu chvíli rozhovor s Arvizo rodinou, který rodina udělala, nevěřil bych tomu, kdybych ho neviděl, a které použila u soudu. Vychvalují Mika, jaký skvělý člověk je a jak moc jim pomohl. Pak u soudu vypověděli, že Mikovi lidi je drželi jako zajatce. Připadalo mi, jako by si vymýšleli a podváděli a snažili se znepokojit média a státního zástupce a udělali z Mika člověka, který zneužívá děti.

MJFC: Myslíš, že byl MJ snadný terč? 

LN: Ano. Vesměs všechny celebrity jsou snadným terčem, obzvláště ty excentrické. Musím přiznat, že Michael má tendence být excentrická osobnost, ale co je na tom špatného, být excentrickým?

Jedna věc, kterou Mike řekl při vyrovnávání si účtů s Jordanem Chndlerem, byla, že nechce mít tak velkou kauzu. Ale vyrovnání byl velmi špatný nápad protože poté si lidé začali mylset, že z něj dostanou peníze také. 

MJFC: Myslíš, že Tvůj dokument bude mít sílu změnit názor lidí na MJ, co se týče této kauzy? 

LN: Lidem, kterým jsem dokument ukázal řekli, že mají jiné dojmy, než měli v době řešení této kauzy. Lidé jsou přesvědčení, že Arvizovi si vymysleli obrovský příběh. Myslím, že dokument změní názor lidí na Arvizovi.

A také jsem slyšel, že lidé změnili svůj názor na rodinu Chandlerových. V mém dokumentu se také diskutuje o obvinění rodiny Chandelerových a já nyní analyzuji jako stejné.

MJFC: Co si myslíš o Mikové vystoupení v Londýně? Vypadá to, že video vyjde ve stejnou dobu, jako začnou koncerty? 

LN: Myslím, že je skvělé, že MJ bude koncertovat. Pro mě je štěstí, že dokument vyjde v době jeho návratu na pódia. Musím říct, že se cítím vinen za vydělávání na něm - jako Arvizovi a Chandlerovi. Cítím se vinen v tom smyslu, že udělám dokument a můžu z něj mít peníze. Opravdu zvažuji, že dám nějaké procento ze zisku z dokumentu - 10% ze zisku na charity MJ. Takže mám z toho smíšené pocity, ale myslím, že je skvělé, že bude znovu vystupovat a je báječné, že koncerty už jsou vyprodány a má pořád tak neuvěřitelnou hromadu fanoušků.

Pro mě bylo opravdu zajímavé, minulý týden nebo tak, od té doby co vyšly články a jiné blogy o tom psaly. Shledal jsem fascinující že jsem se dostal do kontaktu s lidmi z celého světa, kteří sympatizují s Mikem a mají zájem slyšet to ode mě. Poslouchal jsem lidi z Íránu, Norska, Itálie, Skotska, Francie a US. Je to opravdu cool, jak velkou škálu fanoušků Mike má. A myslím, že je to jeho posláním - láska, mír, starání se o dětí a respektování jejich povah.

MJFC: Plánuješ s MJ ještě nějaké společné projekty?

LN: Je jeden projekt nad kterým uvažuji. Natočit dokument o fanoušcích MJ z celého světa. Jak ho lidé vidí z jiných kultura v jakém jsou souznění s lidmi z jiných zemí. Možná udělám nějaký jiný dokument o MJ a jeho hudbě, raději než se zaměřením na soudní líčení, které je jedno na které se zaměřuji více. Ale nemám žádné konkrétní plány v tomto ohledu.

 

Život s Michaelem Jacksonem (Martin Bashir)

 

Martin Bashir natáčel dokument Living with Michael Jackson od léta 2002. Měl MJ ukázat takového, jaký skutečně je. Místo toho byl dokument překroucen a sestříhán tak, aby byl Michael prezentován ve špatném světle. Michael proto nechal zveřejnit části, které Martin Bashir do dokumentu nezařadil a které jasně ukazují, že původní dokument není autentický. Přesto právě původní Bashirův dokument spustil lavinu událostí, které Michaelu Jacksonovi neumožnili velkolepý umělecký comeback, který plánoval, ale naopak jej přivedli před soud a nakonec vedli k jeho předčasné smrti.

Původní dokument  Living with Michael Jackson  je s českými titulky, dále zde naleznete Living with Michael Jackson take two -The footage you were never meant to see - také s českými titulky a zároveň i s psaným překladem a nakonec popis rozdílů mezi těmito dvěma dokumenty z knihy od Aphrodite Jones .

 

 

Michael Jackson: Square One 
Dokument od Dannyho Wu - vyšetřování původních obvinění Michaela Jacksona z roku 1993 ve světle nových důkazů. Premiéra 28.9.2019 v Chinese Theatre v Los Angeles a 5.10.2019 celosvětově na YouTube. S českými titulky!!!
 
 
 
Život ikony (David Gest)

 

K dispozici na DVD a Blue Ray, toto je video z premiéry, kde hovoří David Gest, Rebbie Jackson, Tito Jackson, Susan Yu a Thomas Mesereau:

 

Případ Moskva 

Dokument z návštěvy Michaela Jacksona v Moskvě, s komentáři.

 

Michael Jackson - Commemorated

Dvouhodinový dokument z Michaelovy návštěvy ve svém rodném městě Gary v Indianě v roce 2003. Po celou dobu měl na sobě zapnutý mikrofon.

Odkaz: www.youtube.com/watch?v=_KoQfv6u4sI&list=FLgDDCLEq8OG0h-lmZiT4XHg&index=2&feature=plpp_video

 

My Friend Michael Jackson
Uri Geller´s story:

 

 

 

 

 

LOVING NEVERLAND

Úžasně obsáhlý dokument s českými titulky

1:40 - Mediální hysterie
19:52 - Falešná obvinění z roku 1993
42:47 - Album HIStory
1:17:09 - Konflikt se Sony
1:36:28 - Obvinění z roku 2003 / Bashirův dokument
2:26:40 - Mediální proces z roku 2005.
3:13:30 - Verdikt „NEVINNÝ“
3:29:40 - Následky soudu
3:41:06 - Vysmívání a ponížení, kterému čelí Jackson
3: 52: 11 - Michaelovo dětství a láska k dětem
4:28:47 - Jacksonovy humanitární a charitativní příspěvky
5:00:07 - „This Is It“.
5:05:45 - Opona smrti

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com