11. část

 

Chris Tucker
(svědek
obhajoby - herec)V den, kdy vypovídali Jay Leno a komik Chris Tucker, se Michael dostavil k soudu v doprovodu svých rodičů. Katherine působila sebejistě, ale Joe vypadal znepokojeně. Pravděpodobně přemýšlel, jak bude porota reagovat na tolik TV hvězd. Lidé byli rozrušení přítomností Georga Lopeze a Macaulaye Culkina a očekávalo se, že svědčit bude i Elizabeth Taylor a Stevie Wonder. Osazenstvo v soudní síni se nemohlo ubránit a zírali na Michaela a jeho rodinu, ale čím více hvězd se objevilo, tím více to odvádělo pozornost lidí od případu, kteří se zaměřovali na oblečení celebrit, jejich gesta, jejich "skutečnou" osobnost. Na tváři Joa byla vidět úzkost, že celebrity mohou zastínit výpovědi, a to Joe nechtěl. Ze všech 60 svědků, které obhajoba předvolala, byl nejpřesvědčivější Chris Tucker, hvězda "Rush Hour". Chris vypověděl, že Michael je jeho přítelem a že se znají asi tři nebo čtyři roky. Ironií bylo, že tito dva se seznámili prostřednictvím své snahy pomoci Gavinovi Arvizo. Chris řekl porotě, že Gavina poprvé potkal v "Laugh Factory", známém komediálním klubu na Sunset Strip. Chris vzpomínal, že k němu přišel David Arvizo a řekl mu, že ho Gavin miluje. Byl to David Arvizo, kdo řekl Chrisovi, že Laugh Factory pořádá sbírku na Gavinovy lékařské poplatky. Byl to David, který mu řekl, že Gavin umírá na rakovinu.
 
Mesereau: "OK. Takže vám otec řekl, že se bude konat sbírka pro Gavina?"
 
Chris: "Ano."
 
Mesereau: "OK. A vy jste se této akce zúčastnil?"
 
Chris: "Ano."
 
Mesereau: "Koho dalšího jste tam viděl, pokud si vzpomínáte?"
 
Chris: "Potkal jsem tam spoustu dětí, seznámil jsem se s Gavinovým bratrem Starem. Vzpomínám si, že jsem tam potkal Stara. Myslím, že to byl Star a jeho otec."
 
Mesereua: "Vzpomínáte si, zda jste při této příležitosti přispěl penězi?"
 
Chris: "Ne tuto noc. Ale později jsem přispěl nějakými penězi."
 
Mesereau: "Vysvětlete to, pokud můžete."
 
Chris: "O několik dní později jsem byl požádán, abych jim dal nějaké peníze, protože žádné nevybrali, nevybrali žádné peníze. A tak jsem to udělal. Zaslal jsem do jejich fondu nějaké peníze."
 
Mesereau: "Kdo vám řekl, že nevybrali při sbírce žádné peníze?"
 
Chris: "Gavin mi to řekl."
 
Když Chris porotě řekl, že poslal Arvizovým 1.500 dolarů poté, co ho Gavin požádal o peníze a stěžoval si mu, že se nevybrala dostatečná suma, lidé zůstali zírat. Už předtím slyšeli od mnoha svědků, kteří vypovídali, že je Arvizovi manévrovali tak, aby od nich získali peníze. Někteří lidé jim napsali šeky na tisíce dolarů, jiní přinesli Arivzovým domů hračky a vánoční dárky. Arvizovi dostali tolik osobních darů od celebrit z LA, že v jednu chvíli Janet Arvizo šla a koupila si bez zadlužení Ford SUV za 23.000 dolarů. Obhajoba předložila jak důkaz šek, který vypsala Janet Arvizo pro "Hollywood Ford". Později z tohoto obchodu vycouvala, protože ztratila nervy. Ale vložila do banky 23.000 dolarů, a to ve stejné době, kdy obdržela sociální dávky a hledala další formy pomoci. Porota se dozvěděla od redaktora novin, který zdarma zveřejnil inzerát na sbírku pro Gavina, že později zjistil, že všechny Gavinovy účty za léčení byly hrazeny z pojistky jeho otce. Jedna žena, která vybírala peníze pro tuto rodinu, vypověděla, že Arvizovým přinesla na Den díkuvzdání velkého krocana, ale Janet ji poslala pryč se slovy, že by raději chtěli peníze. Zdálo se že přes všechnu tu pomoc, kterou Arvizovi od lidí dostávali, nebyli spokojeni. Chris vypověděl, že doufal, že peníze které dal Gavinovi, půjdou na úhradu poplatků za jeho léčbu, ale bylo to zřejmě jinak. Popsal den, kdy vzal Arvizovy do velkého nákupního centra Knotts Berry Farm, kde si celý den užívali atrakcí, jídla, sladkostí. Herec řekl, že vzal rodinu do tohoto obchodního centra několikrát a koupil jim tam nějaké sportovní zboží. Chris chtěl trochu zbagatelizovat význam těchto nákupů a nezacházel do detailů, ale Mesereau ještě nechtěl toto téma opustit.
 
Mesereau: "Řekl jste, že jste Arvizovým v tomto obchodě koupil nějaké sportovní oblečení, je to pravda?"
 
Chris: "Ano."
 
Mesereau: "Můžete nám popsat jak to probíhalo?"
 
Chris: "Byli jsme v obchodě se sportovním zbožím. Měli rádi Raiders, a tak jsem jim koupil nějaké věci s jejich logem. Boty čepice a tak."
 
Mesereau: "Kdo byl s vámi, když jste kupoval Arvizovým dětem tyto věci?"
 
Chris: "Jejich otec David."
 
Mesereau: "Setkal jste se někdy s jejich matkou?"
 
Chris: "Poprvé jsem se s ní setkal v Las Vegas."
 
Chris vysvětlil okolnosti, za kterých se setkal s Janet Arvizo. Řekl porotě, že v roce 2001 natáčel svůj nový film a tak neměl čas si povídat s Arvizovými, které pozval na natáčení.
 
Mesereau: "Přijeli na natáčeni, správně?"
 
Chris: "Ano."
 
Mesereau: "Setkal jste se tam s nimi?"
 
Chris: "Ano."
 
Mesereau: "Zdrželi se tam dlouho?"
 
Chris: "Slyšel jsem, že zůstali jen chvíli. Chtěli, aby mohli odejít, ale to jsem nevěděl, protože jsem měl hodně práce. Celkově tam zůstali asi týden nebo dva."
 
Mesereau: "Viděl jste je v Las Vegas znovu během tohoto výletu?"
 
Chris: "Viděl jsem je několikrát přicházet a odcházet. Určitě jsem viděl děti, protože směli chodit na natáčení. Myslím, že jsem několikrát viděl i jejich matku a otce. Viděl jsem je. Ale měl jsem hodně práce." Chris řekl, že se choval k Arvizovým přátelsky a že když se vrátil po skončení natáčení domů do LA několik měsíců poté mu Gavin zavolal a sháněl Michaela Jacksona. Gavin doufal, že navštíví Neverland, ale Michael nebyl v tuto dobu k zastižení. Chris řekl, že obdržel několik telefonátů od Janet, která brečela a brečela kvůli zdraví svého syna. Janet byla velmi rozrušená a řekla Chrisovi, že ho považuje za jejich bratra. Chris se nějak cítil celé rodině zavázán a chtěl jim pomoci. Od jejich prvního setkání po něm chtěl Gavin jeho telefonní číslo. Chris mu ho dal, protože chtěl pro něj být dosažitelný. Chtěl udělat cokoliv mohl, chtěl Gavinovi pomoci. Chris obdržel od Arvizových mnoho telefonátů, nejvíce od Gavina a jeho matky. Chris se pro ně snažil udělat to nejlepší, dělal pro ně různé maličkosti, dal jim boty Nike, hrál s nimi basketbal ve svém domě, ale také si chtěl udržet určitý odstup. Během této doby pozval Arvizovy do své rezidence v LA, byli u něj nejméně třikrát. Když u něj byli na návštěvě, Gavin ho požádal o peníze. Nasadil smutný výraz a tak Chris souhlasil, že vloží nějaké peníze na jejich účet. V určitém okamžiku mu Arvizovy děti začaly volat a žádali ho o klíče k jednomu z jeho vozů - SUV, který Chris moc nepoužíval, a tak jim ho Chris nabídl, že jim ho půjčí, ale později kvůli tomu začal být nervózní, hlavně proto, že mu děti nepřestaly telefonovat a otravovali jeho přítelkyni. Chris řekl, že začal být podezřívavý kvůli množství telefonátů. Když později zjistil, že jim Michael již půjčil svůj SUV, řekl své přítelkyni, aby jim klíče od jeho auta už nepůjčovala, protože si říkal, že pro ně udělal už dost. A to byla pravda. Arvizovi si užívali spousty věcí na jeho náklady. Několikrát je vzal na výlet do Neverlandu, dokonce i tehdy, kdy tam Michael nebyl přítomen, vzal je soukromým tryskáčem na zápas Raiders do San Franciska.
 
Mesereau: "Dělali další věci, které ve vás vyvolávaly podezření?"
 
Chris: "Myslím, že dělali spoustu věcí, které jsem neviděl a o kterých mi moji lidé řekli aby si dával pozor."
 
Mesereau: "Kteří lidé vám to říkali?"
 
Chris: "Můj bratr, několik mých asistentů, kteří se mnou byli na natáčení a viděli vše. Gavinovo chování, Starovo chování. Říkali mi to, ale já jsem pracoval. Říkali mi, že už je čas, aby Arvizovi odešli."
 
Mesereau: "Bylo vaše podezření založeno na tom, čeho jste si sám všiml, nebo na tom, co vám ostatní lidé řekli?"
 
Chris: "Všiml jsem si spousty věcí, ale cítil jsem ke Gavinovi lítost a vždy jsem se snažil mu pomoci a tak jsem nechal spoustu věcí plavat. Ale věděl jsem, o čem mí lidé hovoří."
 
Chris řekl, že věděl o tom, že Arvizovi během pobytu v Las Vegas po producentech chtěli, aby je přestěhovali do stejného hotelu, jako bydlel on. Chtěli ubytování ve stejném typu pokoje, jako měl Chris a který si platil ze svého.
 
Mesereau: "Myslíte si, že vás využívali?"
 
Chris: "Doufal jsem, že ne, ale když jsem se tohle dozvěděl, tak jsem si to myslel. Vypadalo to tak."
 
Mesereau: "Nazval vás někdy někdo Arvizových jako součást jejich rodiny?"
 
Chris: "Ano."
 
Mesereau: "Kdo?"
 
Chris: "Matka, Gavin, Star."
 
Mesereau: "A jak jste na to reagoval?"
 
Chris: "Byl jsem z toho trochu nervózní, protože jediné, co jsem chtěl, bylo prostě pomoct tomu dítěti, ale ne být připojený na celou rodinu. Ne tímto způsobem. Prostě jsem chtěl učinit jeho život trochu snadnější. Musím být opatrný, protože jsem známá osoba. Začal jsem být opatrný, protože někdy, když lidé vidí co máte, zkouší vás využít. A tak jsem si začal dávat pozor a zkusil jsem se trochu stáhnout."
 
Chris řekl, že ho Gavin vždy nazýval svým velkým bratrem a pravidelně mu říkal, že ho miluje. Zrovna tak Star. Všechny tři děti hrály na jeho city a říkaly mu, že ho milují. Nebylo překvapením, že po odvysílání Bashirova dokumentu v Anglii, když je média začala bušit na jejich dveře, Chris byl osobou, které si Arvizovi stěžovali. Chtěli, aby Chris našel Michaela. Chtěli pryč od médií. Chtěli, aby jim Chris pomohl.
 
Chris: "Média je pronásledovala a oni chtěli najít Michaela. Chtěli se dostat pryč z města a najít Michaela. A já jsem řekl, ´OK.´ Snažil jsem se jim pomoct dostat se z města, aby měli pokoj."
 
Mesereau: "Gavin vám řekl, že chce být s Michaelem?"
 
Chris: "Ano, Gavin hledal Michaela. Nějakým způsobem zjistili, že Michael je v Miami a chtěli tam jet za ním."
 
Tom Mesereau předložil výpis s telefonáty Arvizových Chrisovi ze dne 4. února 2003. Požádal Chrise, aby mu potvrdil, že Arvizovi volali jemu a ne on jim. Chris si byl jistý, že to tak bylo a řekl porotě, že Arvizovým nabídl, že je dostane z města a že jim nabídl charterové letadlo, které je odvezlo do Miami. Po této informaci lidé v soudní síni kroutili hlavou. Nemohli prostě věřit svým uším. Prokuratura se měsíce snažila tvrdit, že Arvizovi byli přinuceni jet za Michaelem do Miami. Janet, Davellin, Gavin a Star vypověděli, že to nebyl jejich nápad jet do Miami. Při své výpovědi se tvářili tak, že byli přinuceni mu udělat laskavost, byli přinuceni k nástupu do letadla a k výletu do Miami - to vše na Michaelovy náklady.
 
Mesereau: "Zeptal jste se Gavina, jak ví, že je Michael Jackson na Floridě?"
 
Chris: "Nepamatuji se. Ale jsem si téměř jistý, že ano. Myslím, že zavolal Michaelovým lidem a tak to zjistil. Nějakým takovým způsobem."
Mesereau: "Nyní po všech těch hovorech co jste měl s Gavinem, po jeho žádostech o peníze, o auto, co jste viděl na natáčení, považujete Gavina za někoho kdo je na svůj věk hodně znalý světa?"
 
Chris: "Ano."
 
Mesereau: "Vysvětlete nám, jak to myslíte."
 
Chris: "Byl opravdu chytrý a často mazaný, ale vždy jsem to přehlížel, protože mi ho bylo líto. Věděl jsem, že je malé dítě, ale také jsem věděl, že je mazaný. A jeho bratr Star byl naprosto mazaný."
 
Mesereau: "Když říkáte ´mazaný´, co tím myslíte?"
 
Chris: "Věci jako ´Chris, kup mi tohle. Kup mi tamto. Dej mi to. No tak, není mi dobře.´ Podobné věci. Věděl jsem, že zachází příliš daleko, ale vždy jsem si řekl, ´Je nemocný. Má spoustu problémů, rodinných problémů.´a prostě jsem to přehlížel."
 
Chris vypověděl, že tu noc, kdy pronajal letadlo, aby odvezl Arvizovi do Miami, vypadali uvolněně, že odjíždí pryč z Kalifornie a všichni byli vzrušení, že uvidí Michaela. Když byli na palubě, Janet přesvědčila Chrise, aby jí půjčil jeho SUV a Chris souhlasil, že jí od něj dá hned po přistání klíče. Hned po startu, předtím než děti usnuly, byl Gavin šťastný a naprosto radostně vzrušený, že opět uvidí Michaela. Bylo to 5. února 2003, jen pár dní po odvysílání Bashirova dokumentu v Anglii, kdy nikdo z Arvizových nevěděl jaká tvrzení jsou v Basirově kousku.
 
Mesereau: "Měl jste z někoho z Arvizových dojem, že jedou do Miami proti své vůli?"
 
Chris: "Ne."
 
Mesereau: "Když jste přiletěli na Floridu, co jste dělali?"
 
hris: "Na letišti jsem se setkal s mým bratrem a jeli jsme přímo do hotelu."
 
Chris řekl, že jeho bratr na ně čekal na letišti s autem. Vypověděl, že po příjezdu do hotelu, než aby se šly raději ubytovat, trvaly Arvizovy děti na tom, že chtějí najít Michaela. A tak šli všichni do nejvyššího poschodí, aby ho pozdravili.
 
Mesereau: "Pamatujete si, že byste něco Michaelovi říkal?"
 
Chris: "Prostě jsem ho jen pozdravil a řekl mu, že ho rád vidím."
 
Mesereau: "Mluvil jste se s ním o Arvizových?"
 
Chris: "Ano, mluvil."
 
Mesereau: "Co jste mu řekl?"
 
Chris: "Až později jsem mu řekl, aby si dával pozor na Janet, protože jsem vůči ní cítil podezření."
 
Mesereau: "A řekl jste Michaelu Jacksonovi proč se vám zdá podezřelá?"
 
Chris: "Ano, protože - dokonce se mi později zdála ještě víc podezřelá. Ale nejprve jsem mu řekl, že jsem jí dal klíče od SUV a že cítím, že něco není v pořádku. A když jsem se pak pokoušel s Michaelem promluvit, vždy nás přerušila. Nevěděl jsem proč to dělá. A potom jsem se prostě pokusil zatáhnout Michala do pokoje a řekl jsem mu, ´Měl bys být opatrný. Prostě buď opatrný.´ A potom jsem odešel."
 
Mesereau: "Proč byl váš rozhovor tak stručný?"
 
Chris: "Protože zvonily telefony, všude kolem byly děti a Michael byl hodně zaměstnaný. Stále po něm někdo něco chtěl."
 
Mesereau: "Pamatujete si, jestli Michael nějak zareagoval, když jste mu řekl, aby si na tyto lidi dával pozor?"
 
Chris: "Ano, zareagoval. Poslouchal mě. A pak jsme mluvili o jiných věcech a potom jsem odešel."
 
Mesereau: "Vybavujete si, jestli Janet hovořila o Michaelovi jako o otci jejich rodiny?"
 
Chris: "Oh, ano. Bylo to těsně předtím, než jsme přišli do pokoje. Jak šílená opakovala, že Michael je pro ně jako otec. Já jsem byl bratr. A to bylo to, co jsem Michaelovi řekl. Vzal jsem ho do pokoje, snažil jsem se s ním promluvit a řekl jsem mu, ´Něco není v pořádku. Michael, něco není v pořádku.´"
 
XXXXXX
 
Chris Tucker byl posledním svědkem obhajoby. Po jeho výpovědi obhajoba ukončila jejich případ. Když se Mesereau posadil za stůl obhajoby, viděl, jak Sneddon zbledl.
 
Sneddon už před začátkem procesu požádal o přehrání nahrávky Gavinovy výpovědi na policii a soudce mu toto právo garantoval. Sneddon a jeho tým čekali měsíce a byli si jistí, že přehrání Gavinovy výpovědi na policii bude jejich velkým dnem u soudu.
 
Tom Mesereau argumentoval, že policejní rozhovor je nepřípustný důkaz z druhé ruky, ale soudce Melville rozhodl, že ho porota může vidět - ne kvůli pravdě, ale aby ukázal Gavinovo chování. Mesereau požadoval, aby se Arvizovi vrátili do Santa Barbary. Trval na tom, že chce mít možnost je po odvysílání policejního rozhovoru znovu vyslechnout. Tom Sneddon přímo zářil, když ukazoval porotcům toto policejní interview. Lidé se pozorně dívali, když Gavin chronologicky popisoval čas, který strávil s Michaelem. Lidé s ním cítili sympatie, když vyprávěl o své rakovině. Gavin řekl, že poprvé zůstal v Michaelově ložnici, když neměl žádné vlasy. Zdál se být do Michaela zamilovaný. Vyprávěl detektivům, že se během let snažil s Michaelem zůstat v kontaktu, ale ten měl vždy nové telefonní číslo a bylo těžké se k němu dostat. 
 
Gavin vzpomínal, že jednou Michaela navštívil v Universal Histon v Burbank, kam ho vzal jeho otec a že v této době ještě podstupoval léčbu proti rakovině. Gavin řekl, že v září 2002 mu Michael zavolal a požádal ho, aby přijel do Neverlandu natočit video o svém vyléčení z rakoviny. Gavin vypověděl, že po odvysílání Bashirova dokumentu byl rozzlobený, protože viděl své jméno v novinách. Na CNN zmiňovali jeho jméno často a to ho přimělo odletět do Miami, aby se s Michaelem zúčastnil tiskové konference. Gavin řekl detektivům, že v Miami dostal od Michaela víno, aby se uvolnil. Gavin byl zmatený, když popisoval údajné akty obtěžování a řekl, že se to stalo čtyřikrát nebo pětkrát. Začal být vyhýbavý. Mnoho věcí, které řekl, se zdály řízené. Vypadal, jako by volil svá slova, jako by dokonce hrál. Navíc bylo těžké rozpoznat, jak moc byl manévrován policií.
 
detektiv: "Gavine, chlapče, jsi opravdu statečný."
 
detektiv: "Gavine, chceme, abys to udělal. Děláš správnou věc."
 
Gavin jim pověděl, že v Neverlandu často pil alkohol a trval na tom, že po jejich návratu z Miami pil s Michaelem víno nebo likéry každý den. Dodatečně tvrdil, že mu Michael při cestě z Miami olizoval hlavu, což bylo něco, o čem se nikdy nezmínil při výpovědích u soudu. Gavin řekl policii, že vše se odehrálo až po návratu z Miami. Také řekl, že nikdy neviděl Michaelovy intimní partie, že se mu nelíbilo, co se stalo při údajném sexuálním obtěžování, a že si nebyl jistý,co to je ejakulace. Někteří lidé se divili, jak si třináctiletý chlapec nemůže být něčím takovým jistý. 
 
Nicméně mainstreamová média si myslela, že tato policejní nahrávka je usvědčující. Novináři pospíchali, aby zveřejnili zprávy o žalobcových obviněních. Tentokrát volili svá slova pečlivě. Po odvysílání policejní nahrávky média cítila, že by konzervativní porota v Santa Maria mohla Michaela odsoudit. Některá zveřejnila zprávu, že tým obhajoby je na dně. Arvizovi byli v Santa Maria, byli připraveni znovu předstoupit před porotu. Lidé těšili, až jim Mesereau bude naposledy klást otázky a až uslyší novo verzi "show Arvizových". Ale Mesereau na poslední chvíli změnil názor a rozhodl se Arvizovy nepředvolat. Po tomto oznámení obhajoby Sneddon zbledl. Vypadal zaraženě a zíral na soudce Melvilla. Vypadalo to, že mu dá velkou práci se ovládnout. Nemohl uvěřit, že Mesereau tyto svědky znovu nepředvolá. 
 
Obhajoba tak zasadila prokuratuře poslední úder. Sneddon byl zničený, že ztratil příležitost ke křížovému výslechu Arvizových. Prokuratura potřebovala změnit dojem, který vyvolali Arvizovi a toho mohla docílit tím, že by Arvizovi znovu vysvětlili některé věci a doplnili tak mezery v jejich předešlých výpovědích. Sneddon si myslel, že se mu podaří dosáhnout rozsudku vinen, pokud se Arvizovi budu jevit jako důvěryhodní svědkové. Ale dokonce i bez další výpovědi Arvizových bylo jasné, že Sneddon a jeho tým cítí, že porota odsoudí Michaela alespoň z nějakého bodu obžaloby. Těšili se, že Michaela dostanou do vězení a den před vynesením rozsudku uspořádali soukromou oslavu jejich vítězství. Sneddon věděl, že když vyhraje tento případ, bude on a jeho tým známý po celém světě. Všichni by se stali slavnými.

Následovaly závěrečné řeči - nejprve obžaloby, potom obhajoby a pak znovu obžaloby. Média se snažila odhadnout, jak dlouho se bude porota radit. V den, kdy soudce Melville četl porotcům seznam instrukcí, přečetl znovu také body obžaloby proti Michaelovi a vysvětlil specifické zákony, které se musí dodržet. Řekl porotcům, že můžou brát v úvahu minulý obvinění pouze v případě, že mohou prokázat úmysl na Michaelově straně, který by se týkal současného obvinění. Právní experti předpovídali, že pokud by byl Michael uznán vinným ve všech případech obžaloby, mohl by být odsouzen na 18 let a 8 měsíců. Popsali přesně všechny obvinění včetně výše možného trestu:
 
• Bod jedna: Spiknutí zahrnující únos dítěte, neoprávněné uvěznění a vydírání. Trest uvěznění na 2 - 4 roky, pokuta 10.000 dolarů
 
• Bod dva až pět: Obscénní jednání vůči dítěti mladšímu 14 let. Za každý bod trest uvěznění na 3 - 4 roky.
 
• Bod šest: Pokus přimět dítě mladší 14 let k obscénnímu jednání vůči panu Jacksonovi. Trest uvěznění na 3 - 8 let.
 
• Bod sedm až deset: Podávání alkoholu dětem za účelem napomoci spáchání činu obscénního jednání vůči dětem. Za každý bod trest uvěznění na 16 měsíců - 3 roky.
 
Odborníci vysvětlili, že soudce Melville dal porotcům také možnost uznat Michaela vinného ze čtyř méně závažných přečinů podávání alkoholu mladistvým, které se vztahovaly k posledním čtyřem bodům obvinění.

V den, kdy byl Michael shledán nevinným ve všech 14 bodech obžaloby, mnoho lidí v soudní síni tiše slzelo. Byl to šok, který zasáhl každého. Lidé od médií, kteří očekávali rozsudek vinen, vypadali, že nevěří a seděli s otevřenou pusou. Uvědomili si, že strávili mnoho měsíců předkládáním pouze jedné strany celého příběhu a museli připustit, že udělali chybu. Jakmile bylo zrušeno nařízení o mlčenlivosti porotců, chtěla je média vyslechnout a u soudu v Santa Maria byla uspořádána krátká tisková konference. Porotci zodpověděli na mnoho dotazů. Mnoho z nich se týkalo Michaelova statutu superstar a jeho vlivu na rozsudek, ale porotci trvali na tom, že neposuzovali Michaela kvůli jeho slávě odlišně od jiných lidí. Řekli, že strávili spoustu času vážným studováním důkazů a výpovědí. Někteří porotci veřejně připustili, že shledali, že Arvizovi jsou podvodníci. Jiní řekli, že se prokuratuře nepodařilo dokázat jejich případ. Přestože neměla prokuratura žádný fyzický důkaz, byla schopná Michaela veřejně ponížit, úspěšně si dělala legraci z jeho pleti, sexuality, životního stylu a předvedli hromadu kýčovitých důkazů a falešných výpovědí.


Po tiskové konferenci byli porotci následování médií k jejich autům, reportéři je naháněli a nabízeli jim odvoz limuzínami a letenky do New Yorku, nabízeli jim možnost vystoupit v populárních ranních talk show. Ale většinu porotců to nezajímalo. Cítili se vyčerpaní a prostě chtěli jít domů. Strávili mnoho bezesných nocí přemýšlením o případu a zdálo se, že už nechtějí mít nic společného s touto veřejnou atrakcí. Ale o dva měsíce později se dva porotci pokusili prodat své vlastní knihy. Na podpoření svého záměru se objevili v MSNBC a veřejně tvrdili, že se cítili přinuceni k vynesení rozsudku nevinen. Diváci byli pobouření, že tito lidé, kteří přísahali službu své zemi, mají odvahu přijít do televize a tvrdit, že byli přinuceni k vynesení takového rozsudku. Lidem připadalo nechutné, že se tito porotci snažili vydělat na Michaelovi - ne tím, že by řekli pravdu, ale pošpiněním amerického soudního systému. Předseda poroty Rodriguez později trval na tom, že verze těchto dvou porotců byly nesprávné. Rodriguez vyjasnil, že nikdo nikoho k ničemu nenutil a že za zavřenými dveřmi každý z porotců jednal podle svého vědomí a přišel s rozsudkem nevinen z vlastní vůle.

 

Uvnitř soudní síně se někteří členové médií pokoušeli skrýt své překvapení z výsledku případu. Mnoho reportérů nemohlo uvěřit, že tento rozsudek je pravda a že je Michael volný. Většina médií samozřejmě dál chtěla předkládat špínu a dokonce spekulovala o tom, zda Michael uprchne ze země. Když Tom Mesereau a jeho tým opouštěli soudní síň, soustavně odmítali uspořádat tiskovou konferenci. Nicméně příští ráno Tom souhlasil, že se objeví ve třech ranních show, kde divákům řekl, že nebylo nic podezřelého na případu obhajoby, ale že bylo mnoho podezřelého na případu obžaloby. V ten samý den večer vystoupil Mesereau v pořadu "Larry King Live", kde odpovídal na dotazy ohledně soudu celou hodinu. Mesereau se později objevil v pořadu Jaye Lena "The Tonight Show", kde řekl: "Pokud znáte Michaelovu životní filozofii, víte, že by nikdy neublížil dítěti." 

 

Zanedlouho po skončení procesu byl Thomas považován za jednoho z nejvíce fascinujících lidí roku a vystoupil v pořadu Barbary Walters, kde trval na tom, že případ proti Michaelovi byl vystaven z písku. Poté, co bylo vše řečeno, po všech slzách, radosti, modlitbách a Michaelovu veřejném rozloučení, jeden novinář studoval jeden nejasný prvek zařazený mezi důkazy. Byla to Michaelova ručně psaná poznámka uvnitř jeho knihy, která byla zabavena při domovní prohlídce. Bylo to něco, co navždy zachytilo Michaelovu podstatu. Do knihy Michael napsal tato slova: "Podívejte se na ducha štěstí a radosti ve tvářích těchto chlapců, je to duch štěstí, život, který jsem nikdy neměl a o kterém budu vždy snít."

 

 

 

Konec knihy

 

Rozhovor o knize MJ Conspiracy a o problémech najít vydavatele pozitivní knihy o MJ

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com