3. část

 

Dodatek k letu z Miami:

Ještě k tomu letadlu... sedačky uvnitř nebyly uspořádany tak, jak to znáte z letadel, když cestujete na dovolenou. Byla tam vždy dvě a dvě sedadla proti sobě a mezi nimi stoleček... jako bývá například v jídelním voze ve vlaku. Když měl údajně Michael olizovat Gavinovu hlavu, seděl Star přímo naproti nim.

Tuto info už jsem doplnila do příspěvku, kterého se to týká, ale píšu to i sem pro ty, kteří už jste si ten původní příspěvěk přečetli.
Poznámka překladatelky na vysvětlení:

Pokud jsem to správně pochopila, v USA je postup při soudních procesech takový, že nejprve probíhají výpovědi žalobců na policii, potom před grand jury (velká porota), která má za úkol zjistit, zda je naplněna podstata pro trestný čin (ať už pro civilní, nebo kriminální soud) a teprve poté dochází k soudu. Proto došlo k tomu, že Gavin a Star vypovídali o některých věcech pokaždé jinak … prostě si nepamatovali, co předtím řekli.

Prokuratura (DA) ukázala porotcům časopisy pro dospělé, které byly nalezeny v Neverlandu a měly podpořit obvinění, že Michael je posedlý sexem. DA obviňovala Michaela, že tyto časopisy ukazoval Arvizovým chlapcům za účelem je vzrušit. Šerif ze Santa Barbary vypověděl, že roztřídili hromady fotografií a uměleckých knih, všech druhů časopisů a filmových rekvizit - vše, co bylo nalezeno v jeho pokojích. Některé z časopisů pro dospělé našli ve dvou zamčených kufřících, které byly ukryté pod Michaelovou postelí. Další podobný materiál byl nalezen v Michaelově koupelně.

 

========

Paul Zelis & Steve Robel
(Paul Zelis: svědek obžaloby - detektiv ze Santa Barbary, který se účastnil prohlídky Neverlandu a výslechu žalobců Steve Robel: svědek obžaloby - vyšetřovatel ze Santa Barbary )

Zelis dosvědčil, že našel časopisy pro dospělé v Michaelově ložnici. Čím více těchto časopisů bylo ukazováno, tím větší získávali lidé dojem, že Michael je normální chlapík. Fakt, že Michael si rád prohlíží obrázky nahých žen, byl novinkou pro mnoho lidí přítomných v soudní síni. Podle důkazů o otiscích prstů prokuratura tvrdila, že nejméně na jednom z časopisů byly nalezeny otisky Gavina i Stara. Ale det. Zelis později připustil, že otisky na těchto časopisech nebyly kontrolovány do doby, kdy byly prezentovány před velkou porotou, jejíž slyšení probíhala v březnu 2004 a ve kterých Gavin vypovídal. Obhajoba efektivně argumentovala, že Gavinovy otisky se na něj mohly dostat právě během slyšení před velkou porotou. Při křížovém výslechu, který vedl partner Thomase Mesereaua, Robert Sanger, Zelis připustil, že Gavin dal policii odlišné výpovědi o tom, kdy došlo k údajnému obtěžování. Gavin původně tvrdil, že vše se odehrálo před natáčením nápravného videa (tzn. před 20.2.2003). Později Gavin policii řekl, že se odehrálo po natáčení videa. První výslech Gavina na policii se uskutečnil v červnu 2003, druhý v srpnu 2003. Steve Robel vypověděl, že během prvního výslechu Gavin tvrdil, že si nepamatuje, zda při Michaelově masturbování ejakuoval, během druhého výslechu vypověděl, že ejakuoval. (Před porotou tvrdil, že ejakuoval.) Robel vypověděl, že mu Gavin řekl, že mu jeho babička vysvětlila vše ohledně masturbace. Řekla mu, že když muž nemasturbuje, může znásilnit nějakou ženu. (Pamatujete si, že Gavin pod přísahou porotě tvrdil, že toto mu řekl Michael?) Gavin na policii vypověděl, že nikdy neviděl Michaelovy intimní partie, ale trval na tom, že Michael vešel jednou do pokoje nahý. Gavin policii řekl, že sexuální obtěžování se odehrálo čtyřikrát nebo pětkrát, přičemž pod přísahou vypovídal, že se to stalo dvakrát.

 

=========

 

Kiki Fournier
(svědek obžaloby - Michaelova bývalá hospodyně; v Neverlandu pracovala v letech 1991-2003)

Atmosféra v soudní síni zhoutla, když se na lavici svědků objevila Kiki. Působila bázlivě a její výpověď byla sotva slyšet. Byla nervózní a nešťastná, že musí prozradit Michaelova tajemství. Bylo jasné, že se jí nelíbí být ve světle reflektorů. Kiki byla těžce pracující žena s milou tváří, která řekla porotě, že má ráda své soukromí. Její prací bylo starat se o Michaelovy hosty, uklízet v domku pro hosty, dohlížet v prádelně, občas servírovat jídlo apod. Kiki porotě řekla, že byla šťastná, že může Michaela obsluhovat. Jejími přímými nadřízenými byli Joe Marcus (manažer ranče), Jesus Salas (manažer domu) a Violet Silva (šéf ochranky). 

 

Kiki vypověděla, že nikdy neviděla Michaela propouštět někoho ze zaměstnanců. Vysvětlila, že když některé věci nebyly podle Michaelových představ, Michael sdělil svá přání prostřednictvím někoho ze svého personálu. Kiki poslala Michaela jako detailistu, který měl rád, když jemu poskytované služby byly podle jeho přání. Kiki vypověděla, že každý v Neverlandu pracoval usilovně, a to hlavně tehdy, když tam byl Michael přítomen. Z její výpovědi se porota dozvěděla, že Michael nekontroloval detaily každodenního života v Neverlandu. Hodně cestoval a často byl pryč po několik měsíců. Bylo jasné, že Neverland řídili jeho dlouhodobí zaměstnanci. Měl 50-60 lidí, kteří zde pracovali po celou dobu. Byli to zaměstnanci se speciálními úkoly - dozorce v ZOO, bezpečnostní hlídka, hasiči, personál domu, kuchaři a mnoho dalších. Každý z nich podával hlášení managerovi ranče a s Michaelem byli jen v nepatrném kontaktu. Kiki vypověděla, že i když byl v Neverlandu nějaký problém nebo incident, personál nechodil za Michaelem. Přímý přístup k němu měli jen jeho dlouhodobá asistentka Evvie, chůva Grace a manager ranče Joe. Všichni ostatní podávali hlášení managerovi ranče a proto Michael nevěděl, co se v jeho domově aktuálně děje.

 

Ačkoliv pracovala v Neverlandu mnoho let, o Michaleovi toho moc nevěděla. Vážila si ho, ale nikdy ho pořádně nepoznala. Vše, co o něm mohla říct, bylo, že měl

rád, když byl sám se svými tvůrčími myšlenkami. Viděla ho chodit do tanečního studia, kde pracoval na svých choreografiích a hudbě, viděla ho samotného se procházet po ranči, často i v noci, viděla ho lézt na jeho speciální strom, ale byl pro ni vždy tajemný.

 

Kiki popsala Michaelovy hosty, které viděla v Neverlandu během těch všech let. Řekla porotě, že děti zde zůstávaly často přes noc a potvrdila, že Neverland navštívily během její přítomnosti stovky dětí, někteří s rodiči, jiní bez nich. Popsala Neverland jako prostředí, kde bylo vše dovoleno, jako prostředí, které povolovalo dětem chovat se špatně, obzvlášť pokud jejich rodiče nebyli přítomni. Řekla, že děti mohly jíst sladkosti, jezdit na zábavné projížďky, sledovat videa, hrát video hry a zůstat vzhůru tak dlouho, jak chtěly. Vysvětlila, že v Neverlandu nebyla téměř žádná pravidla, nebyla tam skoro žádná disciplína. Dojem, který porota získala byl, že Michael nechtěl děti kárat. Prokuratura se tím snažila vykreslila Michaela jako destruktivního a nerozvážného dospělého člověka. To se jí dařilo do té doby, dokud Kiki nezačala přidávat své vlastní komentáře o Michaelovi, který se zlobil, když byly děti příliš hlučné u jídelního stolu. Kiki řekla porotě, že v určitou dobu Michael dětem říkal, jak se mají chovat. Například nedovolil bitvy s jídlem u večeře, bitvy s cukrovím v divadle apod. Kiki potvrdila, že Michael dával dětem hodně svobody. Popsala, že děti měly v Neverlandu volné ruce dělat cokoliv o co poprosily. Často si myslela, že děti, které zůstávaly v Neverlandu, byly neurvalé a divoké. Potvrdila, že děti, které zůstávaly přes noc, byly ubytované v domku pro hosty, ale preferovaly, když mohly spát v Michaelově ložnici. Připustila, že děti se v Michaelově přítomnosti měnily. "Čím víc volnosti dostaly, tím byly divočejší a někdy destruktivní." Popsala, že tento typ změny v chování dětí nebyl neobvyklý a že to bylo něco, čeho si všimla i na Gavinovi a Starovi. Kiki potvrdila, že když Arvizovi poprvé přijeli, Gavin a Star byli velice zdvořilí, ale po nějaké době už byli méně dobře vychovaní. 

 

Kiki hovořila o autobusech plných dětí z vnitřního města (zřejmě nějaká chudá část města), které navštívily Neverland během jejího dvanáctileho pobytu. Příjížděly sem strávit dny zábavy a legrace, obvykle pod dohledem pouze několika dospělých. Tyto děti se zde stávaly divokými a hlučnými a chovaly se jako typické děti. Často se stávalo, že se děti s Michaelem osobně nesetkaly, protože jim umožňoval jezdit do Neverlandu vždy po celý rok, i když byl mimo město.

 

 Na dotaz obžaloby, zda si Michael vybíral určité hosty, na které se potom zaměřoval (preferoval je před ostatními), Kiki vyjmenovala jejich seznam: Gavin Arvizo, Brett Barnes, Aldo Casio, Wade Robson, Jimmy Safechuck, Jordie Chander, Macaulay Culkin. Během křížového výslechu se Mesereau Kiki zeptal na pravidelného Michaelova hosta, Marii Nicole Casio, malou sestru Franka Tysona-Casio, která trávila hodně času v Neverlandu. Porota se dozvěděla, že Marie Nicole strávila během svého pobytu většinu nocí v Michaelově ložnici a to ve společnosti svých bratrů Alda a Franka, a byla zde ve stejném období jako Arvizovi děti. Ačkoliv byla Marie Nicole někdo, koho prokuratura zapomněla zmínit, Kiki popsala rodinu Casio jako pravidelné Michaelovy hosty. Byla to rodina, která strávila v Neverlandu spoustu času, trávila s Michaelem Vánoce a byla mu hodně blízká řadu let. Jak Kiki vypověděla, Michael s nimi trávil víc času než s rodinou Arvizo. Při kžížovém výslechu k této otázce Mesereauovi potvrdila, že Michael měl rodinný vztah s celou rodinou Casio včetně rodičů. Co se týkalo ostatních chlapců, o kterých se zmínila - Jimmy Safechuck, Jordie Chander, Wade Robson - porota se dozvěděla, že tito mladí Michaelovi přátelé navštěvovali Neverland se svými rodiči. 

 

Popsala Michaela jako "velké dítě", které rádo jezdí na projížďky a rádo jí spousty sladkostí s dětmi, které navštěvovaly Neverland. Řekla porotě, že Michael si s dětmi rád hrál a měl rád celého ducha Neverlandu. Kiki vypověděla, že Michale často pořádal různé akce pro své přátele - svatby, narozeninové oslavy a oslavy při dalších speciálních událostech. Porota se dozvěděla, že Michael byl naprosto velkorysý co se týkalo jeho domova, dovoloval svým hostům, aby se volně procházeli po hlavním domě a umožnil jim přístup do svého soukromého světa. Podle jejího názoru byl Michael až příliš štědrý a příliš milý a slušný vůči svým návštěvníkům. 

 

Kiki potvrdila, že si všimla, že Michael pil alkohol v době od roku 2002 do roku 2003 a uvedla, že preferoval víno a občas vodku, ale nikdy neviděla, že by dětem dával pít alkohol. Také hovořila o Franku Casio, Michaelovu dlouholetém příteli, který pro něj pracoval jako jeho asistent, nebo něco podobného. Měla toho málo co říct o Michaelových společnících, především o lidech, kteří ho obklopovali během jara a léta v roce 2003. Mimo Franka viděla v Michaelově společnosti další obchodníky, ale nebyla si jistá, jaké je jejich povolání. Občas se objevili a zase zmizeli. Jednalo se o čtyři Michaelovy společniky: Deiter Wiesner, Ronald Konitzer, Vincent Amen a Marc Shaffel - všichni byli jmenováni jako pravděpodobní spiklenci, kteří se snažili zadržovat rodinu Arvizo v Neverlandu. (Janet tvrdila, že Dieter a Ronald jím vyhorožovali, že mimo Neverland jsou v nebezpečí a někdo by je dokonce mohla zabít. Podle Janet a Davellin to byli oni, kdo jim dali seznam toho, co mají vypovídat pro nápravné video.) Kiky potvrdila, že všichni tito muži byli v Neverlandu na jaře 2003. Podle Kiki nebylo ani Michaelovi úplně známo jejich jednání Popsala, jak Michael uspořádal akci za účelem zajistit Gavinovi krevní destičky v roce 2002, jak použil Neverland, aby pomohl vybrat peníze pro rodinu Arvizo. Potvrdila, že v období mezi únorem a březnem 2003, když Arvizovi pobývali v Neverlandu, Gavinovo uzdravení se zdálo být kompletní. Potvrdila, že Janet Arvizo se nejraději zdržovala v domku pro hosty, ale strávila i spoutu času v hlavním domě. Kiki ji zde obvykle viděla večeřet a snídat. Kiki Mesereauovi potvrdila, že když jednou myla nádobí, Star ji ohrožoval nožem. Řekla, že si myslí, že Arvizovi děti byly někdy opilé, ale při křížovém výslechu také vypověděla, že viděla často otevřené dveře do vinného sklípku, přestože měly být zavřené. Potvrdila, že viděla často Arvizovy děti při večeři v jídelně, občas ve společnosti Janet, ale Michael obvykle nebyl přítomen a že nebyl tak často s dětmi Arvizo, jak by se možná snaží naznačit.

 

Mesereau: "Přibližně 2 týdny předtím, než Arvizovi natrvalo opustili Neverland, jste si všimla, že Gavinův a Starův pokoj je v naprostém nepořádku, je to tak?"

 

Kiki: " Ano."

 

Mesereau: " A to vám naznačilo, že pobývali v tomto pokoji, je to tak?"

 

Kiki: "Myslím, že zde byli. Ale nevím to jistě."

 

Mesereau: "Ale v určitě době jste často viděla jejich pokoj v nepořádku, správně?"

 

Kiki: "Ano. Myslím, že byli nepořádní. A ke konci byl jejich pokoj - věci byly rozbité a byl v nepořádku."

 

Kiki připustila, že pokoj chlapců byl v tak katastrofálním stavu, že ona a další hospodyně, Maria, se rozhodly to ústně oznámit managerovi domu. Všude byly rozlité nápoje, jídlo a odpadky byly poházeny po celém pokoji, spousta věcí byla rozbitá, byly zde i rozbité skleničky od vína, v jejich lednici byl nepořádek, jako by se jí prohnalo tornádo. S Arvizovými chlapci o tom nemluvila, ale oznámila to managerovi domu (Jesus Salas). Ke stížnosti Arvizových, že byli drženi v Neverlandu jako zajatci, Kiki vypověděla, že pozemek nemá na žádném místě vysoký plot. Pobavila ji myšlenka o spiknutí proti rodině Arvizo a řekla porotě, že každý mohl kdykoliv svobodně odejít z Neverlandu. Před opuštěním svědecké lavice se jí prokurátor zeptal, zda měla pocit, že si Star dělá jen legraci, když ji ohrožoval nožem. Kiki řekla, že cítila, že je to jen žert, ale prohlásila, že se Star pokoušel na ni uplatnit určitý druh autority. Označila Arvizovy chlapce za destruktivní. 

 

Osazenstvo soudní síně bylo překvapeno. Lidé získávali nový pohled na Arvizovi a s každým dalším novým svědkem Mesereau předkládal přesvědčivější důkaz o hrubém chování těchto hostů. Ačkoliv o tom neinformovalo žádné zpravodajství, zdálo se, že Michael Jackson byl tou poslední osobou, která by měla tušení o tom, co tyto děti dělají Neverlandu. Jak se zhoršoval stav papeže Jana Pavla II., novináři začali opouštět Santa Mariu, vydali se do Vatikánu a zaměřili se na papeže. V Santa Maria zůstalo jen několik novinářů sledujících Michaelův proces. 

 

Modlitby fanoušků začaly být pro Michaela mnohem důležitější než dosud. Na jeho obličeji bylo vidět, že potřebuje jejich solidaritu. Michael nebyl schopen být dlouho pod útokem. Bylo bolestně zřejmé, že potřebuje mít lidi na své straně. Myšlenka, že potřebuje být ve svém domě obklopen loutkami (sochami, figurínami), představa, že si není schopen povídat s "reálnými" lidmi, nevypovídala o jeho obrovské potřebě být milován. Jak proces pokračoval, Michael se začal psychicky hroutit. Jeho fanoušci mu dávali naději k boji. Ale média, která zůstala v Santa Maria, se ho dál snažila roztrhat, zaměřující se na možnost, že bude svoleno předvolat k výpovědím ty, kteří ho obvinili v minulosti. Více než jindy potřeboval cítit energii lidí, kteří se o něj starali. Zdálo se, že jeho fanoušci jsou pro něj stejně důležití, jako jeho rodina a obě tyto skupiny byly pobouřeny jeho veřejným ponížením. Fanoušci byli pobouřeni více než jeho rodina, že je Michael tak krutě souzen. Zdálo se, že Michael má ke svým fanouškům blíže, než si kdokoliv mohl představit. Samozřejmě se spoléhal na Toma Mesereaua a jeho tým obhajoby, ale Michaelova síla přicházela od lidí, kteří ho milovali a obdivovali jeho životní práci. Lidé, kteří tábořili za plotem obklopujícím soudní síň, lidé kteří tábořili před branami Neverlandu, se stali náramně důležití pro Michaelův duševní stav. Ve skutečnosti to byli cizí lidé, ale pro Michaela to byli lidé, kteří ho podporovali celý jeho život. Jeviště bylo vše, co kdy doopravdy poznal. Fanoušci stáli při Michaelovi i během jeho nejhorší veřejné tvrdé zkoušky. Žádný jiný umělec nemohl shromáždit dohromady tolik lidí bez ohledu na věk, náboženské vyznání, rasu a národnost. Jejich plakáty lemovaly ulice, všude zněla Michaelova hudba. Mnoho fanoušků cítilo, že Michael byl zneužíván bulvárem už řadu let. Byli zde fanoušci, kteří se snažili přesvědčit média, že Michael byl obětí spiknutí, že bulvár a lidé toužící po penězích se spolčili se SONY s cílem zničit ho už dávno předtím, než vůbec začal soud v Santa Maria. V určitou dobu si fanoušci mohli všimnout, že Michaelově chůzi chyběla energie. Nebylo zde žádné radostné poskočení, které byli zvyklí vidět. Lidé, kteří vyhráli v loterii místa k sezení uvnitř soudní síně, mohli vidět, že Michael se často třásl a bojoval se slzami. Některé dny ho jeho bratři museli přidržovat na cestě z auta do soudní síně a občas se zdálo, že nemůže stát na vlastních nohách a že Michael omdlí. Bylo pro něj těžké vracet se k soudu každý den a sledovat přehlídku lidí, kteří ho obviňovali. 

 

Během procesu se jeho bratři Jackie, Tito, Jermaine, Randy a Marlon střídali v účasti na těchto vyčerpávajících svědectvích. La Toya a Rebbie se také objevily, ale ne moc často. Janet se z nějakého důvodu objevila u soudu pouze dvakrát - během předsoudního návrhu a v den, kdy byl vynesen rozsudek. Přesto zdroje potvrdily, že celá rodina Michaela velmi podporovala a uklidňovala. Nejaktivnější roli ze všech jeho sourozenců sehrál Randy. I Joe Jackson zde byl pro Michaela, dokonce mnohem více, než by od něj kdokoliv očekával. V soudní síni byl Joe klidný a vypadal spíš jako nějaký státník a zdálo se, že dodává rodině morální výdrž. A byla zde Katherine, která se účastnila procesu každý den, bez ohledu na to, jaké bude svědectví a jaké hrozné věci se objeví. Zřídka dala najevo jakoukoliv známku toho, jak se cítí. Katherine byla ženou, bez jejíž síly by Michael nemohl přežít. Ani Joe ani Katherine neměli radost z davů, které obklopovaly jejich rodinu. Tolerovali Michaelovy fanoušky, ale neměli rádi média. Jak se týdny procesu měnily v měsíce, občas Michael vypadal neupravený. Občas se zdál neuvěřitelně slabý, že mu některý bodyguard musel pomáhat dojít ke stolu obhajoby. Ale mrknutí a úsměv od Katherine mu pomáhaly sedět se vzpřímenými zády. Bez ohledu na to, jak hrozně se cítil, její přítomnost byla vše co potřeboval, aby se každý den uklidnil a připravil na novou bitvu.

 

==========

 

 

Dr. Anthony Urquizo

(psycholog, ktarý se od konce 70. let specializoval na zneužívání dětí; získal titul PhD z klinické psychologie na kalifornské univerzitě)

 

Urquizo nebyl předvolán, aby vypovídal o tomto konkrétním případu, ale aby porotě pomohl porozumět "přípravnému aktu", který je běžný pro sexuální predátory. Vysvětlil, že viděl pachatele, kteří se nejdříve s dětmi spřátelili a pak postupně vkládali méně závažný sexuální kontext, např. dvojsmyslné vtipy nebo komentáře o ženském poprsí a další drobnosti týkající se sexuality. Řekl porotě, že tento přípravný proces je něco, co se odehrává v průběhu času. Nejprve jsou předvedeny filmy označené "R", potom materiál označený jako "X" (zřejmě podobná klasifikace, jako jsou u nás filmy označené jako nepřístupné od určitého věku), poté následuje například tření nebo něco podobného, vše co může eventuálně vést k něčemu více sexuálnímu - a nakonec zahrnující sexuální penetraci. Sexuální predátor většinou začne dětem ukazovat něco neškodného - sexy filmy, pornografické časopisy a připravuje si je na sex. Během křížového výslechu Thomase Mesereaua se porota dozvěděla, že doktor Urquizo byl v 90 procentech případů jeho výpovědí najat prokuraturou. Potvrdil, že publikoval mnoho studií o různých aspektech klinické psychologie, týkajících se převážně týrání dětí. Připustil, že děti jsou schopny učinit falešná obvinění ze sexuálního zneužívání. Žádná z jeho studií se nezabývala těmito falešnými obviněními. Meserau chtěl upozornit, že na rozdíl od Urquiza existuje řada psychologů, kteří se zabývají falešnými obviněními ze sexuálního zneužívání učiněnými dětmi. Mesereau jmenoval konkrétní případy dětí (např. případ "McMartin Preschoolů), které odpřísáhly, že byly zneužívány a později po několika letech připustily, že jejich obvinění byla falešná. Urquizo řekl, že není seznámen s přesnými detaily těchto případů, což bylo šokující vzhledem k tomu, že byl předvolán jako expert na tuto oblast. Případ "McMartin Preschool" byla zvučná fráze pro většinu dětských psychologů. Jak se Mesereau dotazoval Urquiza, porota se dozvěděla, že tento expert opravdu nemá mnoho zkušeností týkajících se dětí, které učinily falešná obvinění. Doktor trval na tom, že poskytuje zdravotní péči týkající se duševního zdraví dětem a ne někdo, kdo rozhoduje, zda dítě bylo zneužito či nikoliv. Pokoušel se utéct od předmětu falešných obvinění.

 

Mesereau: "Učinil jste komentář, že rodiče mohou navádět děti, aby lhali o zneužívání, správně?"

 

Urquizo: "Myslím, že jsem to uvedl jako část příkladu."

 

Mesereau: "Určitě můžete souhlasit, že rodiče mohou podporovat nebo ovlivňovat děti, aby učinily falešná tvrzení o zneužívání, správně?"

 

Urquizo: "Je možné, že děti jsou podporovány ve falešných obviněních svými rodiči."

 

Potom Mesereau chtěl, aby si Urquizo představil hypotetickou situaci, kdy je matka se třemi dětmi, není přítomen otec, nedávno proběhl traumatický rozvod, tato rodina si náhodně někoho vybere a "adoptuje" ho jako otce. Mesereau se zeptal, co se stane, když tato matka a její děti náhle vidí jejich náhradního otce, jak se jim vzdaluje. Zeptal se doktora, zda si umí představit situaci, kdy tato matka může povzbuzovat své děti, aby učinili obvinění proti jejich bývalému náhradnímu otci. Doktor musel připustit, že ano, ale že taková situace je vzácná.

 

Mesereau: "Předpokládejme, že tato matka a její syn byli zapojeni do předchozího soudního sporu, kde tento syn v raném věku vypověděl pod přísahou, aby podpořil svou matku. Předpokládejme, že byli najatí právníci. Matka a syn mají zkušenosti s právníky, mají zkušenosti s učiněním obvinění ohledně sexuálního útoku a obdrží v tomto procesu peníze." Prostou angličtinou Mesereau vysvětlil porotě a doktorovi: rodina, která se na někoho odvolávala jako na otce, která se rozhodla, že tento náhradní otec se o ně bude vždy starat, najednou se cítí ukřivděna, když tento otec už s nimi není. Pak tato rodina navštíví právníky, ne policii - hypoteticky - ve snaze získat peníze.

 

Mesereau: "Určitě si můžete představit možnost falešného tvrzení o sexuálním zneužití, správně?" Ale Urquizo odpověděl, že nepodnikl žádný výzkum, který by se vázal s takovou hypotetickou situací.

 

Mesereau: "Budete souhlasit, že se někdo může dětí dotýkat a v určitém okamžiku děti mohou zveličit toto dotýkání jako něco, co je na hraně obtěžování nebo neslušného dotýkání, přestože to tak není?"

 

Urquizo: "Samozřejmě, to je možné."

 

Mesereau pokračoval v otázkách, dokud doktor nepřipustil dvě velice důležité věci:

 

1) možnost čisté falše, kdy děti řeknou, že došlo k obtěžování, přestože se jich nikdo nedotkl

 

2) možnost zveličení, kdy se někdo dětí dotýká, ale ne neslušně, ale později děti tvrdí, že dotýkání bylo neslušné. Doktorovi se tyto otázky nelíbily a chtěl, aby bylo jasné, že pouze 6 % dětí, které učiní obvinění ze zneužívání, obviní někoho falešně. Dále řekl, že nemá informaci o žádném falešném obvinění učiněném dětmi za účelem získání peněz, ale zdálo se jasné, že jeho výpověď nebyla nestranná. Jako všichni znalci prokuratury byl Urquizo zaplacený, aby podal takové svědectví. Mesereau citoval množství rozvodových případů z minulých 15 let, které ukazovaly nárust tvrzení o obtěžování dětí, ať už byly pravdivé či nikoliv. Nakonec doktor řekl, že nezná literaturu o těchto případech a proto nemůže dát žádný příklad, nebo potvrdit statistiky. Mesereau byl překvapen, protože v novinách bylo zveřejněno mnoho případů těchto obvinění, které byly později prokázány jako falešné. Mesereau chtěl dále vědět, zda děti, které jsou stále vystaveny rodičům, kteří jsou neustálými lháři, mohou přijmout názor, že lhaní je akceptovatelné. Doktor souhlasil, že děti mohou mít smysl pro lhaní, který se mohou naučit od svých rodičů. Mesereau chtěl, aby porota porozuměla, že neexistuje žádný vědecký způsob jak zjistit, zda děti byly zneužity, anebo o tom lžou.

 

Mesereau: "Nikdo nemůže určit jen podle toho co děti řeknou, že byly zneužity, správně?"

 

Urquizo: "Nevím, jak na to odpovědět. Můžu pouze říct, že to může být těžké."

 

Mesereau se doktora ptal na literaturu, na vědecké časopisy, na profesionální časopisy o zneužívání, ptal se ho na studie a výzkumy, které doktor udělal a Mesereau byl schopný prokázat další velice kritickou věc: Dr. Urquizo nikdy osobně nemluvil s žádnou obětí sexuálního zneužívání. Byl schopný prokázat, že státní expert se zabýval pouze teoretickými studiemi. Porota se dozvěděla, že tento znalec hovořil o zneužívání na základě své učebnicové znalosti, ne podle zkušeností z reálného života.

 

---------------------

 

Lauren Wallace
(svědek obžaloby; letuška, která se účastnila mnoha letů, kdy byl Michael na palubě)

Michael si sundal sluneční brýle, aby lépe viděl na krásnou vysokou blondýnku, která vešla do soudní síně. Byla to Lauren Wallace, letuška, která ho často osluhovala. Se ssvými dlouhými blond vlasy a perfektní postavou zvýrazněnou bílým kalhotovým oblekem a černým sexy živůtkem upoutala pozornost každého v soudní síni. Lauren byla jedna z vedoucích letušek letecké společnosti Extrajet, soukromých aerolinií, jejich služeb Michael často využíval pro sebe, své hosty a své tři děti. Lauren hleděla na Michaela s obdivem, Michael ji pozoroval se zvědavým výrazem. Zdálo se, že ho přitahuje, ale potom si nasadil brýle na čtení a začal si procházet Mesereauovy poznámky. Podle všeho nechtěl být nepozorný díky její kráse. 

 

Lauren nebyla přítomna letu z Miami do Neverlandu, ale byla schopna poskytnout porotě všeobecné detaily o Gelfstream 4 - soukromém tryskáči, kde pracovala více než dva roky a obsluhovala celebrity a sportovce. Lauren potvrdila, že Michaela obsluhovala v letech 2003 a 2004 mnohokrát, pravděpodobně 20x. Vysvětlila, že její vztah s Michaelem byl profesionální a přátelský a řekla porotě, že Michael měl určité speciální příkazy týkající se stravování a několik zvláštních požadavků, včetně obliby KFC a sendvičů Subway. Lidé byli naprosto překvapení, že Michael jí tak obyčejná jídla, ale více fascinující pro ně bylo zjištění, že Michael požaduje, aby mu bylo víno servírováno v plechovce od dietní coly během každého letu. Lauren vypověděla, že i ostatní dospělí v Michaelově společnosti pili víno z plechovek. Během její výpovědi se porota dozvěděla, že Michael si nepřeje, aby jeho děti věděly, že konzumuje alkohol. Podle jejího názoru se za to Michael pravděpodobně styděl. Lauren vypověděla, že při cestách z jednoho konce USA na druhý pil Michael mírně, obvykle měl víno a poté asi skleničku nebo dvě tequily nebo ginu. Při křížovém výslechu Lauren potvrdila, že Michael vyžadoval víno v plechovkách při každém letu, aby dospělí mohli pít diskrétně. Lidé v soudní síni později komentovali Michaelovo utajené pití alkoholu. Někteří cítili, že to byl následek jeho přísné výchovy. Spekulovali, že Michael se možná naučil schovávat alkohol v mládí, kdy byl ještě členem církve, která přísně zakazuje oslavy a párty. Jiní klábosili o jeho paranoi, o jeho zkušenostech s obsluhou a personálem, o lidech, kteří prodají i méně důležité detaily jeho soukromého života bulváru. Lauren potvrdila, že během Michaelových letů nikdy neviděla opilé děti. Také vypověděla, že Michael chce víno proto, že je během letu nervózní. Dále hovořila o tzv. "Profilu pasažéra".


Lauren: "Profil pasažéra je profil, který obsahuje, co má pasažér rád a co nerad, co mají rádi nebo neradi jeho přátelé a rodina. V podstatě to jsou poznámky, takže když někdo další z letecké obsluhy pracuje s tímto konkrétním klientem, je seznámen s jeho preferencemi."


Luren vysvětlila, že Michaelův profil pasžéra nebylo něco, co by on předal Extrajet. Byl to souhrn informací, které byly shromážděny v průběhu času. Na Mesereaův dotaz Lauren potvrdila, že Michael vyžadoval schovávat víno v plechovkách při každém letu. Michalův profil pasažéra byl zařazen mezi důkazy.


==========================================


PROFIL PASAŽÉRA

Datum: 1.9.2003
Jméno pasažéra: Michael Jackson

Stravovací preference:
1. Snídaně: KFC original kuřecí prsíčka, mačkané brambory, kukuřice, míchané vajíčka, sušenky (cukroví) s jahodovým želé, omáčky a máslo ve spreji. Losos, nízkotučné pšeničné pečivo, nízkotučný krémový sýr. Ovocný talíř a celé ovoce (obzvláště pomeranče,hrozny, jablka a banány).

2. Oběd: KFC original kuřecí prsíčka, mačkané brambory, kukuřičný klas, sušenky s jahodovým želé, a máslo ve spreji. Pokud cestuje několik dní po sobě vyzkouší různé formy kuřete, ale chtěl by je pořád upravené ve stylu jako má KFC.

3. Večeře: KFC original kuřecí prsíčka, mačkané brambory, kukuřičný klas, sušenky s jahodovým želé, a máslo ve spreji.

4. Dezert: Deserty moc nejí, ale někdy si dá - jednou z deseti případů, když s ním letíte. Má rád žvýkačky, mátové bonbóny jako dezert. Nebo si vezme celé ovoce.

Nápojové preference:
Bílé víno v plechovkách od dietní coly při každém letu. 7UP, pomerančová šťáva nebo ovocný punč. Někdy pije tequilu, gin, nebo Crown Rroyal whiskey.

Další poznámky: Má rád žvýkačky Big Red a spousty různých žvýkaček a mátových bonbónů. Jí sýr a crackery, ovocné talíře při velmi krátkých letech. Velmi bázlivý pasažér, ale vstává ze sedačky pokaždé když letadlo vzlétá a přistává. Budte připraveni, že budete hodně uklízet poté co vystoupí. Žádnou čokoládu, arašídové máslo, brokolici nebo silně vonící potraviny.

PROFIL PASAŽÉRA
(připraveno podle otce a chůvy)

Jméno pasažéra: Prince, Paris, Prince Michael II.
Věk: 6, 5 a 20 měsíců.

Stravovací preference:
1.Snídaně: Grilovaná kuřecí prsíčka, míchaná vajíčka s kečupem, mačkané brambory, kukuřice, nebo kukuřice na klase s máslem ve spreji, 1/4 sušenek nebo závin. Cereálie bez cukru s nízkotučným mlékem. Ovoce - celé nebo krájené, obzvlášť pomeranče jabka, hrozny a banány. ŽÁDNÝ CUKR!

2.Oběd: Grilovaná kuřecí nebo KFC prsíčka, míchaná vajíčka s kečupem, mačkané brambory bez omáčky nebo omáčka stranou (často měnit - zeptat se MJ), kukuřice, nebo kukuřice na klase s máslem ve spreji, 1/4 sušenek nebo závin, ŽÁDNÁ KUŘECÍ KŮŽE! Sandviče Turkey Subway nebo obyčejné pšeničné sendviče bez hlávkového salátu, rajčat, sýru, nebo jiných dalších surovin. Jedí s míchanými brambory a kukuřicí. Ovoce nebo netučný jogurt jako dezert.

3.Večeře: Stejné jako oběd. Většinou chtějí to co má tatínek, ale on určuje co mají dovoleno dostat. Jako např. crackery.

4.Dezert: Ovoce, mražený vanilkový jogurt, rozinky v jogurtu.

Nápojové preference:
Různé džusy, mléko.

Další poznámky: Paris miluje pečené sušenky, a snaží se jíst cukr. Je velmi dobrá v přemlování. Děti mají rády žvýkačku bez cukru na začátku a na konci letu (vzlet a přistání). Můžou mít crackery nebo med v čaji.

Rodina/Přátelé: Zeptej se MJ co chce, aby jeho děti jedly. Také chůva Grace dá instrukce, co jim dát, když jejich tatínek spí nebo je zaměstnaný. Pokud jsou informace konfliktní, informuj Grace o tom, co chtěl MJ a dej jim to co MJ požadoval. Grace nakrmí nejmladší dítě (Blanket): mleté KFC, kukuřice, nasekaná grilovaná kuřecí prsíčka, crackery, grepy, jablečný džus nebo mléko.

ŽÁDNÉ arašidové máslo. ŽÁDNÁ kuřecí kůže. ŽÁDNÝ cukr. ŽÁDNÁ čokoláda.

Když Lauren opustila svědeckou lavici, bylo zřejmé, že považovala za privilegium obsluhovat Michaela a jeho rodinu.

 

Pokračování - 4. část

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com