Životopis v obrazech - pokračování

h - pokračování

 

Debbie Rowe, právě objevená novináři a poté jimi i neustále pronásledovaná, přilétá za Michaelem do australské Sydney. V noci (po půlnoci) po koncertu, 15. listopadu 1996, mají svatbu v hotelovém apartmá. 

13. 2. 1997 se jim narodil syn Michael Joseph Junior, říkají mu však Prince Michael Junior (Prince se jmenoval Michaelův dědeček i pradědeček). Michael byl u porodu a Debbie ještě po letech dojatě vzpomíná, jak jí držel za ruku a její květnatou mluvu vždy zakončoval jemnějšími výrazy. 

O tři dny později se MJ účastní oslavy 65. narozenin Liz Taylorové a zpívá jí nádhernou píseň Elizabeth I love you, kterou složil speciálně pro tuto příležitost. youtu.be/OqCWL5VFTEM

V květnu 1997 vychází na popud Sony album remixů z HIStory a několika nových písní: Blood On The Dance Floor. Stává se nejprodávanějším remixovým albem v historii.

Poté se Michael vydává na druhou část turné HIStory, doprovázen ženou a synem. Za rok 1997 dostává 19 nejrůznějších ocenění a zakládá hudební vydavatelství MJJ Music Inc. a podnik spojuje se Sony. Pod ochannou známkou MJJ Music se produkují alba některých umělců. 

V létě Michaela na jeho turné navštěvuje Lisa a poté s ním tráví rodinnou dovolenou v Africe (kde se MJ a také jeho rodiče stávají čestnými členy kmene Bakofeng Ka Bakwena). Celé čtyři roky po jejich rozvodu se MJ a LMP stále dávají dohromady a zase se rozcházejí. Považují za spřízněné duše. Lisa nejdříve tvrdí, že s ním nemůže žít, a potom, že nemůže žít bez něho. 

Na koncertě ve Švédsku pro něj v den jeho 39. narozenin přichystají oslavu přímo při vystoupení a Michael to považuje za jeden z nejhezčích okamžiků na pódiu. Den poté tragicky umírá princezna Diana a Michael, otřesený smrtí přítelkyně, musí své další vystoupení přesunout. Ostatní koncerty věnuje právě jí a skládá píseň Privacy, která se objevuje na jeho dalším albu. 15. října 1997 končí HIStory tour v Jižní Africe. 82 koncertů ve 35 zemích vidělo 4,5 milionu lidí.

Michael Jackson opět v každém městě, které během turné navštívil, obcházel nemocnice či sirotčince a pomáhal nemocným jak svým zájmem, tak štědrými finančními dary.

3.4.1998 se narodila Paris-Michael Katherine Jackson (Paris prý podle města, ve kterém byla počata, ale také podle dohody o jméně pro dceru mezi mladým MJ, jeho sestrou La Toyou a Kathy Hilton, jméno Michael má proto, že si to Debbie přála a Katherine je po babičce). Po jejím porodu už však Debbie nemůže mít další děti. 

V červenci se MJ účastní narozeninové oslavy a svatby Nelsona Mandely (bojovníkovi proti apartheidu, politikovi a bývalému prezidentovi JAR). V roce 1998 Michael dostává 9 ocenění v hudební oblasti a je nominován na Nobelovu Cenu Míru. 

V červnu 1999 pořádá Michael dva charitativní koncerty (pro Kosovo a Afriku) nazvané MJ And Friends, jeden v Soulu a druhý o dva dny později v Mnichově. Navštíví je celkem asi 120 000 diváků. Obou koncertů se účastní řada hudebních osobností a vítěžek (3,3 miliony dolarů) je rozdělen mezi dětský fond Nelsona Mandely, Červený kříž a Unesco. ŽIvé vysílání z Mnichova sleduje rekordních více než 10 milionů lidí. V Mnichově však také s Michaelem z několika metrů spadne lávka, na které stojí (diváci však myslí, že to je součástí vystoupení) a on kromě šoku utrpí i pohmožděniny žeber a zad. Přesto své vystoupení dokončí a zazpívá ještě jednu píseň. www.youtube.com/watch Hned poté v zákulisí zkolabuje a musí být ošetřen v nemocnici. Bolesti z tohoto zranění se u něj projevují i v následujících letech.

Debbie a Michael spolu nežijí a vídají se obvykle pouze o víkendech, když není Debbie v práci. Ta už také dříve přiznává, že nezvládá být na každém kroku pronásledována novináři a fotografy a na podzim roku 1999 zažádá o rozvod. Péče o obě děti připadne Michaelovi. Debbie mu je nechává jako dar. Říká, že sama nechtěla být matkou, ale chtěla, aby Michael byl otcem, protože věří, že patří mezi lidi, kteří by prostě měli být rodiči. Na deset let se vzdává práv na výchovu dětí s tím, že tu pro ně ale bude vždy, když jí budou potřebovat, což také dodržuje. Také nabádá Michaela, aby děti na veřejnosti zakrýval maskami, protože pak budou moci vyjít ven, aniž by je někdo poznal, což se skutečně daří. Je to také bezpečnostní opatření, protože se objevily výhružky o únosu dětí. V té době už se ale i Lisa Marie ze všech sil snaží od Michaela odpoutat a cítit k němu lhostejnost, protože má pocit, že jinak by se zničila. Opustit ho je prý nejtěžší věc v jejím životě, ale chce se opět postavit na vlastní nohy. V dalších letech se už příliš nevídají, zůstává ale Michaelovou největší láskou. Opuštěnému Michaelovi trvá dlouho, než se z rozchodů vzpamatuje.

 V roce 1999 získává MJ ocenění za nejprodávanější singl: Thriller, Grammy za 25letý přínos hudbě a Bollywood Award za humanitární činnost.

V květnu 2000 dostává v Monaku cenu Artist Of The Millenium přímo od prince Alberta a na podzim v New Yorku ocenění Angel Of Hope. 6. března 2001, při příležitosti propagace svého projektu Heal the Kids, přednáší MJ na Oxfordské univerzitě - www.michaeljacksonforever.cz/proslovy/proslov-na-oxfordske-univerzite/ .

 19. března 2001 je podruhé uveden do rock´n´rollové síně slávy v New Yorku. Je nejmladším umělcem, který je zde se svou skupinou i jako sólista.

7. a 10. září 2001, tedy krátce před teroristickými útoky na WTC, se v New Yorkské Madison Square Garden se uskutečňují dva koncerty na oslavu Michaelových 30 let v šoubyznysu. Oba koncerty jsou okamžitě vyprodány, přestože lístky stojí v přepočtu několik desítek tisíc korun. První část koncertu zpívají jiní umělci písně od a pro Michaela, v další části nastoupuje Michael se všemi svými bratry (společně poprvé po téměř 20 letech). Nakonec zpívá Michael několik svých nejslavnějších písní a sklízí obrovské ovace.

V říjnu 2001 vystupuje ve Washingtonu spolu s velkým množstvím slavných osobností na osmihodinovém charitativním koncertě "United We Stand: What More Can I Give" před 54 000 lidmi.

7.11.2001 je uspořádana autogramiáda k jeho novému albu Invincible. I na tomto albu se Michael doprovází na hudební nástroje. Okamžitě se stává č. 1 v mnoha zemích a i přes velmi malou reklamu a podporu od nahrávací společnosti a problémům v hudebním průmyslu všeobecně, se ho prodá velké množství - přesto však méně než jeho ostatních alb. 

Je z něj vydáno 5 různě úspěšných singlů, např You Rock My World.

21.2.2002 spatřilo světlo světa Michaelovo třetí dítě, Prince Michael Jackson II. přezdívaný "Blanket", což v Michaelově rodině znamená něco jako "Požehnání"- zahrnout požehnáním, ovinout láskou... Jeho tzv. náhradní matka není známa.

V dubnu 2002 zpívá na 50. výročí "American Bandstand...celebration" píseň Dangerous. Je to jeho poslední samostatné veřejné vystoupení. www.youtube.com/watch 

V červnu se v Londýně účastní oslavy úžasného úspěchu alba Thriller: "Killer Thriller Party" se svými fanoušky.

V červenci 2002 se Michael objevuje v New Yorku, aby podpořil přítele reverenda Al Sharptona a první National Action Network Headquaters. Zapáleně hovoří o právech umělců, úplatcích, spiknutí a rasismu v nahrávacím průmyslu www.mjfanclub.net/home/index.php. Objevuje se také jako cameo ve filmu Men in Black II.

Michael veřejně, podporován cca 2000 svých fanoušků v ulicích Londýna, protestuje proti řediteli americké pobočky Sony Tommu Mottolovi.  www.youtube.com/watch Ten je po nějaké době skutečně sesazen z funkce. Problémy se Sony začínají už při nátáčení alba HIStory. Sony si stěžuje, že Michael při natáčení zbytečně utrácí obrovské množství peněz a přestává mu je půjčovat (půjčky mezi umělci a nahrávacími spol. jsou běžnou praxí). Vhledem k tomu, že je vůči Sony zadlužený, musí se zaručit svým ATV katalogem. Sony si poté stěžuje, že MJ příliš dlouho otálí s vydáním nového alba, zároveň se jí ale nelíbí nové písně. Jedno album plánované před rokem 2000 vůbec nevydá a poté také předčasně přestane s propagací alba Invincible. Tlačí Michaela do konceptů, které se mu nelíbí a on proto začíná mít strach, že ho chtějí zničit. Bojí se i o svůj život a snaží se vyvázat z jejich smlouvy www.michaeljackson.estranky.cz/clanky/prace-sony-po-roce-97/prace-sony-po-roce-97.

Od léta 2002 s Michaelem po dobu několika měsíců natáčí anglický žurnalista Martin Bashir unikátní dokument nazvaný Living with Michael Jackson. Michael mu umožní cestovat s ním i pobývat u něj doma. Otevírá mu své srdce tak, jako to ještě nikdy před tím neudělal. Když je však výsledný dokument zveřejněn, objevuje se šok, protože M. Bashir sestříhal a okomentoval jednotlivé části tak, že ukazují Michaela v negativním světle. www.stream.cz/video/14/322038-dokument-o-michaelu-jacksonovi Nicméně M.Jackson má svými kamerami také zachyceno celé natáčení, a zveřejnění "nápravného dokumentu" Living With Michael Jackson – Take Two přímo ukazuje, že Bashirův dokument není autentický www.youtube.com/watch .

Součástí Living with Michael Jackson je rozhovor s Gavinem Arvizem, který mu po odvysílání přinese spoustu problémů. Michael Gavinovi významně pomohl k uzdravení se z rakoviny a jeho rodině dovolil pobývat v Neverlandu, aby jim pomohl snášet těžkou životní situaci. Celá rodina Arvizova zde radostně vyjadřuje svou vděčnost za veškerou pomoc a podporu, kterou od M.J. dostávají. Gavin také vysvětluje, že Michael je mu tak blízký, protože ve své duši zůstal dítětem. Michael zde mimo jiné říká, že není nic špatného na tom, nabídnout druhému svou postel, ale je to naopak výraz pohostinnosti, jelikož sám spí na zemi. Gavin se s ním ale drží za ruku, což spousta lidí nepřijímá.

Během roku 2002 Michael Jackson dostává 7 ocenění v oblasti hudby a životních počinů, např. "Popstar of the Millenium Award"  v listopadu v Berlíně na Bambi Awards.

V květnu 2003 Michael předává na "The 3rd Annual Bet Awards" cenu Jamesi Brownovi, svému velkému vzoru. www.youtube.com/watch

V srpnu 2003 se Michael účastní párty "Celebration of Love", kterou uspořádali přátelé a fanoušci na oslavu jeho 45. narozenin. Je nadšený z vystoupení pro něj přichystaných a pronáší řeč o naději do budoucna, o nových projektech, nových webových stránkách, které ho mají se svými fanoušky mnohem více propojit, protože se za ta léta staly jenou velkou rodinou, nových písních, nové charitatvní organizaci, kterou zakládá a většímu zpřístupnění jeho Neverlandu pro veřejnost (chce zde vybudovat i počítačovou školu).

Zatímco pracuje na plnění nových projektů, každou volnou chvíli tráví se svými dětmi a je opět nominován na Nobelovu Cenu Míru. Získává ocenění Power of Oneness za humanitární zásluhy (zvolen dětmi), Radio Music Awards za humanitární zásluhy, BMI Award za píseň Butterflies, klíč od rodného města Gary a od města Las Vegas.

Během natáčení videoklipu k písni One More Chance, přesně v den, kdy se na pultech obchodů objevila kompilace jeho největších hitů Number ones, je MJ obviněn z obtěžování dítěte, podávání alkoholu mladistvím a spiknutí. Je na něj vydán zatykač. Žalobcem je Gavin Arvizo a jeho rodina. Obviňuje Michaela teprve po shlédnutí Bashirova dokumentu a nátlaku novinářů. 18. 11. 2003 sedmdesát policistů provedlo přepadovou prohlídku ranče Neverland a zničilo jeho vybavení. Přestože nenašli žádný důkaz, začíná dlouhé vyšetřování celého případu. www.michaeljacksonforever.cz/obvineni-a-soud/soud-v-roce-2005/

Michaela podporuje celá rodina a jeho obhájcem se stává Thomas Mesereau, jeden z nejlepších amerických právníků, který se kromě jiného zabývá také případy znevýhodněných osob, pro chudé lidi pracuje zdarma a asistuje nejrůznějším nevýdělečným organizacím.

V dubnu 2004 dostává MJ ve Washingtonu ocenění za humanitární pomoc Africe, poté se objevuje v parodii Miss Cast Away, na podzim vydává The Ultimate Collection (4 CD s největšími hity a raritními či demo nahrávkami + 1 DVD) a na konci roku pracuje ve studiu na písni na pomoc oblastí zasažených tsunami. V roce 2004 Debbie s Michaelem řeší opatrovnictví dětí, protože má obavy z Michaelových nových muslimských přátel, vzhledem k tomu, že děti jsou po ní židovského původu. Děti ale nakonec Michaelovi zůstávají.

Od ledna 2005 Michael téměř denně usedá do soudní lavice. Rodiče, všichni sourozenci a fanoušci, kteří se denně shromažďují podél cest, Michaela podporují celou dobu trvání soudního procesu. Vyšetřování ho však postupně zlamuje, ztrácí hodně energie a výrazně hubne. 13. 6. 2005 je 12ti člennou porotou jednomyslně prohlášen nevinným ve všech bodech obžalobywww.youtube.com/watch 

Po soudním procesu opouští Neverland, protože pro něj už není domovem, ale místem, kde mu ublížíli ti, kterým ze všech sil pomáhal. Následky soudu jsou velmi silné a Micheal přestává věřit lidem. Ve společnosti se už objevuje mnohem méně než dřív. Soud jej zruinuje osobně i profesně. Odjíždí na několik měsíců do Bahrajnu jako host prince této země, aby se psychicky i fyzicky zotavil. MJ s princem pojí dlouholeté přátelství, během roku se však nepohodnou ohledně nahrávání princovi písně a dochází k nedorozumění ohledně peněz, zapůjčených na soudní výlohy i na tuto píseň. MJ poté pobývá i na klidném irském venkově, kde se chce později usadit. Na podzim 2005 ve studiu v Londýně nahrává charitativní píseň na pomoc hurikánu Kathrina, ale i jinou hudbu. V tomto roce vyhrává další ceny, např. je umělcem, který nejvíce ovlivnil černou hudbu.

V květnu 2006 dostává MJ v Japonsku cenu Legend Award. www.youtube.com/watch V červnu 2006 zakládá společnost Michael Jackson Co. LLC, která má nahradit nyní nefunkční MJJ Production a soustřeďovat se na jeho osobní a obchodní záležitosti.
 

Na World Music Awards v listopadu 2006 přebírá od Beyonce, za obrovského potlesku diváků, Diamond Award. Dle Guinessovy knihy je nejslavnější žijící lidskou bytostí. 1) www.youtube.com/watch 2) www.youtube.com/watch

V březnu 2007 se v Japonsku účastní párty se svými fanoušky, sirotky a postiženými lidmi www.youtube.com/watch a navštěvuje vojenskou základnu americké armády, dává tak vojákům a jejich rodinám na vědomí, že na ně jejich vlast myslí www.youtube.com/watch. Prodává polovinu Neverlandu.

Bydlí v pronajatém domě v Los Angeles, hodně času tráví se svými dětmi (u Prince se již také projevuje onemocnění vitiligo), spolupracuje s mladšími umělci (Akon, Neyo, Will.I.Am a další) na nových písních, pracuje na spoustě nových projektů, získává další ceny. Roku 2008 vydává album 25th Anniversary of Thriller  - kromě původních písní obsahuje i 1 zcela novou a 6 nově upravených písní. Je velmi dobře přijato.

Fanoušci i obchodní partneři, každý z jiných důvodů, chtějí Michaela Jacksona opět vidět na pódiu. Pro něj to je nejlepší možnost, jak se opět vrátit na výsadní místo v showbyznysu a zároveň potřebuje peníze, které by za své koncerty utržil. 5. března 2009 oznamuje nadšeným lidem na O2 tiskové konferenci v Londýně, že zde uskuteční sérii vystoupení. Nejdříve jich má být pouze 10, nakonec se kvůli obrovskému zájmu jejich počet zvýšuje. 50 koncertů v Londýnské O2 aréně je okamžitě vyprodáno (okolo 1 000 000 lístků během 5ti hodin - nový světový rekord) .

Na jaře 2009 nacvičuje na koncerty a přestože je pod velkým tlakem, zdá se být opět šťastný. Jak řekl jeho spolupracovník, choreograf a režisér Kenny Ortegga, Michael chtěl, aby jeho děti viděly, co v životě miloval: teprve teď byly dost staré na to, aby pochopily, co jako umělec dokázal. Také chtěl dát svým fanouškům další možnost, aby ho viděli, toužil s nimi zase navázat bezprostřední kontakt. Miloval je, byli to ti nejoddanější fanoušci na světě, jak říkával. V neposlední řadě se opravdu upřímně zajímal o životní prostředí. Bál se o planetu Zemi, o její zdraví, o její budoucnost. Roku 2009 je znovu nominován na Nobelovu cenu míru.

25. 6. 2009 po poledni Michael Jackson umírá na akutní otravu sedativem Propofol. Je mu 50 let. Jeho smrt je klasifikována jako zabití. 

Jeho osobní lékař Dr. Conrad Murray, který mu cca pět týdnů pomáhal s chronickou nespavostí, Michaelovi doma, za ne úplně jasných okolností, podal kombinaci silných sedativ včetně prostředku, který se smí používat pouze v nemocnicích a pod monitory, a nechal jej bez dozoru, aniž by zabezpečil jeho životní funkce. Na podzim roku 2011 je odsouzen k maximální výši trestu odnětí svobody na 4 roky, ale později je předčasně propuštěn do domácího vězení.

Některé internetové servery kolabují při tom, co si lidé po celém světě mezi sebou předávají zprávu o smrti Michaela Jacksona - na zeměkouli je zaznamenáno neuvěřitelně velké množství internetových a telefonních spojení. Fanoušci z celého světa se shromažďují, aby společně truchlili. Obnovují se stará přátelství a vznikají nová, lidé si pomáhají sdílet svou bolest. Vznikají nesčetné akce, které Michaelu Jacksonovi vzdávají hold a připomínají jeho význam a poselství. Jeho hudba opět zní po celém světě a fanoušci se dále snaží zachovat jeho odkaz a pokračovat v uzdravování světa. 

Veřejné rozloučení se koná 7.7. 2009 ve Staples Centre v Los Angeles, v hale, ve které v předchozích týdnech nacvičoval své vystoupení. Chce se ho zůčastnit na 2 miliony lidí z celého světa, vstupenky jsou nakonec rozděleny pouze mezi 11 tisíc lidí. Rakev s Michaelovým tělem nese jeho pět bratrů. Mezi proslovy přátel a mnoha krásnými písněmi, které ten večer zazní, promluví do mikrofonu i Michaelova dcera Paris o tom, že to byl ten nejlepší otec, jakého si vůbec můžeme představit a že ho moc miluje.

Na začátku září 2009, po soukromém obřadu pro rodinu a nejbližší přátele, je Michaelovo tělo uloženo v hrobce ve Forest Lawn Memorial Park v Los Angeles.

Aby se lidem dostalo alespoň něco z chystaných koncertů, sestavuje Kenny Ortega z mnohahodinových záběrů ze zkoušek film, ukazující Michaela a jeho tým. "This is it" se promítá v kinech po celém světě a je následován DVD s dalšími, dosud nezveřejněnými záběry. Stává se prvním dokumentem v historii, který dosáhl první příčky sledovanosti po celém světě, a taktéž vydělal nejvíce peněz ze všech dokumentů a koncertů. Ukazuje M. Jacksona jinak, než na to byli diváci doposud zvyklí. Jeho energie a charisma je cítit i přes plátno, umělci před ním opět musejí smeknout a mnoha lidem zůstávají v hlavě jeho slova o lásce a nutnosti uzdravení světa. Po Michaelu Jacksonovi však zůstalo i velké množství rozpracovaných projektů a stovky dosud nevydaných písní, včetně vážné hudby. Některé materiály budou postupně zveřejňovány. Sony, která uzavřela smlouvu s MJ Estate (podnikem, který spravuje Michaelovo dědictví), hodlá během 7 let vydat 10 nových projektů (This Is It je prvním z nich).

I po své smrti získává získává Michael Jackson množství cen. Na konci ledna 2010 za něj ve Staples Centre přebírají Grammy za celoživotní přínos hudbě jeho děti (dle Michaelovi závěti se o ně stará jeho maminka, ale vídají se i s Debbie, později je opatruje i jejich bratranec TJ). Po uvedení nové verze klipu k Earth Song, který se měl poprvé v historii promítat na koncertě ve 3D, vstupují na podium Prince a Paris (malý Blanket zůstal v zákulisí). youtu.be/uQiRHmTMUWw S hrdostí přijímají cenu za svého otce, děkují Bohu za to, že na ně posledních sedm měsíců dával pozor a také babičce a dědovi za jejich lásku a podporu. Vzpomínají na Michaelovy fanoušky, které měl moc rád, a připomínají, že jejich otec se vždy zajímal o planetu a lidi s prostým poselstvím lásky ve svých písních. Budou pokračovat v šíření tohoto jeho poselství a pomáhat světu...