Problematika médií

 

"Udivující je, jak se do něj média strefovala kvůli tomu, že nechodí do nočních klubů a nemá sex s náhodnými dívkami jen proto, že to jsou jeho fanynky. Stejně tak je k neuvěření, že Fox, NBC, CBS a CNN, kteří o Michaelovi nikdy neslyšeli, že by dělal takové šílenosti, zahrnovali poctami  Elvise, Johnnyho Cashe, Micka Jaggera, Jerryho Lewise a Stevena Tylera, kteří byli závislí na drogách, měli spoustu aférek s nahodilími ženami, z nichž některé byly nezletilé a prohlašovali, že to je normální. Mike se ke svým fanouškům choval s láskou a respektem, ale je to nezajímalo."

Fanynka v internetové diskuzi 

 

 

"Média mě začala honit poté, co bylo vydáno album Thriller. Vzpomínám si, že mi volal reportér bulvárního plátku a nabízel mi 75,000 dolarů za jakoukoliv informaci o Michaelovi nebo natáčení videa k písni Thriller, na kterém jsme pracovali. Řekla jsem ne. Oni řekli: ´Kolik chcete?´ Nebylo to nic, co by mě lákalo. Od té doby byly nabídky urážlivější. Nakonec jim došlo, že ze mě nic nedostanou a a trochu to omezili. Během podstatných událostí ale zůstávali neoblomní."

Karen Faye, Michaelova maskérka

 

"David Nordahl (malíř) mi v rozhovu řekl, že média věděla, že Michael má vitiligo, věděla to po celá léta a přesto dál lhala a říkala, že si bělí kůži. Proč? Byl to příběh, ke kterému se lidé vraceli a který udržoval naživu jejich názvy a titulky jako: ´Wacko Jacko, Freak´a přitahoval k nim čtenáře a diváky."

Debbie (Reflections On The Dance)

 

Není už těch fotek dost, proč se tak strašně snažíte,
Abyste dostali příběh, který chcete a mohli mě pohřbít?
Ti lidé jsou kvůli vám zmatení, mluvíte o věcech, které si vybíráte
Pokoušíte se ze mě udělat někoho, kým nejsem

Pořád mě sledujete, napadáte mé soukromí
Nemohli byste mě už nechat být
Protože vaše kamery nemůžou kontrolovat mysl těch, co vědí
Že byste zaprodali svou duši, jen abyste prodali svůj článek

Potřebuji své soukromí
Potřebuji své soukromí
Tak paparazziové
Nepřibližujte se ke mně


Někteří z vás stále přemýšlí proč jedna má přítelkyně zemřela (princezna Diana)
Abyste se dostali k zprávě, o které jste ještě neslyšeli
Má přítelkyně byla uštvaná a zmatená, jako mnoho dalších, které znám
Ale tu chladnou zimní noc mi ukradli mou pýchu
 

Teď už nemá druhou šanci, je zesměšněná a obtěžovaná
Prosím, řekněte mi proč?
Tohle je lekce, ze které se můžeme poučit,
Respekt se nedá dát, musí se získat
Přestaňte zlomyslně útočit na mou bezúhonnost

Tohle je lekce, ze které se můžeme poučit,
Příběhy jsou překroucené a obrácené
Přestaňte zlomyslně útočit na mou čest

Michael Jackson v písni Privacy
 

 

"Novináři se pídili po čemkoli a jeden nepravdivý drb ne a ne zmizet - náš bratr měl být homosexuál. Toto tvrzení vzniklo v sedmdesátých letech, když nějaký časopis uvedl nechutné povídání, které naznačovalo, že soutěžil s jistou ženou kvůli lásce k nějakému textaři písní. Byl to nesmysl tehdy a zůstal jím po celou dobu, ale někdy v polovině roku 1984 už Michaela unavovalo poslouchat tutéž starou ohranou písničku.

Věděl, jak to v médiích chodí. Zeptají se, jestli je Michael mimozemšťan, popře to. Narážka v novinovém titulku pak zní: ´MICHAEL POPÍRÁ, ŽE JE MIMOZEMŠŤAN!´ Zeptají se ho, jestli je gay, popře to. ´MICHAEL POPÍRÁ, ŽE JE GAY.´ Potom se všichni budou divit, proč to vlastně popírá, ať už je to cokoli.

Michaelův život zmapovaly novinové titulky. Proto se rozhodl nakonec nic neříkat a jen doufal, že jeho hudba všechno přetvoří a bude promlouvat za něj. Ale tenkrát ještě v Kansasu se ho jeden reportér zeptal, jestli nějak reagoval na zprávy, že je homosexuál. Michael otázku odpálil, když řekl, že homosexuál není, ale že se diví, proč lidé tak dychtí navěsit na všechny lidi nějaké cedulky. ´Všichni jsme lidské bytosti. Tak o co jde?´ zeptal se.

Nebylo to dostatečně důrazné. Tisk začal číst mezi řádky, co vlastně myslel tím ´Tak o co jde?,´ protože nepochopili, že se Michael snažil najít rovnováhu mezi popřením jiné sexuální orientace a podporou komunity homosexuálů. Nemohl vyhrát.

Pro mě byla celá debata nesmyslná. Myslím, že si lidé špatně vykládali skutečnost, že Michael byl workoholik. Viděli jen svobodného muže se zálibou v líčení, v dětinských předmětech, bez vousů a s nákloností k šimpanzovi. Michael se rovněž nebál předvádět svou tvořivou ženskou stránku a jeho hlas zapadal do streotypní představy společnosti o hlasu homosexuála. Jenže nikdo z naší rodiny neměl hluboký hlas a věděl jsem, jaké to je být terčem posměchu. Když jsme v Los Angeles začal jezdit autem, jednou mě policejní hlídka donutila, abych zajel k chodníku. Když policista uslyšel můj hlas, zasmál se, obrátil se ke kolegyni a zeptal se: ´Kdo ji bude prohledávat?´

Michael vždycky říkal: ´Mojí ženou je hudba a oženil jsem se se svým řemeslem,´ - a to je také důvod, proč dosáhl velikosti. Byl však rovněž oddaným Svědkem Jehovovým, který žil v souladu s Biblí. Kvůli svému náboženskému přesvědčení byl zdrženlivější než ostatní bratři. Michael toužil vědět, jaké to je mít naplněný a intimní vztah. Po vydání alba Thriller se zdálo, že neustále čeká na neuchopitelnou ženu, která by vstoupila do jeho života, na někoho, komu by mohl důvěřovat. Také však na někoho, o kom by vědl, že je s ním, protože to je on, a ne ´Michael Jackson,´ Aby miloval jeho, ne představu o něm.

Můj bratr byl ve svém nitru dítětem a totéž chtěl najít u nějaké ženy. Michaelovo srdce netoužilo po intenzitě, vášni a dramatech, ale po hravosti, bitkách s vodními pistolkami, komiksech a nocích strávených s filmy. Toužil s někým sdílet své humanitární sny, návštěvy nemocnic a pozorování života dětskýma opčima. Hledání ideální ženy pro něj bylo stále se zužující oblastí. Dokud se mu takovou partnerku nepodařilo najít, bránil se někoho do své blízkosti pustit.

Už brzy se mělo na stránkách bulvárních novin The Sun v Londýně objevit sousloví ´WACKO JACKO´ (něco jako ´potrhlá opička´, což má rasistický podtext). Přezdívka, kterou Michael považoval za urážlivou, vznikla kvůli strategii jeho týmu předkládat o něm veřejnosti podivné a úžasné příběhy. Michael vždycky tvrdil, že neví nic o podivných kejklích při práci s veřejností a mně to připadá věrohodné. Podle pokynů, které znal z hudebního vydavatelství Motown, se měl propagovat umělec a hudba, nic jiného.

S prvním příběhem uveřejněném v bulvárním časopise National Enquirer byla uveřejněna Micahelova fotografie zachycující jej, jak zdánlivě spí v přetlakové kyslíkové komoře s titulkem: ´TAJNÝ PLÁN MICHAELA JACKSONA, JAK SE DOŽÍT 150 LET.´ Ta fotografie byla skutečná. Komora ze snímku se užívala pro pacienty s popáleninami v nemocnici Brotman Memorial Hospital a Michael neodolal a pózoval v ní během jedné z jeho návštěv nemocnice. Ne proto, že to bylo součástí jeho léčby, ale protože to vypadalo jako z kosmického věku, a on chtěl, aby se bez dlouhých příprav pořídila legrační fotka. Na vteřinku se položil dovnitř se zavřenýma očima a rukama zkříženýma na prsou. Objevila se v Enquireru, který otiskl citace ´blízkých přátel´, kteří tvrdili, že Michael měl v plánu komoru koupit, aby v ní spal a zastavit tak proces stárnutí. K velkému překvapení tomu lidé věřili. Už jsem  léta ztratil přehled o tom, kolikrát jsem byl dotázán: ´Je pravda, že váš brat spí v nádrži s kyslíkem?´ Měl jsem chuť odpovědět: ´Můj bratr nerad spí v posteli, natože v nějaké cisterně!´

   Druhá povídačka byla tak nesmyslná, že si ani nezasluhuje vysvětlení. Michael měl mít v úmyslu koupit kosti sloního muže, přičemž to tvrzení podpořily zaznamenané citace Michaelova manažera Franka Dilea. A lidé tomu opět věřili. Nebo tomu zkrátka chtěli věřit. Jako Michaelova rodina jsme pročítali tyto zprávy a nikdy jsme se jimi dále nezabývali, alek když se matka ujistila, že za těmito hloupostmi stojí frank Dileo, postavila se mu přímo. ˇNeměl byste šířit takové věci,´ vyčetla mu. ´Syn pak vypadá jako idiot.´

Franka to zjevně netrápilo. ´Nutí to lidi o tom přemýšlet, a to je přesně to, co chceme.

Měla to výt zavádějící strategie, jak obklopit Michaela záhadami? Nikdy jsem nedokázal pochopit způsob uvažování jeho týmu. Zacházeli s Michaelem jako s někým, kdo se pokouší být někým jiným, kdo potřebuje stvořit svůj vlastní obraz, přestože album Thriller už všechno řeklo. Takové zprávy dělali m Michaela terč posměchu a působily jako parodie, zatímco jeho jediným cílem v životě bylo být brán jako respektovaný umělec.

Michael nebyl připravený na zdánlivě každodenní útoky, které ho předváděly nejen jako ´potrhlého´, ale též jako ´podivně výstředního´ i jako ´zrůdu´. A jeho plastická operace spolu s nevinným vztahem ke zvířatům a dětem měla k již tak překroucenému portrétu přispět. Nakonec napsal otevřený dopis tisku, v němž vyjádřil, jak byl zasažen nepravdami přicházejícími od lidí, kteří ho dokonce ani neznali. Ocitoval staré indiánské přísloví: ´Nesuď člověka, dokud jsi nechodil dva měsíce v jeho mokasínech.´

Avšak nejvýstižněji se mu podařilo na to výmluvně reagovat v roce 1996 jedním z krátkých film na videu, který natočil pro svůj singl Ghosts (Duchové). (...)"

Jermaine Jackson, Michaelův bratr, ve své knize You Are Not Alone Michael

 

"Proč prostě lidem neřeknete, že sem mimozemšťan z Marsu? Řekněte jim, že jím živá kuřata a o půlnoci dělám woodoo tance. Uvěří všemu co řekneš, protože jsi novinář, ale když to řekne Michael Jackson: Jsem mimozemšťan z Marsu a jím živá kuřata a vždycky o půlnoci tančím woodoo tance, lidi si řeknou: Bože můj, ten Jackson je cvok! Je to šílenec, Nemůžeš mu věřit ani slovo!"

"Kdybych mohl být jeden den neviditelný, tak bych nejdřív ze všeho našel nějakého bulvárního novináře a nakopal bych mu zadek!"

Michael Jackson

 

Jeden z mnoha příkladů překrucování skutečnosti ze strany médií:

Není to tak dávno, co americký server TMZ přinesl zprávu o tom, že v roce 2008 Michael Jackson navštívil se svým nejmladším synem zubaře, kterého následně nutil, aby jeho syna léčil neobvyklým riskatním způsobem a vyžadoval po něm anestezii, ačkoliv tento doktor neměl k zákroku potřebné oprávnění.

Jako důsledek byl Michael Jackson opět portrétován jako naprosto nezodpovědný otec a doktor Mark Tadrissi obviněn lékařskou komorou z toho, že podal dítěti anestetika bez oprávnění a dokonce je přechovával ve své ordinaci - těchto obvinění byl následně zase zproštěn.

Novinář Charles Thomson totiž zjistil, jak to bylo opravdu:

Zubař Tadrissi Michaelu Jacksonovi řekl, že jeho syn Blanket bude potřebovat dvě hodiny dlouhý chirurgický zákrok, který bude třeba provést v celkové anestezii*. Doktor Tadrissi však neměl k anestezii potřebné oprávnění a Michael Jackson ho tedy požádal o to, aby najal anesteziologa s licencí, což zubař splnil. Chlapec tedy podstoupil nezbytný chirurgický zákrok s odborným dohledem, tak jak to má být.

Ve skutečnosti se tedy Michael Jackson zachoval jako kterýkoli jiný zodpovědný rodič a doktor Tadrissi jako zodpovědný zubař. (zde celý článěk v originále )

*V USA je celková anestezie uznávaná standardní péče, jestliže dítě (nebo osoba jakéhokoliv věku se zdravotním postižením) potřebuje rozsáhlé zubní ošetření. Tento standard je podporován americkou akademií Pediatrického zubního lékařství, American Dental Association, American Medical Association, a americkým ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb.

 

Obrázek, který ukazuje, jak časopis OK! schválně zesvětlil fotografii Michaelovy dcery Paris, aby tak rozvířil debatu o jeho otcovství:

 

"Bulvár je hromada nesmyslů. Myslím, že by měl existovat způsob, jak je zničit. Měli bychom udělat velké pálení, na stadionech po světě, všechny je shromáždit. Vzpomínáte, jak to dělali s disco nahrávkami, prostě je spálit, aby to lidé věděli. Jdou po tobě, je to strašné. Vytváří tolik šeredností, nikdy nemyslí na to, jak se cítí člověk, o kterém píšou.“

Michael Jackson

 

Definice bulváru:

Bulvární médium je označení masového sdělovacího prostředku, v němž hrají klíčovou roli emoce (krev, sex) a aktualita, jejíž význam postupem času klesá.Vyznačují se pětkrát až desetkrát vyšším nákladem než seriózní média.Dále je jejich obsah charakterizován, mimo jiné, navozováním paniky, skandalizací, personalizací, populismem, povrchností, negativismem, jednoduchostí, jasností, vytvářením celebrit a prací s nimi, předstírání autoritativnosti a blízkosti konzumentovi. Provádí interpretaci jevů na základě zákulisních informací a drbů.

 

 

Spekuluješ o tom, že zlomíš toho, koho nenávidíš
Rozšiřuješ lež, kterou konfiskuješ, zabíjíš a mrzačíš
Jako média, která loví v hysterii
Kdo je další, koho budete křísit?
Na JFK zapůsobila CIA
Popravdě, je to vršek ledovce vydírající veškerou tvou slávu

 
Je to pomluva
Říkáš, že to není meč, ale svým perem lidi mučíš
Ukřižoval by jste Pána
Ale nemusíte to číst, nemusíte to hltat
Když to kupujete, tak to krmíte
Tak proč ze sebe děláte blázny?


To, že to čtete v časopise nebo to vidíte v televizi
Neznamená, že to je pravda
I když o tom všichni chtějí číst
To, že to čtete v časopise nebo to vidíte v televizi
Neznamená, že to je pravda
Říkají, že je to homosexuál

Pod maskou bys´ ho pomluvil, kdybys´mohl
Zastřelil ho
Obvinil ho, když si to budeš přát
Zemře-li, budeš s ním sympatizovat
Taková faleš
Zatraceně vlastní spravedlnost
Ve tmě mě bodneš do zad
A do tváře mi budeš lhát a zesměšňovat mou rasu
Heroin a Marilyn jsou nadpisy příběhů celé tvé slávy

Je to pomluva
Se všemi slovy, která používáš, jsi černobílý parazit
Který pro novinku udělá všechno
A ty si to nepůjdeš koupit
A oni to nebudou velebit
Když to čteš, posvěcuješ to
Proč že sebe tedy pořád děláme blázny

To, že to čtete v časopise nebo to vidíte v televizi
Neznamená, že to je pravda
I když o tom všichni chtějí číst
To, že to čtete v časopise nebo to vidíte v televizi
Neznamená, že to je pravda
Vidíte, ale každý tomu všemu chce věřit

To, že to čtete v časopise nebo to vidíte v televizi
Neznamená, že to je pravda
I když o tom všichni chtějí číst
To, že to čtete v časopise nebo to vidíte v televizi
Neznamená, že to je pravda
Je to blondýna a je bisexuální

Skandál
Se všemi slovy, která používáš, jsi černobílý parazit
Který pro novinku udělá všechno
A ty si to nepůjdeš koupit
A oni to nebudou velebit
Když to čteš, posvěcuješ to
Proč se pořád necháváme napálit

Pomluva
Říkáš, že to není hřích
Ale svým perem mučíš lidi
Tak proč se dál necháváme podvádět

...Jsi tak strašně neuctivý

Michael Jackson v písni Tabloid Junkie