Dokument Leaving Neverland 2019

Obsah stránky:

- dokument, který vlastně dokumentem není

- Wade Robson, jeho příběh a jeho kontradikce
- James Safechuck, jeho příběh a jeho lži
- podstatné věci, o kterých Leaving Neverland vůbec nemluví
- důkazy
- role Victora Gutierreze a Diane Dimond
- větší obraz - USA, hnutí ME TOO, politická korektnost, kariéra, peníze, Oprah Winfrey, Harvey Weinstein, Jeffrey Epstein, Hollywood, média a jejich podivné praktiky.

 

Začátkem roku 2019 byl na americkém filmovém festivalu Sundance promítán dokument, který byl následně rozšířen do světa televizní společností HBO. Jedná se o čtyřhodinovou emocionální a barvitou výpověď dvou mužů - Wada Robsona a Jamese Safechucka, které měl v jejich dětství MJ údajně zneužívat.

Snímek má diváky vtáhnout do děje a následně šokovat. To je také to jediné, na čem může stavět. Použité emocionálně podbarvené prvky, které silně působí na lidskou psychiku, nedají člověku téměř žádný prostor pro nezaujatost. Režisér Dan Reed ale neodvedl zrovna standard solidní novinářské práce, protože nejenže záměrně neposkytl možnost promluvit nikomu jinému, kdo se v době, o které se hovoří, pohyboval okolo a zúčastněné znal, ale ani neuvedl některé podstatné skutečnosti, které naprosto odporují prezentovanému jednostrannému obrazu.

Jako filmový žánr má dokument ukázat a zprostředkovat realitu a pravdivé informace. Leaving Neverland nejenže nepodává jediný věcný důkaz, ale také obsahuje doložitelně nepravdivé informace. Už na začátku jeho vysílání v Evropě byl tento film zkrácen o cca 50 minut kvůli nalezeným nesrovnalostem. Veřejnost našla v LN mnoho jednoduše prokazatelných lží a prezentovala je přes sociální sítě nebo některé novinové články- jedná se především o významné rozpory ve výpovědích obou mužů a jejich rodin, v časové ose, v zamlčování a pozměňování faktů. 

Na začátku září 2019 byl dokument opět zkrácen. Režisér Dan Reed trvá na tom, že je to kvůli prostoru ve vysílání. Tomu by se dalo uvěřit v případě vystřižení nepodstaných částí. Odstraněny byly ale právě ty lživé výpovědi (např. vlaková stanice.) 

 

Lies Of Leaving Neverland - video, které popisuje lži v původním dokumentu, včetně videozáznamu výpovědi Wada i jeho matky Joy, kteří si protiřečí s tím, co krátce potom popisují v Leaving Neverland:

 

 

Dan Reed používá některé zveřejněné záběry bez svolení jejich vlastníků i v úplně jiném kontextu, než za jakým byly pořízeny (např. vánoční video Michaelových dětí, stopáž malého Bretta Barnese, který je líčen jako další zneužívané dítě, ačkoli ten to důrazně popírá a žádá o odstranění své osoby z tohoto filmu, nebo ukázka z tiskové konference právníka Marka Geradose, který se okamžitě ohradil tím, že se tehdy vyjadřoval ke zcela jiné události, a to tajnému nahrávání jeho rozhovoru s Michaelem Jacksonem na palubě letadla Xtrajet). 

Dan Reed  řekl, že dokument není o Michaelu Jacksonovi, ale o obětech sexuálního zneužívání: „Nemluvím o Jacksonovi. Není to film o Michaelovi. Samotný film je popisem sexuálního zneužívání, jak dochází k sexuálnímu zneužívání, a jaké následky pak v životě následují.“ Z Reedových rozhovorů a písemných projevů, a hlavně z titulků všech novin, je však vidět, že jde především o Michaela Jacksona. Reed dále řekl, že nejde o peníze: "Ani jeden z těchto mužů nehledá peníze." Na videu z konce března 2019 ale doslova prohlásil, že jde o peníze od MJ Estate o a peníze Jacksonovy rodiny: www.youtube.com/watch?v=HOEERLMfIoc. Pravdou a zásadní informací je, že dávno před natočením tohoto dokumentu si oba obviňující muži najali stejného právníka (Vince Finaldiho), podali občanskoprávní žalobu a od správců pozůstalosti Michaela Jacksona žádají stovky milionů dolarů (!) odškodného. 

Údajné oběti přišli se svým obviněním až několik let po Jacksonově smrti, poté, co ho celá léta hlasitě hájili, a právě ve chvíli, kdy byli prokazatelně  ve finanční nouzi a měli možnost získat velice vysokou částku peněz . Oba muži (jeden dokonce i pod přísahou u soudu) dříve pevně tvrdili, že jejich přátelství s MJ nebylo nikdy jakkoli nevhodné či sexuální. Nyní Robson i Safechuck své výpovědi před konečnou verzí dokumentu několikrát pozměnili, protiřečili si a prokazatelně lhali.

Robson se dříve sám nazval "Mistr podvodu", což vysvětluje tím, že MJ ho učil, jak lhát. Ve výpovědi pak prohlásil: "Můj příběh o zneužívání a jeho efektech mě učiní relevantním," (čímž poukazuje na současnou americkou éru "ME TOO" - věříme všem obětem, která už zničila nejednoho nevinného člověka) a "Je na čase, abych dostal svoje." (Přičemž nedokázal vysvětlit, co tím myslel - foto vlevo.)

Při různých příležitostech (dokument LN, žaloba, rozhovory) Wade Robson řekl mnoho rozdílných verzí toho, proč s obžalobou přišel až nyní:


- vždy věděl, že jde o něco špatného (např. první rozhovor na "Today Show")
- jeho vzpomínky byly potlačeny a rozvzpomněl se až v roce 2011
- bylo mu vyhrožováno Jacksonovými právníky
- nechtěl, aby MJ ani on sám šli do vězení
- uvědomil si, že se jednalo o zneužívání, až když se sám stal otcem, a představil si, že by někdo zneužíval jeho syna
- být hlavním svědkem obhajoby v roce 2005 se rozhodl pod nátlakem ze strany Jacksona, který ho instruoval po telefonu
- být hlavním svědkem obhajoby v roce 2005 se rozhodl proto, že nechtěl, aby děti Michaela Jacksona vyrůstaly bez otce (když viděl, jak je jeho dcera smutná)

Nejen, že si všechny tyto Robsonovy verze vzájemně vyloženě odporují, ale všechny tyto důvody již lidé pouze přes sociální sítě vyvrátili nalezenými důkazy svědčícími o něčem jiném - vše postupně probráno dále v textu.

 

Wade Robson a James Safechuck ve své podstatě popisují hodnotný sexuální vztah sebe jako dětí s dospělým mužem, na který, jak tvrdí, nemají nepříjemné vzpomínky. Dokonce říkají, že si to užívali a bylo to příjemné, padne slovo "milenec". Tohle tvrzení je absolutně zneklidňující a takto popisovaný uspokojivý vztah je těžko uvěřitelný, krajně nepravděpodobný a pro děti v podstatě nemožný. Kromě toho, i hodně malé děti ví, že je něco špatně. V žádném případě jim to není příjemné! A ani starší děti si takovéhle věci prostě neužívají. I pokud by mlčely a tajily by to, jejich chování by okolí pozradilo, že se něco děje! Pokud se však skutečně rozhodneme uvěřit tvrzení, že nemají nepříjemné vzpomínky, zároveň tím vyvrátíme argument těch, kteří dokument podporují s tím, že četné nepřesnosti a kontradikce ve výpovědích způsobilo prožité trauma - protože, podle jejich vlastních slov, žádné neprožili. Skoro se zdá, že Dan Reed výpověď mužů určitým způsobem nasměroval. Celý koncept příběhu významně ukazuje ke spisovateli Victoru Gutiérrezovi, o kterém napíšu ve druhé polovině tohoto článku.

 

Dan Reed v jednom rozhovoru pověděl, že Michael Jackson byl se svou nevinností po léta tak přesvědčivý, protože skutečně nepovažoval sex s nezletilými za něco špatného. To je ovšem naprosto nesmyslné a směšné tvrzení, které snad nikdo nemůže brát vážně. Michael Jackson dokonce v polovině 80. let (tedy dávno před jakýmkoli obviněním) na toto téma napsal píseň "Do You Know Where Your Children Are", která je o tom, že děti jsou vychovávány v rozbité rodině, kde otec přichází domů opilý a matka je prostitutka a děti utíkají z domova. Doslova v ní říká o 12 leté dívce "Je vyčerpaná z toho, jak jí nevlastní otec zneužívá. Říká, že jí kupuje věci, zatímco jí sexuálně zneužívá." Tato píseň byla vydaná až po Jacksonově smrti a je v přímém kontrastu s tím, jak je MJ líčen v Leaving Neverland (na podobné téma je i další dříve nevydaná píseň "Hollywood Tonight", kde MJ vypráví příběh 15 leté dívky zneužívané v Hollywoodu). MJ se nebál nazývat věci pravými jmény a o nepopulárních tématech hovořil dříve, než to začalo být "moderní". (Mimochodem, v kontrastu k Jacksonově uvědomělé hudbě, mnoho známých písní různých amerických zpěváků obsahuje jednoznačné texty o chtíči po nezletilých dívkách, ale nikdo je neřeší!)

Michael Jackson celý život stál pevně za tím, že by nikdy žádnému dítěti neublížil, a neměl co skrývat. Věděl, že nic špatného nikdy neudělal. Jeho nevinu potvrdilo důkladné vyšetřování policie, FBI, LAPD, Santa Barbara DA, the DCFS, a soud.

Zde je také nutno poznamenat, že Michael Jackson byl prokazatelně heterosexuální. Ví se, že ho celý život přitahovaly pouze ženy. 

S dětmi byl rád, protože ho nesoudily, braly ho takového, jaký jaký byl, nic po něm nechtěly a byly k němu upřímné. S nimi zapomínal na běžné starosti, mohl se radovat ze všedních věcí a z jejich tvořivosti čerpat inspiraci pro svou práci. Děti ho následovaly všude, protože se s ním cílily dobře.

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Michael Jackson a Wade Robson: Pravdivý Příběh (české titulky):

 

 

Wade Robson měl být Michaelem Jacksonem zneužíván od svých 7 do 14 let, což by odpovídalo letům 1989 - 1996. Po několik let z této doby byl přitom Michael pod drobnohledem FBI a dalších pořádkových složek, ale také v manželství s Lisou Marií. Nikdo z těchto jmenovaných by jakékoli zneužívání rozhodně nenechal bez povšimnutí (Lisa Marie se před několika lety z podobného důvodu ostře pustila do svého posledního manžela).

Wade se s Michaelem Jacksonem poprvé setkal v pěti letech během turné v Austrálli, kde byl jako dětský tanečník na pódiu při koncertě. Tím by jeho přítomnost v životě MJ skončila, nebýt Wadeovy matky, která se snažila s MJ zůstat v kontaktu a (dle své výpovědi z roku 2016) se Jacksona snažila  2 roky kontaktovat, posílala mu videa a dopisy, aniž by dostala odpověď. Nakonec se s Wadem a jeho sestrou Chantal vypravila do Ameriky. Wadeovi bylo 9 nebo 10 let. V Austrálii zanechali Wadeova otce Dennise, který trpěl bipolární poruchou. 

Zde je interview s Wadeovou matkou Joy z roku 2011, kde vypráví o tom, proč jeli do USA a jak pracovali na Wadeově kariéře: www.youtube.com/watch?v=gJ6mAfn8NJg

 

MJ se s Wadem a jeho rodinou několikrát setkal, přičemž tato setkání byla vždy iniciována chlapcovou matkou. MJ tak Wade Robsona zařadil do několik svých videí. Nevzal ho ale na jeho turné Dangerous, z čehož byla Joy zklamaná (ve výpovědi z roku 2016 si stěžuje na to, že Michaela celých 6 měsíců nebyla schopná kontaktovat) a Wade popisuje, jak žárlil, když v TV viděl, že MJ měl na turné jiné dítě.

Na snímku vlevo nahoře je malý Wade s Michaelem a jeho neteří Brandi (dcera Michaelova bratra Jackieho) při natáčení reklamy LA Gear v roce 1990. O Brandi Jackson není v dokumentu Leaving Neverland ani zmínka, přestože byla součástí Wadova života. Brandi a Wade spolu totiž více než 7 let chodili. Wade Robson tvrdí, že ho MJ učil nemít rád ženy, ale přitom MJ byl neustále obklopený ženami a byl to právě on, kdo dal Brandi a Wada dohromady. Wade měl o Brandi zájem a tak MJ uspořádal setkání jejich rodin, aby se mohli poznat. Wade a Brandi spolu chodili od svých asi 12 let. Byla to klasická dětská láska, kdy se drželi za ruce, chodili na filmy a povídali si. Takže v době, kdy měl mít Wade vztah s Michaelem, ve skutečnosti Wade chodil s jeho neteří. Je to důležitá informace, protože Brandi v různých podcastových rozhovorech uvedla, že s Wadem byli velice často spolu nebo si telefonovali, a on nikdy ani v nejmenším nenaznačil, že by mu bylo jakkoli ubližováno, ale ani se nikdy nechoval jinak než obvykle.

Wade a Brandi spolu začali sexuálně žít až když bylo Brandi přibližně 18 let - přála si to tak a Wade to respektoval, neměl s tím problém. Brzy poté však vztah ukončila, protože zjistila, že ji Wade podváděl z různými dívkami, mezi nimi také s Britney Spears (která se kvůli tomu rozešla s Justinem Timberlakem a ten o tom napsal píseň "Cry Me a River") - byl to tehdy na počátku milénia velký skandál, všichni o tom věděli (foto dole). (Ačkoli sama Britney Spears nyní prožívá hodně náročné období, podporuje Michaela Jacksona, ne Wada Robsona). Wade stál také za problémem ve vztahu zpěváka Prince s jeho přítelkyní Mayte. Wada vždy zajímaly pouze dívky, těžko by se tedy dalo věřit tomu, že někdy prožíval naplňující vztah s mužem, aniž by to nějakým způsobem nedal najevo..

Na počátku nového milénia už byl Wade Robson známý tanečník, který díky svým kontaktům s Jacksonem a dalšími hudebníky pracoval na různých choreografiích. Pracoval také jako učitel tance. Zatímco někteří jej považují za slušného a důvěryhodného, a vzpomínají, že o Michaelovi Jacksonovi mluvil vždy pouze s úctou (a nerozumí tomu, proč najednou mluví jinak), mezi jinými kolegy ani svěřenci si Wade Robson nezískal příliš dobrou pověst. Bylo mu přezdíváno "Uncle Pervy", protože dívky chytal v podpaží tak, aby se mohl dotknout jejich prsou, další ho považovali za sebestředného, hrubého a říkají, že neustále lhal. Nikdo, kdo Robsona znal, ho nyní nepodpořil. Zde jsou některé ze vzkazů od lidí, kteří ho znali: 

 

 

 

Wade Robson byl s Michaelem dlouhodobě v kontaktu, nepatřil však k jeho nejbližším přátelům. Nicméně Wade Robson Michaela Jacksona veřejně chválil a obhajoval po dobu 20 let, byl hlavním svědkem obhajoby u Michaelova soudu v roce 2005, kam jím byl podle svědků pozván (nebyl k tomu donucen, ani to neudělal ze soucitu, jak také tvrdí - protože se před tím nesměli sejít), aby promluvil o svém vztahu k němu. twitter.com/i/status/1106634128202567682 Logicky - od Jacksona by bylo naprosto nesmyslné brát si Robsona jako hlavního svědka, kdyby ho zneužíval. Jako dospělý člověk a pod přísahou opět MJ pouze hájil. Právník Tom Mesereau říká, že Wade Robson podstoupil nepříjemný a podrobný křížový výslech prokurátora Rona Zonena z úřadu okresního prokurátora v Santa Barbaře, a nikdy nezaváhal a byl neoblomný v tvrzení, že se ho Michael Jackson NIKDY nedotkl. 

 

Foto dole: část výpovědi Wada Robsona + Wade s přítelkyní opouští soudní síň po obhajobě MJ v roce 2005: 

Otázka: Jste si vědom obvinění v tomto případě?
Odpověď: Ano.
Otázka: A jste si vědom, tak jak tady sedíte, že se objevilo tvrzení, že vás pan Jackson obtěžoval?
Odpověď: Ano.
Otázka: Pane Robsone, obtěžoval vás někdy Michael Jackson?
Odpověď: Rozhodně ne.
Otázka: Pane Robsone, dotknul se vás někdy Michael Jackson sexuálním způsobem?
Odpověď: Nikdy, ne.
Otázka: Pane Robsone, dotknul se pan Jackson někdy nevhodně nějaké části vašeho těla?
Odpověď: Ne.

 

Dle Brandi v té době Wade dokonce žádal, zda by se mohl v Neverlandu oženit, což mu vzhledem k Jacksonově stresu ze soudního jednání neumožnili. 

Tady je kompilace videí, ve kterých Wade Robson mluví o Michaelovi (od roku 1993):

Robson mnoho let využíval svou historii s Michaelem Jacksonem, aby pokročil ve své kariéře tanečníka. Účastnil různých událostí oslavujících Michaelův život a tvorbu (tančil i s Michaelovou sestrou Janet, vše k nalezení na YouTube, např zde: www.youtube.com/watch?v=ZqubEuZmLfM, včetně jeho krátkého filmu "Within" www.youtube.com/watch?v=LQCkcXfH-CE, jehož část natočil v roce 2007 v Neverlandu, za což v závěrečných titulcích děkuje MJ - za možnost "natáčet na jeho posvátné půdě"). 

Michael Jackson zemřel v roce 2009. Celá Robsonova rodina se účastnila soukromého pohřbu. Brandi Jackson vzpomíná, jak se po Michaelově smrti Robsonova rodina chtěla vrátit do jejího života (resp. života rodiny Jacksonů) a Wadeova matka Joy dokonce chtěla pečovat o Michaelovy děti! 

V roce 2009 Wade Robson napsal na Michaela Jacksona tuto chválu:

"Michael Jackson navždy změnil svět a osobně můj život. Je důvodem, proč tančím, důvodem, proč dělám hudbu, a jeden z hlavních důvodů, proč věřím v čistou dobrotu lidstva. Byl mým blízkým přítelem po 20 let. Jeho hudba, jeho pohyb, jeho osobní slova inspirace a povzbuzení a jeho bezpodmínečná láska ve mně budou žít navždy. Bude mi bezmezně chybět, ale vím, že je nyní v míru a okouzluje nebesa hudbou a moonwalkem."

Zde celý článek: www.michaeljacksonforever.cz/skutecne-pribehy-o-setkani/michael-jako-ucitel/

 

Tato Wadeova nádherná vzpomínka na MJ je součástí oficiální knihy OPUS www.thisisopus.com/michael-jackson/. Tato kniha je nesmírně cenná. Lidé, kterým bylo umožněno být její součástí, si svá slova důkladně promysleli a vzpomínali na všechny aspekty svého vztahu k Michaelu Jacksonovi. Skutečně si ani tehdy Wade Robson nevzpomněl na nic, co by se mu nezdálo v pořádku?

Zde (foto vlevo) se vyjadřuje prezident společnosti Jeff Wald:

Když jsme dělali Opus Michaela Jacksona, udělali jsme kapitolu o Wadu Robsonovi, který se vychloubal svým 20 letým vztahem k učiteli Michaelovi. Nevěřím tomu, že je v tomhle kýčovitém filmu. Naše kniha prozkoumala každý aspekt Michaelova života, nevěřte Wadeovi.

 

Finanční problémy Robsonovy rodiny:

Shane, Wadův bratr, a jeho žena si od roku 2000 vzali několik hypoték, včetně jedné na 656000 dolarů v roce 2017, kterou budou splácet až do roku 2047.

V roce 2003 si Wade a jeho matka, Joy, spolu vzali na 30 let hypotéku na 440,000 dolarů. V roce 2004 si vzala další hypotéku, tentokrát na 145,000 dolarů.

Chantel, Wadova sestra, a její manžel se pokoušeli natočit seriál, na který potřebovali 30 000 dolarů, podařilo se jim ale sehnat jen 2621 dolarů, takže projekt skončil. Chantalin manžel dále v roce 2012 dlužil na daních 37000 dolarů. Spolu napsali i scénář k filmu, který byl ale vydán jen na dvd a vydělal jen zlomek svých nákladů. Dále k dnešnímu dni oba dluží na daních 13800 dolarů.

Joy, Wadovu matku, letos naháněli exekutoři, jelikož nebyla schopná splácet dluh na své kreditní kartě. V srpnu byla kvůli tomu dokonce žalovaná společností American Express. Dluží 4250 dolarů. Kreditní karta je vedena na Wadův podnik.

V roce 2007 si vzala hypotéku na 595 000 dolarů, kterou se snažila utopit předchozí dluhy, a v roce 2009 se musela přestěhovat do malého bytu. Ten samý rok musel Wade prodat svůj dům a přestěhovat se do daleko menšího domu na Havaji.

Zdroj: TSCM@MJJRepository (Twitter)

Po Michaelově smrti v roce 2009 Wade Robson aktivně dva roky hledal projekty spojené s MJ a snažil se na nich pracovat. V roce 2010 se Wadeovi a jeho ženě narodil syn. V roce 2011 Wade na kameru říká, že začíná pracovat na Projektu MJ One a objasňuje, jaká to je radost i zodpovědnost. Zároveň je ale právě v té době odmítnut jako choreograf této show Cirque du Soleil na počest Michaela Jacksona. To, jak moc o tu práci velmi stál, dokazuje jeho email z 21.5.2011, který společnosti poslal leavingneverlandfacts.com/wade-robson-email-to-cirque-du-soleil-on-5-21-2011/). Vysvětluje v něm, jak si naložil příliš velké sousto, když chtěl natáčet film, dělat choreografii MJ One a zároveň být novopečeným otcem, ale teď už je plně připravený a ví, jak na to. Dodává, že existuje jen málo věcí, o kterých ví více než o Michaelovi Jacksonovi. 

V té době měl prokazatelné finanční potíže (např. 3 roky po sobě nezaplacené daně) a nervově se zhroutil. Toto zhroucení bylo dle jeho vlastních slov vyvoláno obsedantním hledáním úspěchu. Jeho kariéra ale začala rozpadat. 

Za velmi slušnou sumu prodal v aukci věci, např bunda nebo rukavice, které dostal od Michaela Jacksona (chtěl tak udělat anonymně) - potvrzeno aukční síní Julien Auctions (foto vpravo dole). V dokumentu tyto věci (falešné, protože originály už byly prodané) manifestativně spálí.  

Robson navštěvoval terapii, načež začal poukazovat na své potlačené vzpomínky a přišel s obviněním o obtěžování. Stalo se to v době soudního sporu Jacksonovy rodiny s firmou AEG. Wade se pokusil o obtěžování Michaelem Jacksonem publikovat knihu, ale mezi nakladateli o ní nebyl zájem. V hrubé verzi této knihy Wade popisuje sám sebe jako "Mistra podvodu." V té době Wade ale stále tančil na Michaelovy písně a vyučoval je! (Pokud někdo čelí následkům zneužívání, vyhýbá se jakýmkoliv konfrontacím s tím, kdo ho zneužíval!) 

21.3.2013 Wade začal nabízet svůj byt k prodeji za 789 000 dolarů, o pár měsíců ho prodal za ještě vyšší cenu.

1.5.2013 Wade Robson podal občanskoprávní žalobu / pohledávku věřitele ve výši několika stovek dolarů, hovoří se dokonce o neuvěřitelných 1,5 miliardy dolarů (!!!). Nejprve ji podal pod pečeť (postup umožňující, aby se citlivé nebo důvěrné informace podávaly soudu, aniž by se staly předmětem veřejného záznamu), v naději na dosažení finančního vyrovnání se správci majetku Michaela Jacksona (MJ Estate). Podání žaloby pod pečeť je v naprostém rozporu s jeho tvrzením, že chce svou výpovědí pomoci ostatním obětem (neměli seo tom dozvědět). 7.5.2013. se žaloba stala veřejnou. 

Soudce nejdříve rozhodl, že Jacksonova společnost nebyla zodpovědná za případné akce Jacksona, ale nerozhodl o důvěryhodnosti obviňujících. Robson byl však opakovaně přistižen při lži, např. že s nikým, kromě právníků písemně nekomunikoval o svém obvinění, ale přitom se na toto téma snažil vydat knihu. Následně soudce shledal, že jedna z Robsonových lží byla tak neuvěřitelná, že by žádný racionální vyšetřovatel nemohl uvěřit Robsonovým přísahám. Jednalo se Robsonovo o tvrzení, že nevěděl, že po Jacksonově smrti bylo ustanoveno MJ Estate - přitom si s nimi předtím vyměňoval emaily... Případ byl tedy zamítnut. 

Wade Robson ve své žalobě říká, že jako přímý důsledek sexuálního obtěžování v dětství nemůže pokračovat po své kariérní cestě a stát se mezinárodní superhvězdou, ale namísto toho si teď zábavní průmysl spojuje s psychickým zraněním a poškozením, které vzešlo z ohavného chování obviněného. Tvrdí, že není schopný pracovat a musel odmítnout mnohé lukrativní nabídky: 

"Od té doby, co jsem začal mluvit o obtěžování, se v mém životě všechno změnilo. Už nejsem v zábavním průmyslu a už nikdy nebudu moct být. Potřebuju pro sebe a svou rodinu nový život. Tahle občanskoprávní žaloba, díky níž můžu konečně mluvit pravdu tak hlasitě, jako jsem ji po všechny ty roky zamlčoval, je součástí tohoto procesu":

Skutečnost ale ukazuje něco jiného. Robson pracoval v zábavním průmyslu během žaloby i po ní, a to s radostí. Na YouTube jsou k dispozici videa z tanečních lekcí. Dokonce hned o rok později, v květnu 2014, založil společnost "Wade Robson Creations" se sídlem na Havaji. Jen namátkou pár fotografií:

Během Robsonovy žaloby proti MJ Estate bylo Robsonovi soudem nařízeno, aby předložil všechny dokumenty o písemné komunikaci s kýmkoli o jeho údajném zneužití. Nejdříve řekl, že žádné nemá. Když je konečně předložil, ukázalo se, že pátral po předchozích Jacksonových obviněních. V jednom e-mailu se ptá své matky na více než 20 různých otázek, včetně konkrétních podrobností o jeho interakci s Jacksonem. Některé z nich:„ Můžeš mi vysvětlit vše, na co si vzpomínáš u první noci v Neverlandu? Co se stalo, když jsme tam přijeli a co jsme dělali? A jaký byl první víkend v Neverlandu?"

Navzdory tomu, že v dokumentu Leaving Neverland vypráví podrobný příběh své první noci v Neverlandu, jako by to byla jeho vlastní vzpomínka, v jeho výpovědi Robson přiznal, že nevěděl, jestli jeho vzpomínka na tu noc přišla z jeho vlastních vzpomínek, nebo mu to někdo řekl.

Další část emailu, kde se Wade matky dotazuje, jak probíhal výlet do Neverlandu a do Grand kaňonu, jak dlouho byl s Michaelem sám - ona mu odpovídá, že má napsaných několik verzí

Joy Robson ve své výpovědi v roce 1993 uvedla, že na výlet do Grand Canyonu odjeli všichni včetně Wada, ten však nyní prohlašuje, že zůstal sám s Michaelem. Wade Robson v dokumentu říká, že Neverland navštívil stokrát a pokaždé tam byl obtěžován. U soudu vypověděl, že byl v Neverlandu 14x a Michaela tam zastihl pouze 4x. 

Robson vysvětluje, že k sobě měli tak moc blízko, že mu Jackson říkával "My Little One". Ve skutečnosti MJ podobnými způsobem oslovoval děti běžně. Nebyli si dost blízcí ani na to, aby mu Michael Jackson daroval své CD HIStory, jako to dělal u přátel - na YouTube existuje video Wada a jeho matky, jak na něj stojí frontu.

Wade Robson vzpomíná, že když se dotknul vlasů MJ, byly hrubé jako drátěnka. Ve skutečnosti byl ale jemné, na čemž se shodli všichni, kdo se okolo něj v té době pohybovali. 

Wade Robson říká, že když vyrostl, Michael Jackson ho nahradil jiným dítětem, Macaulayem Culkinem. Jenže ten je o dva roky starší než Wade! Kromě toho se Mac Culkin s Michaelem přátelil skutečně po celý život, je i kmotrem jeho dcery Paris a MJ i nyní neustále hájí.

Robson lže, když tvrdí, že byl donucen donucen k tomu, aby v roce 2005 svědčil v jeho prospěch. Jackson ho prý ho pozval na večeři, během které ho přemlouval, aby svědčil, a pověděl mu, co má říkat u soudu. Taj Jackson (synovec Michaela) ale potvrdil, že na té večeři byl také a že se odehrála až POTÉ, co Robson svědčil. Bylo totiž zakázané stýkat se se svědky před soudním jednáním. Byli tam ale také další lidé, jak potvrzuje Brett Barnes (foto vpravo). Kromě toho, dle jeho výpovědi Wade Robson přece v té době ještě nevěděl, že byl zneužívaný...

Jediné "důkazy", které Wade Robson podává, jsou vzkazy povzbuzení, jaké Michael Jackson dával, posílal nebo říkal prakticky každému (a jsou v různých článcích rozprostřeny i na tomto webu):

 

Zcela zvláštní otázkou je, proč se do dokumentu Leaving Neverland vůbec dostalo video, na kterém Michael Jackson přeje Wadeovi k narozeninám. To přání je nejen naprosto nevinné, ale také ukazuje Michaela Jacksona, jak v rozporu s tvrzením, že chtěl Wada izolovat od své rodiny, v něm Wadeovi říká, že by měl se svými rodiči trávit čas. MJ se tedy problematickou rodinu pokoušel sblížit. Vzkaz také vypovídá o tom, že MJ byl v té době stále velice zásadový a bral vážně učení a pravidla Svědků Jehovových (se kterými vyrostl) i v tom, že neslaví narozeniny (jak by tedy mohl někomu ubližovat?).

Zvláštní je, že video je evidentně je sestříháno, a to třeba hned po úvodních slovech "Hello Wade". O důvodech by se dalo spekulovat, jedna z otázek je, zda je video určené exluzivně pro Wada. Víme, že video bylo natočeno 20.2.1990, protože MJ má na sobě stejné oblečení, účes a je před stejným pozadím jako v zákulisí udílení cen CBS Artist of the Decade (foto vlevo). Wadeovi narozeniny jsou ale až 17.9. Jedno z vysvětlení je, že MJ ten den natočil mnoho vzkazů pro více lidí. Karen Faye potvrdila, že různé vzkazy natáčel často jak pro přátele, tak pro obchodní partnery. Jako příklad podobého dopisu a nahraného vzkazu slouží třeba ty pro Amandu Porterovou: www.michaeljacksonforever.cz/skutecne-pribehy-o-setkani/amanda-porter/ Takže pokud je toto video v dokumentu pouze proto, že v něm MJ říká "Little One", neznamená to vlastně vůbec nic. 

 

Ahoj Wade. (střih)

Blahopřeju Little One, dnes jsou tvé narozeniny. (střih) Já narozeniny neslavím, samozřejmě, ale myslel jsem, že bych mohl tenhle moment využít k tomu, abych ti pogratuloval ke dni, kdy jsi se narodil. A podle mého názoru by jsi měl tento den strávit se svou matkou a se svým otcem, kteří tě počali (střih) a měl by jsi být s nimi a být vděčný za to, že tě přivedli na svět. (střih)

Budoucnost je tvá, můžeš dělat, cokoliv chceš.
Tak gratuluju, mám tě rád.

 

Wade Robson je autorem blogu, na němž zveřejnil například toto:

Zde ve zkratce říká, že ho MJ, jako otcovská postava (tedy ne jako milenec, což tvrdí v dokumentu), mimo věcí ohledně hudby a byznysu naučil lhát, být necitlivý a naučil ho podmínečné lásce, která jde ruku v ruce se sexuálním zneužíváním (srovnejte s chválou z knihy OPUS o pár let dříve a také s tvrzením, že Wade nevěděl, že se jedná o zneužívání). Dále Wade Michaela viní z toho, že ho nazýval tátou a přitom opustil svého vlastního otce, nestaral se o něj a nesnažil se ho pochopit. Přímo v dokumentu LN přitom máme ono narozeninové přání, kde Michael Jackson Wadeovi říká, že by měl se svými rodiči trávit čas. MJ tedy věděl o problémech této rodiny a snažil se jim pomoci. Rozhodnutí opustit Wadeova otce Dennise leží výhradně na Wadeově matce Joy. S Dennisem se příliš nevídali. Když třeba jel Wadeův otec do USA na návštěvu, Wade měl pocit, že se chová divně a přál si, aby odjel. Dennis zemřel v roce 2002, když spáchal sebevraždu.

 

MJ a Robsonova rodina (foto dole)

 

Joy Robson je příčinou toho, proč jeli do Ameriky, proč pronásledovali Michaela Jacksona a snažili se dostat do jeho přízně a do jeho tvorby.

Michaelu Jacksonovi bylo kdysi vyčítáno, že chtěl, aby ho (jako dítě) v reklamě hrál bílý chlapec. Pravda je taková, že Joy Robson kontaktovala Michaelův úřad bez jeho vědomí a protlačila tam svého syna Wada. Ten přišel na casting a Michael ho tam nakonec nechal, protože potřebovali natočit pouze pohyby těla. Tvář byla skutečná z Michaelova dětství. Takto to popisuje například bývalá žena Michaelova bratra Jermaina Margaret Maldonado v knize z roku 1994 - foto vpravo:

Joy Robson tlačila svého syna do kariérního růstu, jak sama popisuje ve videu, jehož odkaz je výše. Potvrzuje to také výpověď Jacksonovy dlouholeté chůvy Grace Rwaramby, která se pohybovala okolo:

"Jedna věc, která byla u Robsonových konzistentní po všechny ty roky, byla Joyino ocelové odhodlání udělat z Wada hvězdu," říká Rwaramba ve svém prohlášení. "Když všechny ostatní děti, často včetně Michaela, měly pauzu a bitvu s balonky naplněnými vodou nebo se v divadle dívaly na film, Joy Wada drilovala s tanečními pohyby a každou chvíli chtěla po Michaelovi nějaké typy."

"Při jedné takové příležitosti, když jsem hlídala Prince, seděl Michael vedle mě a sledovali jsme, jak Wade trénuje pod soustředěnou kontrolou Joy. Řekl mi: "Připomíná mi Josepha," čímž referoval k obsesi svého otce s dokonalostí. (...)"  

Joy Robson roce 2011: "Vždycky byly něčím zaměstnané, myslím si, že nuda přináší problémy. Moje děti pracovaly každý víkend, všechny prázdniny, jejich narozeninové oslavy byly v zákulisí, jejich vánoční párty byly v zákulisí. Žádná lítost." 

A z dalšího prohlášení Joy (rok 2016): "A když pomyslím na to, že tenhle člověk (Michael) mi volal a žádal -- prosil mě, ať nenechávám Wada stále pracovat, a ať ho nechám, aby měl dětství (...)

Wade Robson tedy viní Michaela Jacksona za problémy, teré se děly v jeho vlastní rodině. To, co na Michaelovi nejdříve obdivoval, nyní zpětně obdivuje na svém otci a MJ je najednou ten špatný...  

Další kontradikce jsou potom i mezi výpovědmi Wada a jeho matky. Kromě toho se zdá, že Joy Robson Michaela stále miluje, protože i po obviněních, které vznesl její syn, v roce 2013 a 2015 stále lajkovala příspěvky o MJ na Facebooku. Když to lidé odhalili, tyto lajky byly smazány. Ale opět - máme screenshooty:
 
 
 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Wade Robson založil skrze Hawaii Community Foundation fond na pomoc obětem zneužívání, přesněji k léčení a prevenci zneužívání dětí, s názvem “Robson Family Fund”. Tento fond vzbudil kontroverzi, protože na úvodní stránce bylo zveřejněno, že i Wadeova manželka zažila zneužívání, ačkoli sama to dříve vyloučila. Tato informace byla z webu fondu následně smazána. Další kritiku vyvolala skutečnost, že nebylo jasné, kam peníze putují. V březnu 2019 tedy fond změnil název na  “Robson Child Abuse Healing and Prevention Fund.” Stránky obsahují mnoho informací o tom, jak se vyrovnat se sexuálním zneužíváním, nicméně zatím stále není jasné, kam putují peníze

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

V květnu 2014 se k Robsonově obvinění přidal James Safechuck (na obr. vlevo s rodiči při natáčení Jacksonovy písně "Is It Scary", a o dva roky dříve nese deštník jako Jacksonův pomocník v době, kdy byl MJ ženatý s Lisou. James tvrdí, že s ním MJ přerušil kontakt na začátku puberty, ale na těchto fotkách je mu 16 nebo 17let). Tvrdil, že Robsonova výpověď mu pomohla uvědomit si, že i on byl obtěžovaný. Poměrně krátkou dobu předtím ale vehementně tvrdil, že mu Michael Jackson nikdy nic neprovedl a Robsonovo obvinění je směšné. Stejnou zprávu tehdy poslal i Jamesův bratranec Tony, který s Jacksonem také trávil čas (zprávu nikdy nesmazal):

Před podáním žaloby na správce majetku Michaela Jacksona (MJ Estate) Safechuckova rodina zbankrotovala a kvůli podvedení svých akcionářů dlužila přibližně 24 milionů dolarů (= téměř 550 milionů korun !!!) youtu.be/T_CL5VpNKWU 14. května 2013 byla na Jamese Safechucka a jeho otce byla podána žaloba (www.courtlistener.com/docket/4150192/1/lorenn-anderson-v-seasue-inc/). 16. května 2013 navštívil James terapeuta, kde si "uvědomil", že byl zneužit. Nyní se již potřetí soudí s pozůstalostí Michaela Jacksona a žádá stamilionové odškodné.

Proč a jak byla soudem zamínuta civilní žaloba Jamese Safechucka proti Michael Jackson´s Estate: youtu.be/Z4AvL2Ev6g8 (velmi informativní video v angličtině).

 

V dokumentu Leaving Neverland je výpověď Jamesovy matky, která říká, že když se 25.6.2009 probudila a zjistila, že Michael Jackson  zemřel, tak byla šťastná a tancovala, protože věděla, že už nikdy neublíží žádnému dítěti. Zvláštní je, že vstávala tak pozdě, protože MJ zemřel v půl třetí odpoledne. Zvláštní je i to, že obtěžování, o kterém údajně věděla od roku 2005, tedy od roku, kdy se konal soud s MJ, nikde nenahlásila. Ještě zvláštější je však to, že její syn James v jiném dokumentu vypověděl, že si uvědomil, že byl Jacksonem obtěžován, až v roce 2013. Jeho matka to tedy nemohla vědět už v roce 2009. Kromě toho, v dokumentu se při povídání o zneužívání směje...

James také jasně říká, že byl v Jacksonem zneužíván denně od deseti do přibližně čtrnácti let, tedy v letech 1988-1992, na různých místech v Neverlandu, včetně 1. patra vlakové stanice. Podle dostupných stavebních plánů, dobových datovaných fotografií i potvrzení zaměstnanců však vlaková stanice tehdy ještě nestála. Stavba této budovy začala až v druhé polovině roku 1993 a dokončena byla v roce 1994, tedy v době, kdy už se údajně s MJ neviděl. Když na to lidé na Twitteru poukázali, režisér Dan Reed odpověděl: "Jasně, zdá se, že se nedá pochybovat o datu stanice. Datum, které mají špatné, je konec zneužívání:" 

Jenže předtím si Reed pevně stál za tím, že MJ o chlapce ztratil zájem, když začali dospívat: "Nikdy jsem neslyšel o oběti starší 14 let." V době, kdy byla dokončela stavba vlakové stanice, bylo Jamesovi asi 16 let a byl už vyšší než Michael. Jackson však v té době v Neverlandu téměř nepobýval, natáčel album HIStory a mnoho měsíců žil s manželkou v New Yorku v Trump Tower (potvrzeno již dříve samotným Donaldem Trumpem, zde dobové video: youtu.be/U0qM0fxUqgg). Foto dole - MJ kvůli jinému sporu v roce 1997 popisuje, že v Neverlandu kvůli pracovním záležitostem od roku 1993 téměř nebyl:

Stejně tak nemohlo docházet ke zneužívání ani v indiánské vesmici, která ještě nestála, ani v posteli v arkádách, protože tam postel nikdy nebyla, ani v bazénu, který byl nepřetržitě monitorován kamerovým systémem. Fakticky po celém ranči Neverland byl rozmístěn bezpečnostní kamerový systém, ke kterému měla neustálý přístup jak ochranka Neverlandu, tak místní oddělení hasičů i policie. Případné zneužívání dětí by tak zcela jistě bylo některou z kamer zaznamenáno a následně prokázáno.

Ještě se ovšem vraťme k oné vlakové stanici. O pár týdnů později si Dan Reed myslel, že našel nové potvrzení původního znění zneužívání, tedy v 1. patře vlakové stanice před rokem 1993, v jednom rozhovoru fotografa Harrisona Funka, který fotil v Neverlandu. Funk sám to ovšem okamžitě popřel s tím, že focení probíhalo až v červnu 1994, rozhodně ne dříve. Na to už Dan Reed odpověď neměl.

 

Teprve v květnu, když se ho na to novináři dotázali přímo na letišti, odpověděl, že na tom snad tolik nezáleží, že to bylo jen jedno z mnoha míst...

Tento případ s vlakovou stanicí, kdy James tvrdí, že byl léta zneužíván na místě, které ještě neexistovalo, je brán jako největší důkaz lživého tvrzení a zásadní zlom v celkové důvěryhodnosti dokumentu "Leaving Neverland", kterého si všimly i některé evropské deníky. Toto totiž již nelze svádět na malý omyl ve vzpomínkách.

Takto vypadá jediná vlaková stanice v Neverlandu (zastávky jsou pak jen menší přístřešky):

V dokumentu James Safechuck dále říká, že: "Michael Jackson použil mou lásku ke šperkům k tomu, aby se mnou manipuloval." Prý už jako malý miloval šperky, ale na žádné z mnoha fotek z té doby na sobě James žádné šperky nemá, kromě jedné jediné z roku 1993, na které má nějaký prsten na ruce. Tato fotka je tedy datována 5 let po údajném nákupu svatebního prstenu. V té době už má ruce o hodně větší, takže na prstu nemůže mít prsten, který mu seděl v jeho 11 letech. V den, kdy byl údajně s MJ nakupovat jejich svatební prsten, prý podle dostupných záznamů kupovali pouze brýle a hračky, ale ne prsten. Opět je dostupné video z nákupu v Zales a výpovědi svědků. Jamesovi bylo 11 let.  Každopádně, svatební obřad jako by byl opsán ze smyšlené knihy Victora Gutiérreze, o čemž dále ještě pohovořím. 

Michael Jackson byl znám tím, že dary kupoval všem. Už jako malý dával šperky svým učitelkám ve škole, jako starší jezdil autem po městě a obdarovával bezdomovce, svému bratrovi daroval auto, stejně tak jako chlapci, který měl AIDS a umíral - jen proto, aby mu udělal radost. Michael dával svým přátelům věci, po kterých jen trochu zatoužili. Chris Tucker dostal televizi jen proto, že řekl, že se mu líbí. Všichni přátelé od MJ dostávaly dary, často i lidé, které ani neznal. MJ posílal dary jako omluvu za svůj pozdní příchod nebo jen tak pro radost. Fanouškům na ulici posílal peřiny a jídlo, rozdával svoje saka. Bodyguardi měli k dispozici jeho kreditní kartu, aby mohli kupovat vše, co potřebují, a mnoho lidí po celém světě dostalo od MJ (i anonymně) peníze na své zdravotní výdaje. O štědrosti Michaela Jacksona by se dalo mluvit hodně dlouho... Lidé nemají představu o tom, jak opulentní a štědrý skutečně byl, a s kolika rodinami se přátelil. Jako jeden z mnoha příkladů můžeme uvést vyprávění Laury Chaplin (vnučky Charlieho Chaplina): “Michael Jackson k nám přišel třikrát, byl jako dítě. Bylo mi 12 let. Následně mi volal téměř každý den, abychom si povídali. Posílal mi neuvěřitelné narozeninové dárky. Obrovské kreslené pohádky. V Ženevě jsem s ním byla na pódiu. Byl to skvělý přítel rodiny." (Spousta dalších příběhů je i na tomto webu, např. tyto: www.michaeljacksonforever.cz/skutecne-pribehy-o-setkani/dave-dave/ , www.michaeljacksonforever.cz/skutecne-pribehy-o-setkani/michael-a-rodina-pani-ma/, www.michaeljacksonforever.cz/skutecne-pribehy-o-setkani/ryan-white/ atd.)

Opravdu máme brát vážně tvrzení, že Michael Jackson Jamesovi řekl, že ho naučil francouzský polibek??? A James se ho jako malý naučil od koho??? 

James říká, že MJ mu říkal Rubba Rubba, ve spojitosti s třením těl - "rubbing their bodies". Ve skutečnosti tato přezdívka neznamená nic perverzního, ale pochází už z dob hudební práce s Quincy Jonesem. V nahrávacím studiu pro ně toto slovo znamenalo něco jako více basů:

 

Mary Coller vypovídá, že Michael přezdívkou Rubba nazýval každého: 

Tato přezdívka se objevuje i u jmen na obalu alba Invincible. 

Rubba byla přezdívka i Michaelových synovců Siggyho nebo Taje:

Synovci Michaela Taj, Taryll a TJ měli s tímto jménem dokonce klub. A Michael byl členem. Dole na fotkách jsou věci, které se našli ve starém skladu Jacksonovy rodiny. Pouzdra vyrobená pro členy (Taj Jackson na Twitteru říká, že by to mohlo být jeho písmo) a vskutku dětská pravidla klubu:

Smlouva

Členství v klubu Rubberhead

Všichni členové Rubberhead Clubu musí být idioti a neustále se tak chovat bláznivě.
Všichni členové musí mít mozkovou sílu dvouletého dítěte (hodnotí Michael)
Všichni členové musí číst a plynule znát příběh Petra Pana.
Všichni členové musí mít své karty a odznaky s sebou, ať jsou kdekoli.
Všichni členové musí o našem klubu mluvit jen dobře a nikdy ho neproklínat.
Všichni členové musí každý den sledovat alespoň 2 epizody Tři Stooges.
Všichni členové Rubberhead Clubu nesmějí za žádných okolností kouřit, pít, používat špatný jazyk nebo používat drogy.
Všichni členové musí být vegetariáni a každou neděli se postít kvůli dobrému zdraví.
Když je člen konfrontován s jiným členem klubu Rubberhead Clubu, udělá znamení míru a pak jeho polovinu.
Všichni členové Rubberhead klubu musí platit poplatky prezidentovi, kdykoli je to možné, a jakkoli si přejí, aby mohli být dány nemocným dětem a znevýhodněným egoistům.
Každý člen Rubberhead Clubu musí absolvovat lekce létání na škole létání Peter Pan.
Všichni členové se musí zúčastnit všech schůzek, které klub naplánoval.
Všichni členové musí být v posteli (sám) nejpozději do tří hodin ráno. (pokud nedávají Stooges později)
Každý člen musí číst, studovat a dodržovat tato pravidla.
Pokud je některý člen shledán nesouhlasným s těmito pravidly, bude vyhozen z klubu.
… Podepsat na tečkované čáře

 

 

James Safechuck říká, že měl od Michaela Jacksona originální bundu z Thrilleru, to ale není pravda, jak opět potvrdila aukční síň Julien:

 

Michael Jackson Jimmymu nikdy skutečnou Thriller bundu nedal. Michael Jackson ji dal během éry Bad Dennisu Tomkinsonovi a Michaelu Bushovi, v jejichž držení byla do té doby, nežli se v červnu 2011 neprodala přes Julien´s Auctions.

 

 

 

 

 

 

Michael Jackson s Jamesem a jeho rodinou:

James Safechuck vysvětluje, že ho MJ opustil a nevolal mu až do té doby, než ho potřeboval jako svědka u soudu v roce 2005. Popisuje, že mu opakovaně volala Jacksonova sekretářka a přemlouvala ho, ať jde svědčit na Michaelovu podporu. Komunikaci se svědky měli ale na starosti výhradně právník Tom Mesereau a detektiv Scott Ross (oba k tomu hovoří, lze najít na YouTube). Jacksonova sektretářka tehdy řešila vážnou situaci ve své rodině a byla těžko dostupná pro Jacksona, natož aby sama někomu opakovaně volala. A hlavně, na základě dřívějšího prohlášení Safechucka soudce řekl, že pro soudní líčení neakceptuje nic, co má jakoukoliv spojitost se Safechuckem (tedy, natož jeho samotného jako svědka). Je tedy nesmysl, aby ho obhajoba přemlouvala k vypovídání, když všichni věděli, že by to soudce neumožnil.

James říká, že ho Michael odrazoval od vzdělávání. Ve skutečnosti Michael každého povzbuzoval, aby se vzdělával, aby lidé četli, učili se a studovali. Část jeho charitativní práce se dokonce zabývala právě přístupem ke vzdělání nebo podporou čtení, mnoha lidem, kteří si to nemohli dovolit, po léta platil školné.

Zpráva od zaměstnankyně Neverlandu: 

"Pracovala jsem v domě v Neverlandu, když tam Safechuckovi byli, začátkem 90. let. Neměli tehdy problém s využíváním pohostinnosti pana Jacksona. Když přijeli, Michael nikdy na pozemku nebyl. Rozhodl se tam nebýt.":

 

James Safechuck míval soukromý účet na Instagramu pod názvem @randumbbeard. Měl na něm přibližně 80 fotek. Poté, co byl odvysílán Leaving Neverland, všechny původní fotky smazal, změnil název účtu na své skutečné jméno a účet udělal veřejným. Používá ho k upomínání na problémy obětí sexuálního zneužívání, společně s fotkami svých malých dětí a sebe. 

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Oba muži najali stejného právníka, podali občanskoprávní žalobu a od správců pozůstalosti Michaela Jacksona žádali stovky milionů dolarů "odškodného".

V roce 2017 byla soudcem Mitchellem L. Beckloffem tato žaloba zamítnuta. Robson a Safechuck tak teď na výdajích dluží Správcům pozůstalosti Michaela Jacksona více než 100 000 dolarů.

V Leaving Neverland se tvrdí, že Michael chlapce držel od sebe tak, aby se nepotkali, což není pravda, protože je společně můžeme vidět například na natáčení videoklipu JAM, kde se všichni chovají naprosto bezstarostně a svobodně. Dále se v dokumentu říká, že každého chlapce vždy nahradil někým jiným, konkrétně Mac. Culkinem a Brettem Barnesem. Oba dva však stále pevně tvrdí, že jim MJ nikdy neublížil, ale byl to naopak dobrý přítel jejich i celé rodiny. Jelikož je v TV dokumentu použitý fotomateriál týkající se právě Bretta Barnese, tento své rozhořčení nad celou cituací a žádost o odstranění spojitosti jeho jména s dokumentem Leaving Neverland vyjádřil skrze jeho zmocněnce v dopise adresovanému stanici HBO.

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Podobný rozhovor, který nyní udělali Robson a Safechuck, existoval už v roce 1994. Bulvární show "Hard Copy" tehdy oznámila velice důvěryhodné obvinění Jacksona. Tehdy šlo o kanadského chlapce, kterého ulovila "investigativní novinářka" a konspirátorka Diane Dimond. Chlapec, jehož identita není dodnes známa, poskytl hodiny neochvějných výpovědí a emocionálně barvitých, detailných obvinění. Říkal, že mu nejde o peníze a mluvil i s detektivy. Počas vyšetřování se ale přiznal, že si všechno vymyslel, protože za to dostal zaplaceno.. Byla to právě Diane Dimond a spisovatel na volné noze Victor Gutiérrez, který ho našli, a spolu sa snažili ukázat ho jako oběť. Diane Dimond musela nakonec přiznat, že neměla pravdu.

 

 

 Victor Gutiérrez (odkaz na angl. PDF s podrobnými informacemi) a jeho role v obviněních MJ

 

Victor Gutiérrez je (nebo určitou dobu byl) člen americké pedofilní společnosti NAMBLA, která propaguje myšlenku, že sexuální vztahy mezi dospělými a dětmi jsou přijatelné. Je to autor smyšlené knihy plné pedofilních fantazií "Michael Jackson was my lover", která má být deníkem prvního žalujícho, Jordana Chandlera, nicméně věci v ní popisované jsou tak nesmyslné, že odporují i tehdejší žalobě. Michael Jackson ho v polovině 90.let zažaloval za pomluvu a žalobu vyhrál - Viktor Gutiérrez mu měl na výdajích zaplatit 2,7 milionů dolarů, ty ale MJ nikdy neviděl, protož Gutiérrez vyhlásil bankrot a odjel do Chile (své vlasti).

 

María M. Barraza C., novinářka (17.3. 2019):  Setkala jsem se s Victorem Gutiérrezen v roce 1999 na pracovním obědě, hrdě nám tam říkal, jak si vše v knize o Michaelu Jacksonovi vymyslel. Nikdo mi to nevyprávěl, byla jsem tam. Je to všechno lež.

 

To, že je Victor Gutiérrez pravděpodobně členem společnosti NAMBLA víme mimo jiné proto, že v roce 2005 přiznal německým novinám "Tagerzeitung", že se v roce 1986 zúčastnil jejich konference. Bývalý agent FBI Bob Hamer pak vysvětlil, že když se do NAMBLA infiltroval, nemohl se zúčastnit konference, dokud nebyl členem alespoň 3 roky a nebyl podporován jiným aktivním členem NAMBLA. 

Tato společnost byla nadšená z Michaela Jacksona už od počátku 80.let. Doufali, že by jim mohl někdo takhle viditelný prospět, což se ale přepočítali, protože Jacksonovy myšlenky nemohly být od jejich fantazií vzdálenější. Victor Gutiérrez byl však Michaelem Jacksonem doslova posedlý, stejně tak jako Diane Dimond, která se Michaela Jacksona urputně snaží dostat už téměř 30 let, a stále nenašla žádný důkaz, který by prokázal, že se MJ u dětí někdy dopustil nějakého nevhodného chování. Dimond neváhá lhát a překrucovat věci. Bájná je její informace o pásce, na které má být nahraný MJ zneužívající chlapce. Dimond věří, že určitě existuje, ale nikdy ji neviděla. Stejně tak mluvila o policí nalezených dopisech, které měl psát Michael Gavinovi. Žádné takové dopisy neexistují. Zato jednou uvedla Victora Gutiérreze jako svůj největší zdroj informací. 

 

Zde na snímku mluví v souvislosti s vyšetřováním smrti Michaela Jacksona a na zdi za ní (nalevo od její hlavy) přitom visí jeho taneční fotografie...: 

Diane Dimond byla nyní prvním člověkem, který nyní o Jamesově žalobě napsal článek, tzn., že spolu museli být v kontaktu. Máme i několik svědků toho, že Gutiérrez kontaktoval v 90.letech matky Wada Robsona i Jamese Safechucka a hovořil s nimi. Tehdy stály za MJ. Nyní se knihou Victora Gutierreze James Safechuck inspiroval nejen k údajné "svatbě" mezi ním a MJ, ale i mnoha dalšími věcmi. Některé věty jsou téměř identické. Zde je porovnání:

 

V květnu 2019 na FB zveřejnil Kevin L Lipsey Sr. 2 videa z natáčení scény, která byla použila v LN (Wade Robson učí žáky tančit) spolu se slovy:

"Pracoval jsem se Wadem Robsonem předtím, než to vyšlo na HBO; pomáhal jsem se zvukem! Mluvili jsme o Michaelu Jacksonovi! Mně řekl něco úplně jiného! Zde je ukázka toho, co jsem natočil ze zákulisí."

"Já při práci s Wadem Robsonem and HBO Danem Reedem! Řekl mi úplně jiný příběh! Řekněme jen, že jsem nevidělani nemluvil s člověkem, kterého se Michael Jackson nějak nevhodně dotknul!"

www.facebook.com/100000012789419/videos/2460026480674421/?id=100000012789419

 

Wade & James říkají, že MJJ Companies měly „mentorský program“, který byl nejsofistikovanějším facilitátorem zneužívání dětí. Vedle MJ Jacksona nebyl jmenován ani jeden zaměstnanec. Proč? Jednalo by se o neoprávněné obvinění. Pokud uvedou něčí jméno, bude to pouze jméno zaměstnance, který už také nežije.

 

Pro údajné oběti je krajně nevhodné pózovat na promo fotky, vydávat ze snímku s takovouto tématikou soundtrack, ať už je hudba jakkoli podmanivá (od začátku dubna je k dostání na Spotify, Amazon Prime i Apple Music a názvy skladeb jsou skutečně všeříkající - "Magické údolí", "Setkání s Michaelem", "Pokoj v Hiltonu", "Dotek jeho ruky" apod.) a také nabízet dokument, který v podstatě propaguje pedofilii, volně ve koupi.  

Zvláštní jsou slova režiséra Dana Reeda o tom, že dělá projekty, které ho z nějakého důvodu vzrušují. 

 

<<<<ஜ۩۞۩ஜ>>>>

 

Větší obraz - USA, ME TOO, Oprah Winfrey, Hollywood...

 

"Leaving Neverland" nám ukázal, že  je možné, aby kdokoli vznesl obvinění, a část společnosti jej okamžitě přijme jako fakt, povyšujíce slovo v televizním pořadu nad soudní jednání a zákon. V tomto případě je to o tolik děsivější, že obviněný nemá žádnou možnost bránit se a jeho pověst může být v podstatě kýmkoliv a jakkoliv pošpiněna. Ukázalo se, že presumpce neviny v praxi nefunguje. 

Měli bychom vždy hledat pravdu, ať už se nám líbí, nebo ne. V dnešní době nejsme závislí na tom, co nám řeknou média, ale můžeme pátrat přímo u zdroje. Všímaví jedinci zjišťují, že v současné době fatálně selhávají i veřejnoprávní média, která kopírují informace i z buváru, který neváhá lhát a šokovat jen kvůli přilákání pozornosti (a tedy peněz). A zatímco některé evropské zpravodajské služby začali zveřejňovat i informace, které dokument "Leaving Neverland" diskreditují, americká média stále víceméně mlčí a známí lidé mají strach vystoupit proti údajným obětem, protože kdokoliv to udělá, je slovně napaden a dává v sázku svoji kariéru. Lidé tedy navenek tolerují lež, i když v soukromí svůj nesouhlas projevují.

 
Podívejme se na načasování dokumentu. Na festivalu Sundance se "Leaving Neverland" objevil ve stejnou dobu jako film "Untouchable" o americkém produkčním Harvey Weinsteinovi, který je tam nařčen z desítek znásilnění nebo obtěžování žen, ale s důkazy. O Harveym Weinsteinovi se říká, že vlastní polovinu Hollywoodu a dá se říci, že má moc nad tím, kdo bude slavný a kdo bude zapomenut. Dokument o Michaelovi Jacksonovi byl ohlášen jen několik dní před jeho premiérou a strhnul na sebe mnohem více pozornosti než "Untouchable". My si tak můžeme klást otázku, zda to byl záměr lidí, kteří za dokumentem stojí. 
 
Mimochodem, je natočeno, že všichni přítomní novináři byli instruováni o tom, jak se mají o dokumentu LN vyjadřovat a jaká slova používat v médiích. Mnoho z nich skutečně použilo stejná slova jako argument nebo propagaci ("Je to silný dokument.", "Viděli jste dokument?"...) a dokonce téměř identické tweety, např.:
 
 
Vzniklo množství nových profilů, které nedělají nic jiného, než obhajují "Leaving Neverland" a kritizují jeho odpůrce. Viděli jsme i přiznání, že za zveřejněnou podporu Leaving Neverland bylo zaplaceno:
 
 
Mimochodem, brzy po uvedení LN byl ze sexuálního obtěžování malé dívky obviněn i spoluzakladatel festivalu Sundance Sterling Van Wagenen.
 
Krátce po odvysílání "Leaving Neverland" uspořádala moderátorka Oprah Winfrey speciální besedu s Danem Reedem, Wadem Robsonem a Jamesem Safechuckem před hledištěm plným obětí znásilnění nebo obtěžování, což byl nepochybně velmi silný okamžik pro všechny přítomné (diváci museli vzpomínat na své vlastní zkušenosti...). Oprah tak de fakto publiku i společnosti ukázala, že ona stojí za dokumentem. To by si ale ve své pozici neměla dovolit, protože nepodala vyvážený obraz situace. Nezdůraznila, že se jedná pouze o údajné oběti, nepozvala žádného odborníka ani nekonfrontovala žalující stranu ohledně nejasností obklopujících výpověď, ale někdy jim spíš sama vkládala odpovědi do úst.
 
Dan Reed na to řekl: "To, že Oprah řekla ´Věřím vám, kluci,´ bylo jako dar z nebes. Oprah show (vám dovolila) trochu analyzovat, zatímco můj film opravdu neobsahoval expertní analýzu". t.co/IUEJXWC5Zh
 
Oprah Winfrey ale není psycholožka nebo kriminalistka, je to pouze vlivná moderátorka, která by měla zůstat nezaujatá. Oprah, která předtím dokument se svými přátely bizarně sledovala na soukromé jachtě podnikatele Davida Geffena u příležitosti oslavy svých 65. narozenin, říká, že byla otřesena a ani na okamžik nezaváhala, že chtěla mít protagonisty ve svém pořadu. Říká, že jí nešlo ani tak o Michaela Jacksona, ale o to, že tu máme určitý vzorec, na který chtěla poukázat. Že pedofilové mohou být i milující lidé, kteří si pečlivě připravují prostředí, ve kterém chtějí zneužívat děti a oblbovat rodiče. Problém ale je, že všichni slyší jen jméno Michael Jackson. Přitom ten, kdo zdá pozadí jednotlivých obvinění vznesených proti němu, ví, že (pomineme-li jeho nevinu) okolo jeho osoby absolutně žádný vzorec chování (ve smyslu propracovaného svádění dětí) neexistuje (na rozdíl od skutečných zločinců) a z důvodu zamítnutí případu soudem a celkové nepodložeností případu rozhodně nelze na tomto konkrétním vyprávění stavět vzor pro jiné. Winfrey se zachovala velice neprofesionálně a přestože jí to podstatná část veřejnosti dává najevo rozhořčenými komentáiř, mnoho lidí jí věří.
 
Další lidé Oprah vytýkají, že neudělala také rozhovor s obětmi Harveye Weinsteina, ačkoli by se to očekávalo. Je obecně známo, že Oprah a Harvey byli nebo stále jsou přátelelé. Je tedy pravděpodobné, že je to důvod, proč se o Weinsteinově případu nemluví tolik, nakolik by se očekávalo, a jeho soud, který má proběhnout v nejbližší době, nepoutá tolik pozornosti jako pochybné povídání o muži, který je již témeř 10 let mrtvý. 
 
Oprah v březnu 2018 přiznala: „Věděla jsem, že Harvey byl násilník. Přátelila jsem se s Harveyem? Ano, přátelila jsem se s Harveyem." Popřela ale, že by věděla o jeho údajných proviněních. Zpěvák Seal ji za to ovšem veřejně zkritizoval s tím, že byla součástí dění. Ona sama pak přiznala, že k Harveyovi dívky skutečně vodila, ale většině už bylo 21 let a ona není zodpovědná za to, co dělaly.
 
 
Šokující je vyjádření, které se objevilo na stránkách Oprah magazínu (foto vlevo) - opět něco, co by si nikdo ve veřejném sektoru neměl dovolit na základě nepodložené výpovědi bez řádného soudu: JE ČAS ŘÍCT MICHAELOVI JACKSONOVI NASHLEDANOU - JEDNOU PROVŽDY.  
 
V několika prvních měsících po odvysílání Leaving Neverland bylo odstraněno množství oficiálních videí Oprah Winfrey z YouTube vztahujících se k "Leaving Neverland" a dále byly postupně smazány fotografie z instagramového účtu Oprah i Davida Geffena, na kterých byli spolu + s Gayle King. 
 
Po odvysílání filmu Leaving Neverland byla halasně stažena z internetu epizoda Simpsonových s Michaelem, nicméně na podzim 2019 byla znovu potichu nahrána na streamovací servery. Časopis Oprah pak na Halloween doporučoval svým čtenářům, aby navštívili Thriller Parade v Kentucky.
 
Po odvysílánání LN radila Ellen Degeneres (americká moderátorka, která byl považovaná spíš za fanynku MJ), aby se lidé podívali na film Leaving Neverland a na rozhovor Oprah s režisérem a oběma hlavními protagonisty. Na podzim 2019 pak oznámila spolupráci s HBO, producentem filmu Leaving Neverland.
 
<<<<ஜ۩۞۩ஜ>>>>
 
 
Společnost HBO na svých stránkách inzerujících Leaving Neverland po 3 měsících od uvedení dokumentu vložila ke slovu zneužívání slovo "údajně". Po několika dalších týdnech zcela vymazala slovo zneužívání, a píše pouze o oddělených, ale paralelních zkušenostech dvou lidí, kteří v mládí trávili čas s MJ:   
 
 
 
HBO je zároveň sponzorem amerických cen Emmy, na které byl Leaving Neverland v červenci 2019 nominován v 5 kategoriích v žánru non-fiction. Na twitterový dotaz od @andjustice4some, jak je to možné, když dokument obsahuje prokazatelně lživé informace, odpověděli, že přestože je "evidence" v dokumentu pravděpodobně falešná, jsou přesto k nominaci oprávněni, protože posuzují pouze produkci a kvalitu snímku, nikoliv pravdivost. Dokument o dalším černošském zpěvákovi R. Kellym, který však proti němu obsahuje usvědčující důkazy, má 1 nominaci. Dokument o produkčním Weinsteinovi není vůbec zmíněn, ačkoliv (nebo právě proto, že) popisuje i to, jak ho média po léta chránila před prozrazením (www.thedailybeast.com/untouchable-explores-how-the-media-protected-david-weinstein-for-decades). A mimochodem, dokument o miliardáři Jeffrey Epsteinovi, který mohl být plný faktů a důkazů (např. LAPD u Epsteina našla dětskou pornografii) a mohl by vnést světlo na skutečné obchodování s lidmi v Hollywoodu, je popsán jako příliš odporný na to, aby se vůbec mohl natočit, tzn. že někdo má zájem na tom, aby se prostě nenatočil.

 

<<<<ஜ۩۞۩ஜ>>>>

 

Michael Jackson a Wade Robson: Pravdivý Příběh (české titulky):

 

Skvělé video člověka, který umí logicky myslet (anglicky):

 

 

<<<<ஜ۩۞۩ஜ>>>>

 

www.damienshields.com/what-the-media-refuses-to-tell-you/?fbclid=IwAR0wFwvwvEfCgCAbo7YA7XiKh3c0GWblWqz6izO_5g-yr5kttJSclkKLNH4

 

<<<<ஜ۩۞۩ஜ>>>>

 

John Ziegler byl jedním z prvních nezaujatých novinářů, kteří se odvážil poukázat i na druhou stranu příběhu a začal odhalovat informace z různých zdrojů. Dole je jeho první rozhovor s Michaelovou neteří Brandi a synovcem Tajem.

John Ziegler:

Co kdybych vám řekl, že žena jménem Brandi Jackson, která je blízká příbuzná Michaela Jacksona, přiznává, že měla dlohodobý vztah s Wadem Robsonem, jedním ze dvou mužů, kteří v dokumentu HBO obviňují Michaela Jacksona z toho, že ho sedm let zneužíval? A co kdybych vám řekl, že klíčovou částí tohoto příběhu je to, že tento Wade Robson jí podváděl, mimo jiné, s Britney Spears, což zapříčinilo konec romance popové hvězdy s Justinem Timberlakem?

Už jenom z těchto pár informací (které jsou skutečně pouze špičkou ledovce), byste si pomysleli, že po takovém příběhu bude extrémně vysoká poptávka na všech hlavních televizních sítích. Sérií bizarních okolností, které zahrnují zřejmou averzi televizních stanic nechat i vysoce důvěryhodnou osobu zpochybnit pravdivost tvrzení ohledně sexuálního zneužívání (především tu posvěcenou Oprah), se to jaksi ještě nestalo.

Místo toho byl od odvysílání extrémně kontroverzního "dokumentu" první rozsáhlý rozhovor s Michaelovou 37 letou neteří Brandi Jackson udělán se mnou pro můj skromný podcast. Viděl jsem jí udělat velice přesvědčivý rozhovor ještě předtím, než byl film odvysílán, a byl jsem překvapený, že HBO nebylo alespoň trochu férové v tom, že by jí dalo možnost její perspektivy na film, a nevysvětlitelně, ani nezmínilo její stěžejní roli v Robsonově příběhu (mám tušení, že Robson existenci Brandi režisérovi fimlu Danu Reedovi zatajil, a že Reed, který se chytnul scénáře, nepodnikl žádný vlastní hlubší průzkum).

Vzhedem k tomu, že Brandi žije poblíž mého bydliště v Jiřní Kalifornii, zeptal jsems e jí, zda bychom se mohli sejít a udělat hloubkový rozhovor. Důvod mého zájmu byl ten, že, nehledě na to, zda Michael Jackson byl nebo nebyl sexuální agresor dětí, "Leaving Neverland" se mi zdál být extrémně nedostatečný, co se týče základní dokumentární etiky, a že se v Robsonově vyprávění zdálo být několik mezer.

Poté, co jsem ten film vidět, jsem byl velice otevřený myšlence, že Michael Jackson byl skutečně pedofil, ale také, že "Leaving Neverland" může mít alespoň polovinu příběhu velice chybnou. Bylo zcela jasné, že Brandi, která s Robsonem chodila během celého jejího dospívání, s ním měla zcela jedinečnou zkušenost, což by samozřejmě mohlo vnést světlo do toho, co se tady děje. Když jsme se v pátek odpoledne (8.3.2019) sešli v sídle rodiny Michaela Jacksona, měl jsem radost, že souhlasila s tí že mi poví svůj fascinující příběh.

Rozhovor, který trval přibližně hodinu, byl na mnoha úrovních neobyčejný a měl příliš mnoho zlatých hřebů, na to je všechny vyjmenovat. Tady je hodina neupravenného rozhovoru v mém nejnovějším podcastu World According to Zig:

Podle mého nározu, pokud budete rozhovor poslouchat s otevřenou myslí, bude Brandina důvěryhodnost mluvit za vše. Stále zde budou lidé, kteří budou věřit verzi Robsona, ale není pochyb, že Brandino vyprávění dává celkově mnohem větší smysl. Ale znovu, primární otázka zde je, proč byla její existence v "Leaving Neverland" cenzurována a proč s ní o tom žádná televize neudělala rozhovor?!o

Potom jsem udělal rozhovor s Tajem Jacksonem, 45-letým synovcem Michaela Jacksona, který byl sám obětí zneužívání (příbuzným jménem Chuck), a který je v Jacksonově rodině hlavní kontaktní osobou v reakci na film. Měl snahu odpovědět na otázky o filmu a také mnoho dalších (včetně těch, které obklopují druhého žalujícího, Jamese Safechucka, o kterém si myslí, že nakonec vše odvolá). Mluvili jsme spolu v sobotu více než hodinu, a zde je opět neupravovaná konverzace:

Samozřejmě si můžete udělat vlastní závěry, ale nabádám vás k tomu, abyste je alespoň vyslechli. Fakt, že to média ještě neudělala, je jak dramatické zanedbání jejich povinnosti dbát o alespoň základní férovost a pravdu, jako i známka toho, že se pro jednou opět hnali za falešným soudem příběhu hlavních zpráv.

Na základě mého hloubšího výzkumu filmu "Leaving Neverland", film není jen hrubě nespravedlivý, ale je pravděpodobné, že není pravdivý.

John Ziegler je senior fejetonista pro Mediaite. Každý týden hostí podcast, který se zaměřuje na novou problematiku médií, a je také dokumentárním filmařem. Můžete ho sledovat na Twitteru jako @ZigManFreud  nebo mu napsat email na johnz@mediaite.com

Názory v článku patří autorovi. 

 

<<<<ஜ۩۞۩ஜ>>>>

 

V neděli 10.3.2019 vyzval Michaelův synovec TJ Jackson média, aby se odvážila kontaktovat jeho sestřenici Brandi a udělat s ní rozhovor. Žádné velké médium (státní noviny, novináři v celoplošném vysílání) jí tuto možnost neposkytlo, přestože má o případu hodně co říci! Pouze některá menší rádia nebo YouTubeři jí dali prostor ve svém vysílání. Tyto rozhovory mají na internetu velice vysokou sledovanost, přesto se nedostanou k většině běžné populace. Jacksonova rodina je oprávněně rozhněvaná nad nemožností spravedlivě hájit svého příbuzného. 

 
Další Michaelův synovec Taj Jackson chystá dokument, ve kterém chce objasnit všechny nesrovnalosti o životě Michaela Jacksona a také o přístupu médií k prezentování informací. Financuje se výhradně z darů, zde je odkaz na fond, který je za tímto účelem založern: www.gofundme.com/untitled-michael-jackson-documentary-series
 
 

Velmi zajímavý rozhovor dvou novinářů (v angličtině): soundcloud.com/freespeechbroadcasting/2019-04-14-1-charles-thomson

 
 

Michaela Jacksona se veřejně zastali někteří jeho přátelé: www.michaeljacksonforever.cz/obvineni-a-soud/leaving-neverland-2019/podpora-michaela/

 
 
 

Podrobné vysvětlení všech obvinění v angličtině: 

Leaving Neverland: Take Two (Full Documentary HD) | Michael Jackson 2019

 

Dokument Chase the Truth (anglicky):