O vzdělávání se

"Michael je velmi inteligentní, velmi chytrý. Část jeho může být 10ti leté dítě se vším nadšením, které v sobě mají - to je ta část, které se dostává veškeré publicity. Ale ta jeho druhá část je 60ti letý génius. Je to ten nejmoudřejší umělec, s kterým jsem se kdy setkal. Strašně řád se učí. Má úžasný přehled o všem, co se děje v jeho životě. On je sám sobě Rasputin."

John Branca, právník a obchodní poradce

 

 

"Nejlepší vzdělávání na světě je sledovat mistry při práci."

Michael Jackson

 

 

 „Kdykoliv jsme s bratry vystupovali v programu s velkými hvězdami, pozorně jsem je sledoval, chtěl jsem se toho od nich naučit co nejvíc. Pozoroval jsem jejich nohy, způsob jak drží ruce, jak drží mikrofon a snažil jsem se rozluštit, co dělají a proč to dělají. Pozoroval jsem z portálu třeba Jamese Browna a znal každý jeho krok, každé heknutí, každé otočení a obrat. (…) Pozorováním Jackie Wilsona jsem se naučil asi víc, než kdekoliv jinde. Tohle všechno byla moc důležitá část mé výchovy. (...)

Většinu času jsem trávil sám v zákulisí. Bratři sedávali nahoře, jedli a povídali si a já seděl dole skrčený v portále, držel jsem se zaprášené páchnoucí opony a pozoroval představení. Myslím to vážně, já jsem skutečně sledoval každý krok, každý pohyb, každou otočku, každý obrat, každé zavrtění zadkem, každé dojetí, každý pohyb reflektoru. Byla to moje škola i moje rekreace. Trávil jsem tam všechen volný čas. Táta, bratři, ostatní muzikanti, ti všichni věděli, kde mě najdou. Dělali si kvůli tomu ze mě legraci, ale já byl tak zaujatý, že mi to bylo jedno. (…) Nejlepší výchova je pozorování mistrů při práci. Nikoho nemůžete naučit to, co jsem se já naučil jen tím, že jsem stál a pozoroval. Vyučilo mě jeviště. Cítím to uvnitř, přímo u srdce. (…)

Vždycky mě vzrušuje setkání s člověkem, jehož práce mě nějakým způsobem zaujala. Třeba knížka, která ve ně zanechala hlubohý dojem, anebo mě přiměla myslet na věci, o které jsem se dříve nezajímal. Určitá píseň, nebo způsob zpěvu, mě dokáže vzrušit a zaujmout tak, že si jí oblíbím a můžu jí poslouchat pořád. Nějaká kresba nebo malba může skrývat celý vesmír. Stejným způsobem mě dokáže ovlivnit vystoupení výborného umělce nebo skupiny.“

Michael Jackson ve své knize Moonwalk

 

 

"Zajímají mě prostě všechny věci, i ty nejprostší. Co je v kapce vody? Jednou jsem si chtěl přečíst něco o řasách a našel jsem celou kolonii věcí, které žijí v našich řasách. Pro mě je to úžasné. Všechno mi připadá zajímavé, hlavně když začneš studovat vesmír a tak. Je to fenomenální množství informací a já jsem tím prostě ohromený. Z toho, kolik toho nevím mám pocit, že jsem nevzdělaný. Čím víc toho vím, tím víc neznalý se cítím. Opravdu. Zjišťuju, že je tu tolik věcí k poznávání. Proto jsem ohromený z knihkupectví. Můžu strávit hodiny a hodiny probíráním knih a domů se vrátím s hromadou věcí. To je jedna z věcí, kterou mám rád na své matce. Chodívali jsme do knihkupectví, strávili tam hodiny a dovolila nám pořídit si všechno, co jsme chtěli. Pořídila nám všechno, nikdy neřekla ne. Četli jsme, četli a četli. Miluju to. Je to kouzelné, ne? Všechno mě velice zajímá. Neexistuje nic, o co nemám zájem.

(...)

Seberu nějakou věc a lidé se ptají: "Co tam hledáš?" Na zemi bude ležet list a já ho zvednu a budu ho studovat. Jsem tím fascinován. Nebo se podíváš na brouka a začneš o tom všem přemýšlet, jako jak malé je jeho srdíčko a jeho mozek a jeslti přemýšlí tak, jako my. Chci všechny tyhle věci znát. Kéž bych mohl pochopit více věcí. Chtěl bych mít více času na zkoumání, učení se, poznávání a tázání se, protože mě zajímá celý vesmír. Ohromují mě některé věci a zvířata, zjištíš třeba, jak mořský koník rodí mláďata, sameček rodí. Nebo jak určitá jihoamerická žába dokáže měnit pohlaví, jako že když je muž, přemění se na ženu. Připadá mi to divné, zvláštní a neuvěřitelné. Miluju takové věci. (..)

Nemůžu se na věci dívat, aniž bych se neptal: "Proč se to děje?" Viděl jsi někdy migrující ptáky, stovky ptáků ve stejnou dobu? Jak vědí, že mají dělat svou choreografii ve stejnou dobu? Co to je? Je to telepatie? Pro my jako lidé to neděláme? Ohromuje mě to. (...)

Myslím, že někteří lidé jsou zvídavější než jiní. Myslím, že jako děti jsme na tom všichni stejně. Opravdu tomu věřím. Ale někteří lidé to prostě cestou ztratili. To miluju na dětech. Všechno je fascinuje. Proto je vidíš, jak spoustu věcí rozbíjejí a trhají, chtějí toitý vědět, jako to funguje a jediný způsob, jaký znají, je rozbít to. Neuvědomují si to; rozeberou to, aby to prostudovali a my na to říkáme: "Ne, nedělej to, nesahej na to." Měli bychom je nechat. Jsou zvědavé. Chtějí vidět, Co je uvnitř."

Michael Jackson v rozhovorech s rabínem Schmuleym

 

 

 

"Miluju zkušené lidi. Miluju lidi, kteří jsou fenomenálně talentovaní. Miluju lidi, kteří tvrdě pracovali a jsou odvážní a lídři ve svých oborech. Setkat se s někým takovým, učit se od něj a mluvit s ním, to je pro mě kouzelné. Pracovat společně..."

Michael Jackson

 

 

"Chci pokračovat v růstu. Největší hřích ze všech je pro mě to, že když je někomu dán dar, talent - protože to je boží dar, vezme si ho a nekultivuje ho, nezlepšuje ho - to je největší hřích na světě."

Michael Jackson, v Ebony Magazine, 10/1981

 

 

 

Wesley Snipes řekl, že jednou s Michaelem strávil tři hodiny hovorem “o metafyzice, psychologii a o tom, jak je zacházeno s černými lidmi. “Lidé Mika opravdu neznají, Mike měl vědomí, které by vás ohromilo, stejně, jako by vás ohromili věci, které dokázal recitovat."

Wesley Snipes youtu.be/UPjkgTA2J8Q

 

 

 

"Vzdělání otevírá mysl člověka celému světu. A není nic důležitějšího než ujistit se o tom, že má každý možnost vzdělávat se. Chtít se učit, mít na to kapacitu, ale nemít k tomu možnost, je tragédie." 

Michael Jackson na United Negro College Fund, kde 10.3.1988 získal jeden ze svých čestných doktorátů (dole foto z předávání, vpravo z návštěvy africké školy)

 

 

"Co o Michaelovi mnoho lidí neví je to, že vždycky četl. Byl to inteligentní člověk. Jeho oblíbený básníke byl Robert Burns a byl posedlý Charlesem Dickensem. Prohledával antikvariáty hledajíce první vydání jeho prací. Miloval Shakespeara a díky němu jsem se také začal zajímat o hry. Fascinovala ho také anglická historie, především Jindřich VIII.a rád sbíral kostýmy z tohoto období.“

David Gest 

 

 

Few people know that my brother was a bookish nerd, always swotting up on some random subject to better his vocabulary, knowledge, or understanding of life. “I love reading. There is a wonderful world to be discovered in books,” he said. Michael’s early reading material concerned Fred Astaire or Elvis, or child stars Shirley Temple or Sammy Davis Junior. In later years, his reading extended from Steven Spielberg to Alfred Hitchcock, President Reagan to President Roosevelt, Malcolm X to Dr Martin Luther King, and Mussolini to Hitler. I doubt many people would have given him credit for the general knowledge he amassed. Except Rose [Fine.] She always taught us that we can learn from the best by following history’s lessons; that it has left the footprints for us to follow. That is why Michael’s autobiography, Moonwalk, starts with a quote from Thomas Edison:

When I want to discover something, I begin by reading up everything that has been done along that line in the past – that’s what all these books in the library are for. I see what has been accomplished at great labor and expense in the past. I gather data of many thousands of experiments as a starting point, and then I make thousands more. “The three great essentials to achieve anything worth while are, first, hard work; second, stick-to-itiveness; third, common sense.

That quote still stands as the truest reflection of Michael’s approach to his own mastery, and they were the words he actually posted in gold letters to the cloth, coffee brown walls of his sound studio at Hayvenhurst.”

Jermaine Jackson

 

 

And there were places that he liked to sit, and you could see the books with his bookmarks in it, with notes and everything in it where he liked to sit and read. And I can tell you from talking to him that he had a very – especially for someone who was self-taught, as it were, and had his own reading list – he was very well-read. And I don’t want to say that I’m well-read, but I’ve certainly read a lot, let’s put it that way, and I enjoy philosophy and history and everything myself, and it was very nice to talk to him, because he was very intellectual, and he liked to talk about those things. But he didn’t flaunt it, and it was very seldom that he would initiate the conversation like that, but if you got into a conversation like that with him, he was there.

Bob Sanger, právník

 

 

Opravdu nejsou slova k vyjádření toho, jak se cítím při čtení. Přál bych si, abych mohl strávit při čtení víc času, protože to dělám strašně rád. Můžu se v knize ztratit takovým způsobem, že zapomenu kdo jsem, kde jsem a co je okolo mě. Mé oblíbené téma je filozofie. Na čtení je tak báječné to, že může existovat něco, co cítíte nebo chcete vyjádřit a narazíte na to v jednom řádku v knize. Někdy si můžete na jednom řádku v knize přečíst to, co jste se snažili vyjádřit po celý život.“

Michael Jackson

 

 

"Miloval učit číst a miloval, když s námi mohl sdílet cokoli, co měl v sobě. Vystoupil na pódiu, vrátil se k nám a četl nám knihu. Jedna z prvních, kterou mi kdy četl, byla Jonathan Livingston Racek od Richarda Bacha. Udělal to moc zajímavé. Mě moc číst nebavilo a on mi řekl: ´Když nebudeš číst, bude z tebe povaleč a nikdy se svým životem nic neuděláš. Vědění je moc. Chceš být po celý život nevzdělanec a nic nevědět? Tou cestou se v životě nikam nedostaneš, ale je to na tobě.´ Udělal ze čtení, vzdělávání a vyprávění příběhů velkou zábavu. Přečetl nám kapitolu a pak jsme o ní diskutovali.

Celý smysl Jonathana Livingstona Racka byl v tom, že v životě je toho víc než se zdá. Jonathan byl racek, který chtěl létat výše než jakýkoli jiný racek, chtěl cestovat a létat rychlostí světla. Všichni mu říkali: ´Jsi racek, tohle nemůžeš.´ Je to příběh o rackovi, který mohl cokoli chtěl, pokud si to usmyslel a věřil tomu.

To byla první kniha, co mi četl, která mě opravdu dostala a potom mi navrhl další knihu. Miloval čtení a diskuze o všem. To bylo skvělé, protože nám vysvětloval věci, které četl, a my jsme chtěli vědět víc. Říkával: ´Víte co, tohle je pro dnešek všechno, musíme to teď odložit.´"

Frank Cascio, o svém dětství s Michaelem

 

 

"Vzpomínám na doby, kdy mi nahlas četl knihy. Vždy se přesvědčil, že jsem vše pochopil. Způsob, jakým četl nahlas a zdůrazňoval některé pasáže, z toho udělal něco mnohem zajímavějšího. Kouzlo."

Omer Bhatti, Michaelův kamarád a žák přes tumblr 

Michael Jackson měl ve svém domově Neverlandu knihovny čítající přibližně 10 000 knih všech možných žánrů a témat. (foto vpravo) 

 

 

"Rád čtu. Přál bych si, abych mohl poradit více lidem, aby četli. V knihách je celý nový svět. Pokud si nemůžete dovolit cestovat, cestujete mentálně díky knihám. Při čtení můžete vidět cokoliv a dostat se kamkoliv."

Michael Jackson

 

 

Michael Jackson čte svým dětem:

 

Michael Jackson vypráví příběh o E.T. (za přednes vyhrál Grammy):