Hlas

Michael Jackson měl jeden z nejlepších hlasů v současné hudbě. Jeho tempo hlasu bylo přirozené. Měl schopnost zpívat ve stacattu a zapívat soubor rytmů v perfektním časování. Nejlepší nahraný příklad je titulní píseň z jeho alba Off The Wall z roku 1979.

Podle Setha Riggse, Jacksonova hlasového poradce, měl Michael do poloviny 80. let rozsah 3,5 či 3,6 oktáv, tedy 44 not. V 90. letech Riggs řekl, že Michaelův hlasový rozsah se rozšířil na 4 oktávy. Které noty byl schopen zazpívat se podle jednotlivých zdrojů trochu liší, nejčastěji se uvádí E2 - B6. Nezpíval ve falsettu, jak se mnoho lidí domnívá. Samozřejmě ho také používal, ale tohle je rozsah, který dokázal zazpívat plným hlasem. S přibývajícím věkem mu přibyly další nižší noty, aniž by přišel o ty nejvyšší.

Mezi lety 1971 a 1975 se jeho hlas změnil z chlapeckého sopránu k vysokému tenoru a Michael Jackson také začal užívat tzv. "hlasové škytání" (něco jako lapání po dechu), což mělo v písních podněcovat jisté emoce, vzrušení, smutek nebo strach. Hudební kritici ho nazvali oslnivě obdařeným vocalistou a časopis Rolling Stone přirovnal jeho hlas k bezdechému, zasněnému zajíkání Stevieho Wondera. Jeho tenor také posoudili jako mimořádně krásný. Michael používal také spinto, kontratenor, baryton.

V roce 1982, po vydání Thrilleru, Rolling Stone píše, že jeho plně dospělý hlas je zabarvený smutkem, v roce 1987, po vydání alba Bad, se v něm objevily nové prvky, a v 90. letech se jeho hlas dokáže chvět úzkostí, neštěstím či klesat na zoufalý šepot, aby se vzápětí změnil na klidný a jemný tón. V roce 2001 pak magazín Rolling Stone komentuje, že na novém albu Invincible Michael Jackson nádherně vyjádřil rytmus skladby a vibrační vokální harmonizaci. Nelson John shrnul jeho hlas jako milost, agresi, vrčení, přírodní dětinskost, falsetto i jemnost - tato kombinace z něj činí předního zpěváka.

 

Hlasový rozsah nejlepších světových zpěváků:

 

www.concerthotels.com/worlds-greatest-vocal-ranges

 

Hlasový rozsah Michaela Jacksona:

 

 

Michaelovo hlasové rozcvičování se Sethem Riggsem (po telefonu) z roku 1994:

 

 

Michaelův beatbox:

 

Píseň Got to be there acapella z roku 1971, kdy je Michaelovi 12 nebo 13 let:

 

Píseň Butterfies z alba Invincible acapella:

 

Komentáře: Hlas

Datum: 22.12.2018

Vložil: Vladimír Putna

Titulek: Piča Freddie Mercury

Freddie Mercury měl ve skutečnosti 3 oktávový hlasový rozsah plným hlasem falset nepočítám, naproti tomu Michael Jackson měl 4 oktávový hlasový rozsah plným hlasem borci, to je prostě fakt a na internetu to rozebírá jeden rockovej zpěvák takže já tomu úplně bez výhrad a úplně na sto procent věřím!

Datum: 12.06.2017

Vložil: kristyna

Titulek: miluju te

moc tě miluji a doufam že ty mně taky si sjinou ženou napiš

Datum: 12.06.2017

Vložil: kristyna

Titulek: miluju te

moc tě miluji

Datum: 15.05.2016

Vložil: monika kubínová

Titulek: ma

milujutě moc

Datum: 31.01.2013

Vložil: Prince

Titulek: Jackson

Podívej se na píseň od Jacksona Giv into me.Rozsah měl v 80 letech 3.6+ oktav později v 90 letech čtyři oktávy což je u mužů rekord.Umí zazpívat vše od pomalé jemné písně až po rokovou tvrdou hudbu.Jackson dokáže zazpívat i ty nejvyší tóny,americký časopis jej označil za nejlepší zpěvácký hlas všech dob.Dát 4 oktávy s jeho tancem to je jako běžet maratón do kopce,dávat 4 oktávy při jeho tanci,to nejde napodobit,nedokáže to nikdo.Nechci nějak snižovat Freddieho kvality,je to velký zpěvák,ale Michael je ještě daleko výš,ze všech nejvýš.Jackson nemá obdoby.

Datum: 26.11.2012

Vložil: Peto

Titulek: opera

Presne.....zober si, ze by Jackson spieval operu.....Barcelona :) mohol by tam robit akurat chlapcensky doprovod......skor sa hodi na jemnost prejavu, Freddie mal aj patricnu silu hlasu, jeho hlas bol viac multifunkcny.....ale obaja su originalni a hlavne skladatelia, nehovoriac o spevakoch

Datum: 26.11.2012

Vložil: Karin

Titulek: tak tak

Myslim si, ze o tom nikto nepochybuje.....aj ked Michael ma svoje kvality, ale skor by som ho zaradil do detskych hlasov :)

Datum: 11.10.2011

Vložil: radka

Titulek: hlas

čili Michael zazpívá dvoučárkované nebo říčárkované b? jinak pojem střední C neexistuje je to c1 a to E bude patrně kontra

Datum: 29.10.2011

Vložil: Kiwi

Titulek: Re: hlas

Opravím to, díky.

Datum: 11.06.2012

Vložil: Vladimír Putna

Titulek: Re: hlas

Chlapče,moje mamka která má hudební sluch, mi řekla že střední C existuje,
a to zazpívá jedině Michael Jackson, to by nevyzpíval ani Freddy Mercury.

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek