Dětství

 

Když se Michael Jackson v roce 1958 narodil, černoši ještě stále někde nesměli používat stejný záchod, veřejná pítka nebo restaurace jako běloši. Jedenáctičlenná rodina Jacksonů byla velice chudá a jejich maličký domek měl pouze dvě ložnice. Michael a jeho bratři spali po dvou na třípatrové palandě. 60. léta byla období rozkvětu mnoha občanských hnutí a Jacksonova rodina se snažila vydobýt si spravedlivé místo ve společnosti. Michael od raného dětství projevoval mimořádný hudební talent a proto se už jako malý stal předním členem sourozenecké kapely Jackson 5. Od pěti let se svými bratry zpíval na talentových soutěžích a po nocích vystupoval v nejrůznějších klubech. Místo volného času pak hodiny a hodiny zkoušel na vystoupení. Nad tím vším vládl přísnou rukou otec Joe. Chtěl, aby jeho děti byly úspěšné, proto je neustále tlačil kupředu. Křik a bití bylo na denním pořádku. V té době byla přísná výchova standardem mnoha rodin. Matka Kathrine byla sice hodná a citlivá, ale svému muži přenechávala autoritativní výchovu. Kathrine byla také horlivou členkou Svědků Jehovových. Děti tak byly velice izolovány od běžné společnosti - kromě několika let školní docházky (podstatnou část studia zastoupili soukromí učitelé, především u Michaela, který byl jeden z nejmladších) znaly pouze nacvičování, vystupování a setkávání v Domě Království, kde jim (mimo dobrých názorů) byly udíleny další nařízení a zákazy ohledně chování. Děti tak neměly možnost najít si normální kamarády. Na citlivého Michaela to mělo tak silný dopad, že si s sebou celý život nesl pocit smutku a ztráty. 

 

Foto ze zkoušek doma - Michael je druhý zleva:

 

Několik krásných příhod z Michaelova dětství a další vhledy do tohoto období jeho života jsou v knihách:

You Are Not Alone: Michael Through a Brother's Eyes (Nejsi sám - Michael očima svého bratra) od Jermaina Jacksona a Moonwalk od Michaela. Obě vyšly v ČR.

 

Domek, ve kterém Michael a jeho 8 sourozenců s rodiči vyrůstali a kde zkoušeli na svá vystoupení:

 

Tady Michael Jackson vyrůstal - Gary, Indiana:

 

16 letá La Toya o svém mladším bratrovi

 

"Ahoj! Jsem LaToya Jackson, 16ti letá sestra Jackson5. Jestliže jste propásli minulé číslo ´16, ´kde jsem vám pověděla o mých dojmech ze svých bratrů Jermaina, Marlona and Randyho, tentokrát vám prozradím vše o rozpustilém Michaelovi, mém 14ti letém bratrovi, kterého většina z vás zná jako “superstar.”

Pro mě je šprýmař, vždy je společenský a přátelský, ale někdy je s ním trápení. Malý bráška - kterého miluju a moc obdivuju (ale obvykle mu to nepřiznám!) Michael dokáže okouzlit i chmýří na broskvi - dokáže mluvit s kýmkoliv a ten se díky němu cítí v pohodě a okamžitě má pocit, jako by byli staří přátelé!

Myslím, že by se dalo říct, že Michael má "charisma", tu záviděníhodnou vlastnost vůdcovství, která činí některé politiky a baviče tak nezapomenutelné a dynamické. Vůbec se nestydí, tak jako někteří z mých dalších bratrů, ale obvykle je docela taktní. Říká správné věci správné osobě, má podivuhodnou schopnost posoudit, jací lidé jsou, krátce poté, co se s nimi setká.

Je velmi pozorný a všimne si všeho – dokonce i takové drobnosti, jako že jsem si změnila účes! Nic mu neunikne!

Kamkoliv jde, provází ho smích a jen obtížně si vzpomínám na Mika s nevrlou náladou. Jediná věc, která ho skutečně otravuje, je když se některý člen rodiny rozzlobí a řekne mu to před ostataními. Dostane se do rozpaků a pravděpodobně odejde se skloněnou hlavou. Ale obvykle se i přes tohle přenese během několika minut a zanedlouho se vrátí do místnosti s novou záplavou vtipných poznámek, které každého rozesmějí.

Často mě otravuje, když se snažím číst nebo se něco učit do školy. Pustí hudbu nebo začne zpívat něco bláznivého a tleskat, dokud se nakonec nezvednu a nejdu do jiného pokoje!

Mike učení moc nemá rád – raději by kreslil nebo zpíval. Vypozorováno u Mika od rána, kdy vyskočí z postele a dívá se na kreslené seriály a TV až do doby, kdy si v devět večer natáhne své červené pyžamo. Budete ho milovat!"

LaToya, Michaelova sestra, v časopise Magazine 16, kde měla každý měsíc sloupek