Zaznamenaná Charitativní činnost Michaela Jacksona

 

Motto: "Přál bych si, aby svět poznal skutečného Michaela. Michael vždy říkal, že když hovoříte o tom, co dobrého jste na světě udělali, zrušíte dobročinnost toho daru, takže byl ve své humanitární práci velmi soukromý. Nikdo se nikdy nedozví, kolik toho pro tenhle svět a pro děti udělal. Svět se nikdy nedozví, koho ztratil, protože Michaela vzali od jeho práce a to jej nejen ošidilo o jeho budoucnost, ale ošidilo to také nás všechny.“

David Nordahl, malíř

* * * Seznam organizací, které Michael Jackson pravidelně podporoval * * *

 

Michael Jackson s Jackson Five, 70. léta:

(Pravděpodobně) 1972: Michael Jackson a Jackson 5 navštěvují Children’s Heart Hospital v Philadelphii (PA.), děti dostávají autogramy.

1972: Jackson 5 a The Supremes jsou hlavními hvězdami prvního benefičního koncertu "Martin Luther King Jr. Birthday Concert" v Atlantě (Georgia) a pomáhají tak rozjet fond pro "Martin Luther King Jr. Center for Social Change".

30. září 1972: Jackson 5 a další umělci účinkují pro "Save The Children", což se vztahuje k filmovému tématu "Black Exposition" a "Operation PUSH" ("People To Save Humanity - lidé k záchraně lidskosti") v mezinárodním amfiteátru v Chicagu a propagují tak naději do budoucna tím, že pomáhají dětem z Chicago.

18. listopadu 1972: Jackson 5 vystupují v Hollywoodu (Kalifornie) na večeři NAACP určené k získání finančních prostředků fund-raising dinner at Hollywood, Palladium, California, at the 6th annual Black Image Awards. (NAACP je národní sdružení pro povýšení barevných lidí, jedna z nejstarších a nejvlivnějších organizací pro etnické minority v USA.)

9. prosince 1972: Jackson 5 vystupují na Watts Christmas Parade v Los Angeles (Kalifornie) a slouží jako čestní předsedové.

23. prosince 1972: 14ti letý Michael a Jackson 5, oblečeni jako Santové, rozdávají jménem své nahrávací společnosti Motown dárky na vánoční párty v Pacific Townclub v Los Angeles v Kalifornii. Různé zdroje uvádí, že bylo obdarováno 400 - 700 sociálně slabých dětí. V článku, nazvaném “Jackson 5 se opravdu změnili!”, autor poukazuje na to, že “poprvé, když Jackson 5 dělali benefiční akci v dětské nemocnici, přišel Michael domů a celou noc plakal při vzpomínce na nemocné děti ležící v postýlkách, z nich některé ani nebyly schopné zvednout ruce, aby mohly zatleskat. Proto se aktivně zapojil do komunikace s těmito dětmi. Dopisuje si s mladými lidmi svého věku v nemocnicích po celé zemi. Tyto dopisy nejsou diktovány sekretářkou, ale vlastnoručně je píše Michael o pauzách během vystoupení nebo dokonce i ve škole."

24. prosince 1972: Jackson 5 hrají vánoční písně na benefičním koncertě "Foundation for the Junior Blind - Nadace pro slepou mládež" v Los Angeles (Kalifornie) pro 1000 zrakově postižených dětí, z nichž 400 navštíví benefiční párty. Michael Jackson to potom vyjadřuje slovy: "Víte, opravdu, o tomhle jsou celé Vánoce - o dávání." 
 
7. března 1973: Michael Jackson navštěvuje v dětské nemocnici v Seattlu 6ti letou Leslie Robinette, která trpí aplastickou anémií, která je zapříčiněn genetickým onemocněním s názvem Falconiho anémie. Leslie byla transpantována kostní dřeň - byla jednou z nejmladších, kteří kdy tuto procedůru podstoupili. Prošla si chemoterapií, ozařováním, brala neustále se měnící nepřeberné množství léků a po dobu tří měsíců byla držena v izolaci; její zdravotní stav byl nejistý a poté, co opustila nemocnici, doktoři říkali, že by mohla žít 10 let. “Seděla jsem ve svém pokoji a koukala se z okna. Ironicky jsem poslouchala 'Looking Through the Window' od Jackson 5, když jsem zaslechla všechny sestřičky šílet.”, vypovídá Leslie o 26 let později. Náhodou se tam objevili Jackson 5. “Zeptali se mě, kterého bych chtěla vidět a já řekla, že bych chtěla vidět Michaela - to byl ten roztomilý”, říká a směje se. Popisuje dospívajícího Jacksona jako plachého, ale milého a upřímného. Podepsal se jí, držel jí za ruku a ptal se jí, jak je na tom. “Nikdy bych neřekla, že jí zachránil život - to je šílené - ale dal jí zpět trochu vůle žít, kterou ztratila," říká Trine Robinette, Lesliina sestra. Leslie se nakonec zlepšila a její rodina se vrátila na svou farmu do Greeneville v Tennessie, kde stále žije se svými rodiči. O 11 let později se Leslie s Michaelem setkala znovu, když byl v Knoxville na turné se svými bratry. Dostala volné lístky a potom šla do zákulisí, aby se setkala s klanem Jacksonů. "Zeptala jsem se ho, jestli si na mě pamatuje a on řekl, že ano. Mluvili jsme o mém zpívání ve sboru a o tom, jak mi brzy sundají rovnátka," vypráví Leslie. Jackson potom řekl své ochrance, že je jeho hostem, takže mohla třetí show sledovat ze zvýšené VIP plošiny, sedíce přímo vedle Jacksonovy matky Kathrine. Se svojí nemocí stále zápasí, měří méně než 4 stopy a váží 60 liber. Je jí ale 42 a je sočástí North American Riding for the Handicapped Association a zrovna se svičí, jak být instrktorkou. "Vždy jsem cítila, že Michael a já jsme byli nějak spřízněné duše, protože jsme ani jeden z nás nemohli jít skutečně kamkoliv a nebo dělat věci, které normální děti dělají”, říká Leslie a dodává, že doufá, že si lidé budou Michaela Jacksona pamatovat pro jeho dobré skutky a hudbu.
 

16. srpna 1973: Jackson 5 vystupují na benefičním představení v St. Paul Civic Center Arena v Minnesotě, jehož výtěžek jde do Afro-American Music Opportunities Association - Asociace pro příležitosti afro-americké hudby (AAMOA), která po celém světě  podporuje čenou hudbu a hudebníky.

29. ledna 1974: Jackson 5 zahajují své první africké turné týdenní cestou po Dakaru (Senegal), kde dělají koncerty a mimo jiné navštěvují i skromná obydlí některých obyvatel, kterým podepisují autogramy. 
 
17. srpna 1974, Jackson 5 vystupují na světovém Expu ve Spokane (Washington), které je tématicky zaměřeno na životní prostředí.
 
1977: Jacksons navštěvují chudé oblasti Trinidadu, Port-au-Spain, a především ekonomicky znevýhodněné obyvatel, kteří si nemohli dovolit navštívit jejich koncert. Michael Jackson chodí do jejich kartonovo-kamenných obydlí a navštěvuje a zdraví v nich katolické školačky. 
 
17. května 1977: Jacksons letí do Glasgow ve Skotsku, aby vystoupili to královnu Elizabethu II. Výtěžky přesdstavení putují nadaci Silver Jubilee, který byl téhož roku založen na památku stříbrného výročí královny, a jehož účelem je umožnit malému počtu studentů vysokých škol Cumbria projekty odborné praxe akademického charakteru v zahraničí, v souvislosti s průmyslem, službách, umění, sportu atd.
 
Říjen 1978, benefiční představení v Shubert Theatre v Los Angeles (Kalifornie).

Leden 1979: Michael Jackson daruje nespecifický počet knih, včetně Petera Pana, do Chicago Public Library's Young Adult Section a podporuje čtení skrze knihovní program "Boogie to the Book Beat".

80. léta

Červenec 1981: benefiční koncert Triumph Tour v Atlantě, Georgia, vydělá $100,000 na místní Omni Auditorium v Atlantě pro dětskou nadaci (jako reakce na sérii únosů a vražd dětí, které Atlantu soužila po několik měsíců. 

10. ledna 1984: během natáčení reklamy na Pepsi je Michael Jackson vážně popálen. Je převezen do Brotman Medical Center v Culver City,
Californie. Ačkoliv na hlavě utrpěl popáleniny druhého a třetího stupně, navštívil Jackson ostatní pacienty a později nemocnici daroval kyslíkovou komoru (která se používá k léčbě popálenin). Zároveň bylo otevřeno jím vybavené "Michael Jackson Burn Center".  

14. dubna 1984: Michael vybaví 19ti lůžkové zařízení v Mount Senai New York Medical Center. Toto centrum je částí nadace T.J. Martella pro výzkum leukémie a rakoviny.

Květen 1984: Michael Jackson daruje použití jeho písně "Beat It" národní kampani proti alkoholu za volantem. Za tento příspěvek dostává od tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana "Special Achievement Award".

5. července 1984: Michael Jackson a jeho rodina na tiskové konferenci ohlašují změnu vydávání lístků na Victory Tour. Ve svém proslovu říká: "Na konec to nejdůležitější - chci vám říct, že když jsem souhlasil s turné, rozhodl jsem se darovat všechny peníze, které na tomto turné vydělám, charitě." Díky Michaelově štědrosti byly obdarovány 3 charitativní organizace: "The United Negro College Fund", který založil "Michael Jackson Scholarship Fund", který roku 1988 poskytl stipendium 70ti studentům ze členských škol UNCF, Camp Good Times pro smrtelně nemocné děti a Nadace T.J. Martella pro výzkum leukémie a rakoviny.

14. července 1984: The Jacksons, kteří vystupovali v Jacksonville na Floridě, pohostili osm dětí trpících nevyléčitelnými nemoci. 14ti letá Malanda Cooper, která má před sebou jen krátký čas života, požádala starostu o setkání s Michaelem. Ten se s ní setkává v zákulisí před představením. Později se koncertu účastní 700 postižených dětí.

Červenec 1984: The Jacksons vystupují na Texas Stadium v Dallasu a darují 1200 lístků v hodnotě $39,000 sociálně slabým dětem.

Srpen 1984: The Jacksons převezou 40 dětí ze sirotčince Thelma Marshall Children's Home, The Hoosier Boys Home and the Donzels Work studijní program pro středoškolské  studenty na třetí přestavení v Gary v Indianě.

V září 1984: 14ti letý fanoušek David Smithey si díky Brass Ring Society plní celoživotní sen. Je pozván na návštěvu k Michaelu Jacksonovi v jeho domě v Encinu. David trpí cystickou fibrózou a dlouho si přeje se s M. Jacksonem setkat. Ti dva spolu stráví den sledováním filmů, obědem a hraním videoher. Než odjel, dostal David od Michaela černou rukafici s flitry a červenou koženou bundu z Beat It. David zemře o 7 týdnů později. 

13. prosince 1984: Michael navštěvuje nemocnici Brotman Memorial, kde ho léčili po popáleninách z reklamy na Pepsi. Všechny peníze, které od Pepsi dostal jako vyrovnání - $1,5 milionu, daruje "The Michael Jackson Burn Center for Children".

28. ledna1985: Michael Jackson je jednou z hlavních postav, díky níž se uskutečnila historická nahrávka písně "We Are The World". Tuto píseň napsal společně s Lionelem Ritchiem a nahrál původní demo nahrávku. V A&M Lion Share Studios se pak sešly desítky předních umělců, aby se společně pokusili zmírnit hladomor v Africe. Veškeré vítěžky z této písně, videokazety z natáčení a knihy o ní, šly přímo do zemí nejvíce zasažených hladomorem. Jednalo se o více než $60 milionů dolarů.  

Březen 1985: Michael Jackson navšíví mladou dívku, která zůstane po automobilové nehodě v Miami na Floridě paralizována. Později jí pošle i nahrávku koncertů z Victory Tour a bundu.

1986: Michael zakládá "Michael Jackson UNCF Endowed Scholarship Fund". Tato nadace s $1.5 milionem dolarů je zaměřena na studenty z oboru umění vystupování a komunikace a každý rok poskytuje peníze studentům, kteří navštěvují kolej nebo univerzitu UNCF.  

28. února 1986: Poté, co je 14ti leté Donně Ashlockové z Kalifornie transplantováno srdce, zavolá jí Michael Jackson. Slyšel, že je jeho velká fanynka. Pozve jí do svého domova, jen co se začne cítit o něco lépe. Donna Michaela navštíví 8. března. Zůstane na večeři a společně se dívají na filmy.   

Říjen 1986: Na trh je uvedena série zvířat "Michael's Pets" vymodelovaných podle Michaelových skutečných mazlíčků. Dle Michaelova přání je jeden dolar z každého prodaného kusu věnován dětské charitě. 

13. září 1987: Michael podporuje kampaň proti rasismu, podporuje snahu NAACP bojovat proti předsudkům proti černým umělcům.

Září 1987: Michael Jackson daruje $20,000 rodině japonského chlapce Yoshiyakiho, který byl nedávno unesen a zabit. Ve zprávách se objevuje velice emocionální Michael, který k incidentu říká: "Je mi to moc líto a jsem velmi smutný z toho, co se stalo Yoshiyakovi. Kdybych mohl, rád bych jeho rodičům vyjádřil svá slova lítosti a vzdal Yoshiyakovi hold. Rád bych své japonské turné Yoshiyakovi věnoval. Yoshiyaki, vím, že se na nás díváš. Doufám, že už se tak brutální a srdcervoucí věc nebude opakovat. A miluji tě." Jackson poté pokračoval písní I Just Can´t Stop Loving You.

Říjen 1987: Na konci Bad Tour, Michael věnuje některé své osobní věci UNESCU do charitativní aukce. Výtěžek putuje na vzdělávání dětí v rozvojových zemích. Mezi věcmi byli brýle, trička a větrovka.

Listopad 1987: Michael Jackson daruje 10 000 liber britské organizaci Children in Need Appeal.

Listopad 1987: Michael Jackson navštěvuje dětskou nemocnici při turné v Austrálii.

1. února 1988: Píseň "Man In the Mirror" vstupuje do hitparád. Výtěžek z prodeje této nahrávky jde do Camp Ronald McDonald for Good Times, tábora pro děti trpící rakovinou.

1. března 1988: Michael Jackson během turné Bad vystupuje v Madison Square Garden, první ze tří koncertů je ve prospěch United Negro College Fund. Daruje šek na 600 000 dolarů Christopheru Edleymu, presidentu UNCF, což z něj dělá jednoho z největších přispěvatelů do této oranizace. Tato částka v nadaci pomohla 97 mladým lidem.

Duben 1988: Michael daruje určitý počet volných vstupenek na jeho tři koncerty v Atlantě (Georgia) nadaci Make A Wish Foundation.

Duben 1988: Je oznámeno. že 4000 lístků na Jacksonovy koncerty v Británii budou věnovány ITV Telethonu, což vydělá 200 000 liber na dětskou nemocnici v Great Ormond Street.

22. května 1988: Michael navštěvuje děti trpící rakovinou v dětské nemocnici Bambini-Gesu v Římě. Podepisuje dětem autgramy a rozdává sladkosti a nahrávky. Nemocnici slíbí věnovat 100 000 liber.

Červen 1988: Aukce Music celebrity ve prospěch nadace T. J. Martella pro leukemii, rakovinu a výzkum AIDS se může jako svou nejvyšší výherní položkou pochlubit černým fedora kloukem, který Michael Jackson podepsal. Prodal se za více než 4 000 dolarů.

16. července 1988: Před koncertem ve Wembley se Michael setkává s Princem z Walesu a jeho ženou Dianou. Šek na 150 000 liber předá nadaci Prince's Trust a šek na 100 000 liber jde do dětské nemocnice v Great Ormond Street. Přispěje také nadaci Wishing Well, která je založena, aby pomohla financovat novou budovu londýnské nemocnice pro nemocné děti. Michael si nemocnici prohlédl a navštívil některé pacienty.

20. července 1988: Michael navštěvuje smrtelně nemocné děti v nemocnici v Great Ormond Street Hospital. V oddělení pro méně kritické pacienty zůstává delší dobu a vypráví jim příběhy.

29. srpna 1988: V den svých 30. narozenin Michael vystupuje v anglickém Leedsu na charitativní organizaci Give For Life. Jejím cílem je očkování dětí. Michael jim věnuje šek na 65 000 liber. Díky tomu je možné očkovat 40 000 dětí.

Říjen 1988: Michael Jackson předá šek v hodnotě 125 000 dolarů Esther Edwardsové a Berry Gordymu na údržbu amerického Hittsville, co je muzeum Motownu v Detroitu (Michigan). Na výstavu pak také poskytl svůj černý klobouk, bílou rukavici a kostým z éry Motownu.

Listopad 1988: V Atlantě (Georgia) bylo vážně nemconým dětem z nadace Children's Wish darováno 100 lístků na koncerty Bad tour.

Prosinec 1988: Michael navštěvuje 12ti letého Davida Rothenburga. Jeho otec ho o 5 let dříve ošklivě popálil jako pomstu své tehdejší manželce.

Leden 1989: Výtěžek z jednoho Michaelova představení v Los Angeles jsou věnovány Childhelp USA, největší charitaticvní oraganizaci v USA proti týrání dětí. Jako ocenění Jacksonova příspěvku zakládá Childhelp v jižní Kalifornii "Mezinárodní institut Michaela Jacksona pro vyšetřování týrání dětí".

10. ledna, 1989: Blíží se konec turné Bad. Znevýhodněným dětem jsou darovány vstupenky na každý koncert a Michael věnuje peníze nemocnicím, sirotčincům a charitativním organizacím. Během mnoha zastávek se Michael v zákulisí před koncerty nejdříve setkal s místními nemocnými dětmi. Seth Riggs, Michaelův hlasový trenér poznamenává: "Každou noc přinášeli nemocné děti na nocítkách, tak nemocné, že stěží udržely hlavu nahoře. Michael si k nim klekal a pokládal svou tvář k jejich, aby se s ním pohly vyfotit a potom jim fotku dal, aby si ten okamžik pamatovaly."

7. února, 1989: Michael navštěvuje Clevelandskou základní školu ve Stocktonu (Kalifornie). O několik týdnů dříve střlel 25ti letý muž na školním hřišti. Bylo zabito 5 dětí a 39 jich bylo zraněno. Mnoho z těch, které byly přítomny Jacksonově návštěvě prohlásilo, že jim Michaelova přítomnost pomohla k tomu, aby se opět cítily bezpečně. 

5. března 1989: Michael zve 200 chudých dětí z Instututu sv. Vincenta pro postižené děti a z organizace Big Brothers and Big Sisters do cirkusu Vargas v Santa Barbaře. Po této akci je pozve na svůj ranč, aby jim ukázal svou soukromou ZOO.

13. listopadu 1989: Organizace Wishes Granted pomůže 4-letému Darianu Paganovi, který trpí leukémií, aby se mohl setkat s Michaelem. Ten malého chlapce pozve na vystoupení kanadských akrobatů.

28. prosince 1989: Mladý Ryan White, který trpí hemofilíí a byl při jedné z krevních trasfuzí nakažen virem HIV a následně následně u něj propuklo AIDS, tráví svátky na Michaelově ranči.

90. léta

6. ledna 1990: Skrze organizaci Childhelp zve Michael 82 týraných a zanedbávaných dětí na svůj ranč Neverland. Jsou tu pro ně přichystané hry, grilování a filmy.

Únor 1990: Michael Jackson vystupuje na speciální hudební estrádě na počest Sammyho Davise, Jr. a výtěžek, 250 000 dolarů, je věnován na United Negro College Fund.

Květen 1990: Make A Wish Foundation zorganizuje pro 14ti letého Johna Browna, který má rakovinu, návštěvu v Jacksonově ranči Neverland.

Červenec 1990: 45 dětí z Projektu Dream Street z  Los Angeles, který se zaměřuje na děti s nemocemi ohrožujícími život, je pozvánu na ranč Neverland.

18. srpna 1990: Michael zve do svého Neverlandu 130 dětí z letního progamu YMCA v Los Angeles a Santa Barbaře. Užívají si grilování, hrají video hry, navštíví ZOO a koukají se na filmy. Každé dítě si domů odnese pár tenisek.

Říjen 1990: Michael pořádá párty pro 80 týraných nebo zanedbávaných dětí z organizace Village of Childhelp v Beaumontu v California. Později hostí 50 dětí z Maclaren Hall a Make a Wish Foundation ve svém domě v Kalifornii.

6. května 1991: Michael je pozvaný na charitativní akci Jane Goodallové. Michael podporuje tuto advokátku ve výzkumu týkající se chování šimpanzů v Gombe v Nigérii více než 30 let.

26. července 1991: Michael navštěvuje nadaci Youth Sports & Art v Los Angeles. Tato nadace podporuje rodiny členů gangů a pomáhá v oblasti zneužívání drog. Michael hovořil s dětmi a daroval jim širokoúhlou televizi a finance.

Prosinec 1991: Michaelova firma MJJ Productions poskytne potřebným rodinám v Los Angeles více než 200 večeří s krocanem.

Únor 1992: Během 11 dnů Michael v Africe procestuje 30 000 mil, navštěvuje nemocnice, sirotčince, školy, kostely a instituce pro mentálně postižené děti.

3. února 1992: Na tiskové konferenci v New York Radio City Music Hall Michael oznamuje, že plánuje nové světové turné,
aby získal prostředky pro svou novou organizaci "Heal The World". 

6. května 1992: Michael Jackson platí za pohřeb malého chlapce, kterého zabila zbloudilá kulka během nepokojů Rodney King v Los Angeles v California.

23. června 1992: Na tiskové konferenci v Londýně Michael hovoří o své "Heal The World Foundation".

26. června 1992: Michael daruje starostovi Mnichova, panu Kronawitterovi, šek na 40 000 marek pro mnichovské lidi v nouzi.

29. červen 1992: Michael navštěvuje dětskou nemocnici Sophia v Rotterdamu a věnuje jí šek na 100 000 liber.

Červenec 1992: Michael daruje 821 477 296 l. La
Partita del Cuore (The Heart Match) v Římě a 120 000 marek dětským charitám v Estonsku a Litvě.

25. července 1992: Při příležitosti svého koncertu v DUblinu (Irsko) Michael oznamuje, že daruje 400 000 liber různým charitám.

29. července 1992: Michael navštěvuje Dětskou nemocnici královny ELizabethy v Londýně. K překvapení dětí s sebou přivádí Mickey Mouse and Minnie Mouse z Euro-Disney.

July 31, 1992: On the Eve of his second concert at Wembley Stadium, Michael presents Prince
Charles with a check of 200,000 pounds for the Prince's Trust.


August 16, 1992: 6 year old Nicholas Killen, who
lost his eyesight caused by a life aiding cancer
surgery, meets Michael backstage in Leeds,
England.

August, 1992: The first Heal The World European
Children's Congress meets in London, England.
Eighty-four children between the ages of 8 and 16
come together to express their views on the world's
biggest problems and the solutions, as they see
them. Despite a case of laryngitis, Michael Jackson
arrives at Regent's College after lunch and stays for
approximately four hours
September 1992: Michael donated 1 million pesetas to charity headed by the Queen of Spain.
September 30, 1992: President Iliescu of Romania inaugurates a playground for 500 orphans
which Michael has financed. Michael discusses his Heal The World Foundation.
October 1, 1992: Michael chooses a concert in Bucharest, Romania for worldwide television
broadcast. Bucharest is a logical choice due to the numerous orphanages the country is known
for.


November 24, 1992: At Kennedy Airport in
New York, Michael supervises the loading of 43
tons of medication, blankets, and winter clothes
destined for Sarajevo. The Heal The World
Foundation collaborates with AmeriCares to
bring resources totaling $2.1 million to
Sarajevo. They will be allocated under the
supervision of the United Nations.

 

December 10, 1992: During a press
conference at the American Ambassy in Tokyo
Michael is presented with a check for $100,000
for the Heal The World Foundation by Tour
Sponsor Pepsi.

 

December 26, 1992: During a broadcast request for donations to the United Negro College
Fund, Michael declares: "Black Colleges and Universities are breeding some of the leading
personalities of our time. They are on top in business, justice, science and technologies, politics
and religion. I am proud, that the Michael Jackson Scholarship Program enabled more than 200
young men and women to get a qualified education."


10j7.jpg
December, 1992: Relief supplies airlifted to children in Bosnia in association with Operation
Christmas Child, consisting of 30,000 "shoebox gifts" of toys, school items, photographs, and
letters collected by U.K. schoolchildren.
January 19, 1993: Michael is one of the stars to perform at the Presidential Inauguration of Bill
Clinton. Before he sings "Gone Too Soon" he draws the attention to the plights of the victims of
AIDS and mentions his friend Ryan White.
January, 1993: A new U.S. Children's Relief Initiative announced in Los Angeles: "Heal L.A.", in
collaboration with Cities In Schools, Big Brothers/Big Sisters, the BEST Foundation, Watts
Health Foundation, and the Partnership for a Drug Free America, will help solve the problems
facing inner-city youth by providing drug-abuse and AIDS prevention education, mentoring, and
immunization campaigns in the wake of the 1992 unrest.
January 26, 1993: At a press conference held at Century Plaza Hotel in Century City, Los
Angeles, Michael is presented with a $200,000 donation from the National Football League and
the Sponsors of the Super Bowl. He gets another $500,000 from the BEST Foundation for his
Heal The World Foundation.
January, 1993: Donated $1.25 million dollars plus proceeds from Michael Jackson's half-time
performance at Super Bowl XXVII in Pasadena, CA (USA) to Heal L.A.
February 1993: In association with Sega, launched an initiative to distribute more than
$108,000 of computer games and equipment to children's hospitals, children's homes, and
children's charities throughout the U.K.


March 1993: The foundation of an independent film
company is announced. They will produce family-
oriented movies. A part of the earnings will go to the
Heal The World Foundation.

 

March, 1993: Urban anti-drug media campaign
launched by the Partnership for a Drug-Free America,
the Partnership for a Drug-free California and The
BEST Foundation in Los Angeles with support from
HTW Foundation and Heal L.A.

 

March 27, 1993: At a meeting at Century Plaza Hotel
in Los Angeles, Michael gives a 5-minute speech to
1200 teachers and politicians.

 

April 26, 1993: Within his "Heal LA" tour, Michael visits the Watta Health Foundation, and two
schools in Los Angeles South Central.

 

April,1993: Unannounced visit made by Michael Jackson to three Heal L.A. project sites to
participate in discussions with recipients and providers of the immunization, mentoring, and
drug-abuse prevention programs.

 

May 5, 1993: With the assistance of former U.S. President Jimmy Carter's Atlanta Project
Immunization/Children's Health Initiative, arranged for the immunization of 17,000 children in 5


060.jpg
days in Atlanta, GA (USA); support from Turner Broadcasting System, Inc., Ronald McDonald
Children's Charities, Gladys Knight, and TLC.

 

June 1993: Michael has announced that he will donate $1.25 million for children who have
suffered from the riots in Los Angeles.

 

June 1993: Michael Jackson hosts one hundred children at his ranch from the

Challengers Boys and Girls Club in Los Angeles.

 

June 10, 1993: Michael Jackson attends a rally in Los Angeles to launch a new DARE program,
called DAREPLUS (Drug Abuse Resistance Education – Play and Learn Under Supervision)

The purpose of the program is to inform children about the dangers of drug abuse.

 

June 18, 1993: Michael pays a visit to a hospital in Washington. He spends several hours with
the young patients and plays chess with some of them.

 

July, 1993: Mallory Cyr, an eight-year-old girl from Sabattus, Maine who suffers from a rare
intestinal disease, receives a letter and generous check from Michael Jackson. The letter was a
result of a letter-writing campaign organized by school children. Jackson's letter read, "I am
sending you all my loving and caring, Mallory, along with the enclosed gift, which I hope will help
nourish you and keep you strong." Mallory's intestinal condition made it nearly impossible for
her to eat and she was being fed intravenously.

 

August 1993: With Pepsi-Cola Thailand, donated $40,000 to Crown Princess Maha Chakri
Sirindhorn's charity, the Rural School Children and Youth Development Fund, in support of
school lunch programs in rural villages in Thailand.

 

August 1993: It is announced that the proceeds of
concerts to be held in New Delhi, India would be
directed to the Ghandi Foundation for Children. Pepsi
guaranteed $160,000 from the two shows.

 

August 1993: In conjunction with Pepsi-Cola
International, donated new ambulances to the
Contacts One Independent Living Center for Children
in Moscow, Russia and the Hospital de Ninos Dr.
Ricardo Gutierrez in Buenos Aires, Argentina.

 

August 1993: In Tel Aviv, Israel on a tour stop,
Michael Jackson visits a children's hospital,
distributing toys and talking with the children.

 

September 1993: While in Japan, Michael Jackson visited a school at a US naval base. A
terminally ill Dutch boy, 15-year-old Martijn Hendricsen and his two brothers are flown to Japan
in response to a request by the Make A Wish Foundation. Martijn, who is undergoing treatment
for cancer, wanted to meet his idol, Michael Jackson.

 

October 1993: Donated $100,000 to the Children's Defense Fund, the Children's Diabetes
Foundation, the Atlanta Project, and the Boys and Girl Clubs of Newark, New Jersey to further

the provision of health services to children.

 


mjackson_001.jpg
October 1993: Heal the World with Pepsi-Cola International donated new ambulances to the
Moscow's Contacts One Independent Living Center for Children in Moscow, Russia and the
Hospital de Ninos Dr. Ricardo Gutierrez in Buenos Aires, Argentina.
October 1993: Rio de Janeiro, Brazil -- Michael Jackson donates thousands of tickets to his
concert to disadvantaged children.
October 1993: Buenos Aires, Argentina -- Michael Jackson donates thousands of tickets to his
October 6 concert to ill, needy and disadvantaged children.
October 22, 1993: Michael visits a hospital in Santiago.
October 28, 1993: Michael makes it possible for 5000 underprivileged children to visit the Reino
Aventura Park, where the whale Keiko ("Free Willy") is living.
November 5, 1993: Michael is guest at a children's party at the Hard Rock Cafe in Mexico City.


December 1993: Heal the World with the Gorbachev
Foundation, USA airlifted 60,000 doses of children's
vaccines to Tblisi, in the Republic of Georgia.

 

December 16, 1993: The Heal The World Foundation
UK supports "Operation Christmas Child" delivering
toys, sweets, gifts and food to children in former
Yugoslavia.

 

1994: Michael donates $500,000 to Elizabeth Taylor's
AIDS Foundation.

 

January 7, 1994: On the weekend of Martin Luther
King Jr.'s birthday, Michael gives a party for more than 100 underprivileged children at his
Neverland Ranch.

 

January, 1994: Heal the World in conjunction with Unihealth and the Los Angeles Immunization
Coalition provided vaccines to children made homeless by the Los Angeles earthquake. Heal
the World with Discovery Toys also donated hundreds of toys to the children participating in the

immunization drive.

 

January, 1994: Over $85,000 from Heal L.A. is distributed toward earthquake relief efforts
through grants to non-profit organizations dedicated to aiding families with long-term recovery in
the Los Angeles and San Fernando Valley areas including the Al Wooten Jr. Heritage Center,
Casa Rutilio Grande, Clinica Para Las Americas, Families in New Directions, Meeting Each
Need With Dignity, Proyecto Esperanza, Pueblo Nuevo, and the Vaughn Street Family Center.

 

January, 1994: Heal the World in association with General Electric, Lever Brothers, and Surf
Wash donated washers, dryers, and soap to 25 non-profit organizations to provide free laundry
services to families affected by the Los Angeles earthquake of January 17, 1994.

 

January, 1994: Heal The World, Heal L.A. with the Salvation Army treated over 400 homeless
children and parents living in shelters to a day at Universal Studios.

 


January, 1994: Michael Jackson hosts one hundred children from the Community Youth Sports
and Arts Foundation in Los Angeles at his Neverland Ranch. Michael spent the day mingling
with the children, posing for photographs and signing autographs. The children watched
Beethoven's 2nd, played in the amusement park and checked out the zoo.

 

February 22, 1994: "The Jackson Family Honors" is
televised. The earnings of the show are given to their own
newly formed charity, "Family Caring for Families".

 

April, 1994: Heal L.A Immunization and Mentoring Initiatives
promoted by a visit to patients by pop/rap artist Kriss Kross
to the George C. Page Children's Hospital Community Health
Center and pop/rap artists Raven-Symone and Bryton
McClure visit to students at the Bancroft Middle

School.

 

July, 1994: Heal The World in conjunction with the Los Angeles Unified School District, Youth
Services, the I Have A Dream Foundation, Best Buddies, Overcoming Obstacles, and California
One to One, provides 2000 children with tickets to see Janet Jackson in concert, the " L.A.
Laker Jam", and The Beach Boys in concert.

 

August 6, 1994: Michael and his wife Lisa Marie are visiting two children's hospitals in
Budapest. They distribute toys to the ill children.

 

August, 1994: Heal The World funds are
pledged for a liver transplant to save the life of 4
year old Bela Farkas, a patient at Bethesda
Children's Hospital in Budapest, Hungary.

 

August, 1994: In association with Toys 'R Us
and AmeriCares, distributes $20,000 worth of
toys, food, and supplies to children's hospital in
Budapest, Hungary.

 

September, 1994: Heal L.A. funds
implementation of the Los Angeles Team
Mentoring Program in six Los Angeles Unified
School District Middle Schools in the South Central Los Angeles and the Pico Union District,
reaching over 1000 young people.

 

October, 1994: Heal The World launched the Community School/Safe Havens Initiative
designed to provide Los Angeles communities with a safe environment in which students,
families, and residents can pursue after-school academic and recreational activities such as free
instruction in computers, language and math skills, tutoring and sports.

 

 

1995: Michael wants to free dolphins who have been locked up for years. He believes there
should be legal guidelines about the way dolphins have to live in zoos and parks.

 

February, 1995: Heal L.A. expanded curriculum offerings and program hours of the Community
School/Safe Havens Initiative to include over 1200 families.


007.jpg
February 1995: Michael Jackson privately requests permission to attend funeral services for
little Craig Fleming, a two-year old boy whose mother threw him over the side of a Los Angeles
bridge along with his four-year-old brother, before jumping to her own planned death. The
mother and four-year-old survived the incident, although the child, Michael, was badly battered,
requiring medical aid. Michael Jackson presented a contribution towards Michael Fleming's
medical expenses and founded a special trust fund for Michael's care. Jackson later dedicated
the song Childhood on the HIStory album to the memory of Craig Fleming with these words,
"Childhood is dedicated to Little Craig Fleming and his surviving brother, Michael, for whom a
scholarship fund has been established to ensure that his childhood ushers in a future of all
possibilities. Love, MJ"


 

March 1995: Little Bela Farkas received a
new liver. Michael and Lisa Marie met this 4-
year-old boy during their trip to Hungary in
1994. Michael did everything to help Bela,
whose only chance to live was getting a new
liver. The Heal The World Foundation covered
the surgery and the cost for caring.

 

April 1995: Heal The World with Permanent
Charities and EC2000 sponsored 46 children
from 18 countries to gather at Neverland for
the World Congress of Children, a three-day
seminar and leadership training to discuss
critical children's issues.

 

June 1995: Heal the World/World Children's Congress youth ambassadors present the findings
of the World Children's Congress to the World Summit of Children during the United Nations
50th Anniversary celebration in San Francisco, CA. and meet with U.N. Secretary Boutros
Boutros-Ghali, Rev. Jesse Jackson, Archbishop Desmond Tutu and many U.N.ambassadors.

 

September 1995: Heal the World/World Children's Congress youth ambassador from Mexico
accompanies Children's Torch of Hope across the United States bringing the message of the
World Children's Congress to over 30 events sponsored by the Coalition for Children of the
Earth and EC2000.

 

October 1995: Recording Artists BROWNSTONE and Tasha Scott perform 2 shows for
students at Horace Mann Middle School to launch new school year for Community School/Safe
Havens Initiative.

 

October 1995: Heal the World/World Children's Congress youth ambassadors report to the
U.N. Committee on the Rights of the Child in Geneva,Switzerland.

 

December 1995: Heal the World/World Children's Congress youth ambassadors address the
dedication of the "Guardians of the Future" monument in Mexico City, co-sponsored by EC2000,
Terra Christa Communications, UNICEF, the office of the mayor of Mexico City, and Coalition
for Children of the Earth.

 


December 1995: HTW in association with the International Rescue Committee, shipped two
pallets of toys to children in war-torn Bosnia and Hercegovina.
February 1996: Heal the World/World Children's Congress youth ambassador from Mexico
presents model for creating a sustainable environment to the U.N. Habitat II Prep Committee.
April 1996: Heal the World/World Children's Congress youth ambassadors attend Children
First: A Global Forum, in Atlanta, Georgia. The event, hosted by former U.S. President Jimmy
Carter, Rosalyn Carter, the Carter Center, and the Task Force for Child Survival, and co-
sponsored by the Rockefeller Foundation, the Annie E. Casey Foundation, The World Bank,
and Heal the World, brings together 360 representatives from 100 countries to discuss
strategies to improve the quality of life for children.
April 1996: Heal the World/World Children's Congress youth ambassadors attend the Spectrum
of Light Youth Conference in Washington, D.C. to form partnerships to emphasize the need for
a sustainable society based on a healthy environment.


May 1996: Michael Jackson sends a floral tribute of white roses, carnations and lilies to the
funeral of one of his British fans. The inscription reads,
"May your courage be an inspiration to us all. Your
spirit shines on. Love, Michael Jackson" Eleven-year-
old Jaymee Bowen had lost her battle with leukemia.
Her favorite songs -- Farewell My Summer Love, Ben
and Never Can Say Goodbye -- were played at the
funeral services.

 

June 1996: A donated trip to Neverland Ranch
received the highest bid at a Cities in School celebrity
auction. Los Angeles KIIS-FM and Cities in School organized the event, raising over $115,000
to benefit school children. A trip for four to Michael Jackson's Neverland Ranch received the
highest bid of $5,200.

 

June 21, 1996: Michael donated a four-times platinum disc of "HIStory" in aid of the Dunblane
appeal at the Royal Oak Hotel, Sevenoaks in England.

 

July 18, 1996: In Soweto, South Africa Michael is laying down a wreath of flowers for
youngsters who have been killed during the fights involving Apartheid.

 

September 1996: The first Sports Festival "Hope" was held for orphans and disadvantaged
children. 3000 children and 600 volunteers took part in the Sports Festival and Michael Jackson
was a special guest.

 

September 1996: Michael Jackson visits a state orphanage in Bucharest, Romania prior to his
concert before 70,000 in that city. After handing out toys, Michael said, "I wish all the world was
here to see this, instead of sending our brothers to the killing fields. This is our future -- children.
I love you all so much."

 

September 6, 1996: Michael visits the children's unit of a hospital in Prague.

 

October 1996: Michael visited a hospital for mentally challenged children in Kaoshiung, Taiwan
and offered 2,000 free tickets to the sold out performance in Kaoshiung.

 


charity.jpg
era_mj_dangerous_budapest-32.jpg
October 1, 1996: Michael donated the
proceeds of his Tunisia concert to "The
National Solidarity Fund", a charity dedicated
to fighting poverty.

 

October 3, 1996: Michael visits a children's
hospital, Ronald McDonald House and AMC
and brings small gifts for the patients during a
HIStory tour visit in Amsterdam. A room in the
hospital (for parents who want to be with their
children) is named after Michael.

 
November 1, 1996: Bombay, India -- 85% of the $5 to $6 million ticket receipts from one
concert is slated to go to he Shiv Udyog Sena to help create jobs for 270,000 young people in
the state of Maharashtra, of which Bombay is the capital. Upon arriving in Bombay, Jackson
asks his driver to stop the motorcade transporting him from the airport to his hotel to allow him
to spend 20 minutes talking with children playing in the crowded slums he must pass en route.
November 7, 1996: -- Michael Jackson grants American news magazine, American Journal,
permission to accompany him for two weeks on his tour itinerary. Phenomenal footage narrated
by Les Trent depicts Michael Jackson's visit to "Starship," a children's hospital in Auckland, New
Zealand, following Jackson from room to room as he speaks to each child, leaving each a toy
and autographed photo or CD. In answer to Trent's question regarding how the children's faces
make him feel, Jackson touches his chest, replying "It touches my heart." Jackson is also shown
backstage just moments prior to his sold out performance, comforting Emily Smith, a shy, 13-
year-old cancer victim. He welcomes her to the "shy club" while holding her in his arms and
ruffling her curly hair, then poses for photographs with Emily and her family and rushes off to
prepare himself for the show. In Bangkok, Thailand, Michael Jackson is shown visiting an
orphanage and a school for blind children. At the orphanage, he leaves a donation of $100,000
American dollars as well as distributing toys and gifts to children at both the orphanage and
school for the blind. An orphanage spokeswoman comments, "They don't know him as a pop
star. To them he is just a very nice man who came here to offer hope."
November 13, 1996: Michael Jackson visits a children's hospital in Sydney prior to being
publicly feted by Sony Music honoring his sales (exceeding $75 million in Australia) at a
reception held in his honor at the Opera House. Again, reports state that he spends over two
hours speaking to the children, signing autographs and distributing gifts to each child. Reports
also surface that Michael had committed a portion of his receipts from his nine Australian
performances to "The Smith Family", a charity dedicated to feeding the needy.


November 17, 1996: During scheduled tour stops in Brisbane, Australia, Michael Jackson visits
the Prince of Wales Hospital which houses children suffering from assorted ailments, including
cancer, heart trouble, asthma and tumors. He signs
autographs and distributes toys to over 75

children, spending hours with the kids.

 

November 25, 1996: Michael visited the Royal
Children's Hospital in Melbourne, delivering toys,
signing autographs, and visiting with children.

 


pmj03israel.jpg
ibh.jpg
December 9, 1996: During a HIStory tour visit in Manila, Michael visits a children's hospital. He
announces that a part of his concert earnings will be donated to the renovation of the hospital.
January 25, 1997: Michael waved his personal fee for his Bombay appearance and donated
$1.1 million to a local charity helping to educate children living in slums.
April 4, 1997: British magazine "OK!" is publishing exclusive photos of Michael's son Prince.
The magazine pays about 1 million pounds for the photos. Michael donates the money to
charity.
June 18, 1997: Michael signed the "Children in Need" book auctioned by the charity UNESCO.


September 1998: Michael meets 5 year old Aza Woods, who suffers from cancer, at the Hilton
Hotel in Las Vegas. Michael introduces Aza to the attraction "Star Trek: The Experience" and
spends the rest of the afternoon with the little boy.
Finally Michael invites Aza to spend some time with
him at his Neverland Ranch.

 

November 16, 1998: Michael arrives in Harare,
Zimbabwe. He is a member of the American
Delegation invited by the Minister of Defense. The
delegation thanks the government of Zimbabwe for
helping to keep the peace in this area.

 

June 1999: Michael Jackson and Friends concerts
in Korea and Germany raise $3.3 million dollars for
the humanitarian agencies UNESCO, Nelson
Mandela's Children's Fund and the International Federation of Red Cross and Red Crescent
Societies.
September 4, 1999: Michael presented Nelson Mandela with a check for 1,000,000 South
African rand for the "Nelson Mandela Children's Fund."


January 22, 2000: During Christmas of 1999 a
violent storm ravaged the park of the Chateau de
Versailles and destroyed 10,000 trees in the park.
The estimated cost for rebuilding the park is
around $20 million. Some celebrities are
supporting the restoration of the park. French
officials are reporting that Michael Jackson is one
of them. He was one of the first people to donate
money to this cause.

 

January 2000: The United Negro College Fund's
"Evening Of Stars" January 15th telethon
fundraiser raised $13.5 million in cash and
pledges. Michael Jackson, Lauryn Hill, Whitney
Houston, and Barry White were among the performers.

 

May 2000: Michael Jackson donated items to 4th annual online auction for the T. J. Martell
Foundation for Leukemia, Cancer and AIDS Research.


gguyj.jpg
May 2000: Michael Jackson escorted Elizabeth Taylor in the gala tribute in her honor at the
Royal Albert Hall in London. Proceeds from this tribute benefited the Red Hot Aids Charitable
Trust and the Elizabeth Taylor Aids Foundation.
October 28, 2000: Michael painted a plate to be auctioned for the "Carousel of Hope Ball"
benefiting childhood diabetes research.
October 2000: Michael and other members of the Jackson family support 'WAVE TO THE
WORLD' an official fund-raising project of the Paralympic Games 2000 in Sydney, Australia.
October 2000: Michael donated one of his fedoras, which he autographed, and a limited-edition
poster for an auction at the annual gala of the African Ambassadors' Spouses association to
help raise money to fight childhood AIDS in Africa.
November 2000: President Bill Clinton, Michael Jackson and Jordan's Queen Noor were
honored for their work to fight cancer at a star-studded black-tie dinner to raise $4 million for the
New York-based G&P cancer Foundation, which funds research into leukemia, lymphoma and
related cancers. The G&P foundation was created by Denise Rich to honor her daughter, who
died of leukemia at the age of 27.
December 2000: Michael Jackson appeared on stage at the "Miracle On 34th Street", a charity
concert organized by radio station KTU 103,5 FM at the Madison Square Garden in New York,
USA.
2001: Heal The Kids is launched, the latest initiative of the Heal The World Foundation in
cooperation with the L’Chaim Society. It's a plan to initiate and coordinate international action to
help parents rededicate their lives to their children and provide the children with the love and
attention they need and deserve.


March 6, 2001: Michael donated a black hat, a birthday phone-call and a jacket worn at the
Monaco Music Awards in 2000 to the Movie Action for Children auction, an event being given by
UNICEF with all proceeds will going to
UNICEF's efforts to prevent mother-to-child
HIV transmission in Africa.

 

March 26, 2001: Michael handed out books
to young people at a Newark, NJ theater. The
event, which helped to launch the Michael
Jackson International Book Club, part of his
new Heal the Kids charity, aims to promote
childhood reading and encourage parents to
return to reading bedtime stories.

 

September 15, 2002: Michael donated 16
exclusively autographed items consisting of
CD's, videos and 2 cotton napkins to aid in
the support of the victims of a severe flood in Germany. These items were auctioned off for
charity and managed to raise 3935 Euro (US$ 3,814).

 


era_mj_dangerous_other45.jpg
October 12, 2002: Michael Jackson invited more than 200 Team Vandenberg members, who
recently returned from overseas deployments, and their families to his Neverland Ranch. This
was to show his appreciation for the sacrifices the military in his community make.

 

November 19-29, 2002: Michael donated an autographed teddy bear dressed in his likeness to
Siegfried & Roy's celebrity teddy bear auction. This auction benefits Opportunity Village which is
a non-profit organization based in Las Vegas (USA) that enhances the lives of individuals with
intellectual disabilities and their families. Michael's autographed teddy bear raised $5,000 for the
charity.

 

November 21, 2002: Michael donated a jacket to the The Bambi Charity Event in Berlin which
raised $16,000.

 

April 25, 2002: Michael Jackson performed at a fundraiser for the Democratic National
Committee at the Apollo Theater in Harlem helping to raise nearly $3 million dollars towards
voter registration.

 

June 2003: The Wolf family, who experienced serious damages to their belongings during the
flood in Saxony, Germany last August, was invited to Berlin by Michael Jackson when he was at
the Bambi Awards. On that occasion Michael invited them to Neverland. In June, they spent
three days at Neverland, meeting Michael and his children.

 

 

 


70s.JPG
era_mj_bad_other063.jpg
MICHAEL JACKSON’S CHARITY CONTRIBUTIONS
- -Awards- -

 

May 14, 1984: At a ceremony in the White House
President Reagan presents Michael an award for
special efforts; he is honored for his participation in a
national ad campaign against drunk driving.

 

January 1989: The "Say Yes To A Youngsters
Future" program honors Michael in recognition of his
efforts to encourage children to natural sciences and
award him with the "National Urban Coalition
Artist/Humanitarian Of The Year Award".

 

March 1989: At the Universal Amphitheater in
Universal City, California, Michael receives the Black
Radio Special Award for his humanitarian efforts.

 

September 22, 1989: The Capital Children's Museum awards Michael with the Best Of
Washington 1989 Humanitarian Award in
recognition of his efforts to raise money for
the museum, and for his never-ending
support of children.

 

February 3, 1990: From Japan Michael
receives a Role Model Award.

 

April 5, 1990: During a ceremony, where
Michael is awarded as "Entertainer Of The
Decade", Michael meets President George
Bush, who honors him with the "Point Of
Light" award. Michael receives this award for
his philanthropic activities. President Bush
explains Michael's humanitarian commitments
to the press.

 

September 14, 1990: The Council of the
American Scouts honors Michael with the first
"Good Scout Humanitarian Award". Michael
receives this award for his humanitarian
activities by supporting the Make A Wish
Foundation, the Prince's Trust, the United
Negro College Fund and Childhelp USA.

 

October 23, 1990: Michael Jackson and


Elton John will be the first recipients of the award in memory of Ryan White, which will be
handed over in 1991.


May 1, 1992: President George Bush presents
Michael with the "Point of Light" award for his
continuing support of deprived children. During
his stay, Michael visits little Raynal Pope, who
had been injured very badly by dogs.

 

June 3, 1992: The organization "One To One",
who is caring for better living conditions of young
people, honors Michael with an award for his
commitment to deprived youngsters.

 

July 1993: The American Friends of Hebrew
University honors Michael with the Scopus Award
1993.

 

August 1993: The Jack The Rapper Awards are
presented and Michael is honored with the "Our
Children, Our Hope Of Tomorrow" award.

 

N